neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Občania sa pokuty kvôli nefunkčným eID nemusia obávať, štát naznačuje zodpovednosť dodávateľa

Značky: eIDelektronický podpise-governmentSlovensko

DSL.sk, 3.7.2018


Občania a firmy, ktoré včera nestihli podať priznanie k dani z príjmu za minulý rok kvôli dočasne nefunkčným certifikátom vydávaným počas včerajšieho dňa, sa sankcií nemusia obávať. Avizujú to zapojené štátne úrady.

Ako sme detailne informovali v dnešnom článku, štát po prechode na nový systém vydávania certifikátov pre elektronický podpis na eID začal včera vydávať certifikáty, ktoré ale nie sú kompatibilné s doterajšou verziou 1.9.4 základného softvéru eID klient. Tieto certifikáty a vôbec eID karty s nimi sa počas celého včerajšieho dňa tak nedali použiť, kompatibilný softvér verzie 2.0.0 bol sprístupnený až dnes.

Firmy a občania, ktorí napríklad včera zistili že po plošnom minuloročnom zneplatnení certifikátov nemajú platné certifikáty a nechali si včera na úradoch vytvoriť nové, tak pomocou eID nemohli v tento posledný deň lehoty podať odložené daňové priznanie.

Koľko ich bolo nie je jasné, v pondelok podľa informácií ministerstva vnútra pre DSL.sk štát ale vydal nové certifikáty 599 osobám.

Za nepodanie priznania v lehote zákon predpisuje minimálnu pokutu 30 eur, štát ale avizuje občanom a firmám že sa jej nemusia obávať. "Nemožno ich sankcionovať, keďže si povinnosť nemohli splniť z dôvodov na strane štátu," uvádza ministerstvo.


eID s novými certifikátmi v eID klient 1.9.4, kliknite pre zväčšenie (screenshot: čitateľ)Ako procesne to bude zrealizované nie je jasné, v každom prípade aj Finančná správa ktorá by mala podľa zákona pokuty udeľovať avizuje minimalizovanie sankcií.

"Pri kontrole plnenia si povinností voči štátu a následnom udeľovaní sankcie za nesplnenie si svojej povinnosti postupuje finančná správa vždy v zmysle zákona. V takýchto špecifických prípadoch samozrejme berieme do úvahy aj špecifické okolnosti. V tomto prípade budeme spolupracovať s ministerstvom vnútra tak, aby sme minimalizovali sankcie voči klientom, ktorí si nemohli splniť svoje povinnosti z dôvodov vzniknutých na strane štátu. Máme prehľad o tom kto, kedy a akým spôsobom spravil podanie, preto bude potrebné len porovnať údaje medzi finančnou správou a MV SR," uviedla pre DSL.sk hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová.

Situácia ešte ani dnes nie je kompletne v poriadku, eID s novými certifikátmi stále nemôžu využívať užívatelia macOS a Linuxu. Pre tie je stále k dispozícii len verzia 1.9.4 softvéru nekompatibilná s eID s novými certifikátmi. Hoci pôvodne eID klient nebol k dispozícii pre tieto platformy, už dlhšie je k dispozícii a občania a subjekty sa mohli podľa toho zariadiť a napríklad nevlastniť žiadny počítač s Windows. Teraz samozrejme nie je namieste od nich očakávať, že si kvôli tomuto incidentu na strane štátu zaobstarajú Windows.

Kedy bude k dispozícii kompatibilný eID klient pre tieto platformy ministerstvo nevie, pričom jasne naznačuje že vina je na strane dodávateľa a avizuje riešenie právnou cestou. "Pri ostatných platformách čakáme na vyjadrenie od dodávateľa, aj tento nedostatok budeme riešiť právnou cestou," uviedlo ministerstvo v stanovisku pre DSL.sk. Ktorého dodávateľa má na mysli zisťujeme.

Podstatným prínosom zmeny v spôsobe generovania certifikátov mal byť aj softvér pre občanov, pomocou ktorého sa budú dať získať certifikáty na diaľku bez návštevy úradov pôvodne sľubovaný už na minulý rok. Podľa termínov v zmluve na dodávku zmeneného spôsobu mal byť takýto softvér uvedený do produkčnej prevádzky do 15 týždňov, čo vychádzalo na polovicu júla. Evidentne sa tak nestane a príde k veľkému oneskoreniu termínu.

"Do konca augusta," avizuje teraz ministerstvo pre DSL.sk.

K nestíhaniu termínov pritom prichádza napriek tomu, že zákazka na zmenu spôsobu generovania certifikátov sa zadala priamym rokovacím konaním a nie verejnou súťažou z dôvodu časovej tiesne.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

to ano ... dodavatel ma zodpovednost bez zodpovednosti :D ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nezodpovedni zodpovedni sa pytaju...kto je zodpovedni?
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

... ked uz , tak kto su zodpovedni .. 3osMnC
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mnooo.... zvrchovany stat moze oficialne preniest plnu zodpovednost za fungovanie statom poskytovanej sluzby vyhradne vyhlasenim vojnoveho stavu pri napadnuti cudzim statom alebo mimozemstanmi, co ale faktom, ze vyhlasenie poskytuje hovorkyňa Finančnej správy, stavia mortalitu vladnych cinitelov priekazne radovo nad uroven z Battlestar Galactica.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

neviete niekto ako je to s neziskovym sektorom? niekde sa pisalo ze uz maju mat zriadene tie e-ucty a inde sa zas pise ze neziskovky su vyradene z tohto a mozu komunikovat normalne fyzickou postou..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

teba uz nikdo necita debilko
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ved tu o tvrdeniach bez linku na overenie priekazne ani nikdo nepochybuje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Minimalizovanie sankcií? Mali by skôr rozmýšľať o akejkoľvek kompenzácii stratených nervov svojich klientov. Keby si toto dovolili v komerčnej sfére tak u zákazníkov skončili nadobro.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Zas neprehanaj, kukaj kolko ma orange stale zakaznikov.
Co by sme chceli zadarmo,vsakano. Kup si elektronicky podpis u sukromnika za par desiatok evri a fici ti.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

prrr prrr
produkt ktory ma naserie leti do kosa, tak to v kapitalizme funguje. zial eID do kosa letiet nemoze.
PS: orange nemam.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

V na trhovom hosporstve zalozenom kapitalizme ale v ramci vyvazovania ponuky s dopytom potom ale leti do dodavatela priekazne cely kos*
*+ dph, zmluvne sankcie, uroky, atd.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Zadarmo? Vies kolko mega sme za to zaplatili z nasich dani?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked uz, tak obcania EU. Je to robené z eurfondov. A ty ten podpis dostanes zadarmo, na rozdiel od nemca, ktorému to tiez stat dava, ale vsetko si plati.
To mas ako s vlakmi zadarmo - vsetci su spokojni, len ti co si za ne platia furt p....u. Aj zdravotnictvo mame zadarmo. Len zaplatit ho musia vsetci, ci chcu alebo nechcu.

Aki obcania, taky stat


Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

To, ze je to z eurofondov neznamena, ze to nie je aj z nasich dani. Nedavame nahodou 69 centov na kazde euro, ktore z eu fondov dostaneme? Ten rozdiel je aj tak korupcny poplatok, za ktory si eu kupuje lojalitu tych pri valove, a za zvysok sa nakupia kramy zo zahranicia, takze spolu s deformaciou trhu ktoru sposobuju je ich prinos pre SK ekonomiku zaporny tak ci tak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Meanwhile... zdravotna poistovna posielala rocne zuctovania. Teda vraj, odklikol som dorucenku, samotna sprava stale nikde.

Klasika, ten nas NASES.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj, tiez mi prislo "Pri doručovaní do vlastných rúk sa Vám obsah elektronickej správy sprístupní až po prevzatí doručenky, ktorú prevezmete zadaním BOK kódu."

na tretie precitanie z toho usudzujem, ze raz, ked moje prevzatie spravuje ten system, tak mi aj da to rocne zuctovanie.... len neviem kolko to bude trvat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mali by sa premenovat na NASERSI
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dnes som inštaloval eID klienta na Windows 10 SK 64bit verzie 1803 a nič... Dostal som hlášku "Tento inštalačný balík sa nedá otvoriť. Skontrolujte, či balík existuje a či k nemu máte prístup, alebo sa obráťte na dodávateľa a overte, či je to platný balík inštalátora systému Windows". Ako so zistil, na oboch weboch - Slovensko.Sk i minv.sk sú od včera nové verzie eID klienta. Po telefonáte na hotline sme najskôr zistili, že eID_klient.exe zo Slovensko.Sk mal ráno uvedenú verziu 1.9.4 no v skutočnosti to už bola nová 2.0.0 Nespustil som ju, viď vyššie. Rovnaký výsledok bol aj zo stiahnutým eac_mw_klient.exe zo stránky ministerstva vnútra, keďže je to rovnaký súbor (veľkosť i verzia).
Po poslaní screenshotov do call centra mi akurát poradili namiesto eID_klient.exe spustiť eac_mw_klient.exe.
Asi netušia, že je to jeden a ten istý súbor :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Robíš dve zásadné chyby:
a) používaš Windows 10
b) pokúšaš sa platiť dane v banánistáne
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

mna by len tak mimochodom zaujimalo, preco do prdele nasa vlada nechce spravit tie pridrbane elektronicke schranky tak, ze sa bude dat nastavit prihlasovanie len s menom a heslom, bez nutnosti pouzitia citacky. takto to maju v ceskej republike a je to urcite praktickejsie a neviem o ziadnom bezpecnostnom incidente, ak to ma byt vyhovorka.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To je predsa uplne jasne. Citacka umoznuje vydavanie novych certifikatov aj „na diaľku“ cez internet.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Urcite by som nechcel byt v Tvojej kozi, az zistis, ze sa mas vystahovat, lebo si predal byt a zmluva aj navrh na vklad do katastra bol Tebou elektronicky podpisany ... Nez sa to vysvetli (ak vobec, a nez zvratis chod udalosti) ubehnu mesiace. Dovtedy co ?
Ak aj vynutis silne hesla, ludia ich budu mat kade-tade popisane a ponaliepane ...

Ked uz tak, ok, OP+PIN, a k tomu povedzme SMS na mobil ...
Mobil nech je sparovany s OP. Sice to neriesi situaciu, ked je zaroven ukradnuty OP+mobil, ale aspon pin by si clovek mohol drzat v hlave, a tym by to bolo stazene.
Neverim, ze Estonci to nejak prekomplikovali, a hla - frci im to jedna basen .. (dokonca samizda cez to mozu volit).
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Elektronicke schranky a ZEP su dve rozlicne veci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kontaktujte nás prosím na redakcia at dsl.sk
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja to vidím trochu inak s tými sankciami.

ak je zákonom určená minimálna sankcia, tak by ju štát mal vyberať. avšak v tomto prípade nie od občanov, ale od zodpovedného dodávateľa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Navrhujem zvýšiť počet zamestnancov štátnej správy na 1 000 000. Problémy Slovenska aj slovenska.sk by sa vyriešili a bol by čas aj na viac kávičiek a cigaretiek počas úradných hodín a zníženie stresu ťažko a dlhodobo prepracovaných úradníkov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár