Európska organizácia pre nukleárny výskum, CERN, začala s výrazným upgradom Veľkého hadrónového urýchľovača, LHC.
Výsledkom projektu s označením HL-LHC, High-Luminosity LHC, bude 5 až 7-násobné zvýšenie množstva zrážok medzi protónmi. To umožní oveľa častejšie pozorovať málo sa vyskytujúce udalosti a napríklad presnejšie špecifikovať vlastnosti Higgsovho bozónu.
Upgrade bude zrejme z veľkej časti najskôr realizovaný bez vypnutia LHC, keď práce najskôr začali na povrchu a minimálne tento rok bude naďalej LHC funkčný. Podľa informácií z informačného videa bude zrejme LHC funkčný až do 2025, pričom nový upgrade by mal byť nasadený v 2026.
K zvýšeniu množstva zrážok príde najmä väčším zhustením zväzkov protónov pomocou silnejších supravodivých magnetov so silou poľa 11.5 tesla oproti 8.3 tesla ale tiež použitím nových komôr v bodoch zrážok, ktoré ohýbajú zväzky tak aby prichádzalo k viac zrážkam. Nových magnetov bude celkovo 130.
Upgrade má tiež zvýšiť efektívnosť a aktívnu dobu používania, zlepšením servisovateľnosti zariadenia. Za týmto účelom budú konvertory elektrickej energie presunuté do nových samostatných priestorov, pričom budú pripojené supravodivými káblami schopnými prenášať 100 kA.
Popis zlepšení LHC a plánovaných prác (video: CERN)
Urýchľovač je 27-kilometrovým okruhom nachádzajúcim sa v podzemí v blízkosti Ženevy, pre upgrade je potrebné postaviť nové podporné štruktúry na povrchu ale tiež v podzemí.
LHC bol uvedený do reálnej prevádzky v roku 2010, v prvých rokoch boli protóny urýchľované na energiu 4 TeV. Energia zrážok, pri ktorých letia protóny oproti sebe, tak bola 8 TeV.
Po upgrade trvajúcom od 2013 do 2015 sú protóny urýchľované na maximálne 6.5 TeV respektíve 99.9999989% rýchlosti svetla a energia zrážok tak dosahuje 13 TeV. Magnetmi prúdi vtedy pri maximálnom výkone prúd až 11 tisíc Ampérov.
LHC bol navrhnutý na maximálnu energiu 7 TeV a podľa dostupných informácií k upgradu na túto energiu má prísť v tomto roku. Či sa tak už stalo alebo energia zrážok ešte len bude zvýšená nie je jasné.
Re: prakticky teoretik
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
26.6.2018 13:44
Keď sa pozeráme z filozofického hľadiska na esenciálne skeptické nívo nášho humánneho synchronizmu, tak všetka naša vitálna senzibilita sa orientuje pozitívne motivovaným reflexom neurasténie. Uvažujúc chronologicky a deduktívne, niekedy je dokonca nutné aplikovať holistický prístup miesto redukcionistických uvah. Logickou dichotómiou, ba niekedy aj limitne expresívnou miniskenciou, dôjdeme ku genitívnym fragmentom nášho myslenia, čím nechcem paradoxne kategorizovať svoje dedukcie alebo axiomaticky popierať svoje závery. Popri tom sexuálne drogy komplikované perverznými formami erotizmu aplikované na freudovskú partíciu nášho súcna, vytvárajú diadémy ako sekrét toxínovej abstinencie.
Re: prakticky teoretik
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
26.6.2018 13:45
Ja to skutočne nechcem paradoxne klasifikovať, ale bez ohľadu na tok času z globálneho hľadiska relatívne neprincipiálne zasahuješ do racionálnej mentality humánneho aspektu, čím jednoznačne a neodškriepiteľne prezentuješ len tie svoje osvojené primitívne fylogeneticko-freudovské asociácie, ktoré majú majoritou society konvenčne poňatú negatívnu gnozeologickú intenciu.
Ale ved zakon o nakupe vysielacich prav pre The Expanse z koncesionarskych poplatkov ani nenavrhujem.
Ale pokial niekto prejavuje zaujem o Creme de la Creme, informacia, ze ho nemusi mat s Kremom tiez priekazne nemusi byt na zahodenie.
heh, to je nahoda, tiez som bol blizko hranic a cakal som SMS vitajte v rakusku a nic neprislo, az teraz o stave kreditu niekolkokrat za sebou, ale uz to prestalo
Začal veľký upgrade Veľkého hadrónového urýchľovača
Od: 31337
|
Pridané:
27.6.2018 9:00
"Podľa informácií z informačného videa bude zrejme LHC funkčný až do 2025"
Spresnenie: LHC bude funkcne do konca tohto roku (2018). Potom po dobu dvoch rokov nasleduje faza "Long Shutdown 2" (2019-2020), kedy budu vypnute vsetky urychlovace v CERNe pre udrzbu a pripravne prace na HL-LHC upgrade. Od 2021 budu urychlovace zase funkcne az do samotneho HL-LHC upgradu.
len sa chcem spytat niekoho kto to blizsie sleduje -ako sa to ma s tymi mikro-ciernymi dierami ,ktore udajne hned zaniknu? -je tu nejaka sanca ze tento urychlovac dokaze v buducnosti naozaj spravit ciernu dieru dost silnu na to aby prezila ,a zacala sa zivit ? (potom sa uz neda asi ,,vypnut,, ?)
LHC urcite nie a ani nic ine co postavime v blizkej buducnosti. Neviem presne kde je limit ked sa uz cierna diera hned nevypari Hawkingovym ziarenim. Prirodzene cierne diery vzniknu z hviezd s niekolkonasobnou hmotnostou naseho slnka, takze povedzme ze hmotnost slnka je este bezpecna. To prepocitane na kineticku energiu proton-protonovej zrazky (podla E=mc2) je 10^66 eV. LHC urychluje protony na 3.5*10^12 eV co je o viac nez 50 radov nizsia energia. Pre porovnanie: rozdiel medzi jednym pikometrom a velkostou pozorovatelneho vesmiru je ovela menej nez 50 radov.
Alebo takto: Slnko za celu dobu zivota nevytvori tolko energie fuziou aby sme urychlili proton (alebo akukolek inu casticu) na takuto energiu.