neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Uvedený prvý flashový SSD so štyrmi bitmi informácie na bunku

Značky: flash pamäťIntelMicron

DSL.sk, 22.5.2018


Flash pamäť sa týmto týždňom oficiálne posunula na technológiu štyroch bitov informácie uložených v jednej bunke z doterajších prevažujúcich troch.

Spoločnosti Intel a Micron, ktoré spolu vyvíjajú a vyrábajú flash pamäť, totiž oznámili jednak spustenie výroby takejto pamäte a zároveň Micron začal dodávať prvý SSD postavený na novej pamäti.

V poslednom období bola už väčšina flashových SSD postavených na TLC, triple-level cell, flash pamäti s tromi bitmi informácie na bunku. Flash informáciu uchováva v podobe náboja v jednej bunke a TLC pamäť tak musí spoľahlivo odlišovať osem úrovní napätia.

U QLC, quad-level cell, sú to už štyri bity a celkom šesťnásť úrovní. Kvôli tomu podobne ako pri prechode medzi predcházajúcimi technológiami bude mať QLC pamäť respektíve aspoň jej samotné čipy nižšiu životnosť v podobe počtu uskutočniteľných mazacích a zapisovacích cyklov a tiež nižšiu rýchlosť zapisovania.


Micron 5210 ION SSD, kliknite pre zväčšenie (foto: Micron)



Výhodou na druhej strane sú nižšie výrobné náklady pri prepočítaní na kapacitu a zároveň čipy väčšej kapacity.

Hoci pamäť sa už vyrába a dokonca sa dodávajú SSD postavené na nej, spoločnosti zverejnili len minimum informácií. Ich QLC čipy majú 64 vrstiev, su vyrábané druhou generáciou výroby 3D flash pamäte týchto spoločností a majú kapacitu až 128 GB. Podľa dostupných informácií majú podporovať tisíc zapisovacích cyklov.

Nové SSD s označením Micron 5210 ION sú určené pre enterprise nasadenia, podobne ako modelový rad 5200 sú 2.5" so SATA rozhraním a Micron zverejnil prakticky len ich kapacitu 1.92 TB až 7.68 TB. SSD odporúča najmä pre záťaže s intenzívnym čítaním a pre nasadenia potrebujúce maximalizovať kapacitu úložiska na daný objem. Disky zatiaľ Micron dodáva len veľkým zákazníkom, širšie ich má uviesť na trh na jeseň.

Intel a Micron okrem ohlásenia prvej QLC pamäte zároveň avizovali prípravu až 96-vrstvovej TLC pamäte, ktorá bude treťou generáciou 3D flash týchto spoločností. Po jej dokončení spoločnosti svoju spoluprácu v oblasti flash pamäte ukončia, ako avizovali na začiatku roka.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

este chvilku a bude tam 8bitov cize cely bajt :)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Vratme sa radsej k analogovemu zapisu. Tam nevadilo ked sa vludila chybicka.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Si asi nezazil "R Tape loading error" co? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predtym si stlacil "J" a 2x Shift+P ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

u mean rape loading terror?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tzv. OLC - octa level cell
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sice to nie je lepsie, ale je to lacnejsie.
Mozme urobit grafy so stupajucou tendenciou a manageri su spokojni.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

to bude pocakanych poverpojntov !!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bez kontingencnych tabuliek mi sem ani nechod!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Technicky vzate, je to lepsie, nez ake boli kedysi mlc alebo tlc, vsetci pametame disky, ktore po 400-500 zapisoch dochli.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Nepametam si ziaden MLC alebo TLC, ktory by dochol po tolkych zapisoch. Ak bol problem, tak nie pre maly pocet zapisov ale pre problem s kontrolerom/radicom.

Inac a tento disk je enterprise. Consumer QLC disk urcite nebude mat 1000 prepisov ako tento. Tolko dnes negarantuje vyrobca ani u TLC.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pri diskoch pre enterprise nasadenia by ale pri prepočítavaní nakladov medzi odstranenim potlace a posuvanim technológie priekazne uvazovat netrebalo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

asi si necital recenzie o tryzneni SSDciek (aj tu na dsl), ze TLC zdochynali az po cca 1500-2000 zapisoch (v papieroch mali 300-500) a MLC po este vyrazne viacej ...

nejaky maly Samsung 960 Pro dotryznili az po dvoch rokoch s tusim 2 BPTW (2 zapisanymi petajtami)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty si cisty ludovy rozpravac. Samsung 960 Pro je na trhu rok a pol, ale v nejakej davnej recenzii ho uz dva roky testovali. Tak urciteee....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mal pravdu až na to ze to bol Samsung 830Pro z roku 2013.
Odpovedať Hodnotiť:
 

33% kapacity navyse prakticky zadarmo nie je lepsie? To ze to zhorsi teoreticku zivotnost SSD diskov je irelevantne, kedze sa zatial nikto nestazoval relane na zvysenu poruchovost SSD diskov. z SLC na QLC mala ta poruchovost stupnut aspon milion nasobne, ale akosi nemame milion krat viac reklamacii
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Prakticky zadarmo? Zapalatis to v nizsom vykone a zivotnosti.

Ta poruchovost este len pride. Vo vecsom sa az teraz zacali pouzivat SSD(myslim v beznych notebookoch a PC). O par rokov az bude vidiet realny rozdiel v kvalite a zivotnosti.
Ved tomu, ze rozdiel tam bude. Aky si netrufam povedat ale bude. Mam vecsie mnzostvo SSD a vidiet, ze ten rozdiel tam je.
Stary SSD dedko Intel G2 80GB je este 100%-ny. Najnovsie s rovnakym objemom zapisanych dat uz maju par percent dole. Vsetko MLC, TLC SSD nevlastnim.
Vo firme mame vela SSD nasadenych a tam je vidiet, ze okrem objemu zapisanych dat ma vlyv na zivotnost aj sposob prace a zaplnenie disku.
Pri rovnakom objeme zapisanych dat je vidiet niekolko percentny rozdiel. Tie SSD ale vydrzia pocas zivotnosti PC(PC sa menia zhruba tak po 7 rokoch).

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

presne tak ako pises, stazovat sa na zivotnost SSD je smiesne. Aj najlacnejsie SSD vydrzi pri domacom pouzivani 10 rokov, co je viac ako zivotnost celeho PC (aj dvoch). Vo firme neviem, ak ide o workstation, tam to bude urcite kratsie, ale stale dost velke cislo. U PCI diskov neviem ako je to zo zivotnostou. V kancelarskom PC to prezije aj uradnicku :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli by spraviť možnosť keď už bude disk vykazovať chyby tak spraviť z QLC -> SLC. síce by to znížilo kapacitu na 1/4 ale mohlo by to ešte fungovať aspoň nejaká cachovacia partícia.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár