neprihlásený Piatok, 1. novembra 2024, dnes má meniny Denis, Denisa
NASA a ESA chcú priniesť vzorky z Marsu, spoluprácou troch misií

Značky: NASAESAMars

DSL.sk, 26.4.2018


Americká vesmírna agentúra NASA a európska vesmírna agentúra ESA dnes podpísali dohodu o spolupráci, v rámci ktorej sa pokúsia priniesť naspäť vzorky z Marsu.

Informuje o tom ESA, ktorá nemá príliš veľkú úspešnosť v misiách na Mars a naposledy stratila pristávací modul v rámci misie ExoMars.

Agentúry sa dohodli na analyzovaní konceptov misií, pričom v prípade ESA sa o následnom pokračovaní misií rozhodne v budúcom roku.

Z Marsu ešte žiadna ľuďmi vytvorená raketa neodštartovala, tobôž sa nevrátila na Zem. Vzorky materiálu z Marsu sa ale analyzujú, v robotických vozidlách a ďalších zariadeniach poslaných na Mars. Ich možnosti sú ale samozrejme oproti najlepším použiteľným technológiám na Zemi limitované.

Podľa avizovaného plánu by sa mali vzorky na Zem z Marsu dostať spoluprácou troch misií, na ktorých sa má podielať významnejšie ESA nie je jasné.

Vzorkami, ktoré sa budú primárne vracať, budú vzorky zozbierané už pripravovanou misiou robotického vozidla NASA Mars 2020. Vozidlo vychádzajúce zo súčasného robotického vozidla Curiosity naplní vzorkami maximálne 31 prítomných nádob na vzorky pre neskoršie vyzdvihnutie.

ESA spomína aj svoju misiu robotického vozidla ExoMars, ktorá bude ak sa jej teda podarí pristáť na Marse získavať vzorky vŕtaním z hĺbky do dvoch metrov. Či budú vrátané vzorky aj z nej ale explicitne neuvádza.

V každom prípade ďalšia misia pristane neskôr s malým robotickým vozidlom, ktoré vyzdvihne vzorky zozbierané Mars 2020 a dopraví ich k svojmu pristávaciemu modulu. V ňom bude malá raketa, ktorá ich bude schopná vyniesť na orbitu Marsu.

Tretia misia zo Zeme sa dostane iba na obežnú dráhu Marsu, kde sa stretne s kontajnermi vynesenými druhou misiou a naloží ich do privezenej lode určenej k návratu na Zem. Táto loď sa potom vráti na Zem, pričom ESA v správe z neznámych príčin špecificky uvádza, že loď pristane na území USA.

V akom časovom harmonograme by misie mohli byť zrealizované ESA neuvádza, Mars 2020 ale štartuje v júli 2020.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Microsoft predĺži podporu Windows 10 o rok, za poplatok
Nvidia má údajne predstaviť CPU pre PC v septembri 2025
Demonštrovaná elektrická verzia pôsobivého dvojnohého robota Atlas
Vydaný Thunderbird pre Android
Apple uviedla notebooky s procesormi M4


inzercia



Diskusia:
                               
 

Dobrá generálka na pilotovanú misiu s návratom. Ono spraviť z umierania pri jednosmernej misii reality šou je v duchu dnešnej doby celkom predpovedateľný vývoj ale na taký náročný vedecký projekt ako je pristátie na inej planéte ešte stále treba sústredený seriózny vedecký výkon aj s prípravou v podobe takýchto výskumných letov.
Apropó, dúfam, že dovezú aj trochu toho marťanského prachu, má to byť vraj jedna z komplikácii pre posádku, pripomína mi to starú scifi poviedku kde astronautovi na skafandri priľnul kvôli zmenenému elektrostatickému náboju prach a nemohol sa ho zbaviť. Taktiež pokiaľ viem mesačný prach je taký jemný že sa dostal aj do pristávacieho modulu. Marťanský je vraj nadôvažok toxický.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

"...Marťanský je vraj nadôvažok toxický..."

- aspon co chlapi v krcme vravia. ;-)

Ale nie, v dobrom, samozrejme, btw - Arthur C. Clarke napisal knihy Mesacny prach aj Martanske piesky. ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oveľa dôležitejšie je vyskúšať čí sa môžeme rozmnožovať mivymo gravitácie zeme. Niektorí to už nedokážu ani na zemi, takím nemcom a japoncom sa už úplne scvrkli gule a vymierajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mesacny prach niekedy lieta nad povrchom kvoli el. statickej sile

Odpovedať Hodnotiť:
 

ten marťanský prach môže byť toxický, nakoľko vplyvom UV-žiarenia (nefiltrovaného atmosférou) sa chlór prítomný v marťanskej pôde "konvertuje" na perchloráty, ktoré sú veľmi silné oxidanty a o.i. sa používajú aj ako palivo raketových motorov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prdlajs. Môže byť toxický len preto, lebo sa mu ešte nepodarilo doručiť záväznú smernicu EU, podľa ktorej nemôže.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Teba je tu skoda
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vo vacsine filmov sa predsa Zem otaca tak, ze prave na USA ma dopadnut meteorit a podobne.
Aj mimzemstania tam zvyknu kontaktovat ludi.
Ved aj Kolombusovi - hladajuc cestu do Indie, sa Amerika do cesty "postavila".
Nahody? Nemyslim si. ;-) :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na tuto temu je film Life (zivot).
https://www.csfd.cz/film/430060-zivot/
Odpovedať Hodnotiť:
 

NASA a o ESA uz ani nehovorim, idu hodne dole vodou. Takymto tempom im tie vzorky nazbiera Elon Musk osobne a nalozi do tej ich raketky. Pricom tento NASA-ESA paskvil bude velmi pravdepodobne stat viacej ako cely vyvoj BFR rakety spacex, ktora namiesto par gramov kamienkov donesie na lovrch planety ludi.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Komercia a známosti. Musk asi hlavne potrebuje zamestnať ľudí, čo makajú, aj keď ich treba zaplatiť. NASA a ESA sú tak staré, že by ma prekvapilo, keby sa tam pozície a hlavne riadiace nedohadzovali podľa známostí... A istotne sú tam niekde na dne aj muklovia, čo aké-také výsledky majú, ale je to priamo úmerné ich ohodnoteniu, finančnej podpore projektov a ich pozícii v rámci pyramídy podniku...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Musk nič nenazbiera a nikam nedopraví, pokiaľ na to nedostane od NASA, alebo ESA zákazku. Musk nelieta do vesmíru pre vlastnú zábavu a ani pre verejné blaho. Lieta do vesmíru ako dopravca, aby na tom zarobil. Takže, ak nedostane zákazku, bude sedieť na zadku a nudiť sa v Boring company :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ved jeho plan je zalozit koloniu na marse a predavat tam letenky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V ideálnom prípade by to možné bolo no SpaceX vyvíja BFR za vlastné iba na motor Raptor dostali nejaké peniaze od armády. Mars Sample Return pôjde postupne ale isto Mars Rover 2020 sa už stavia systém sky crane je už dokonca takmer kompletný BFR je stále len na začiatku aj keď už sa dostáva z fázy paprier do fazy prototyp :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár