neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Uvedený 14 TB disk s klasickým záznamom aj tretím výrobcom

Značky: HDDWestern Digital

DSL.sk, 19.4.2018


Pevný disk so zatiaľ maximálnou kapacitou 14 TB s klasickou technológiou záznamu bez prekrývajúcich sa stôp predstavil už aj tretí z výrobcov pevných diskov, Western Digital.

Jeho nový model Ultrastar DC HC350 je postavený na technológii záznamu PMR, Perpendicular Magnetic Recording, vylepšenej technológiou TDMR, Two Dimensional Magnetic Recording.

Disk je ako vyplýva aj z modelového označenia určený pre dátové centrá a iných enterprise zákazníkov. K dispozícii je v prevedení so SATA 6 Gbps aj SAS 12 Gbps rozhraním.

Má 512 MB cache, 7200 RPM, natívne 4K sektory, osem 1.75 TB platní a hustotu uložených dát 904 Gbit na štvorcový palec. Pre umožnenie takéhoto počtu platní využíva technológiu plnenia héliom.

Maximálna rýchlosť prenostu je 267 MB/s, spotreba v režime nečinnosti 5.6 W pre SATA a 6.3 W pre SAS verziu a pri aktívnych operáciách 7.6 respektíve 10.2 Wattov.

Na disk je poskytovaná 5-ročná záruka, udávaná spoľahlivosť MTBF je 2.5 miliónov hodín.

Vzorky disku sa dodávajú vybraným zákazníkom, bežné dodávky majú odštartovať v druhom polroku. Cenu disku výrobca neoznámil.

Western Digital bol prvým výrobcom, ktorý predstavil 14 TB ale využívajúci technológiu prekrývajúcich sa stôp SMR. Disk bol predstavený v októbri.

Následne najskôr Toshiba na konci roka a Seagate v marci ale predbehli Western Digital čo sa týka 14 TB disku postaveného na neprekrývajúcich sa stopách, modelmi Toshiba MG07ACA a Seagate Exos X14. Či sa už MG07ACA reálne dodáva nie je jasné, Exos X14 sa má začať dodávať v lete.

14 TB je zatiaľ maximálnou kapacitou klasických HDD, v najbližších rokoch by ale s prechodom na zásadnejšie nové technológie v podobe teplom alebo mikrovlnami asistovaného záznamu malo prísť k výraznejšiemu zvýšeniu kapacity. Flash SSD s prechodom na 3D čipy s väčšou kapacitu poľahky HDD prekonávajú v kapacite, majú ale viacnásobne horší pomer kapacity a ceny.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami


inzercia



Diskusia:
                               
 

niektore 8 TB disky maju bud SMR alebo helium a v pripade 10 TB kuskov je to vacsina ... 12 a 14 TB iste nebudu vynimky

stava sa ale trendom, ze vyrobcovia to vobec nepovazju za dolezite zmienit v nazve (ako WD HelioSeal ) ci nebodaj v datasheete

napr. toto tu: https://bit.ly/2JXxgEl je plnene heliom (na rozdiel od 8-6-4-....a mensich v tej istej modelovej rade), ale NIKDE o tom neni ani zmienka, ani v datasheete ..... sak naco ze !?!?!?!?

asi sa to stane trendom, rovnako ako par rokov po zavadeni PMR (v 2005/2006) uz nikto neuvadzal ze disk ma PMR (kolmy zapis) miesto LMR (pozdlzny zapis)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

myslim si ze disk je spotrebny tovar ktory pouzivas na primarne alebo sekundarne ukladanie udajov. ak nemas sekundarny disk vytvoreny na zalohovanie pripadne tercialny na zalohovanie zalohy tak potom je to tvoja chyba ked sa nieco pokazi a prides o ulozene data. preto by som velmi neriesil akou technologiou disk vlastne pracuje lebo je dokazane ze aj obycajny wd green za 5 korun postacuje beznemu uzivatelovi na to co potrebuje. preto ak nie si nejaka firma co stavia diskove pole alebo nejaku serverovnu tak v zasade nepotrebujes poznat take podrobnosti ako je pmr helium alebo ine nadchadzajuce technologie lebo nez sa ti ten disk znici tak uz dovtedy aj dvakrat skonci zaruka a pri sucasnej cene diskov je to si myslim zajedno...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Neuveritelna znoska nezmyslov v jednom odstavci. Si talent. Nespliecha ti nahodou na ten tvoj neregistrovany majak?
Odpovedať Známka: 2.1 Hodnotiť:
 

tak to si troska mimo ne? to si myslel zo srandy? uz si cital tu legendarnu rezenciu smr 8 tb archivnej morskej brany (spred 1 ci 2 rokov) na ceskom diitku? a ze ten disk sa sprava uplne inak ako bezny disk s pmr? ja mam dva, ale viem co je to za disky, preto ho netryznim nahodnymi zapismi prtavych suborov ako chuj a preto pracuju vyborne a celkom normalne
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

necital som. ale pozrem si.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

DSL Odbornikov si nevsimaj. U mna mas plus ;). Samozrejme, ze je to uplne jedno z pohladu usera. Dnes uz by mal kazdy jeden clovek vediet, ze zalohovanie si nejakych dat len na jeden disk je chujovina a to uz nehovorim o archivacii.. Vela ludi vsak nepozna ani rozdiel medzi zalohou a archivaciou, tak co by sme chceli ze? :)
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

vidim ze aj tebe dali minus :) nevadi. kazdy mame nejaky nazor a nato tu predsa je ta diskusia. niekedy sa druhym pozdava, inokedy zas nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, SMR je problem, lebo to ma vplyv na rychlost a nie okamzite zjavny, ale az pri zaplnani/prepisovani. Ale takto vyskakovat kvoli heliu? Planujes disk otvarat a prehadzovat si platne?

Ak tvoj OPS zahrna planovanu obnovu dat otvaranim disku (co ked uz nic ine, tak stoji viac nez cela retaz zaloh od online RAIDu az po cold storage), tak si na hlavu.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ty si nejaky otocne opaceny

smr NIE JE problem pokial vies na co disk sluzi a co na nom robit/nerobit ... o eventualnom "probleme" s smr diskom sa dozvies hned v radoch minut/sekund, ked zacnes smr disk vyuzivat chujskym sposobom na co nie je urceny

helium JE problem, pretoze o nom sa mozes dozvediet za napr. 7-8 rokov, ked koncentracia helia klesla o 20% a miesto toho sa tam nacaskoval vzduch
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nejak nechapem. tebe vadi ze vyrobcovia neuvadzaju plnenie heliom?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Nie. Principialne mu vadi vsetko, len priekazne riesi aj detaily.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

To nie je detail či disk má ventil-otvor ktorý sa nesmie upchať alebo nie, či ho môžeš v prípade servisovania otvoriť alebo nie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Okrem všetkého je všetko detail.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ano vadi, exituju disky plnene heliom co prezili 10 rokov s tym ze z helia neunikol ani atom?

to su nove technologie a neexistuju dostatocne stare produkty, aby sa dalo povedat ako su spolahlive (s laboratornymi testami na mna prosim neist)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kolkoze je projektovana zivotnost hdd?

Protip - 20 rokov to neni, kuratenko...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

kuratenko je rozdiel ci o data prides lebo sa dodrbe hyper-jemna mechanika v disku, alebo ti unikle drbnute helium

mam niekolko diskov, 6-7 rocnych a idu

odpoved na tvoju otazku: v ramci konzumeho kurvitkoveho systemu a planovaneho zastaravania je projektovana zivotnost hdd len o chlp vacsia ako zaruka vyrobcu
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

6-7 ?
My sme minule blbli v praci a nasli sme MFM!! disky.
Isli 2-3 vr, precitania vsetkych dat!

Pjetro mas moju podporu.
Aj keby 99% zakaznikov to bolo jedno.
Ked je na HDD tak 500 zbytocnych pismenok.
A dodatok ze neprat v pracke.
Tak nevidim dovod preco tam nevedia pridat dalsich 6-10 napr. PMR_HELL. SMR&IT_WORKS a pod.

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pičus a jeho múdrosti.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

v tomto prípade: ..."a jeho hélium" :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hitachi, divizia wd, ohlasila heliove disky v 2012, zacala seriovo vydavat 2013. dnes je rok 2018.
2018 - 2015 == 5

odpoved na tvoju otazku - nie, kuratenko, lebo nie su tolko rokov seriovo dodavane. a nie, nebudu, lebo jeden atom v tomto pripade nevadi...

nove technologie to samozrejme tiez nie su - metody na vyrobu hermeticky uzatvorenych zariadeni na uschovu dat su tu od cca 1992, metody na vyrobu a kontrolu uniku v diskoch plnenych plynom s nizkou hustotou napr. v 2004 - oboje mal napr. maxtor, 2007 - western digital patentoval metody na detekciu uniku helia a predviedol v labaku prvy heliom plneny disk...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

budem velmi rad ak v 2023 niekto nastartuje prve heliove seriove disky dodavane na trh v 2013 a nebudu vykazovat poruchy v suvislosti s unikom helia

budem len rad, lebo potom sa toho clovek nemusi obavat

ako pises na 99,99% by s heliom problem nemal byt, potesil si ma
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak ale heliovy disk poznas na prvy pohlad, pretoze ma privareny dekel. Co je zase ale nevyhoda v pripade zachrany dat pretoze sa neda jednoducho rozsrobovat.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Tebe tusim tiez mali dekel privarit, lebo ti uz zase uletel.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Tebe by mal niekto prijebať, tuším.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nevyskakuj lebo ti ho vypichnem.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ha Ha Ha Daj mu amatérovy :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

AmaterovY? Krystove ocy, tys to zabyl.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No a?

Áno, je to zvykom; ani výrobcovia spracovačov (procesorov) nikdy nikde v názve nezmieňovali, že ich výrobok používa napnutý kremík.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked to rozoberem bude z toho dobra bruska ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hej, ale musis este vymenit platne.
7200RPM postaci :)


Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurat ze tam je na brusenie namiesto platniciek priekazne hlavicka.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Keď budeš rezať v ochrannej atmosfére hélia... Ako bolo vyššie uvedené, môže sa to celé dojebať...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dva a pol miliona MDFK hodin zaruka, cca.
292,6029962546816 rokov, vysvetlite mi to niekto alebo mi vynadajte, dakujem sponzorom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

v optimalnych podmienkach, a hovori to o tom, ze ak mas cca 100k diskov, tak kazdy cca den sa ti jeden z nich odjebe. do roka cca 350 diskov, alebo failure rate 0.35%. standardna rate je, btw, okolo 1m /1.5m/, co je okolo 0.88% /0.58%/.

ps: beztak sa ti disk vacsinou odjebe kvoli teplu /neni ich starost, ked ho nevies uchladit/, mechanickemu poskodeniu /neni ich starost, ked po nom jebnes, alebo nim trasies/, alebo vlastnym kokotizmom uzivatela /a proti ludskej hluposti ziadna burina nenarastla/...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Flash SSD...s väčšou kapacitu poľahky HDD prekonávajú v kapacite" - kto by bol toto vyslovil pred 10 rokmi, bol by vyhlásený za heretika a upálený na nechladených Pentiách IV
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár