neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Slovensko.sk má vážny problém, aj s novým HW za milión je výkon nedostatočný

Značky: elektronické schránkySlovenskoe-governmentštát

DSL.sk, 5.4.2018


Bohužial v prípade počítačových systémov ústredného portálu verejnej správy Slovensko.sk, ktorého hlavnou aplikáciou je systém elektronických schránok, sa zrejme naplnila obava, že podstatnou mierou sa na problémoch s výkonom a kapacitou podieľa softvérová časť systému.

Minulotýždňové problémy s výkonom, ktoré vyústili do mnohohodinového oneskorenia pri doručovaní správ do vlastných rúk, sa vyskytli totiž už s nasadeným novým hardvérom za viac ako milión eur. Ten mal podľa pôvodného avíza prevádzkovateľa NASES vyriešiť problém s nedostatočným výkonom.

"Nové diskové polia sú v prevádzke," priznala nám pri otázkach v kontexte minulotýždňových problémov aktuálne NASES.

Ako sme od prevalenia problémov s nedostatočným nadimenzovaním opakovane upozorňovali už v minulom roku na základe vonkajších prejavov existovala relevantná otázka, či sa podstatnou mierou na problémoch s výkonom a kapacitou nepodieľa softvérová časť systému a či teda nový hardvér bude definitívnym riešením alebo vôbec riešením.

NASES ale na vyriešenie problémov na začiatku decembra nakúpila diskové polia za milión eur, okrem iného s cenou jedného 800 GB SSD až 4.2 tisíc eur s DPH.

Minulotýždňové problémy čo sa týka oneskorenia doručovania správ do vlastných rúk sa takmer dotiahli na problémy so septembra a niektoré správy neboli doručené aj dvanásť hodín. Sám dodávateľ v bližšom vysvetlení pričín pomenoval ako príčiny problémov preťaženie systémov zrejme legitímnym používaním, čo znamená jeho nedostatočné nadimenzovanie.

"V priebehu pondelka 26.3.2018 sme zaznamenali zvýšenú záťaž na systém ÚPVS, dôsledkom ktorého došlo o 21:00 k zaplneniu platformy BizTalk. Zvýšená záťaž bola spôsobená kombináciou dvoch faktorov - išlo o 25 %-ný nárast počtu volaní na rozhranie integrácií v porovnaní s rovnakým dňom predchádzajúceho mesiaca a 45 %-ný nárast počtu volaní na rozhranie integrácií v porovnaní so stavom pred dvoma mesiacmi. Takisto záťaž vznikla spracovaním veľkých notifikačných správ, ktorých veľkosť ovplyvňuje veľkosť CRL dát," doplnil bližšie príčiny k minulotýždňovému stanovisku.

Kým bežní užívatelia, ktorí nie sú orgánmi verejnej moci, väčšinou vnímajú a všímajú si nízky výkon systému len pri doterajších niekoľkých incidentoch s oneskorovaním doručovania správ do vlastných rúk, orgány verejnej moci posielajúce a dostávajúce väčší počet správ vidia komplexnejší obraz o výkone systému.

Skúsenosti a aktuálne informácie jedného zamestnanca orgánu verejnej moci pre DSL.sk naznačujú, že výkon systému je dlhodobo nedostatočný. Pri posielaní správ od OVM inému OVM sa podľa informácií tohto zamestnanca generuje informácia o doručení automaticky a OVM má teda dobrý prehľad koľko trvá doručovanie správ.

To v súčasnosti podľa jeho tvrdení trvá rádovo až 12 až 24 hodín, niekedy viac. Najnižšie časy sú pri odoslaní v pondelok ráno a celkovo v pracovných dňoch pred ôsmou, vtedy prídu správy ešte v rovnaký deň. Správy poslané neskôr sú doručované často až v noci respektíve dátumovo na ďalší deň, pričom postupne smerom ku koncu týždňa sa situácia zhoršuje a systém má evidentne dobiehať doručovanie často následne aj cez víkend. Situácia sa začala podľa neho extrémne zhoršovať od januára tohto roka.

Ako plánuje organizácia NASES situáciu riešiť zisťujeme, za celý pracovný deň neodpovedala na žiadnu z našich doplňujúcich otázok.

Po neadekvátnych výhovorkách na bezpečnosť organizácia aspoň prvýkrát poskytla informácie o nadimenzovaní systému, pričom plánovaná záťaž sa mala stanoviť na začiatku realizácie portálu, s ktorou sa začalo v roku 2008. "Keďže v tom období neexistovala nijaká štatistika ani oficiálne údaje o vykonaných transakciách orgánov verejnej moci, vychádzalo sa z odhadov. Tieto odhady hovoria o 17 miliónoch podaní ročne s rovnomerným zaťažovaním systému podaniami formou plánovaných batchovaných (dávkových) spracovaní," uviedla NASES v stanovisku.

Podľa organizácie bolo uskutočnené záťažové testovanie systému s rôznymi záťažovými testami. Vyžiadali sme si podklady k týmto informáciám.

Snaha NASES neposkytovať informácie ale stále trvá. Organizácia nám v minulosti prisľúbila sprístupnenie analýz dodávateľa o dôvodoch minuloročných problémov s výkonom. Teraz otočila a tvrdí, že sprístupniť ich nemôže s odvolaním sa na internú smernicu o ochrane citlivých informácií.

"Sprístupnením požadovaných informácií by mohlo dôjsť k potenciálnej miere ohrozenia systému ÚPVS tým, že daná hrozba môže využiť zraniteľnosť aktíva systému a tým spôsobí znefunkčnenie, stratu alebo škodu aktíva systému. Technická špecifikácia záťažových testov je verejne neprístupná technická informácia," snaží sa konkrétne teraz argumentovať NASES.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

digitalny lider nakodil
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Peter Pellegrini
sme si ho zvolili, že ...
beeeee
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Sparatka sa musia niekde stratit... Ako platinove sytka a podobne... Ano tvrdy tunel :) kto z vas si pamata poziar kosickeho danoveho?
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

zalozil ho Hellegrini, co spekla vzislo v ohni sa strati
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

nebud taky ... ti experti mozno len nevedia naindexovat databazu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Tieto odhady hovoria o 17 miliónoch podaní ročne s rovnomerným zaťažovaním systému podaniami formou plánovaných batchovaných (dávkových) spracovaní," uviedla NASES v stanovisku."
17,000,000/365/24/60 = 32/minuta (rovnomerne zatazenie)

Fakt mohol digitalny lider ocakavat 32 volani za minutu v spicke? Facepalm.


Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

alebo inak, za 1 miliardu euro, moze clovek rocne urobit 3 volania...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Aby to dobre fungovalo, musi to zvladat 17000000/250 pracovnych dni / 8 hodin v pracovnom dni * 3x zataz v spicke = 25500/hod = 7 doruceni/sec. Kedze su tam aj trapne spravy navyse kde jedno dorucenie od nas k statu vygeneruje 5 sprav az po konecne prijatie. Opacne minimalne 3, tak to bude asi 7*4 = 28 sprav za sekundu. To je oproti matkoovym 32 spravam za minutu 60x viac.
Zo zverejnenych informacii vidno, ze je to zle navrhnute a ti co na tom robia nevedia, kde bolo slabe miesto a preto kupenie diskov za 1 mil. € nepomohlo. Zly navrh ne****es navysenim HW. Zaujimalo by ma, ako dosli k nazoru, ze treba navysit kapacitu diskov o 290TB pre 300k uzivatelov tohoto paskvilu? (V odkazovanom clanku sa pise "spolu teda surová disková kapacita 582.4 TB, z toho 64 TB v SSD a 518 TB v klasických HDD. Podľa zmluvy budú disky zrejme v RAID10 poliach.") To znamena, ze si mysleli, ze ak pridaju na uzivatela 1GB, tak im to pobezi rychlejsie? :D
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Bud update navrhoval predajca diskov, alebo luzer/amater, co nema skusenosti s vysoko zatazovymi aplikaciami, ale ma skusenosti s komunikaciou a prekomunikoval sa az k navrhu vysokozatazovych aplikacii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tvoj server funguje len počas pracovnej doby? Budem hádať: daňový úrad?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

A co ak pocitam s tym, ze to chcu ludia pouzivat najma pocas kancelarskej pracovnej doby?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Sulad pocitania "what if" s pravom dietata na slobodny vyvoj je kompetencne rieseny ustavou SR priekazne nielen pri statnych projektoch.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

V oktobri to padlo presne pri 7 requestoch za sec. Takze tie vzorce mu celkom sedia. (ono to skor asi nestihalo hladat a zaslat odpoved.)
Ale inak stale pocitate len 300k uzivatelmi, ale oni tam chcu natrepat vsetkych dospelych s obcianskym to jest 4M+. Samozrejme az casom, to jest za par rokov.
To len bude kolabovat potom.
Oni by chceli stav kedy budu ludia vsetko riesit z domu cez net. Od dani cez volby, lekara az po ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako niekto vyssie spominal, mozno tam fakt nemaju indexy a cim X krat viac ludi, tym im to X krat viac trva. Inak 4M+ ludi by sme sa nemuseli bat, pretoze niekto nedostane uradny dopis aj 25 rokov. Ale ak samozrejme bude hladat uzivatela porovnavanim kazdeho RC s hladanym v nie 300k, ale v 4M zaznamoch, tak to bude samozrejme pruser a dovod na kupu dalsieho IBM zeleza. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ti poviem zo skusenosti ako to asi prebehlo. "SRV:Idu nam pomaly requesty, network team fixnite to. NW:Network je v pohode fixnite si servery. SRV:Ale CPU a MEM utilizacia je v poriadku, je to network. NW:Na, tu mate dokaz, ze sa caka na server. SRV:... .... ... Sakra co s tym urobime. Vie niekto ako to funguje?"
A potom namiesto Root Cause analyzy si nejaky manazerko povedal, ze najschodnejsia cesta je navysenie kapacity diskov. Teraz pojdu dalej metodou pokus/omyl, namiesto analyzovania, co je korenom problemu. By som bol prekvapeny, keby to konzultovali s vyrobcom systemu.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Trafil si klinec po hlavicke.
S osobnej skusenosti mozem povedat, ze uzke hrdlo moze byt skutocne na roznych miestach aj pri fakt nadupanom zeleze.
U nas IO padlo pri iSCSI viac ako 5-nasobne len vdaka zlym sietovkam. Vymena za Intel a zrazu mame ferarri.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Otazka, ci bola sietovka problem, alebo ovladace, alebo velky traffic, ktory si vyzadoval super sietovku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neskusali ste Chelsio?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial bol bottleneck na urovni rychlosti diskoveho pola ako takeho, tak pridanim dalsich diskov sa celkova rychlost navysi, kedze sa cez raid zapisuje na viac diskov naraz(v jednoduchosti). Mozno si povedali ze ked uz pridali tie disky, tak preco nie aj kapacitu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne praca pre Aurela
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

aspon by mu mohli naprogramovat AI, volal by sa Detektiv Aurel
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak ako tie maily vyzerajú graficky na takej istej úrovni to bolo aj naprogramované. Myslím si, že niekto použil open source riešenie pre malú firmu a vzal nehorázne prachy pre smer.
Takto sa chlapci zarába vlastnou hlavou !
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Z clanku: "BizTalk".

Praveze nepouzil open source riesenie, to by aspon fungovalo. Pouzil "osvedcene" enteprise riesenie, ktore je drahe (nahodi sa percenticko na cenu a nevyzera to az tak zle) a kedze je nasadene v enterprise musi predsa fungovat, ze to tam realne nikto na nic nepouziva, je druha vec.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Presne tak .. v korporaciach potom taky projekt nenapadne ide k ladu, max. sa vyhodi manager a odpise sa to, ostatni pouzivaju klasicke osvedcene riesenia dalej (napr. excel). Zial tuna je problem, ze to chce pouzivat cele slovensko .. to sa prepocitali trosku.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Tak som si pozrel, kto ma prsty v biztalku .. no jasne, uz mi svitlo uplne. Tucne premie od m$ .. najprv za konzultacie, potom licencie a teraz urcite odporucanie od m$, na novy hw. Tak im treba, ked nechapu, ze mrkvosoftie softvery nie su urcene tam, kde treba spracovavat velke objemy a rychlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

inak toto je bezna prax aj v korporaciach, zmrdi to nejako nakodia a ked to nechodi kupuje sa vykonnejsi HW, na ktorom to chvilu slape, lebo je to lacnejsie ako prekopat databazovy model/aplikacu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prekopat? To ako zadarmo? Ved vies aka lacna je optimalizacia a ake zarucene vysledky to dava...
To uz to mozes nakodit nanovo akurat musis dat presne specifikacie aby si nebol tam kde teraz
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem ci bezna. Ja co som robil projekty, vsade sa robili poctivo performance testy a nic sme prerabat nemuseli. Vsetko denne pouzivane systemy. Mozno nejaki zmrdi co podliezavaju a potom oebavaju kde sa da aby vobec nieco dodali.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

takze ty asi nie si z asseco alebo Accenture.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

riesenia sa zasadne neprerabaju, to sme si uz vysvetlili je to drahe a klient dostal co chcel, manazerov konzultantov a koderov mame spickovych ti chyby nerobia

perfonmance testy dopadnu v zasade vynikajuco, vsetky jadra cpu sa sparaju v nose gigabitove sietovky sa nudia, vsetci hlasia same dobre spravy

nasadzujeme, cas tlaci termin sme zmeskali o mesiac, za posledny tyzden sme kodili poslednych 80%, majitelia chcu aby zakaznik konecne zaplatil, systemak drzi komin, polovica klientskych stanic nesplna poziadavky, operacie nad databazou sa zrazu vlecu ako v spomalenom filme, chybny navrh modelu sposobi ze po nahodnom pade frameworku padne komplet cele riesenie na zamknutej tabulke. klucove vlastnosti kodil spickovy chalan vtedy jednou nohou na odchode z firmy teraz sa niekde flakajuc v juhovychodnej azii, polovica koderov ma zasluzene dovolenky a z vysoka seru na to ako sa ten maslostroj sprava u zakaznika ...

vsetko je samozrejme vymyslene, podobnost s realitou je cisto nahoda.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako myslim ze ta podobnost s realitou taka nahodna nebude, cely projekt elektronickej schranky vyzera ako by ho kodil nejaky student informatiky. Ak chcu aby sme mali elektronizovanu verejnu spravu tak budu musiet prestat kupovat predrazeny hardware a zacat robit riadne programy/algoritmy/modely, realizovat primitivne veci v tomto state je naozaj tazke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1 thread pre vsetkych musi stacit!
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

aj to iba ten, ktory "vznikol" hyperthreadingom
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ďakujem redakcii za vynaložené úsilie.
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

a kvety si kde zabudol? http://dopice.sk/lfw posli kvety, samozrejme v dobrom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v dobrom, samozrejme
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tá lokomotíva s tým koňom, akoby to bolo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slovensko je zrejme unikatne mnozstvom kuriozit. Nebudem teraz vymenuvat rarity ako semafor na dialnici...

No ale toto je tip napriklad pre novinarov: nech skusia nast na Zemi krajinu, kde je papierova posta rychlejsia ako elektronicka!
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Mame aj autobusovu zastavku na dialnici (no dobre, rychlostnej ceste...)
goo.gl/Rqcn5M

Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

lobogo to nie je zastavka, je to pozostatok. mas tam plnu ciaru.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Tak ja som tam tiez videl uz stat aj ludi, aj autobus, a nebolo to veru moc davno. A ked sa pozriete na normalne google maps, nie na street view, tak tam tiez nieco stoji.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to stale zastavka, a stale tam stoja busy... Minimalne na tomto cestovnom poriadku stoja. Zastavka sa vola Hronska Breznica, podchod. goo.gl/ameSeZ
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

boha a prechadza sa tam cez plnu ciaru? :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vyzera to tak, ze veselo... ved ciara nie je mur :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v kosiciach su aj semafory aj prechody aj zastavky na rychlostnom obchvate. Takze ides 90 a potom brzdis 5m pred semaforom lebo naskoci za sekundu cervena, sprosto bez varovania :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Semafory na dialnici su v Polsku uplne bezne.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Romsku brigadnici nestihaju zakladat dierne stitky.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pri tom semafore hovoris o Presove? Lebo ten tam uz nie je. Ak nejaky iny mohol by si hodit link :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nehovorim ale pisem. A nie o semafore ale o "poste" papierovej vs. elektronickej.
Ten semafor bol len jeden priklad ktory mi v tej chvili prisiel na mysel. Nad dalsimi prikladmi som nechcel rozmyslat tak som napisal " Nebudem teraz vymenuvat... "
Uprimne ma mrzi, ze sa v diskusii rozbehli reakcie na moj pripsevok na temu semafor :-( lebo o tom ten prispevok nebol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Lebo ten tam uz nie je." - ano, to je sucasny stav. Podobne napriklad cez Povazsku Bystricu sa uz da normalne jazdit, dokonca aj ponad nu. Ale to neznamena, ze tam doprava roky nekolabovala. Ze tam desattisice ludi nepremarnili miliony hodin. Ze tam nikto vo vtedajsej situacii neutrpel ujmu na zdravi alebo majetku (pri nehodach). Tieto veci ludom uz nikto nevrati. Nic z toho sa "neODSTALO" tym, ze tam jedneho dna zprevadzkovali nadjazd.
Ak sa z tejto bananovej republiky jedneho dna nahodou stane fungujuci stat, potom maju vsetci skakat od radosti? Ze uz konecne neziju v marazme? Tie tisice ludi ktori tu preukazatelne (priekazne) rocne zomieraju (analyzy/studie napr. o rezorte zdravotnictva) v hroboch veru skakat nebudu. A asi ani ti na sklonku zivota, ktori tu nedokazali zalozit rodinu ci podnikat ci nejak normalne fungovat a napriklad ziju v zahranici. Stara Kuciakova si mozno povie "no konecne" alebo "chvalabohu" ale to jej syna nevrati!
Odpovedať Hodnotiť:
 

O Povazskej si este zabudol okrem mrtvych na cestach aj mrtvych robotnikov, ktori zomreli pocas toho, ako sa snazili stihnut terminy, ktore boli nastavene tak, aby sa mohol R.F. 2 tyzdne pred volbami pochvalit ako ON zabezpecil vlastnou hlavou dialnicu do Kosic do 2010.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A znova - ten prispevok nebol o Povazske Bystrici, tu som pouzil len ako priklad (jeden z mnohych). Nebol ani o zdravotnictve, aj to bol len jeden priklad.
A nie, nezabudol - prispevok na taku temu sa tu neda napisat vycerpavajuco, iba strucne / v skratke / heslovite pretoze dlzka prispevku v diskusii je limitovana (aj preto som svoju predoslu reakciu rozdelil do dvoch: semafor a "globalna" situacia v tejto lokalnej krajine). A to je dobre, pretoze komentare v diskusii nemaju byt samostatnymi clankami (esejami, romanmi...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

som ticho a nic radsej na toto ani nehovorim
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale vsak dajte mu jeho 100 dní! Súdruh Hommogrini to dá všetko do poriadku! Sparatko do každej domácnosti.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Tak, tak len mu dajte a nezabudnite ist na facebucik dat dislike - tomu urcite "ublizi"

Co ste si zvolili to mate...

Co akceptujete to mate...

Dementokracia v praxi
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Aha, tak uz mi je jasne, preco to nestiha. Oni na to pouzili daky framework v nejakej platforme nad aplikacnym serverom... Narychlo naklikane v dakom eclipse , zbuchane narychlo, vyinkasovane mrte penazi, ale toto nerozchodi ani hw za galakticky rocny HDP. Len o kusok horsie ako vo velkych korporaciach :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Microsoft platforma a aplikacny server a naklikane v eclipse? Zjavne vies o com rozpravas.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vôbec tomu nerozumiete! Najdôležitejšia "funkčnosť" celého systému bola predsa jednoznačne zadefinovaná pri verejnom obstarávaní. Tam jednoznačne zadefinovaným predpokladom nebola výkonnosť a účelovosť systému, ale zaobstaranie subjektu, ktorý dokáže zabezpečiť celý systém s najväčším pomerom medzi obstarávacími nákladmi a výslednou kúpnou cenou štátu v percentuálnom pomere v akom je potom tento subjekt schopný financovať s patričného zisku vlastnú hlavu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len aby sa nezabudlo na autorov:

Portal Slovensko.sk: Millennium
Prihlasovanie: ANEXT
Schranky: Anasoft
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bez ohladu na nazov spolocnosti je dnes trendom dodat riesenia stylom 'hlavne nech to nejak ide'. Malokto v it segmente robi robotu ako remeslo, obvykle je to skor v urovni 'myslim si ze chapem'. Potom tu vznikaju paskvily ako pise niekto hore....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

alebo skor ze rychlo to sprav, aby bolo videt ze tam nieco je, zajtra to prezentujeme a podpisujeme akceptaky...

potom mozes byt aky chces dobry ked mas na nieco par hodin...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Good, Fast, Cheap. Pick two.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Moralka je subjektivna, rychlost je relativna, pevny kurz na tom nie je o nic horsie...ciza dva je zhruba devet, co vychadza priekazne vsetko minimalne tri razy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Celkom by ma zaujímalo, či firma spravujúca tento systém by dostala pokutu 20 miliónov EUR, ak by niekto celý úžasný systém Slovensko.sk hackol a zverejnil osobné údaje ľudí v ňom zaregistrovaných.
Každopádne by to bol jeden zo spôsobov ako odstaviť neschopného dodávateľa systému, aby sa uvoľnilo miesto pre študentov druhých a tretích ročníkov informatiky a programovania, ktorí by systém zvládli urobiť v rámci svojich vysokoškolských prác.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne sa treba NASES-u opytat aj na pocer licencii.

Ak poznate niekoho kto na tom robi, povie vam ze je tam aj do dnes nepriznany pruser ze pocet licencii(fakt som si nezapametal pre co presne) na iste casti pre jedinecnych userov bol a je nedostatocny.
Proste niekto z obstaravatelov/dodavatelov setril aby bolo na baksis :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zas niekto nakonfiguroval BizTalk z prveho tutorialu, co nasiel na nete (lebo videl BizTalk prvy krat v zivote) a potom to tak vyzera...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a kde sa dajú kúpiť tie 800GB SSD za 4,2K euro? Tiež by som si chcel jeden kúpiť na také to domáce žuvanie :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja ti taký môžem predať. A vieme sa dohodnúť aj na vyššej cene.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco to jednoducho nepretaktuju tie 18 core procaky z 2.5 na 5 GHz a maju usetreny milion. Neviem teda jak sa tu chladi ale Google ma vodne chladenie na vsetcky raky a obrovsku siet potrubi k radiatorom a cerpadlam
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Dovolím si tipnúť, že keby niekto v totalitnej Číne minul miliardu verejných peňazí s takýmto výsledkom, odmenili by ho mosadznou včeličkou na štadióne.
Ale my sme našťastie krajina vyspelej Európy, u nás sa odmeňuje zlatými padákmi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Technicka poznamka: plast vcelicky nemusi byt nutne mosadz, ale moze byt aj ocel, alebo med+nikel. Jadro byva klasicke olovo.

Som si isty, ze pripadny odmenovany by ocenil jemne nuansy v tychto rozdieloch ;).

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemas pravdu. To je uz davno prekonane - zlaty padak je iba na povedzme rok prijmu. U nas sa odmenuje lukrativnejsim miestom, alebo lukrativnou zakazkou. V tomto pripade sa pocita aj zakazka na oprave svojho paskvilu, co malo byt podla spravnosti opravene v reklamacnom konani.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár