Curiosity má svoj vŕtací mechanizmus upevnený na konci ramena. Pri vŕtaní sa pre stabilizáciu oprel dvomi podperami o vŕtanú skalu a motor následne vysúval a tlačil vrták do vŕtaného materiálu.
Po vyvŕtaní sa materiál analyzuje, umožňuje zistiť zloženie skál a vzhľadom na analýzu skál v rozličných vrstvách kráteru Gale aj historický vývoj podmienok na Marse. Vozidlo od pristátia v lete 2012 uskutočnilo pätnásť vŕtaní, v decembri 2016 sa ale vŕtací mechanizmus pokazil.
Materiál z prvej diery vyvŕtanej Curiosity pomocou nového spôsobu, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech / MSSS)
Konkrétne prestal fungovať motor vysúvajúci a tlačiaci vrták, samotný vrták sa naďalej otáča.
NASA tak prišla s alternatívnym spôsobom vŕtania, na ktoré nebolo vozidlo pôvodne skonštruované. Napriek pokazenému motoru bola ešte po mesiacoch úsilia schopná vrták vysunúť na koniec svojej polohy ďaleko za stabilizátory, tie tak teraz nezavadzajú pri priblížení k materiálu.
Vysvetlenie doterajšieho a nového spôsobu vŕtania na kópii Curiosity na Zemi (video: NASA)
Vŕtanie sa teraz uskutočňuje pohybom celého veľkého ramena Curiosity, ktoré postupne pritláča vrták na vŕtaný materiál. Algoritmus vŕtania sa musel prispôsobiť ale chýbajúcim stabilizátorom a musí byť viac obozretný proti zaseknutiu vrtáku. Pre detekciu potrebného tlaku sa používa senzor na ramene pôvodne určený na zastavenie jeho pohybu v prípade narazenia na prekážku.
NASA úspešne uskutočnila prvé skúšobné vŕtanie do hĺbky zatiaľ iba jeden centimer. V nasledujúcich dňoch otestuje vyvŕtanie väčšej diery a zároveň nový mechanizmus, akým dostane materiál do prístrojov na analýzu. To doteraz zabezpečoval inštrument CHIMRA, pre využívanie ktorého bolo potrebné v súčasnosti už nefungujúce zasunutie vrtáku.
Re: kaslat na macgyvera
Od reg.: NikhajZzz
|
Pridané:
2.3.2018 22:22
...este Chuck Norris....ten tam ide spravit podnebie. Dupne na povrchu troska, ze sa vichrica aj cely Mars dose**. No ako vsetci dobre vieme, zakladom dobreho rastu vegetacie je spravne hnojenie!
nemažte mi komentáre pls
Od: eMxxl
|
Pridané:
2.3.2018 19:57
ten vrták (aspoň na tom pozemskom dvočati) vyzerá, jak keď ideš tuto do miestneho hračkárstva a kúpiš tam vrták na baterky pre deti a prilepíš na jeho špičku nejaký zle opracovaný vrták z aliexpressu... som čakal že to bude nejaké titánový, 3x kalený, 4x ponitridovaný, 12x opieskovaný a podiamantený vrták a nie hentaké prdítko čo sa tam dali vibračný motorček z nokie 3310
tak sorry, ale keď idem vŕtať do telesa vzdialeného trošku ďalej ako sú Šenkvice zastávka od Šenkvice jednoty, tak tam dám aspoň niečo, že keď narazím na niečo tvrdšie ako piesok, sa to nezasekne... či Curiosity tam primárne išlo anjelikov do toho prachu?
No zjavne inzinieri z NASA neboli chytrejsi ani ako ty, ked ten ich vrtak vydrzal len 15 vrtani. To vydrzi viac uz aj vrtacka z Lidlu, a nie su v nej pouzite vesmirne technologie za miliardy.
Re: re:::
Od reg.: AeroPo
|
Pridané:
3.3.2018 16:43
Je Ti jasné že na Marse metóda testovania "pokus omyl" nefunguje resp. nie je aplikovateľná, lebo keď sa niečo pos*rie tak to fakt môže ísť opravovať leda Starman...
Takže všetko čo je pôvodne neplánovaná technika potrebuje veľa veľa testovania aj úplných maličkostí
Misia Curiosity bola naplanovana len na jeden marsovky rok, 688 pozemnskych dni, pristal v 2012, takze Curiosity uz poradne presluhuje takmer trojnasobok svojej naplanovanej zivotnosti. Husarsky kusok.
Re: Husarsky kusok
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
3.3.2018 13:45
Zopakujem to este raz, lebo ti chuji mi stale mazu prispevky. Pytal som sa, preco ma mati neprehltla. Ona na to, ze najskor chcela, ale som bol hnusny a vyplula ma. A tak som tu na dsl.sk. Adminom posielam bananiky a ritku mam pripravenu.
preco musia byt tie roboty take pomale? Kvoli uspore energie, alebo robia. setko preto, aby som sa tu pytal, preco tomu tak je? Idealne niekto z NASA by to mohol vysvetlit.
Curiosity
Od reg.: NikhajZzz
|
Pridané:
2.3.2018 21:57
....a ponaucenie z clanku je...
Ked nejde zasuvat tak, treba zasuvat inak. A ked senzor pisti, je to moc hlboko alebo sa nieco niekam zaseklo. V kazdom pripade musia na docielenie ciela zasuvat jemne a opatrne. A maju k dispozicii dokonca este aj cele rameno.
Re: Curiosity
Od reg.: NikhajZzz
|
Pridané:
2.3.2018 22:14
....no vlozis do seba novy program v tekutej forme a ides na to. Rameno asi mas a vrtak nebudes mat asi zlomeny...a toci sa v pohode :D Len teda davaj bacha na senzory. Susedia ocenia asi klud a nie hulakanie nejakej sireny vo vedlajsom vchode :D
odvazne
Od: Viktor je registrovany
|
Pridané:
3.3.2018 8:42
rychlo sa pohybyjuce hobby automnomne drony a auticka uz existuju, preco tomu nedali vacsiu slobodu ? boja sa skumat odvazne tam kde este Viktor nebol ?
Boja sa rozbiť stroj za 2.5 miliardy alebo prečo myslíš že dodnes brázdi po Marse rover MER-B Opportunity a má za sebou 45 km a 5000 solov keď bol stavaný na dnes už smiešnych 90 solov?