Tím vedcov z Massachusettského technologického inštitútu, MIT, a Arizonskej štátnej univerzity podporovaný National Science Foundation aktuálne ohlásil detekciu s vysokou pravdepodobnosťou rádiofrekvenčného signálu z éry vzniku prvých hviezd.
Tým zároveň datoval vznik prvých hviezd od vzniku vesmíru a to na 180 miliónov rokov od tzv. Veľkého tresku.
Vzhľadom na vek vesmíru krátko po Veľkom tresku, podľa súčasného modelu približne 379 tisíc rokov, vzniklo prvé elektromagnetické žiarenie šírené odvtedy vesmírom známe ako tzv. mikrovlnové žiarenie pozadia.
Pri vzniku prvých hviezd tieto svojim ultrafialovým žiarením excitovali atómy vodíka v medzihviezdnom plyne a vodík následne kvôli tomu pohlcoval špecifickú frekvenciu z mikrovlnového žiarenia pozadia, 1.42 GHz.
NSF vysvetľuje aktuálny objav (video: NSF)
Vedci tak pomocou malého teleskopu EDGES, Experiment to Detect Global EoR Signature, len veľkosti približne stola detekovali práve toto zníženie úrovne signálu v žiarení. Kvôli rozpínaniu vesmíru sa ale frekvencia mikrovlnného žiarenia znižuje, frekvencia akú má žiarenie z tejto doby pri prijímaní na Zemi v súčasnosti nie je známa a závisí práve na čase kedy prvé hviezdy vznikali.
Na predpokladaných frekvenciách nad 100 MHz existuje množstvo rušenia a elektromagnetického žiarenia z blízkeho vesmíru, hľadaný signál je tisíckrát slabší ako ostatné zdroje. Vedci tak museli vyvinúť veľmi citlivý prijímač a zároveň teleskop umiestnili na opustené územie v západnej Austrálii.
Mnohoročný projekt najskôr na očakávaných frekvenciách 100 MHz až 200 MHz vyplývajúcich z očakávanej teploty vodíka v ére prvých hviezd nič neidentifikoval. Vedci následne svoj experiment modifikovali a začali hľadať v pásme 50 MHz až 100 MHz.
Signál konzistentný s pohlcovaním mikrovlnového žiarenia pozadia atómami vodíka excitovanými ultrafialovým žiarením z prvých hviezd úspešne detekovali na frekvencii 78 MHz v roku 2016. Pre vylúčenie iných zdrojov uskutočnili viacero opatrení a ďalších meraní, napríklad pridali ďalšiu aténu, anténu otočili, merali špecificky v noci so zatieneným Slnkom.
Detekovaná frekvencia a tomu zodpovedajúci posun frekvencií znamenajú, že prvé hviezdy sa začali formovať rádovo pri veku vesmíru 180 miliónov rokov. Zachytené dáta ale tiež znamenajú, že vodík mal vtedy teplotu 3 Kelviny, polovičnú ako predpokladá model nášho chápania vzniku vesmíru. Jednou z hypotéz môže byť neočakávaná interakcia s tzv. temnou hmotou.
Pokiaľ sa zistenia potvrdia ďalšími meraniami, model Veľkého tresku respektíve jeho parametre bude zrejme potrebné modifikovať. Vedci v súčasnosti plánujú ďalšie pozorovania komplikovanejšími teleskopmi.
Re: tu bude titulok a hotovo...
Od: bernard
|
Pridané:
1.3.2018 11:30
paci sa mi konstruktivny smer vasho prispevku.
tiez to tak citim, ze na dsl.sk sa stretava komunita profesionalov, ktoru nezaskocia ziadne otvorene otazky
Re: tu bude titulok a hotovo...
Od: Arpádddddd
|
Pridané:
2.3.2018 7:42
Co sa ti na jeho príspevku nepáči? Upozornil na fakt že sa tu bavíte o tom ako o hotovej veci, robia sa tu na tom teórie a pritom aj v tomto článku sa poukazuje na nadostatky a na vážne nepresnosti. Nič nekritizoval, len upozornil na fakt.
Re: tu bude titulok a hotovo...
Od: hmm
|
Pridané:
2.3.2018 23:15
Pozri sa do toho zrkadla lepšie, celkom čistý niesi. No a pokiaľ ide o teórie, konštruktívna kritika znamená nielen sprdnúť že to čo existuje nie je dobré, ale hlavne ponúka alternatívny pohľad či vysvetlenie k predmetnej záležitosti k čomu musí človek nevyhnutne aj rozumieť. Takže najskôr sa umy a potom diskutuj a kritizuj čo len chceš, ale podľa možnosti si vyber niečo čo nie je väčšie ako hrášok, čiže niečo čomu by si mohol rozumieť.
Opatrenia na vylúčenie iných zdrojov....
Od: xyz.
|
Pridané:
1.3.2018 11:16
"Pre vylúčenie iných zdrojov uskutočnili viacero opatrení a ďalších meraní, napríklad pridali ďalšiu aténu, anténu otočili, merali špecificky v noci so zatieneným Slnkom."
Len aby to s tým zabezpečením opatrení pre vylúčenie iných zdrojov nakoniec nedopadlo ako v tom filme kde dvaja na ceste autom zablúdili uprostred ničoho v divočine, orientovali sa len podľa kompasu a po dlhej dobe to tomu na sedadle spolujazdca došlo prečo chodia v kruhu. Nasraný chytil kovovú šálku od kávy položenú pri kompase na prístrojovej doske a odhodil ju preč so slovami k tomu čo šoféroval: Ty idiote, pro tohle pořád bloudíme v kruhu! Zblbnuls střelku!
Re: Opatrenia na vylúčenie iných zdrojov....
Od: Gsgdhdjd
|
Pridané:
1.3.2018 18:28
Toto je jediná zlá vec na tom že nemam Markízu. Ondrej Macko je endemit a vyskytuje sa iba tam. A nemôžem si ani pozrieť jeho rady ako si ju naladiť. Som v <>
Re: Opatrenia na vylúčenie iných zdrojov....
Od: xyz.
|
Pridané:
1.3.2018 11:38
Ja už si ten film veľmi nepamätám, ani neviem ako sa volal a kto tam hral a nie ešte to v akom aute tí dvaja sedeli. V každom prípade to nebola pointa. Bol to tuším nejaký ľahší žáner, dobrodružno akčný film s prvkami komédie. Len som si na tú scénu spomenul pri čítaní toho článku a úprimne dúfam že tí vedci neboli podobní experti ako tí dvaja v tom filme.
Re: sakle na hlave
Od: lentakatak
|
Pridané:
1.3.2018 14:18
keď napíšeš "big bang" tak ti porozumie cca 1 miliarda ľudí, keď napíšeš "veľký tresk" tak ledva 5 miliónov, tak isto je to so všetkými novými pomenovaniami nasilu preloženými. Načo generujeme zbytočne veľa pomenovaní tej istej veci? Čistý babylon.
Re: sakle na hlave
Od: lentakatak
|
Pridané:
1.3.2018 20:18
keby si sa mohol stretnúť so svojim prapradedom tak by si mu takmer nič nerozumel a takisto ani on tebe, pritom ste rovnaký národ, jazyk je niečo čo sa stále vyvíja. Keď prvýkrát použil slovo robot Karel Čapek tak odvtedy ho používa celý svet, ak teóriu bigbangu objavili anglicky hovoriaci vedci a tak ju pomenovali, načo ju nasilu zbytočne prekladať?
ako vedia
Od: pamaladicek
|
Pridané:
1.3.2018 11:35
Čo sa babe chcelo, to sa jej prisnilo. Ako vedia ze to co namerali je to co tvrdia? ved to sa neda overit. Aki su si isti ze tie teorie su spravne. Skoda ze tu nebudem o dalsich 200 rokov,aby sme to mohli porovnat.
tak, chlapci si ladili tranzistor s velkou antenou, nice chtili, dali drohu antenu, potom jedneho vecera tu antenu otocili.... pekne sa im zije, takto sa hrajkat, raz za dva roky napisu ze nieco chytili a MIT plat. Sikovnici, ako by moj syn povedal ;)
Poriadny SDR receiver, oblasť rádiového kľudu, predpovede šírenia v reálnom čase (aby sporadická vrstva S nerobila neplechu) a hor sa dôb filtrovania spektra...