Americké Národné laboratóriá v Los Alamos, LANL, patriace pod americké ministerstvo energetiky plánujú postaviť počítač z Raspberry Pi s minimálne 40 tisíc jadrami.
Aktuálne o tom na stránkach výrobcu Raspberry Pi informuje CEO spoločnosti BitScope Designs, ktorá aktuálne dodáva LANL počítač zložený zo 750 Raspberry Pi 3 Model B spolu teda s 3 tisíc jadrami.
Postavenie tohto počítača ohlásili LANL v polovici minulého mesiaca na superpočítačovej konferencii v Denveri, podľa aktuálnych informácií BitScope ide len o pilot a v budúcom roku bude počítač zväčšený na minimálne 40 tisíc jadier.
Tento počítač sa samozrejme výkonom nebude môcť rovnať superpočítačom postaveným na výkonných procesoroch, s množstvom pamäte a rýchlymi prepojmi. Počítač má samozrejme ale iné určenie, ako platforma na ktorej sa budú vyvíjať softvérové riešenia a softvér pre následné spúšťanie na výkonných superpočítačoch s mnohými tisíckami až desaťtisíckami uzlov. Na tých je čas využívaný na maximum na praktické výpočty a využívať ich na vývoj softvérových riešení by bolo plytvaním zdrojov.
Naopak počítače z množstva Raspberry Pi sú mimoriadne lacné na obstaranie a so spotrebou pár Wattov aj na prevádzku.
Jeden modul so 150 Raspberry Pi 3, kliknite pre zväčšenie (foto: LANL / BitScope Designs)
Na všetkých superpočítačoch v prvej päťstovke podľa výkonu sa v súčasnosti už používa Linux, ktorý beží aj na ARM Raspberry Pi. V LANL je v súčasnosti okrem iného umiestnený siedmy najvýkonnejší superpočítač Trinity od Cray postavený na mnohojadrových Intel Xeon Phi procesoroch s celkom 980 tisíc jadrami.
Doska BitScore Quattro, kliknite pre zväčšenie (BitScope Designs)
750-uzlový počítač, ktorý sa aktuálne dodáva LANL, sa skladá z piatich do racku umiestňovaných modulov, každý so 150 Raspberry Pi 3. Jeden modul sa skladá z dvoch častí po 60 uzlov a jednej po 30.
Predstavenie riešenia pre LANL (video: RichReport)
Raspberry Pi sú svojimi GPIO pinmi pripojené do dosiek od BitScope, v 60-uzlových častiach do dosiek BitScope Quattro pre štyri minipočítače a v 30-uzlovej do BitScope Duo s dvomi. Dosky zabezpečujú napájanie, jednotlivé Raspberry Pi sú pripojené cez Ethernet na prepínač. Počítače nemajú microSD karty, bootujú zo sieťového úložiska.
Raspberry Pi 3 má štvorjadrový 1.2 GHz 64-bitový ARM Cortex-A153 procesor, 1 GB pamäte, 100-megabitový Ethernet, maximálnu spotrebu niečo nad 5 Wattami a oficiálnu cenu 35 dolárov. Či bude budúcoročné rozšírenie postavené na rovnakom modeli nie je v súčasnosti známe, keď sa v blízkej budúcnosti očakáva predstavenie nového vylepšeného modelu. Raspberry Pi 3, posledný hlavný model, bol totiž uvedený už pred takmer dvomi rokmi vo februári 2016.
Re: Konecne to niekoho napadlo...
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
4.12.2017 11:36
Vzhladom k prebiehajucemu prechodu na dvbt by schvalenie v ramci eu predstavovalu enormnu byrokraticku zataz, najma ak z pohladu individualnych preferencii porovnania vyhod kvadratúrovej a frekvenčnej modulácie je okrem nad palom mozne uvazovat i na zavedeni noriem ntsc ci secam.
Re: Fragile Limone
Od reg.: Uhlik
|
Pridané:
4.12.2017 21:55
Had mal ruky, ale boh mu ich zrušil a povedal: "Budeš sa plaziť po bruchu a hltať prach po všetky dni svojho života." ... Táto tradícia sa potom v niektorých častiach sveta veľmi ujala a končatiny sa tam odtínali na dennej báze.
Ale vsak aj v clanku je pisane, ze to nie je na produkcne a vykonne ucely, ale na vyvoj, a ked to pri vyvoji klakne, tak jebal to pes, da sa reset a ide sa dalej. :)