neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Vydaný výrazne vylepšený Linux Mint 18.3

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 27.11.2017


Tvorcovia populárnej desktopovej linuxovej distribúcie Linux Mint dnes vydali novú verziu 18.3 s kódovým označením Sylvia.

Hoci 18.3 je len novou minoritnou verziou, je v nej prítomných viacero významnejších noviniek a vylepšení.

Linux Mint založený na Ubuntu sa stal jednou z najpopulárnejších desktopových distribúcií najmä po prechode Ubuntu na nové desktopové prostredie Unity, zrejme aj vďaka zotrvaniu na tradičných prostrediach Cinnamon a MATE, vychádzajúcich z Gnome 3 a 2, KDE a Xfce.

Snahou tvorcov je ponúkať distribúciu vhodnú pre bežných užívateľov a vo viacerých aspektoch sa takýmto užívateľom používa jednoduchšie ako mnohé iné distribúcie. Distribúciu tak často skúsení používatelia odporúčajú respektíve inštalujú začínajúcim užívateľom Linuxu.

Stabilná verzia 18.3 bola sprístupnená zatiaľ len pre desktopové prostredia Cinnamon a MATE, pre Xfce a KDE príde neskôr.

Nová verzia obsahuje viacero noviniek spoločných pre všetky edície. Novou je podpora spôsobu distribúcie izolovaných aplikácií nezávislých na inštalovanom softvéri Flatpak, ktorý umožňuje inštalovať aplikácie vo verziách vyžadujúcich so systémom nekompatibilné knižnice a softvér je zároveň izolovaný od zvyšku systému.


Linux Mint 18.3 MATE, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Linux Mint)



Inštalovať softvér distribuovaný vo forme Flatpak je možné z manažéra softvéru, prednastaveným repozitárom je Flathub.

Manažér softvéru bol celkovo podľa tvorcov výrazne prepracovaný a napríklad beží s oprávneniami bežného užívateľa, heslo je vyžadované až pri inštalovaní a odinštalovaní softvéru.

Výrazne prepracované bolo zálohovanie. Nástroj Backup Tool je teraz zameraný na zálohovanie iba užívateľových dát a zoznamu nainštalovaného softvéru a do štandardnej inštalácie pribudol nový softvér Timeshift umožňujúci robiť zase zálohy operačného systému.

Nový nástroj Crash Reports ukazuje zoznam prípadných pádov aplikácií, ktoré je možné zdieľať s vývojármi, a zároveň odporúčania špecifické pre používaný hardvér.

Viac možností pribudlo do nastavenia prihlasovania, napríklad je priamo podporované zapnutie automatického prihlasovania. Štandardne inštalovaným softvérom je Redshift, ktorý umožňuje v noci zapnúť elimináciu modrej zložky farieb pre čo najmenšie rušenie spánkového cyklu.

Viacerých vylepšení sa dočkali vlastné upravené aplikácie pre prácu s dokumentami od tvorcov distribúcie Xed, Xreader a Xplayer, napríklad v textovom editore Xed pribudol malý náhľad na celý dokument a v PDF readeri Xreader detekcia DPI a automatické prispôsobenie veľkosti dokumentu.

Distribúcia je postavená na Ubuntu 16.04, v novej verzii sa prešlo z jadra 4.8 na 4.10, konkrétne 4.10.0-38.

V MATE edícii tvorcovia neinformujú o výrazných špecifických novinkách a stále je postavená na MATE 1.18. Väčšie množstvo noviniek je v edícii Cinnamon, ktorá upgradla Cinnamon z 3.4 na 3.6. Pribudla podpora pre HybridSleep, softvér môže zobrazovať progres operácií vo svojej položke na paneli okien, zlepšená bola podpora vysokých rozlíšení HiDPI, prepracovaná bola konfigurácia Cinnamon spices, pribudla podpora pre Gnome Online Accounts, rozšírenia správcu súborov Nemo je možné konfigurovať priamo z ich správcu.

Obrazy inštalačných DVD je možné sťahovať z linuxmint.com. Po stiahnutí ISO obrazu inštalačného DVD je odporúčané overiť hash sumu stiahnutého súboru aj autenticitu súboru s hash sumami podpísaného kľúčom tvorcov. Postupovať je potrebné podľa tohto návodu.

Linux Mint 18.3 je rovnako ako Mint 18 až 18.2 podporovaný do roku 2021. Aktuálne je už dostupný aj oficiálny upgrade z týchto verzií na 18.3. Možnosť sa tradične objaví v menu nástroja pre inštaláciu aktualizácií balíčkov po aktualizovaní balíčkov mintupdate a mint-upgrade-info na nové verzie podporujúce upgrade.

Tentokrát tvorcovia pred upgradom odporúčajú uskutočniť zálohu systému pomocou softvéru Timeshift, ktorý je k dispozícii aj pre skoršie verzie a nainštalovať sa dá pomocou apt install timeshift. Pred upgradom je odporúčané tiež vypnúť šetrič obrazovky a aktualizovať Cinnamon spices.

Upgrade u existujúcich inštalácií neuskutoční niektoré zmeny, napríklad neodstráni užívateľovi aplikácie ktoré už v novej verzii nie sú v štandardnej inštalácii, nezmení mu predvolené aplikácie, správcu desktopov a aktuálne používané jadro a v niektorých prípadoch evidentne nenainštaluje ani všetky nové aplikácie, napríklad redshift-gtk a mintreport je potrebné po upgrade doinštalovať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

Nedôveryhodné distro. Nechať si na oficiálnej stránke podvrhnúť dvd s backdoorom je vrchol amaterizmu.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

A čo na to Windows alebo Intel?
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

a co trasmission a ccleaner?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Linux Mint založený na Ubuntu sa stal jednou z najpopulárnejších desktopových distribúcií najmä po prechode Ubuntu na nové desktopové prostredie Unity ... a takto Unity rozdelilo lud na 2.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ten v Intel CPU???
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

KUA to je Minix..!!
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

S Mintom v Intel CPU by sa z toho stalo AMD.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Linux Mint 18.3 je niečo ako operačný systém ktorý si dáte do počítača a ono to pôjde skoro ako Windows.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

"Skoro" sa neráta.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Tak takmer :P
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Milý Pán Macko, čo je to prosím vás ten Linux?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ty cviňa!
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

kurva! ráno kríky strihám, nikoho si nevšímam, v piči som... a on od rána jebe bubny!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

linux to je ako ked si kupis novy pocitac a nemusis platit za to ze mozes otvarat programy klikanim na ikony.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Presne tak. A uzivanie vyhod je mozne az do precitnutia do skutocnosti, ze sa platit v podstate ani neda, lebo vyrobci niektorych ikon podporuju len ine osy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a bude mat mint aj rosirenie pre hawkinsa a truhlika aby mohli fotit na wc udi na fotopasce a hned ich prenasat do velkeho kanclu?
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

vam tu dobre jebe v tych diskusiach :D

Poradte teda nieco lepsie, svizne a user friendly pre ludi, ktory maju prestupit s win na linux a potrebuju na zaciatok desktopove prostredie, ktore poznaju.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

neprestup. naco, mas dovod?
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Ale no! Odborník najskôr vedeckým postupom u poradcu overí, či skutočne majú. Najlepšie nejakou svižnou a user friendly bakuľou, čo dobre sedí v ruke*.
*bezpečnosť a ochrana zdravia je pri práci prvoradá
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

obes sa. preco, nemas dovod?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Arch based rolling distro Manjaro+KDE, prip. manjaro architect, kde si nasackujes co chces/potrebujes.

manjaro.org /get-manjaro
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Však píše, že je žačiatkočník - nebude sáčkovať.
Potrebuje buď Mint, alebo klasické Ubuntu. Všetko funguje hneď po nainštalovaní a takmer všetko sú klikátka.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Alebo nefunguje. Pravda, čím ďalej, tým viac sa posierajú aj iné operačné systémy. Linux neustále hádže chybové hlášky, macOS je každého dňa viac a viac zabugovanejší (osobná skúsenosť), o Windows ani nehovoriac s tým ich hnusným novým diktátorským rozhraním, ktoré vypotili vo Windowse 10.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si čo za mentálneho akrobata ?
odporúčať arch based distro pre začiatočníka
už vôbec odporučiť čokoľvek rolling je pre začiatočníka nevhodné

prirolling distribuciach vzdy hrozi ze po aktualizácii niečo nebude fungovať ako predtým alebo vobec, a treba určité skúsenosti a schopnosti na opravu, odplata za tento stav je neustalé aktuálny OS s úplne najnovšími balíkmi a funkciami

manjaro (prípadne aj antergos) su uzasne distra ale nie pre zaciatocnika a vobec nie pre niekoho kto potrebuje pouzivat pc na pracu a mat istotu ze bude stabilne fungovat - na to su ine distrá (ubuntu LTS, debian stable, ...)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Onehdá istého času bol bug v gcc, že hádzal chyby pri kompilácii nejakého matrošu. A odpoveď od debianu bola:

it§t not a bug, it§s feature. V novších verziách distra to bolo už opravené, ale do stable to ísť nemohlo... A potom babo raď.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja osobne som skusil Mint ale neprisiel mi taky userfriendly ako napr. Mageia. Skoda, ze sa tam zopsul vyvoj a vydavanie novych verzii, lebo by som inak odporucal prave Mageiu pre zaciatocnikov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ubuntu. Na nové prostredie sa dá zvyknúť asi tak za dva dni. Chce to len trochu chcieť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jeb na Linux kúp si Mac
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Sim jediny kto v tom vidi strebornu lunu?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Z krčmy rovno za PC, čo? ;)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Skôr od prístroja k PC.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

no mne sa mint osvedcil na rodinnom notebooku, na ubuntu manzelka nadavala, toto je viacej friendly pre tych co musia mat vsade "wokna" dizajn :-) takze fandim tomuto distru celkom a aj ta dlha podpora je fajn.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tak povedz manželke, že počítače nie sú vhodné pre sliepky a nech ide radšej variť a upratovať.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

musi vediet kde je jej miesto!
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

zdravim, kernel 4.10 reached EoL. To si sami (alebo Canonical) udrzuju LTS?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Canonical backportuje opravy z novsich verzii jadra do jadier ktore spravuje pre LTS ubuntu a jeho HWE.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aktualizovane pocas citania tohto clanku. Vsetko ide ako ma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"výrazne vylepšený"

Teda odjebali preč tie pridrbané lightweighty ako mate a sinemon a jebli tam plnohodnotný gnome3? Aha... tak nič.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"verziu 18.3 s kódovým označením Sylvia"

Sylvii posielam kvety
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár