neprihlásený Štvrtok, 9. januára 2025, dnes má meniny Alexej
Linux na PC má dosahovať takmer 5%, rýchly nárast ale nevzbudzuje dôveru

Značky: LinuxPC

DSL.sk, 2.10.2017


Podiel operačného systému Linux na osobných počítačoch pristupujúcich na Internet vykazovaný globálnymi štatistikami od Net Applications opäť veľmi výrazne narástol aj za september. Spôsob zmeny tohto podielu ale nevzbudzuje veľkú dôveru.

Net Applications v poslednom období vykazovali podiel Linuxu na PC stabilne okolo 2%, v júni to následne bolo 2.36%, v júli 2.53% a v auguste 3.37%.

Takáto vysoká relatívna zmena sa samozrejme nedá vysvetliť reálnym prirodzeným nárastom používateľom a evidentne je na strane štatistík, buď v zmene metodiky, zmene klasifikácie niektorých klientov, zmene zdrojov alebo pre iné príčiny.

Navyše za september štatistiky včera vykazovali pre Linux podiel 6.91%, čím bol pred macOS. Štatistiky už niekoľkokrát v minulosti namerané podiely v prvých dňoch nasledujúceho mesiaca upravili a tak sa stalo aj teraz, septembrový podiel Linuxu bol upravený na aktuálnych 4.83%.

Aj táto zmena tak nepridáva na dôvere a v každom prípade jedno z čísel, buď doterajší dlhodobo vykazovaný podiel 2% alebo nový podiel na úrovni 5%, musí byť chybný a nesedieť so skutočnosťou.

Pre porovnanie druhé globálne štatistiky StatCounter udávajú za september pre Linux na PC podiel 1.66%.


Podiely jednotlivých OS na PC za posledné dva roky podľa Net Applications, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Net Applications)



Net Applications rapídne zmeny podielu Linuxu zatiaľ nevysvetlila.

S razantnou zmenou podielu Linuxu prišlo aj k ďalším zmenám. Podiel Windows je teraz vykazovaný pod 90%, konkrétne na úrovni 88.88%. Podiel FreeBSD dlhodobo vykazovaný ako 0.00% je za september 0.01%.

Relatívne veľký rozdiel nastal aj v podieloch jednotlivých verzií Windows, najmä Windows 7, ktorý klesol oproti augustu zo 48.43% na 46.22%. Windows 10 narástol z 27.99% na 28.65%.

Zároveň zmenu vidieť aj podieloch jednotlivých prehliadačov, doteraz stabilný podiel Chrome sa znížil z 59.38% na 58.50%, podiel Firefoxu zvýšil z 12.28% na 12.72%, rapídne poklesol podiel Internet Explorera z 15.58% na 13.84% aj podiel Edge z 5.66% na 5.02%.

V podieloch jednotlivých technológií na mobilných zariadeniach k zásadných zmenám neprišlo a zmena tak pravdepodobne nie je spôsobená preklasifikovaním časti mobilných zariadení za PC.

Štatistiky od Net Applications merajú podiel operačných systémov na PC nepriamo na základe merania podielu jednotlivých OS pri návšteve webových stránok, v súčasnosti ide ale o jedinú efektívnu metódu ako jednou rovnakou metodikou odmerať globálne podiely reálnej používanosti všetkých OS.

Štatistiky sú jednými z dvoch takýchto štatistík popri StatCounter, pričom sú považované za reprezentatívnejšie. Kým totiž StatCounter meria čisto podiel jednotlivých technológií na zobrazených stránkach, Net Applications sa snaží zistiť podiel používanosti jednotlivých technológií medzi unikátnymi užívateľmi a tiež upravovať svoje dáta z jednotlivých krajín aby boli reprezentatívnejšie globálne.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU
Kataster vôbec nefunguje ani dnes, úrad príčiny stále nevysvetlil
Lenovo uviedlo notebook s rozťahovacím displejom, kompaktný ale drahý. Video
Kataster nehnuteľností nefunguje cez Internet ani fyzicky, údajne bol terčom útoku
Nové HDMI 2.2 dvojnásobne zrýchli na 96 Gbps a zlepší synchronizáciu zvuku


Diskusia:
                               
 

Nárast podielu Linuxu môže byť priamo naviazaný na Windows 10, na "apdejty" Windows 10, ktoré toho viac kazia ako opravujú a sprístupňovaním nových "featúr" vo Windows 10, ako napr. neúmerné zaberanie miesta na disku...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Mne najviac vyhovuje Linux Mint pripadne UBUNTU Mate najviac sa podobaju windowsu.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Ubuntu je lepsi ako windows 10. Predbieha ho poctom chyb
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Asi neprisli peniaze z MS vcas na ucet.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Nechapem ako Microsoft mohol po 7 vydat paskvil 8 a korunovat to 10kami. Ved mali relativne stabilny system co robil co mal a takto len testuju kolko zakaznik vydrzi
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Už som prešiel na mac. Dúfam že ten Microsoft skrachuje za to aký podly hnusný systém sa snažia tlačiť na ľudí. Spyware a designovy grc.
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Keď si myslíš, že win 10 je dizajnový grc, tak nemáš o dizajne ani páru a nemal by si sa vyjadrovať. Pravdepodobne nemáš ani vkus.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Najviac sa mi páči ako Microsoft vyriešil dizajn nastavení - ovládací panel je rovnaký už od Visty a nové "Nastavenia" majú vzhľad ako aplikácie z Windows App store(hnus). Niektoré veci z ovládacieho panela odobrali a presunuli ich do nových nastavení, v ktorých zas chýbajú iné nastavenia z ovládacieho panela. Proste je to šmak. Jediná výhoda toho moderného vzhľadu je možnosť nastaviť čierne pozadie a biely text, čo by sa určite páčilo nášmu exprezidentovi Gašparovi Ivanovi.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Vkus možno nie, len pravdu... od sedmičky to šlo príšerne dolu vodou.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

W10 je dizajnovy gyc o tom sa naozaj bavit nebudeme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

co je na 8ckach nestabilne mi povedz?
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Veril by som tomu, že tieto zisťovania fungujú nejako tak, že:
- Aký je to OS?
- Nedá sa zistiť.
- Tak je to Windows.
A celý nárast linuxu je len lepšia identifikácia. Už dosť podivné je, že kolonka "other" je stabilne 0,0.
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Ty by si tam nemal ludi, ktori by rychlo overovali kazdy USER-AGENT, ktory este nebol zaradeny do konkretnej kategorie a spadol by do OTHER? Ja teda ano, a ked zistim povod noveho USER-AGENTa a zaradim ho v ramci mesiaca, ked som ho detekoval, tak aj so spatnou platnostou mi z OTHER dana kolonka zmizne.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Suhlasim s tebou.

Cele to dlhodobe 1.8%-tne az 2.3% zastupenie linuxu za poslednych 10 rokov je smiesna chyba, alebo nutne "konspiracna" bulharska konstanta z roznych marketingovych dovodov.

Vravim to na zaklade toho, ze uz 2 roky dozadu ma sokovala cerstva vysokoskolacka, ze chce na svoj stary notebook (2-3 rocny) nahodit linux. Ze asi 10% studentov ho uz ma. Nepoviem este nejakych "geekov", ale ze sa uz ozyvaju bezne baby?

Po dvoch rokoch to percento este vyrazne stuplo a ak studenti (aj ked len stvrtina) pouziva linux, tak cisla linuxu mali o nejake tie desatinky rast sviznejsie uz posledne 3 roky. No nestalo sa tak.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

K tomu by sa mali zapocitat aj ovela castejsie kickstarter mini firmy, ktore maju vacsiu nachylnost setrit kde sa da, aby mohli dodat predkladanu kvalitu.

Dalej som cital obcasne clanky, ako niektore casti firiem presli na lacnejsie riesenia (tablety a smartfony vs klientsky linuxovy server).

No tie ich percentualne zastupenia linuxu sa hybali len velmi velmi mierne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Doteraz bol linux v štatistikách umelo potláčaný, nevlastní ho žiadna firma tak je pre obchod nezaujímavý, to je celá nedoveryhodnosť.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Toto nie sú volebné preferencie. Celá štatistika sa robí kvôli reklame nie pre ovečky, aby sa mohli potlaplávať po pleci (alebo naopak flejmovať v diskusiách) aký je ten ich OS super :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A o čom som asi tak písal Ty ovečka.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hlavne sa nebojte,je tu predsa neviditelna ruka trhu.
takze klid.nebojte sa o nic.No uz aj moj kolega chce nainstalovat "linux s peknymi ikonkami".Ale nasiel akesi distro co som ani nepocul v zivote.A to z fora poznam install Arch, Debian a pisem z ubuntu!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Dať do nového distra pekné ikonky a start menu ala Win 7 je to najmenej. Horšie sa robí aby dokument na ktorom robí celý tým naraz nestratil formátovanie a aby si videl všetky vrstvy v PSD alebo DWG dokumente. Experimentovať s nejakou polodokončenou open source náhradou sa nevypláca. To sú hlavné problémy nasadenia Linuxu na desktope. Developeri, ktorí si môžu linux dovoliť, tie percentá nezachránia.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Veru tak, nie je hanba priznat, ze si sa stal obetou proprietarneho formatu/rozsirenia formatu alebo softveru.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Aké promile používateľov Windows používa a potrebuje editovať súbory typu .psd? 2-3 promile používateľov Windows?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Hej, lebo vacsina beznych userov kazdodenne pracuje s Photoshopom a AutoCADom.

Len preco kua vzdy posielaju screenshoty pastnute do wordu. Keby to poslali aspon ako PSD, ked nie uz ako PNG.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Výlučne posielam veci v .tex
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A o ktorom si to nikdy nepocul? Podel sa s nami pls.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

No podla mna je to iba zrealnenie situacie. Linux len v mojom okoli pouziva viac nez 6% PC. Ja uz nic ine nez Linux ani neinstalujem.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Tvoje okolie je reprezentatívna vzorka, alebo aký prínos má táto informácia?
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Alebo je ete jedno vysvetlenie. M$ nezaplatil za falsovanie statistik ako doteraz ;)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

To je fakt taky problem dat tu tabulku sem v HTML?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Viac sa mi pacilo, ked bol linux okolo 1-2%...nebol zaujimavi pre tvorcov spywar-u, adwar-u a botnet-ov...

a na zaver....do not inastall Arch! Zabi bobra, zachran strom!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

od roku 2013 som prešiel z win xp na domácom pc na linux mint. Internet funguje krásne, fimy si pozriem v pohode, emaily tiež, skype mam bez reklám, mp3 a flac hrajú a mám na výber niekoľko prehrávačov, torrenty keď treba sa v pohode stiahnu. Keď dačo chcem upraviť, vylepšiť, doinštalovať stačí minúta dve na nete a mám to. Raz som nevedel nájsť jednú vec v linuxe, tak som sa opýtal známeho, ukázal mi kde to je. Za ten čas sa nič, NIČ a ešte raz to napíšem NIČ nepokazilo tak, aby som to nevedel sám opraviť. Tak prečo by som nemal dôverovať linuxu?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

A čo ak ten 2% podiel bol chybný a 5% je správny?

Mňa skôr udivuje, koľko ľudí verí tejto a jej podobným štatistikám...


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

u mna doma podiel linux 75 percent na desktope, v praci podiel linux na desktope zial 0. ak to takto zacne vyzerat aj v inych domacnostiach tak 5 percent je realne cislo..moze si za to MS sam zo svojou "OS sluzbou"...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

u nas v office je podiel linuxu na desktopoch cez 50% a dalsie nemale % si ukrajuje macos; windows tu maju len 3ja ludia....
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Uz ten tvoj office vidim ako je tam 10 kompov, z toho 5 ma linux, 2 mac os a 3 windows. Je to realny indikator ze windows je na ustupe.

...wifi tlaciaren tam mate?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Windows je na ustupe uz 20 rokov :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie sice otazka na mna, ale v rodine mame jeden linux pocitac a v nom nejde wifi. Teda ide, ked sa zapne vo Windowse, ale potom ide par restartov v linuxe a potom znova nejde. Problem je, ze je to linux only pocitac. Zapnutie v Linuxe nefunguje. Ani konzolou ani graficky. Pise, ze je zakazane wifi.

A ked si chce ten pocitac nieco vytlacit cez wifi vo velkom kancli, tak ho nepusti firewall a nakonfigurovat ho je trochu problem, pretoze napriek tomu, ze povolim porty, tak to nejde. A mat vypnuty firewall vo velkom kancli, to uznate, ze nie. :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Podiel Windows je 88.88%
Už aj Windows je na strane extrémistov, NAKA už praská vo švíkoch 😂
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

U mna je doma 57% win 28 lin 14 android
V robote 80% lin a 20% win len ze Linux nie je pripojeny na net 😏 tak potom ako mozu statistiky nieco realne vypovedat
Odpovedať Hodnotiť:
 

aby som mohol bezpecne prezerat internet... fuck ale ja potrebujem pracovat s notebookom co teraz ?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ľahká odpoveď, primontuj si k notebooku porisko a máš praktickú lopatu na odhŕňanie snehu. A vyčkaj do zimy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Údaje zo septembra boli z Netmarketshare pravdepodobne stiahnuté. Nedajú sa totiž zobraziť na stránke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja osobne ako student mam 10 rocny laptop na ktorom Windows 10 ide pomerne pomaly, teda mam uz pol roka na nom Debian 9 (XFCE), a som velmi spokojny s rychlostou a odozvou vzhladom na vek zariadenia. Co sa tyka narastu Windows 10, je mozne ze mnohe institucie prechadzaju teraz na Win 10, moja univerzita (Uni of Sheffield), v lete upgradovala niekolko tisic all-in-one pocitacov v knizniciach a kancelariach z Win 7 na Win 10. Neviem povedat, ci je toto trend medzi univerzitami, alebo sme v tom jedini, alebo mozno mnohe presli uz davnejsie. Urcite nie som fanusik zberu dat Microsoftu a celkoveho nedostatku kontroly ktoru dava uzivatelom. Momentalne som tak spokojny s Debianom ze by som si ho dal ako hlavny system aj na novy laptop.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď už aj Architekti s blenderom a Bricscadom vedia fungovať, ekonomovia s s flexibee, ...tak nie je to až taký zázrak. Zázrakom je, že prečo až teraz ? To k tým windows sračkám má niekto emočný vzťah ? ....a samozrejme ničo hrá aj steam, ..a aj debaty od EA. Nikdy som nemal windows a iba v práci, a žijem a je to riadna kravina celý windows. Milujem linux a mac
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neverim statistike ktoru su sam sfalsujem. Taketo prieskumy sa opakuju poslednych 20 rokov :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár