neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Nie nezhoršil sa Vám zrak, Internet je v novom Chrome zošednutý

Značky: Chromewebový prehliadač

DSL.sk, 30.9.2017


V poslednej verzii webového prehliadača Chrome 61 prišlo k zmene, po ktorej sa časti užívateľov výrazne zmenili farby webových stránok a obrázkov.

Touto zmenou je aplikovanie farebných profilov podľa štandardov a v prípade dobre nastaveného počítača má byť výsledný stav správnejší ako doteraz, hoci sa môže výrazne odlišovať od podoby vo verziách po Chrome 60 aj podoby v ostatných webových prehliadačoch.

Konkrétne Chrome 61 vydaný v prvej polovici mesiaca začal v súlade so štandardami konvertovať farebný profil obrázkov, ktoré nemajú zahrnutý farebný profil, a podľa dostupných informácií podobne začal konvertovať aj profil farieb priamo v stránkach definovaných v CSS.

Moderné počítačové monitory už nie výnimočne podporujú väčší rozsah farieb ako štandardný priestor sRGB a sú schopné zobrazovať aj sýtejšie farby ako farby farebného priestoru sRGB. Obrázky, ktoré nemajú definovaný farebný profil, majú byť podľa štandardov považované za obrázky v priestore sRGB. Prehliadač by tak mal pri zobrazení prepočítať ich farby primerane podľa profilu monitora, aby sa zobrazili tak ako by sa mali zobraziť a okrem iného jednotne na všetkých monitoroch.

Chrome síce doteraz konvertoval profily obrázkov, ktoré majú zahrnutý profil. Pre väčšinu typov obrázkov bez profilu ale zobrazil farby v takej numerickej hodnote, v akej boli v obrázku. Napríklad červenú s RGB komponentami (255,0,0) zobrazil aj na monitore s väčším rozsahom ako sRGB ako farbu (255,0,0), tá sa tak zobrazila ako najsýtejšia červená zobraziteľná na danom monitore.




Farby v Chrome 61 oproti iným prehliadačom aj s niektorými artefaktami, kliknite pre zväčšenie (screenshot: užívateľ AuRiMaS666)



V súlade so štandardom by mala byť farba prepočítaná na správnu hodnotu v profile monitora, čo pri monitore s väčším rozsahom budú iné hodnoty, napríklad (240,50,20). V novej verzii Chrome 61, ktorý už prepočítavanie uskutočňuje, sa tak užívateľovi bude farba javiť ako výrazne menej sýtejšia.

Zmena sa dotkla samozrejme iba počítačov, ktoré majú monitory s väčším rozsahom farieb ako sRGB a majú aj nastavený príslušný farebný profil. Hoci v minulosti boli takéto monitory zriedkavé, v súčasnosti ich zrejme už má nezanedbateľné percento užívateľov.

Podobne ako u obrázkov Chrome podľa dostupných informácií zrejme nemal doteraz konvertovať ani farby v CSS, hoci podľa štandardu by mali byť považované za sRGB farby. Podobne ako u obrázkov tak u užívateľov, kde sa zmeny prejavujú, budú iné aj farby pozadia stránok a iné farby na stránkach.

Podľa Heise.de, ktorý na zmenu upozornil, sa u obrázkov zmena dotkla obrázkov vo formátoch JPG, BMP a GIF. PNG obrázky boli aj doteraz interpretované v súlade so štandardom.

Keďže v otázke farieb je dôležité na aké farby sú užívatelia zvyknutí, časť nie je so zmenou samozrejme spokojná. U časti užívateľov, ak majú nastavené zlé profily, môžu byť farby objektívne chybné. Ďalší užívatelia sa sťažujú na viditeľný farebný posun, nielen zníženie sýtosti, a nie je jasné či je to kvôli subjektívnemu vnemu, zlým profilom alebo z iných príčin. Medzi intenzívne sa sťažujúcimi sú napríklad užívatelia s vlastným nastaveným farebným profilom po kalibrácii pomocou DisplayCAL, či aj u nich ide o subjektívne vnímanie alebo objektívny problém nie je jasné.

Zároveň na niektorých stránkach u užívateľov, u ktorých sa kvôli monitorom s väčším rozsahom zmeny prejavujú, vznikajú rozličné farebné artefakty a napríklad nesediace farby pozadia a v CSS s farbami obrázkov zabezpečujúcich dizajn stránok.

V každom prípade pre užívateľov Chrome 61 je k dispozícii možnosť ako zmeny deaktivovať, vypnúť nastavenie "Color correct rendering" v chrome://flags. Vo verzii Chrome 62 má byť nastavenie síce odstránené, je tu k dispozícii ale nastavenie Force color profile umožnujúce napevno nastaviť v Chrome profil monitora na sRGB.

Zmeny boli reálne zrealizované v open source základe Chromium a premietnu sa tak zrejme aj do iných prehliadačov, ktoré začnú používať minimálne Chromium 61.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

A takto nám programátorom od web developmentu zas sťažili život.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

podla mna by mal byt prehlidac(e) aspon raz do tyzdna cierny, aby sme neboli rasisti.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Nie čierny, ale dúhový... Rasová politická korektnosť letela pred pár rokmi. Dnes letí LGBT korektnosť.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nie len LGBT, ale tiez jeden den v tyzdni by mal pri zapnuti akekolvej stranky zniet z reprakov 'alahu akbar' .. nie je vacsi hype, ako byt islamo koktny.. pardon, korektny
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Krásne ste si vzájomne pohonkali.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

A dať cez hubu každému, komu sa to nepáči. Ten liberalizmus tu vybudujeme po dobrom či po zlom.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

To nieje liberalizmus, ale pripecene slnieckarstvo.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

možno sa čuduješ, ale je to to isté :D
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

to ze si liberalny clovek, ani zdaleka neznamena ze sa pridas pochodovat k buzerantom a budes mavat duhovou zastavou aj ked si heterosexual, popripade budes vsetkych naokolo presviedcat, ake dobre a prospesne je miesanie cinanov s africanmi.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

nie myslis sa je to iste
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

V tom prípade liberálny ignorant :)
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Nejaký obrázok afrocinanca by sa nenasiel?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

cinania nie su jebnuti, takze nanasiel
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

R6ZuNZ http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je to slnieckarstvo?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mentálna porucha.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

programator to je ale k hovnu bejt programator.

namahat si mozecek rovnicama a sinusmi a inima p.vinama.
celi den odranadovecera namahat mozecek p.vinama.

Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

To je ale k hovnu bejt skot! Nejubožejší z ubohejch, chátra zasraný země. Ubohý, mizerný, servilní, nejtrapnější vodpadky, co kdy civilizace zplodila. Někdo nenávidí Angličany. Já ne, dyť to jsou diletanti! Zato my jsme kolonizovaný diletantama. Ani nedovedli najít slušnou kulturu, kterou se dá kolonizovat. Vládnou nám nuly v úpadku! Žijeme v posranym zřízení, Tommy. A žádnej čerstvej vzduch na celym světe na tom nic nezmění!!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

programator a webu? :-D :-D
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Vieš čo je vtipné? Že takéto blbé poznámky majú zväčša kadejaký obyčajný adminko s učnákom, tzv. mechanik (wut?) počítačových sietí. Alebo nejaký študent, ktorý ešte v živote nepracoval.
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

Strata času reagovať na takých loserov. Za 10 rokov budú úplne na tom istom ako dnes, zalezený v smradľavej izbičke.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

to si nemal naviac ako byt "programátorom od web developmentu"?
zostava nam len dufat, ze vo svoje kariere sa posunies a budes zarabat o trochu viac, aby si si nemusel honit ego nad macom ;)
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Programátor JavaScriptu zarába viac ako programátor C#. Teda aspoň v USA. Aj keď nie oveľa. 92.000 vs 89.000 USD/rok.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hmmmmmmmmmmmmm zaujimave ja nic take nemam mam chrome 62, ale ani v 61 som nemal
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

mam 8bit, rgb, dynamicky rozsah uplny 0-255, dcr, farby nastavene na normal
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Opera 48.0 je evidentne tiež postihnutá touto "featurou". Monitor mám hardwareovo kalibrovaný práve cez spomínaný DisplayCAL, avšak aj po deaktivácii profilu problém s fareb. artefaktami pretrváva.
Vypnutie tejto funkcie v Opera://flags však našťastie pomohlo. Zaujímavé ešte je, že posunuté farby a artefakty sa objavujú aj vo videách..
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

trošku tomu nerozumiem... ak je to farba 255,0,0 myslená v 8b RGB, tak prečo na nejakom monitore používajúcom inú farebnú hĺbku sa to má zobraziť inak? vychádzam z predpokladu, že 0 je stále 0 a max je stále max, či je to 8b alebo 24b nie? len skoky medzi úrovňami farieb sú menšie
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nejde o farebnú hĺbku, ale o farebný priestor (gamut) a preto červená 255,0,0 v priestore sRGB nie je tá istá červená ako 255,0,0 napr v AdobeRGB.. inými slovami vyjadrenie nejakej farby vo formáte RGB je relatívne a preto nemožno porovnávať farby v tomto formáte naprieč rôznym gamutom.
V takýchto prípadoch sa dá použiť napr L*a*b*
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

A preto sa aj predavaju nakalibrovane monitory s takmer plnou podporou AdobeRGB. Su vsak drahsie. Ze to niekde moze vyzerat horsie, je vsak fakt. To iste fotaky a televizory. Dobre vyzeraju prepalene a prisposobene farby pre laika a nie tie prirodzene.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

S tymi farbami vo fotaku a telkach mas uplnu pravdu. Trend je mat veci vyfarbickovane.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mas pravdu. 0 je stale 0 a max je stale max (255 pre 8bit).
Problem je, ze max je ine u sRGB, ine u AdobeRGB a zrejme ine u monitora.

Vidiet je ako tisickrat pocut dopice.sk/sRgbAdobeRgb

Preto napriklad sRGB max cervena (255,0,0) je v AdobeRGB len (219,0,0).

Ak teda doteraz Chrome ignoroval farebne profily (a ine zrejme tiez) a na stranke boli dva cervene obrazky, jeden v AdobeRGB (255,0,0), druhy sRGB(255,0,0) tak system vykreslil len dva rovnake cervene obrazky. Ak bol zamer mat dve rovnake cervene, tak to "fungovalo".

S novou verziou Chrome a AdobeRGB monitorom ale bude zrazu jeden obrazok sRGB(255,0,0) prepocitany na AdobeRGB (219,0,0) a druhy zostane AdobeRGB (255,0,0). Vo vysledku teda bude jeden obrazok zrazu "tmavsi" a clovek bude nespokojny, napriek tomu, ze prestal byt klamany a vidi to spravne.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

A kam sa podelo zostávajúcich 8 bitov z 32-bitového slova?
Keď väčšina má farby iba 24-bitové(3x8)...
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

bavime sa o 8bitovej farebnej hlbke co sa rovna
8-bit color = 2^8 x 3 = 2^24 = 16.7 million colors
12bitovy monitor ma
12-bit color = 2^12 x 3 = 2^36 = 68.7 billion colors
Zvyšovanie hĺbky bitov vedie k takmer exponenciálne lepšiemu zobrazovaniu farieb
uplny rozsah 235-255 ponuka vernejsiu ciernu a nie sivu

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len niekde zostalo 8 bitov z tých 32...
To by som rád vedel, že kde zostali...
A nepíšeme o monitore, ale o slove v PC.
A to je zásadne 32 bitové.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

8 bitov je alfa kanal, zposobuje priehladnost danej farby,
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Výborne. Aspoň jeden sa tu snaží dávať trochu pozor...
Len že nie je o ňom pri 24-bitových farbách ani zmienka.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ked hovoris o "slove" v PC musis povedat, ci hovoris o HW alebo o SW.

HW slovo totiz urcuje procesor (dnes pre PC v drvivej vacsine 64-bit).

Pri SW je z historickych dovodov dohodnuta nezavislost od HW architektury, pretoze pri prechode z 8-bit na 16-bit (casy MS-DOS) pevne spojenie dlzky sposobovalo velke starosti. Slovo je teda zasadne 2xBAJT. Ak je bajt 8 bitov, slovo v PC je zasadne 16 bitove.

Bohuzial netrafil si sa ani do SW slova, ani do HW slova.
Ak chces 32 bitove slovo, tak potom SW DWORD, teda programove dvojslovo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No a?
Chápajúci to predsa pochopili. Nehrajme sa na detaily, tie sú jasné. Nie je jasné použitie 24-bitových farieb v rámci 32-bitov(teraz je jedno či je to dword, alebo čo).
O tom tu dotyčný písal...
Zrejme chcel naznačiť, že je tam hluchých 8 bitov. A tie sa až ktovie kedy a ktovie ako a kde uplatňujú ako spomínaný Alfa kanál...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ake ktovie kedy a ktovie ako?

Predsa pri kompozicii, kedy sa sklada obsah okien, resp. framebuffera. Ked uz je vsetko vo framebufferi, alfa je ignorovana, lebo ju nemas s cim kombinovat.

A aj ked je 0, nie je to celkom hluche. Sposobuje to, ze pixely su zarovnane na 32-bit, takze vypocet offsetu je ovela jednoduchsi, ako keby to bolo 24-bit. Rovnako aj manipulacia je lahsia, kazdy pixel je samostatny dword, netreba robit read-modify-write.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne na to iste miesto, kde sa podeli zostavajuce 4 bity z FAT12 pri 16-bitovom slove.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to hnus, ved to biele na modrom pozadi sa zle cita, ked to ide do seda.. este k tomu flat dizajn, velebnosti.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Dete bleit? :-D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ked mas nakalibrovany wide color monitor tak to biele na modrom pozadi v skutocnosti vyzera tak ako sa zobrazi naozaj na beznom monitore ktory pouziva janka hospodarova.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na ignoraciu profilov v chrome sa stazovali uz roky. Jediny dovod preco som nemohol pouzivat chrome namiesto firefox a safari. Konecne!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to oveľa lepšie na oči. (na mojom profi grafickom monitore nemôžem znížiť jas, lebo mi vysychajú oči najskôr kôli pwm) Ale aj na monitoroch s LED podsvietením a hybridnou reguláciou jasu mám problém s vysychaním očí pri nižšom jase.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

mat taky shit monitor ze nemozem znizit jas, tak si nan nalepim tuningovu foliu z auta
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Som nepovedal, že nie je možné znížiť jas. Ale na očiach je to cítiť, keď ten jas znížim. Je to 24" profesionálny grafický monitor EIZO, CCFL podsvietenie s DUE. Za rok mi spravil takú strašnú galibu s očami, že som si musel normálne zobrať dovolenku. Až potom som prišiel na to, že to robí nižší jas. Musím to mať vypálené stále na 100%, ostatné monitory podobne. Už pri jase 70% oproti 100% je to na oči pekný rozdiel, najskôr pri všetkých bežne predávaných monitoroch. Regulácia jasu je hnoj aj na nových EIZO (hybridná bez pwm) Je to nielen pre moje oči nepríjemné. Kľudne môžete mať aj monitor za niekoľko tisíc. Sú to sračky. Ak chcete 10 bitové farby, väčšinou je to aj tak 8+2 bit s FRC, podobne ako tie najlacnejšie TN (6+2bit) Ale ďakujem, nejaká fólia by bodla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tvoj monitor nema vstavanu hydrataciu oci s koenzimom Q10?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Chrome podporoval color management (icc profily) aj pred verziou 60. Ale teraz velmi slusne niečo dodr.bali lebo ci mam alebo nemam v systeme aktivny icc profil, furt je to vyblite.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

keby radsej sa pohrali s renderingom, vysledny obraz v chrome je v porovnani s firefoxom a hadam aj explorerom uplne zly, neostry, zle vyhladzuje...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ja by som vsetky tie internety zakazala!
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Takze sa konecne zmenilo aj dsl.sk :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a môžeme si Muskove fotky pozerať vo vyššej kvalite :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A tie screenshoty maju v sebe zahrnuty farebny profil? Teda aj keby mali, tak nemaju zmysel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám starší NTB ThinkPad W530 s b156hw01 V.4 matným TN displejom (AdobeRGB ~95%, sRGB ~98%) kalibrovaný pomocou Datacolor Spyder3 a pohoda. Farby v Chrome viditeľne ochabli (teraz sú presne také isté, aké som mával doteraz vo Firefoxe s nastavením "gfx.color_management.mode = 1", čo by malo byť automatické revertovanie na sRGB fareb. priestor?), ale nie je to nič hrozné... Som hlavne teda rád že nemám žiadne problémy s artefaktmi alebo čím. :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár