neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
10-gigabitová sieťovka za 100 dolárov

Značky: Ethernet

DSL.sk, 23.6.2017


Rýchlejšie lokálne Ethernetové siete ako gigabit za sekundu sa začínajú stávať finančné dostupnými už aj pre individuálnych používateľov.

Po ohlásení čipsetov AQtion pre lacné sieťovky podporujúce 2.5 Gbps, 5 Gbps a 10 Gbps Ethernet a prvých ohlásených sieťovkách s nimi začala byť prvá takáto sieťovka reálne dostupná, keď Asus na trh uviedol jeho model Asus XG-C100C.

Táto jednoportová sieťovka podporuje rýchlosť Ethernetu až do 10 Gbps, pričom oficiálna odporúčaná predajná cena je 99 dolárov. U amerických predajcov je cena zatiaľ tesne pod úrovňou 120 dolárov.

Oficiálnou cenou XG-C100C prekonala 10-gigabitovú sieťovku AQtion AQN107 priamo od výrobcu čipsetov Aquantia, ktorá má ohlásenú cenu 125 dolárov ale zatiaľ reálne nie je dostupná.

Asus sieťovka je postavená na rovnako čipsete AQtion AQC107, podporuje rýchlosti 100 Mbps, 1 Gbps, 2.5, 5 a 10 Gbps, štandardy IEEE 802.3az a 802.1p a jumbo framy do 9 KB.

Pre praktické využívanie 10-gigabitové Ethernetu okrem priameho prepojenia počítačov sú samozrejme potrebné aj prepínače. Cenovo dostupné prepínače majú prísť na trh v dohľadnej budúcnosti, rovnako postavené na čipsetoch od Aquntia, v tomto prípade AQrate AQR407, AQR408 a AQR409. Podľa dostupných informácií by sa cena mohla pohybovať na rádovo 30 dolárov na port a 8-portový 10 Gbps prepínač by mohol stáť medzi 250 až 300 dolárov.


Asus XG-C100C, kliknite pre zväčšenie (foto: Asus)



V súčasnosti už je cenovo dostupný jeden 10-gigabitový prepínač, tiež od Asusu. Ide o model Asus XG-U2008 za cca 250 dolárov, ktorý má ale iba dva porty 10 Gbps a ďalších osem 1 Gbps.

Rýchlejšie Ethernet riešenia ako 1 Gbps boli donedávna nákladné a efektívne len pre veľké organizácie, pričom drahé boli prepínače aj klientské riešenia. S cieľom sprístupniť vyššie rýchlosti aj menším zákazníkom bol vytvorený a na jeseň minulého roka dokončený štandard NBASE-T pre 2.5 Gbps a 5 Gbps Ethernet. Ten využíva rovnakú fyzickú vrstvu ako 10 Gbps Ethernet ale pri nižšej signalizačnej rýchlosti a navyše funguje spoľahlivo aj po existujúcej Cat 5e a Cat 6 kabeláži, pričom 10 Gbps Ethernet vyžaduje na väčšie vzdialenosti Cat 6a a na menšie prípadne Cat 6.

Vyššie modely nových čipsetov Aquantia pre nový 2.5 a 5 Gbps Ethernet ale nakoniec podporujú aj 10 Gbps Ethernet a tak v závislosti na kabeláži môže byť využitá rýchlosť až do 10 Gbps.

Donedávna boli rýchlosti gigabitového Ethernetu s prenosovou rýchlosťou na úrovni cca 100 MB/s viac ako dostatočné, v súčasnosti pri bežne používaných výrazne rýchlejších SSD diskoch, NAS-och, rýchlejších štandardoch WiFi a vyššom počte pripojených zariadení môžu prestávať stačiť aj v menších firmách alebo dokonca domácnostiach a môžu sa začať stávať úzkym hrdlom sietí a systémov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Ked vidim ten velky chladic, tak mam pocit ze zatial to uplne najoptimalnejsie nenavrhli. Nie zeby som do toho nejak videl, ale urcite pride aj mensi vykurovac, USB3 huby nemavaju taketo radiatory.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Oni to navrhli optimalne. Vidiet, ze do toho nevidis.
Preco USB3 huby nemaju take chladice?

Lebo USB nevie prenasat data rychlosotu 10Gbit na 100m !!! Na to uz potrebujes nejaku energiu.



Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pekna hlupost, tam sa kuri cip ktory komunikuje, bud je tak pretakteny, alebo je zbytocne velky (vyrobny proces,zlozitost CRC vypoctov atd). USB3 som naschval dal do porovnania lebo bezi 5GBit co je porovnatelne.

Energia tam ide mala, o tej to vobec nieje, to je veta od niekoho kto vobec netusi ako funguju po elektrickej stranke sietove karty. Tie oddelovacie miniaturne tranformatorceky toho ani vela preniest nedokazu. Tam ide o male prudy ktorymi sa ma dat spolahlivo rozlisit 0/1, nepotrebuju cez to napajat ziarovku na druhom konci.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

a ide na 100m, hej ? a také, že interferencia nič, že. Asi si tiež ešte nikdy nevidel gigabitovú serverovú sieťovku s pasívnym chladičom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pisal som ze sa do toho az tak nevyznam, serverova sietovka nieje oklamana lacna sietovka na zakladnej doske.
Serverova sietovka robi hardverovo omnoho viac ako tie nase lacne na doskach. Tie nase nechavaju vacsinu veci na procesor, aby boli jednoduchsie a lacnejsie na vyrobu.
V serveroch nieje velmi potrebne vytazovat procesor zbytocnostami ktore moze robit drahsi HW okolo neho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tyto rychlé síťovky mívají běžně i ventilátory.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

sa asi dost zapotia tie velke sietovky, co?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

este by nezaskodilo pripomenut, ze treba 6kovy kabel... cize kto ma potahane 5ky ma smolu
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ešte mi povedz ktorý blb v poslednom dával do novostavby 5e čkové káble?

Staval som RD v 2014tom a dával som 6a káble, lebo cenový rozdiel medzi 5e a 6a nebol nijak dramatický.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

je otazne, ci sietoku o ktorej je rec musi chciet iba majitel novostavby. Natiska sa odpoved ze nie.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

či ťaháš káble v novostavbe, alebo pri nejakej väčšej rekonštrukcii je v podstate jedno, lebo cena káblu tvorí zlomok celkovej ceny "pokládky" (zasekanie, chránička, vyspravenie omietky). Ak len v rámci nejakého bytu potiahneš 3x 10 metrov káblu tak tam ťa to tiež nezruinuje.
Ako som písal, cena káblu tvorí zlomok ostatných nákladov, každý trochu mysliaci tvor si povie OK, nerobím to na 3 týždne a dá tam čo treba. (výnimku tvoria "investori" ktorí všetko robia na kšeft, a tí dávajú zásadne všetko čo najlacnejšie, aby na tom mali čo najväčší vývar)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ach jaj, to fakt nechapes alebo nechces? proste tie kable uz mozu byt nejaky ten rok natiahnute a v dobe tahania kablov mohla byt cena dost rozdielna prip este ani neboli 6kove bezne dostupne
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

opisujem novostavbu, prípadne nejakú väčšiu rekonštrukciu. A tam ťahanie nových 5e káblov nemá zmysel posledné ja neviem 2,3 roky.

Stav, že mám 10 rokov v stene 5e neriešim. Asi to nie som ja kto nechápe :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco by tahanie 5e do novostavieb nemalo zmysel?
5e som tahal minuly rok v dome. Viem, ze ani ten 1Gbit este dlho domaci nevyuziju. Ak im nahodou bude 1Gbit raz malo, tak 2.5Gbit alebo 5Gbit im urcite bude stacit na velmi dlhu dobu.
Keby nieco, tak kable su v chranickach.




Odpovedať Hodnotiť:
 

o 10 rokov tu budes vypisovat ze ktory blb si da 6kove kable ked si mohol dat "desiatkove" :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a ideme teraz robit cenovu ponuku pre jeden gympel, 3 kotuce 305m tam pojdu, do ponuky davame aj 5kovy aj 6kovy, stavim sa o princeznu a pol kralovstva ze budu chciet 5ku. 10GBit switch najblizsich 20 rokov mat nebudu, nechcu ani 1Gbit, lebo maju 100vkove...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ja sa stavím sa o princeznú a celé kráľovstvo, že ak výberovú komisiu správne motivuješ, ťahať budeš 6x 305m 7čkovej kategórie a switche budú 10Gbit...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

nebudu, nemaju prachy, takze nieje jedno ci kabel stoji 40c meter alebo 60c. Inak netusim kolko stoji kery kabel...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

za dalsie, teraz riesime jeden autoservis a ten nechce ani rack ani patchpanely, lebo to "vela stoji" takze to netreba.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

maju zvaracku? :-D nech pozvara zopar plechov naprkilad prednu masku namiesto dvierok a tak... nejak akoze "zbastlované" do kocky zváračkou :-D a rack bude :-D patch panel sa da tiez :-D rozobrat 2x switche a bude sa to tvarit ze je to patch panel :-D, pospajat drótiky a tak... :-D
zn. HOMEmade by AutoServisz :-D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

mimochodom, vzhľadom k celkovej cene, koľko % robí cenový rozdiel v kábli? 5%?
Odpovedať Hodnotiť:
 

by som ich prefackal za to ze maju 100kove a este raz za to ze nechcu
nevdacnici naprotiven budu robit
naprotiven.
a este budu nechciet
naprotiven nechciet
a takych je plno vsade
co s tym? mucit?
asi ano.
za to ze nechcu svine.
zavret do kotolne a bicikom poprepleskovat poranne.
za to ze naprotiven nechcu za to.
naprieky budu robit naprotiven
svine.
:D
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

takze akurat som dosiel z obhliadky - rekonstrukcia starsieho RD, kable 5e natahane do elektrikarskej skatule 20x30 cm, mam tam spravit koncovky a ma tam nejaky maly switch co sa tam vraj zmesti. Takze tak sa veci maju v praxi, to je pekne, ze teoria je ze sa taha uz len 6ka.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Prečo by sa mala ťahať len 6ka???
Natiahni čo chceš a je to!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tvoj 6a kabel Ti bude na 2 veci, ked pobehujes po baraku s tabletom a notebookom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm, preco sa to robi na metalickom vedeni. Bol by problem postavit to na optike? Kable ma aj tak malokto v takej kvalite aka sa tu vyzaduje a bude ich treba menit. Su opticke prvky o tolko drahsie alebo lamavejsie?
Pytam sa lebo s optikou nemam skusenost(a kedze som z mensieho mestecka tak ani tak skoro nebudem mat) ale pripada mi to optimalnejsie ako metalika.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tak takto... prvom rade cena optickeho kalu nie je extremna, druha vec je ze technologia je pomerne dostupna a v poriadku... ale ...
Zvaracka na opticky kabel nestoji tolko co krimplovacie klieste, zvaracka sa nepoziciava len tak.. kabel si vie nacvakat aj elektrotechnik - učňovkár
V neposlednom rade...
Mas switch co ma 10Gbps, mas dalsi switch 10Gbps.. prepojis optikou.. a co si ziskal? vystup na metalike 1Gbps? Takto mozes mat switch, ktory ma napr 8port 10Gbps a aj vstup po optike.. kupis sietovu kartu do PC a mas priamo 10Gbps link :-D
K tomu lamaniu kablov, su v poriadku.. vzdy pokladas kabel ci opticky alebo metalicky ako hlavnu chrbticovu siet do chraniciek, alebo pod omietku... takze problem nie je.. len na tych koncovych zariadeniach povacsine..
Odpovedať Hodnotiť:
 

To lamanie som myslel samozrejme od zasuvky po pc/ntb. Predpokladam ze to by uz mohlo byt vyriesene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ma o istu toleranciu... ale nie zas uzasnu typu kazdy den odpojim a pripojim notebooka :-D i ked chcel by som vidiet notebook s 10Gbps optickou sietovkou :-D tak akoze v beznej domacnosti...
A zase PC sa nepresuva kazdy den... ale ano.. su dostupne pigtaily ktore nie je potrebne zvarat... cize na omietke krabickou ukoncit a do nej pigtail... do pc/domaceho server opticku sietovku a "džíbik" 10Gbps, ale tam by som na mini patch kabel, resp. pigtail nedaval gbic s dosahom 10km... aby neprislo k "prepaleniu/ kabla :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

nekupis optiku, ale plastiku ... to zvaris aj so zapalovacom :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

este cosi... len tak zo srandy... mas mini NAS , postaveny na nejakom AMD APU.. mas tam sietovku 1Gbps... takto len zmenis sietovku za 10Gbps a mozes si po firme / domacnosti bez problemov streamovat do 10 x TV kludne aj plne BD o velkostiach 49GB aj ked tie media playere maju len 1Gbps sietovky... :-P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze aj ti ktori teraz davaju 5e kable do stien sa obavat nemusia, 10Gbps net aj tak mat nebudu a ten kto to chcel vramci svojeho bytu uz tam ma 6a kable.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No asi nie... asi nebude na SR len tak za nedlho bezne dostupny pre domacnosti 10Gbps net... ale mat siet s priepustnostou 5/10Gbps je uzitocne...
Vyhoda je v tom, ak mas doma stroj/server/nasko a viac klientov sa naraz pripaja na dany stroj/stroje... niekedy naozaj nestaci 1Gbps duplexne... drhne sa to...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

otazne je co je v tom pripade uzke hrdlo a ci nestaci riesit len to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1Gbit siet je samozrejme uzke hrdlo.. zober si len taky NAS so sata3.. 600MB/s a siet ti prenesie len 100...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nemusi to byt take samozrejme, co ak sa pripoji viac ludi naraz a hlavicky disku radostou skacu, priepustnost radikalne klesne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzdy ma fascinuju ludia co potrebuju v ramci bytu prenasat denne terabajty dat.
Realne to nepotrebujes, a ani dlho nebudes(len chces, a tesi ta to, co plne akceptujem), ale aplikovat tvoje potreby na beznych ludi? Beznym ludom est dlho bude stacit doma gigabit.
Vsak teraz bezny ludia ficia cez wifi a o kabel pomaly doma ani nezakopnu. Lebo im to staci na bezne veci, a ked chcu prenasat nieco vacsie z NAS, tak aj tak tam maju max mirror a lacne pomalsie sata disky ktore aj tak nedaju viac ako 100MB/s, a teda stale gigabit staci.
Pripadne pouziju tazky old school usb 3.0 externy disk.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

well, tož už jen 10+ Gb budem chcet,
(do mého future Dream -Desktop -pc)

a kábeláž jen Cat.7, abo radši cat.8 už vtedy..


..alejo, zatím nemám ani na 1Nesku, neska,
(a v staré, roztrhané penaeženke jen posledné medenáky - ale nenechme (nenechte) se tím mýlit! :p

(nj, "bud *žZebrák - nebo kKrál* :p )
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár