neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Krátko po nevydarenom FreeNAS 10 vyšiel FreeNAS 11, populárny OS pre NAS-y

Značky: NASOSFreeBSD

DSL.sk, 15.6.2017


Tvorcovia populárneho operačného systému pre sieťové úložiská, NAS-y, FreeNAS vydali v stredu len tri mesiace po predchádzajúcej hlavnej verzii úplne novú prepracovanú verziu FreeNAS 11.

Predchádzajúca verzia FreeNAS 10, ktorá pri vydaní niesla označenie FreeNAS Corral a bola nástupcom verzií 9.x vydávaných v predchádzajúcich rokoch, bola vydaná len v polovici marca.

Tvorcovia v nej uskutočnili množstvo zmien v architektúre, middleware, funkčnosti aj užívateľskom rozhraní. Okrem iného pridali podporu virtuálnych strojov, Docker kontajnerov ale ubrali podporu pluginov využívajúcich jails mechanizmus.

Verzia mala pôvodne pozitívnu odozvu, po praktickom nasadení užívateľmi ale prichádzalo množstvo sťažností a podľa tvorcov sa takmer polovica užívateľov vrátila zase k verzii 9.10. Nahlásených bolo viac ako 500 chýb.

Užívatelia sa sťažovali aj na nestabilitu, samozrejme kľúčový parameter systémov pre NAS-y, nízky výkon a prílišné vyťažovanie hardvéru. Podľa oznámenia z apríla tvorcovia dokonca našli "diery v architektúre", ktoré znemožnili poskytovať prístup k súborom s enterprise kvalitou.


Predstavenie noviniek FreeNAS 11 (video: tvorcovia FreeNAS)



Už v apríli tak tvorcovia pristúpili k neštandardnému kroku, verziu FreeNAS Corral začali označovať ako experimentálnu a poslednou stabilnou sa stala opäť verzia 9.10. Zároveň začali rýchlo pracovať na novej verzii FreeNAS 11.

FreeNAS je založený na FreeBSD, aktuálna verzia 11 na verzii 11, a samozrejme využíva a podporuje jeho súborový systém ZFS aj s bohatými možnosťami manažovania úložiska a diskov vrátane podpory napríklad snapshotov.

Nová verzia FreeNAS 11 je postavená na základoch stabilnej verzie FreeNAS 9.10 ale s pridaním niektorých noviniek pôvodne pridaných vo verzii Corral. Konkrétne pribudla podpora virtuálnych strojov zabezpečovaných pomocou hypervízora bhyve ale zostala aj podpora pluginov. Docker kontajnery zatiaľ podporované nie sú, malo by sa tak stať ale vo verzii 11.1.

Novinkou je podpora prístupu k súborom cez API kompatibilné so službou Amazon S3, FreeNAS je tak možné buď využiť na vývoj cloudových riešení alebo naopak migrovať riešenia z Amazon cloudu na úložisko využívajúce FreeNAS.

K dispozícii je na výber z klasického webového rozhrania starších verzií aj úplne nového rozhrania postaveného na frameworku Angular. Pribudla podpora zasielania kritických upozornení do iných aplikácií a služieb.

Sťahovať novú verziu je možné z freenas.org.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

Min 8 GB miesta a min 8 GB RAM. A to má byť len pre NAS? -_-
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mozes si nainstalovat starsiu verziu.

8GB Ram je doporucena kvoli ZFS. ZFS funguje aj na 512 MB RAM, len je to neodporucane. ZFS je "enterprise" suborovy system a ti nemaju problem s 8GB RAM...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kvôli hardvérovým nárokom som dávnejšie prešiel na fork nas4free, stačí staré železo s 2GB RAM. Pre moje použitie funkcionalita postačujúca.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ale tam nemas ZFS, ale UFS.

Ked by si sa niekedy hral so ZFS, nikdy by si to nechcel vymenit za iny FS.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

10 tku urobili zle schvalne.

Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Nie je to celkom tak. Na serveri mám FreeBSD-10.3-RELEASE a ide veľmi spoľahlivo.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

akvamarinove mikado
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Tak pokial viem, Coral nebol priamou nahradou za FN v9.10.2 ,ale subezne vyvijana verzia postavena na novom GUI s podporou virtualizacie. Mali na to aj dva samostatne vyvojarske tymi.

Coral skoncil, pretoze hlavny vyvojar Coral tymu odisiel a nasledne sa rozhodli Coral ukoncit (ako tech demo) a pokracovat iba na zaklade v9.10 a sustredili oba tymi na jeden produkt - FN11.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

zly zly vyvojar!

len tak odisiel preco asi zas prachy ze ano.
len to ich zaujima nic ine vyvojarov jednych aj druhych.
je to smutne.

ale zas zivot vyvojara je smutny takze je to ok.
asi musel odist lebo uz nechcel vyvijat nic.
v tom pripade to schvalujem inak to neschvalujem a plujem a stim na nanho z 12teho poschodia za uplneho bezvetria a je 45C v tieni venku takze to bude! presne a ne ze ne.
len plesk a špluch a odrazeny zvuk v norme skor pod normou takze si zasluzim aj diplom na stenu poprosim v hrubom rame z mahagonoveho dreva.
:D

Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

a to som si myslel, že ja som divný...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/jLD
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár