neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
Na zachytenie mimozemského signálu máme malú šancu, tvrdí vedec

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 27.4.2017


Na zachytenie signálu od inteligentnej mimozemskej civilizácie aj v prípade preplnenia našej galaxie takýmito signálmi máme pomerne nízku šancu.

Vyplýva to z novej práce Claudia Grimaldiho zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu.

Jeho odhad prichádza spolu so zverejnením prvých výsledkov iniciatívy Breakthrough Listen, ktorá investovala vysoké prostriedky do pozorovania na najcitlivejších teleskopoch sveta a zatiaľ nedetekovala žiadny inteligentný mimozemský signál.

Pri odhadoch našej šance zachytiť signál od mimozemskej civilizácie sa doteraz väčšinou vychádza z odhadu počtu inteligentných civilizácií v našej galaxii vysielajúcich signál v čase, ktorý vieme zachytiť. Tento prístup používa tzv. Drakeovu rovnicu, ktorá postupne zohľadňuje počet hviezd v našej galaxii, podiel z nich majúcich planéty, podiel z planét s potenciálnymi podmienkami na život, podiel z nich na ktorých sa naozaj život vyvinul, kde je inteligentný život, ktorý vyvinul komunikačné technológie schopné vysielať detekovateľný signál a nakoniec po ako dlhý čas takýto signál civilizácia vysielala.

Hoci viaceré parametre v tejto rovnici majú podľa zistení z posledného obdobia vyššie hodnoty ako sa odhadovalo v minulosti, tento prístup zahŕňa veľa parametrov, ktoré odhadujeme a nevieme kvalifikovane posúdiť.


Závislosť detekovateľných civilizácií od časti vesmíru pokrytého inteligentnými signálmi. Jednotlivé čiary predstavujú závislosť pri rozličnom počte civilizácií, maximálne hodnoty sú pri vysokom počte civilizácií, kliknite pre zväčšenie (graf: Grimaldi / Nature)



Grimaldi sa postavil k problému úplne iným spôsobom a odhaduje signál od koľkých inteligentných civilizácií v našej galaxii sa dá priemerne na danom mieste zachytiť, ak je signál od ľubovoľnej inteligentnej civilizácie zachytiteľný v danej zvolenej časti vesmíru. Aj tento prístup má niekoľko predpokladov ako silné signály sú schopné civilizácie vyslať a tým ako ďaleko sú detekovateľné a ako dlho trvajú. Týchto odhadov je ale výrazne menej ako v Drakeovej rovnici.

Na základe tohto prístupu Grimaldi odhadol, že aj ak sa dá mimozemský signál zachytiť v 50% galaxie, priemerný počet signálov detekovateľných na jednom mieste je výrazne menej ako jedna nezávisle na počte civilizácií vysielajúcich signál. Aj ak je vesmír zaplnený takýmito signálmi a dajú sa zachytiť v 90% galaxie, na danom mieste sa priemerne podľa odhadu Grimaldiho budú dať zachytiť menej ako tri.

Pri hľadaní signálu prichádzajúceho z daného vzdialeného miesta je u súčasných teleskopov potrebné ale tieto nasmerovať veľmi presne na dané miesto na oblohe, naraz tak dokážu zachytávať signály len z veľmi malej časti galaxie a identifikovať maximálne pár konkrétnych existujúcich signálov tak pravdepodobne bude pomocou súčasných technológií veľmi náročné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Som zvedavý kedy príde niekto po ňom a toto vyvráti.
Ako povedal klasik: "Vieme viac o vzdialenom vesmíre, ako o mori vedľa nás."
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

keď niekto príde na to ako na tom tvrdení zarobiť, nebude to dlho trvať :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

nechcem sa opakovať, ale myslím že to bude p. Medved a jeho dvb-t anténa..
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ale veď erudovaným expertom je predsa úplne jasné, že vedecká práca môže vychádzať len z jedinej dostatočne odbornej štúdie, priekazne objektívne porovnávajúcej kvalitu príjmu anténového signálu voči káblu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Chvalim nasadenie ciarok vo vete, aj ked tradicne slovo "priekazne" nebolo usetrene nasadenia :).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lepšie vyšúchať než nechať padnúť do nenáležitých rúk.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale veď veda je práve o tom, súboj myšlienok. Bude len dobre ak niekto túto ideu rozvinie alebo vyvráti. Aj to nás posunie ďalej.

A ten citát je trošku úzkoprsí. Oceán poznáme tak ako ho potrebujeme alebo chcem poznať. Takisto je to z vesmírom. Že táto úroveň poznania nesplňa niekoho predstavy nieje dôležité.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ze mimozemska forma zivota pouziva elektromagneticke ziarenie na prenos informacii je asi tak pravdepodobne ako ze vesmir stvorila snehulienka a sedem trpaslikov. Ludia by mali pozerat menej startrekov a starwarsov a podobnych komercnych rozpravok ktore nemaju nic splocne s realitou.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

je to tak isto nepravdepodobne ako aj pravdepodobne :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobrý postreh, do Drakeovej rovnice treba zahrnúť nielen počet inteligentných civilizácii v galaxii ale hlavne časové obdobie počas ktorého využívajú rádiový prenos, čo môže byť s ohľadom na kvantovú komunikáciu len ničo okolo 125-250 rokov, čiže veľmi malé okno.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

blbosť, tá na Gurune je popredu 10 milionov rokov...zvládli aj teleportáciu a poslali sem Majku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco by mali vyuzivat radiovy prenos? Ked je nekonecne vela moznosti ako prenasat informacie (to ze my tieto moznosti nepozname neznamena za neexistuju) Ty vychadas z myleno predpokladu ze zivot inde sa bude vyvyjat tak ako u nas, ale to je velmi nepravdepodobne. Lebo mas obrovske mnozstvo moznosti ako sa nieco moze vyvyjat. Ak niekde existuje podobny zivot ako na nasej planete a vyvynul sa cisto nahodne tak je pravdepodobne velmi velmi daleko. Predstav si kocku na ktorej nemas 6, ale kvadrilion moznosti. Aka je pravdepodobnost ze dva krat za sebou hodis rovnake cislo?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Keď ono je ťažko prijímať mimozemský signál technológiou, ktorú nepoznáme. Vybrali technológiou, ktorou momentálne vieme my komunikovať na veľké vzdialenosti. Ja som ale tiež proti investovaniu do takýchto projektov.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Hlavne ze radiove vlny nemaju dostatocnu sirku pasma tak chceme komunikovat vo vesmire laserom. Za chvilu tymi antenami nezachytia ani sami seba. Na druhu stranu zeby taky laser zabludil presne k nam - mozno to ani nema vyznam hladat ho, tak ostavaju na radiu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavná zložka takýchto vzorcov by mala byť pravdepodobnosť vzniku života. A keďže nikto poriadne nevie aká táto pravdepodobnosť je (a či nie je náhodou nulová!), tak tieto rovnice nemajú veľký praktický zmysel, je to len taká info na pobavenie.


Odpovedať Hodnotiť:
 

RaDA BY SOM UZ VYPADLA Z TEJTO PLANETY :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mozes skocit na moj klacek a levitovat na nom
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

ahoj
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

She is hot.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

She is he.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Does it matter nowadays anymore? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kam?
hocikde inde?
tam?

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ludstvo sa povazuje za inteligentnu civilizaciu?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

nie. preto tak uporne inteligentnu civilizaciu hladame.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie, iba komunita DSL
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Objavili sme streamovane porno, ci nie?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ak nema vybavene imigracne papiere, tak ju nechceme. Ale ak by sme chceli emigrantske viza H1-B, tak tie nie je mozne dostat bez toho, aby sme preclili vlastnu umelu inteligenciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moc dobre nechápem, prečo vedci v každom čase - v minulosti, súčasnosti a určite aj budúcnosti - robia stále tú istú chybu: dívajú sa na svet budúcnosti očami dneška.
Je totiž úplná blbosť predpokladať, že civilizácia či civilizácie, ktoré by boli od nás vyspelejšie o tisíce či milióny rokov, by na komunikáciu - aj medzi sebou - používali taký primitívny a pomalý prostriedok /obmedzený rýchlosťou svetla/ ako sú rádiové signály. A blbosť na kvadrát je odvodzovať z toho, že sme nič nezachytili, že iné civilizácie neexistujú.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Je to podobné, ako keby domorodci niekde na pobreží Afriky skúšali pomocou tam-tamov osloviť niekoho na druhom konci oceánu. A keďže by sa im žiadne tamtamy - napr. z Ameriky - neozývali, tak by z toho "logicky" usúdili, že žiadni ľudia na opačnom brehu oceánu neexistujú...
Uvediem jeden z množstva takýchto "vedeckých" prístupov v minulosti: Niekedy v 16. či 17. storočí nejaký človek videl, ako z oblohy padol kameň. Prišli za ním vtedajší učenci /vedcami by som ich ešte nenazýval/ a pýtali sa toho človeka, či videl, ako niekto ten kameň vyhodil do vzduchu. A on samozrejme povedal že nie. A tak mu učenci "logicky" vysvetlili, že aby niečo mohlo spadnúť na zem, tak to najskôr niekto musí vyhodiť do vzduchu. :-) A urobili z neho hlupáka, čo si vymýšľa...

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Sucasna vedecka obec vooobec netrvdi, ze ziadne civilizacie v celom viditelnom vesmire vobec neexistuju, v kazdej galaxii ich moze byt bars aj stovky a vzhladom na 2 biliony (2000 miliard) galaxii vo viditelnom vesmire, to mame celkovo aj do triliona inteligentnych civlizacii vo vesmire.

Dnesna vedecka obec si je ale vedome obmedzeni:
- sila signalu klesa so stvorcom vzdialenosti, takze signaly uz zo susednej galaxie s dnesnou technologiou nemame sancu este zachytit (mozno za storocie ked ludstvo prezije)
- vyskyt civilizacii moze byt pokojne v case disjunktny = neexituje casovy prekryv, ked viacero civilizacii existuje sucasne
- atd atd mnoho dalsich ...

Myslim ze aj domorodci niekde na pobreží Afriky si vsimli, ze ich tamtamy nie je vidiet od istej vzdialenosti (kvoli zaobleniu Zeme), detto si vsimli ze to zavisi od pocasia ... atd
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na tomto mieste ja vsak zaroven vhodne podotknut, ze nezanedbatelna cast vedeckej obce zastava nazor, ze sila signalu klesa nie so stvorcom, lez dvoma disjunktnymi trojuholnikmi vzdialenosti, cim uz disjunkcia na cas nezvysuje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

daky link?
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/jvG
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vrelo odporucam: http://www.martinus.sk/?uItem=48297

kde sa rozoberaju vsetky najhlavnejsie priciny, preco sme este nic nezachytili napriek tomu, ze vesmir sa inteligentnymi civilizaciami moze len tak hemzit
Odpovedať Hodnotiť:
 

napíš rovno "Kde tedy všichni jsou...?". aby somári mohli rovno napísať vraj aká je to debilina...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, samozrejme jeden z tych dovodov je ten tvoj, ze nepouzivaju take porimitivne technologie ako je elektortmagnetizmus a sirenie rychlostu svetla, ale to je iba jeden z mnohych dovodov ...

civlizacii moze byt ozaj trilion, pouzivaju nase primitivne technologie a napriek tomu sme nic nenasli ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po objave gravitacnych vln uz moc kandidatov na prenos inf. superluminarnou rychlostou uz moc nie je. Kvantovy entanglement sa pouzit neda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu vidim rezervu nakolko to ze nieco neovplyvnuje viditelne vesmir okolo nas neznamena ze take nieco neexistuje a nedalo by sa teoreticky merat. napriklad kym sme nevymysleli radio tak sme o nom netusili nakolko radio signal sam o sebe v beznom ludskom zivote nic nerobi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to mozne, ze je este nieco, o com nemame ani sajnu ... vidme temna hmota a energia
Odpovedať Hodnotiť:
 

on tvrdi.
ja tvrdim.
my tvrdime.

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

p. Macko vie ako sa chyta signal...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vzhladom na okolnosti za akych vznikol clovek a dospel do sucastnej podoby s moznostami ake ma, je odhad entit schopnych takejto urovne podla mna maximalne 1 ku 10 az 100 galaxiam. plus casovy ramec a neprekrocitelnost isteho prahu, napr. svetla, Dava tusit ze cokolvek co nieco take dokaze, bude priliz nad nase moznosti chapania alebo vnimania.

Kazdopadne by ma to v istom zmysle potesilo, aspon este jedna, podla moznosti priatelska forma zivota, ktorej by sme rozumeli. ale podla toho ako nerozumieme inym tvorom na nasej planete, obavam sa ze prekracit ten prah, aky dosiahol clovek voci ostatnym tvorom, je privelke susto pre prirodu a ze sme sakra zazrak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"priatelska forma zivota" je neskutocne naivna a nezmyselna kombinacia...

Predstav si mravenisko a homo sapiensa co rozsiruje D1-tku z 3 na 4 pruhy a stavia dialnicnu krizivatku Blatne. Mravec a Homo Sapiens su dve formy zivota (na rozlicnej urovni). Myslis ze Homo Sapiens citi nejake vycitky svedomia ked kvoli vystavbe znici nejake mravenisko 138 metrov od cesty? Myslis ze Homo Sapiens je pre mravca "priatelska forma zivota" ??????????
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okrem toho teoria hier (jedna z matematickych disciplin) nam hovori, ze cim vyspelejsia civilizacia bude (presnejsie cim rychlejsie je schopna kolonizovat galaxiu ci nebodaj aj okolie), tym viac nepriatelska bude. Vacsina super-roozvinutych civilizacii (civilizacia myslene z celoplanetarneho hladiska) vo vesmire bude mat nalepku "vysoko NEpriatelska", pretoze neutralne a priatelske prirodzenym vyberom vyhynu. Ano, sokujuce a smutne:

https://goo.gl/eCzEE4

Takze rozkrikovat po vesmire by sme sa velmi nemali ... A cim vacsi je rozdiel vo formach zivota/technologickom pokroku, tym vacsi rozdiel v "priatelskom pristupe". Priklady:
Odpovedať Hodnotiť:
 

- kazdy by citil vycitky (alebo sa aspon nad tym zamyslel co urobil), keby vyzabijal tlupu niekto simpanzov, slonov, huf delfinov, svorku vlkov ... proste inteligentnych stavocov so socialnymi vazbami atd
- niekto citi a niekto nie vycitky, ked babka na dvore zlomi vaz tupemu, bezduchemu zajacovi ci odreze hlavu este blbsej sliepke, ci sana zabijacke zakole sproste prasa
- kto citi vycitky ked zabije 1 000 much?
- kto citi vycitky ked zabije 1 000 000 000 jednobunkvcov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to plati aj pre signaly na zemi, kedze v clanku sa pise "zatiaľ nedetekovala žiadny inteligentný mimozemský signál".
no, to ja ked zapnem TV, tak tiez neregistrujem zaden inteligentny signal, vaecsinou same somariny.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár