neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
Krajina, kde vznikli elektrárne a priemyselná revolúcia, prvýkrát bez uhoľnej elektrárne

Značky: elektrická energia

DSL.sk, 23.4.2017


Prechod na ekologickejšie formy výroby elektrickej energie evidentne napreduje, čo aktuálne dosiahnutím zaujímavého míľnika potvrdila aj Veľká Británia.

Veľká Británia respektíve Anglicko je pritom krajinou, v ktorej odštartovala priemyselná revolúcia a tým éra výrazného negatívneho vplyvu priemyslu na životné prostredie a v ktorej boli spustené prvé elektrárne na svete.

V piatok prvýkrát od priemyselnej revolúcie v krajine minimálne 24 hodín v kuse nedodávala do siete elektrinu žiadna uhoľná elektráreň, ktorá je najnečistejšou formou výroby elektrickej energie z hľadiska emisií do ovzdušia. Informovala o tom britská organizácia National Grid prevádzkujúca rozvodnú sieť na hlavnom ostrove tvoriacom Veľkú Britániu.

Nie je ale vylúčené, že v tento deň nejakú malú časť elektrickej energie vyrobenej z uhlia krajina spotrebovala. Podľa niektorých zdrojov totiž okolo 8% spotrebovanej energie bolo importovanej. Z akých zdrojov ale pochádzala importovaná energia nie je jasné.

Zároveň energia generovaná v samotnej Británii pochádza vo významnej miere aj z fosílnych palív, keď až okolo 50% bolo v piatok generovaných v elektrárňach na zemný plyn. Takéto elektrárne sú ale výrazne ekologickejšie ako uhoľné elektrárne. Na obnoviteľné zdroje pripadlo podľa niektorých zdrojov spolu viac ako 22% z množstva elektrickej energie, ktorá bola v krajine spotrebovaná. Najviac pripadlo na veterné, potom elektrárne na biomasu a nakoniec na solárne. Na atómové pripadlo viac ako 21%.



Vlastné uhoľné elektrárne už v Británii bežne nedodávajú energiu do siete permanentne a podľa grafov National Grid v posledných dňoch každý deň existoval čas, keď uhoľné elektrárne nedodávali žiadnu energiu. V 2016 generovali spolu iba 9% energie, v 2015 to bolo ešte 23%. Do 2025 plánuje krajina úplne ukončiť ich prevádzku.

EÚ, z ktorej ale Británia aktuálne vystupuje, má za cieľ do roku 2020 generovať 20% energie z obnoviteľných zdrojov.

Prvé elektrárne vznikli práve v Anglicku a to na konci 19. storočia. Po niekoľkých menších pokusoch hydroelektrární na začiatku roka 1882 bola v Londýne spustená prvá verejná uhoľná elektráreň Edison Electric Light Station, z ktorej elektrina napájala verejné osvetlenie a blízke domácnosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser


Diskusia:
                               
 

akurat ze oni tie uholne elektrarne prebudovali na spalovanie drevenych peliet, co je v konecnom dosledku asi este vacsia katastrofa, pretoze spotreba dreva v takej elektrarni je enormna

http://goo.gl/7wZIJ0
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja nechapem ako moze byt spalovanie drevostiepky ci drevenych peliet ekologicke... Lesy rastu niekolko desatroci a my ich nicime na hektare denne...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

ja nie. osobne by som bol za nejake energeticke obmedzenie spotreby. tak vela ludi pouziva tolko zbytocnych pi*ovin ze mi je z toho az zle. a k tomu rozne jazierka fontanky, umele potociky... cele zle a zbytocne, spotreba velka, elektrosmogu po kkt...
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Napríklad mobily so zbytočne vysokým rozlíšením displeja?
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

verejne osvetlenie, LED displaya reklamne na verejnosti, osvetlenie bilbordov... otraaas...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

palmovy tuk a olej
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

...cats and dogs living together, mass hysteria!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Jedna vec je množstvo pixľovín a ich spotreba. Ale druhá, a podstatnejšia vec, je že každá pixľovina sa skôr alebo neskôr zmení na odpad. Dokonca sa ich veľa pod týmto významom priamo predáva.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

riesenie by bolo obmedzit pocet ludi...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No ked to vyhlasil nejaky ekologicko-energeticky eurouradnik v Bruseli, tak to musi byt absolutna pravda, nie?!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

stromy su bio -> pelety a stiepka su zo stromov -> spalovanie bio produktov z bio stromov je BIO. a koniec diskusie
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

dal som ti plus, lebo az sem citit tu ironiu.
zabudol si medziclanokk - ten kamiňón, ktory taha drevo z pili do spalovne je tiez na naftu BIO.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja by som napr. zakazal zive vianocne stromceky. Ten strom musi 5-6-7 rokov rast aby si ho mal 2 tyzdne v obyvacke a potom ho vyhodil von oknom ku kontajneru. 3 facky vsetkym namiesto nakupu stromceka :/
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

suhlas - otrasne sa spravame k prirode ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

chudak stromcek :-(
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

No jo. Ale potom by si ich mal fackovať zvyšných 364 dní v roku, za nákup ostatných produktov. Ten jeden stromček je pri dnešnom konzumnom správaní človeka len zrnko piesku v budúcej púšti.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

zrnko k zrnku a mame pust...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

A pust je nevyhnutna na spocitanie vsetkych zrniek piesku v pusti z jedneho zadania.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nedavno bola sprava, ze pomocou grafenu mozno odsolovat vodu. Co tak vykopat zavlahovy kanal od mora a mozno by ani odsolovat nebolo treba. A potom na to vysadit stromy aby zabranili sireniu puste
A mozu vyvazat vzacne drevo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasné, treba nasypať niekoľko tisíc kubíkov grafénu do toho kanálu, a potom odsolenej vode povedať nech tečie hore kopcom k priesadám.
Alebo radšej dokončiť Kaddáfiho vodovod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

blbosť, ten stromček je bežná plodina, ako keby si z toho kúska zeme kupoval 7 rokov rajčiny, akurát tie by vyrobili za ten čas menej kyslíka. Horšie je kúpiť umelý stromček, z toho skôr či neskôr vznikne plastový odpad.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

my sme kupovali doma umelý stromček pre 18 rokmi a stále drží. Podstava, ako aj "kmeň" a "vetvy" sú kovové, tj plne recyklovateľné - jediný plast je ihličie. Povedz mi, ako zrezanie 18 stromov môže byť ekologickejšie, ako plastový ekvivalent možno 10 PET fliaš za 18 rokov...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ktory vies este nakoniec aj zrecyklovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie stromceky sa dnes specialne na to sadia, aby boli pouzite ako Vianocne. co je na tom neekologicke?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To, co na silaznej kukurici, ktoru vypestujes len na to aby si ju spalil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si si istý, že sa raz ten strom zrecykluje? Moc tomu never, ihličie určite nie a zvyšok je otázny (či ho zoberú v zberni). Myslíš, že si zabránil zrezaniu 18 stromov z pralesa? Len si nezadotoval ich dočasné vysadenie. Otázne je, koľko si ich vyrezal na vyťaženie a spracovanie rudy a výrobu umelého stromčeka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, náboženstvo ešte nič dobré svetu nedalo.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tak, tak a cez Vianoce do práce, ako inokedy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Koniec zvyhodnovaniu nezamestnanych!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale ved to uz riesia importom migrantov, ti predsa slavit vianoce nebudu, takze stromceky usetrime
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

S vianocnymi stromcekami nesuhlas - praveze podporujem ludi, co vytvaraju prirodne produkty a nie umelu vyrobu. A ked vyhodim stromcek, tak to nie je nebezpecny odpad. Ale ked vyhodim telku, tak to je nebezpecny odpad a POZOOOR - nezabudajte na odpady pri vyrobe, lebo tie agresivitou aj mnozstvom presahuju mnoho nasobne samotny produkt, ktory ste si kupili.

Preto radsej minam peniaze na prirodne produkty (drevene vyrobky, tramy, skridly, kozene a kozusinove veci, ...), lebo tie ked dosluzia, tak nie su odpadom v tom zmysle ako elektroodpad, vyfukove plyny, emisie, chemikalie v riekach, ...



Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nehovoriac o tom, ze taky vianocny stromcek mozes poslat do zoo, nech sa z neho aj zvieratka nazeru...
aspon tak je to vo vyspelych krajinach zvykom :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurat ze to neni pravda, do zoo beru len vianocne stromceky ktore sa nepredali, tie co boli uz pouzite neberu, pretoze je tam riziko ze tam mozu byt zvysky z ozdob, haciky z drotu a podobne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je pekné, ale neviem ako majú vymyslené odstraňovanie zabudnutých kovových háčikov a iných somarín z konárov, aby sa tie zvieratká nezadrhli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V jednom odbornom fore ale pisali, ze do zoo pouzite stromceky neberu kvoli moznym zvyskom z vyzdoby, lebo ze to je riziko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"V piatok prvýkrát od priemyselnej revolúcie v krajine minimálne 24 hodín v kuse nebežala a nedodávala do siete elektrinu uhoľná elektráreň ..."

Skorsie by som povedal, ze bezala na "volnobeh", kedze sa pouzivaju ako zaloha za vietor / slnko. Pri nizkej spotrebe prakticky nefunguje filtrovanie v kominoch, takze v konecnom dosledku to je takmer vzdy horsie, ako kebyze funguje naplno ... Tepelna elektraren nabieha z uplnej odstavky velmi dlho, takze neverim, ze ich mali uplne odstavene.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

jasne ze nie, kotol uholnej elektrarne dobieha minimalne 1 - 1.5 tyzdna... odstavka s naslednym nabehom sa pocita do 3 tyzdnov... takze su v stand-by mode a urcite v nich bezi spalovanie uhlia...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale ved to je klasicky novirarsky bullshit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohla by byt krajina,kde 24h ludia nezapnu TV alebo pojdu spat o 21.00. To by sa setrilo nie.Ludía ja zijem. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale zase staci niektory den blackout a o 9mesiacov mas babyboom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak to mala Frau M. pol roka kazdy vecer robit blackouty, nie vozit sem prizivnikov a vrahov.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

No hej, len nemkam sa nechce jebkat s jebackou, tak radsej natahaju islamistov a radikalov :) Potom sa ich nikto nebude pytat ci sa im jebkat s jebackou chce ci nie :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ako moze ostrovny stat elektrinu dovazat? vnutrozemsky ako my pochopim, ale ostrovny?

nad kanalom lamanche nikde nevidim natiahnute droty z europy ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Na googlemaps ich vidiet na minimalne 4K displeji, alebo inak pozerat cez niektory z vojenskych satelitov aj pri nizsich.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to preto ich nevidis, lebo idu pod la manchom v tom tuneli :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ukaz mi jedného debila co by ťahal takú vzdialenosť kable nad vodou. Idu pekne po morskom dne a novsie tunelom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu máš mapu prenosových trás:
https://www.entsoe.eu/map/Pages/default.aspx

Odpovedať Hodnotiť:
 

Brexit
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár