neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Sľubované vylepšenie elektronických schránok len kozmetické, na email len manuálne preposielanie

Značky: elektronické schránkySlovensko

DSL.sk, 31.3.2017


Zlepšenie elektronických schránok, ktoré minulý týždeň avizovala agentúra NASES ako ich prevádzkovateľ, bude nakoniec s vysokou pravdepodobnosťou len kozmetickým zlepšením.

Potenciálne najväčšia avizovaná funkčná novinka, preposielanie správ na email, totiž neumožní prijaté správy preposielať na email automaticky.

Funkčnosť umožní len manuálne z webového rozhrania elektronickej schránky vybrať jednu alebo viac správ a tie preposlať na email. NASES to potvrdila v stanovisku pre DSL.sk.

Na prečítanie nových správ bude tak naďalej vždy potrebný počítač s desktopovým operačným systémom Windows, macOS alebo niektorou podporovanou linuxovou distribúciou a eID v pripojenej čítačke.

K dispozícii sú ale notifikácie na nové prijaté správy pomocou emailu, SMS ale tiež cez emailové protokoly IMAP a POP3. Prístup k notifikáciám cez tieto protokoly by mal byť technicky najspoľahlivejším z týchto spôsobom, keď pri ňom komunikuje emailový klient užívateľa priamo so servermi NASES.

NASES sa zatiaľ nezaviazala ktoré z avizovaných noviniek kedy implementuje. Minulý týždeň ich predstavila dvanásť, pričom občanom dala možnosť hlasovať o ich dôležitosti. Agentúra síce avizovala pridanie noviniek do 1. júla, odkedy budú schránky po viacerých odkladoch musieť právnické osoby využívať povinne, pre DSL.sk sa ale nevyjadrila ku konkrétnemu harmonogramu ich implementácie, koľko ich zimplementuje, koľko ich zimplementuje do tohto termínu a kedy zimplementuje ďalšie.

"Najžiadanejšie zmeny definované zo strany používateľov NASES zrealizuje. Jednotlivé zmeny budú uvedené do praxe podľa harmonogramu, ktorý NASES zostaví a predstaví verejnosti," uviedla v stanovisku hovorkyňa NASES Martina Slušná.

V každom prípade pri takejto funkčnosti preposielania na email sú všetky navrhované zmeny len malými až kozmetickými novinkami. Okrem preposielania na email stojí za zmienku ešte hromadné presúvanie, mazanie a export správ na lokálne úložisko.

Ostatné navrhované novinky sú buď kozmetické respektíve iba v občasne využívaných funkciách. Zjednodušiť sa má nastavenie notifikácií, ktoré sa v súčasnosti nastavujú zmätočne kombinovane v nastaveniach schránky a profile užívateľa. Zjednotiť a zjednodušiť sa má výber a listovanie v zozname správ a lepšie majú byť označené neprečítané správy.

Agentúra dala občanom ale možnosť navrhnúť aj vlastné zlepšenia. Viacerí čitatelia DSL.sk to využili a okrem iného v diskusii pod pôvodným článkom o avizovaných zmenách navrhli vlastné zmeny.

Okrem iného žiadajú aby sa dalo pristupovať k celým správam cez emailové protokoly IMAP / POP3, aby sa z certifikatu vyhodilo rodné číslo a doplnila sa doň emailová adresa, aby sa dal využívať na posielanie podpísaných dokumentov štandardom MIME.

Podľa jedného z čitateľov je súčasťou klienta pre eID aj PKCS11 knižnica a navrhuje tak, aby sa prihlasovanie k webu využívali štandardy v podobe klientského certifikátu cez SSL / TLS namiesto súčasného proprietárneho riešenia.

Užívatelia môžu hodnotiť navrhované zmeny a navrhovať vlastné zlepšenia v termíne do 5. apríla na slovensko.sk/lepsie-schranky/.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

To ale úplne mení celú situáciu! Vlastne,...moment...
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Manualne preposielanie ? V 21. storoci ? Im drbe v tych kotrbach minulostorocnych ?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

rucne rytie kamennych tabuliek, ktore preposielaju potom postou nie je take lahke, takze to musia robit MANUALNE...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ako nechcem kazit party, ale.. ak sa ti to bude preposielat na bezny email, tak cela idea el. schranok pada, lebo bezny email uz je nezabezpeceny. Padnu vsetky dovody preco sa vlastne el.schr. robili => nemuseli sa vobec robit. Prichadza to, co som vravel na zaciatku, ze si zaregistrujem moju beznu email schranku a tam nech mi to posielaju. Ale potom by si niekto neulial strasne lowe, zeano.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

tak sa pozri ako to maju urobene napriklad bratia cesi. este aj desktopovy klient na komunikaciu s ich schrankami je opensource
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co by si akoze este nechcel ved to stalo iba 10mega euri, tak to nemoze byt predsa tip top !!!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

zastavam nazor, ze firmy zodpovedne za paskvily z verejnych zdrojov by mali byt aj pomenovane a brane na hanbu. Takze: autorom tejto zlataniny je Anasoft
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

By som sa nečudoval ak by v tom dodávateľ bol nevinne. Požiadavky zákazníkov, v tomto prípade štátu, bývajú občas na hlavu.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

pri tom ako dobre to funguje by sa mohli premenovat na Analsoft..
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

vela na tom robil aj pociatkov Anext...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a co by ste chceli za slabu miliardu?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ta ich elektornicka schranka vyzera, ako by ju robil nejaky stredoskolak. Aj to by za nu dostal stvorku.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Preposielanie na emaily malo byť automatické a pokojne mohli ich obsah šifrovať pomocou štandardu S/MIME (hodne používaný vo firemnej sfére) a pomocou certifikátu v občianskom a PKCS11 knižnice by sa emaily dešifrovali na strane klienta a to pomocou občianskeho. Tým by bezpečnosť ostala rovnaká, prístup k obsahu by mal iba vlastník preukazu ako je to doteraz. Lenže to by sme nemohli žiť v banánovej republike... Rovnako by sa dal použiť certifikát v občianskom spoločne s dodanou PKCS11 knižnicu na prihlásenie na web v rámci TLS handshake... Opäť bežná prax v zahraničí, TLS s klientským certifikátom.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Už v minulej diskusii niekto vysvetľoval, prečo je dôležité, aby si tú správu človek musel ísť prečítať na ten portál a nie na mail. Tak prestaňte pičovať jak vyjebaní kokoti, pretože ste len tupí jak tága a nedokážete domyslieť súvislosti, a choďte si tú diskusiu prečítať, aj keď pri vašej inteligencii nemám pochybnosti o tom, že to aj tak bude zbytočné.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

link?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://www.dsl.sk/article.php?article=19557
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu spravu si nemusis nikdy na tom portali precitat a aj tak ju urady budu povazovat za dorucenu.
Vsetky navrhovane riesenia su o tom, aby si tie spravy ludia nakoniec precitali v systeme, aky si zvolia sami a co naskor, napriklad aj cez mobil a nie aby hladali pocitac, ktory vyhovuje pravidlam dodavatela systemu.
Doma mam 10 zariadeni (vratane TV), ktore maju pristup na net a mozem si cez ne precitat akykolvek svoj email, ale iba s jednym z nich sa dokazem dostat na tento portal. Je to 6 rokov stare PC s Windows a cakam, kedy mi odide a ja budem musiet zhanat nahradu len kvoli tomu, ze niekto je lenivy urobit standardne a zaroven bezpecne rozhranie.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Počkať, to je zas druhá vec, že to majú urobené jak kokoti z minulého storočia. Mali by mať api na prístup k tým správam, to by bolo spoľahlivé a netreba riešiť nejaké pridrbané preposielanie. Lebo, milí moji, aj preposielanie patrí do minulosti, ste zaspali dobu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ale netrep ty kokot :D
vsak ty s tym mas nieco spolocne?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Nech! Fikcia doručenia funguje aj pre klasické zásielky poslané Slovenskou Poštou. Ak si ju do stanoveného termínu nevyzdvihnete, tak to znamená že je doručená. Rovnako to platí aj pre rozhodnutia doručené do elektronickej schránky. Prečo by malo niečo iné platiť pri (automatickom) preposielaní na email? Argumentovanie tým, že SMTP je nespoľahlivý (čo je z definície pravda) môže byť uvedené priamo v podmienkach a nedoručenie emailu z hľadiska nespoľahlivosti SMTP do stanovej lehoty môže byť úplne rovnako chápané ako fikcia doručenia. Nechápem teda vôbec nad čím sa rozčuľujete.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Takže si to ujasnime. Ty chceš vážne riskovať, že sa na tebe aplikuje fikcia doručenia? Tak to potom veľa šťastia. To potom máš pravdu, že pre teba to nemá zmysel.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

riskovat? Ale ved to plati odjakziva! Nevyzdvihnes list, nevadi, povazuje sa za doruceny a tvoja chyba ze si nevyzdvihol! Pri schrankach ide o to, ze sa snazia priniest elektronicky ekvivalent listu do vlastnych ruk. Na poste je to zabezpecene tak, ze ukazes obciansky a tetuska to da tebe do ruky => asi to precitas ty. Keby sa automaticky preposielalo na email, tak nieje zarucene, ze to precitas len ty. Chapeme? Preto to tak nikdy nebude, resp. ked bude, tak sa mali na cele schranky vysrat, lebo od toho momentu su uplne zbytocne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zaručiť, že si email prečítaš len ty sa dá práve pomocou S/MIME, zašifrované pre certifikát uložený v občianskom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neviem co to je takze nebudem oponovat, ale ak to funguje ako vravis, tak to znovu potvrdzuje, ze ES su zbytocne
Odpovedať Hodnotiť:
 

V skratke: S/MIME je IEFT štandard, dokonca popísaný v RFC, ktorý popisuje ako sa pomocou PKI majú podpisovať a šifrovať emaily. Používa k tomu formát PKCS7. Oboje S/MIME aj PKCS7 je priemyslený štandard a vo firemnej sfére sa hodne používa. (Na Slovensku asi až tak nie, ale v zahraničí áno).
Na operácie podpisovania/šifrovania/dešifrovania sa môže používať PKCS11 kompatibilná knižnica, ktorá implementuje požadované operácie. No a tú nám ministerstvo dodáva a operácie vykonáva pomocou občianského.

Kto pozná PGP, tak S/MIME je alternatíva k nemu. Dokonca Gmail pre firmy ju už podporuje (síce smiešne, musíte si privátny certifikát nahrať k nemu, ale o tom potom).

A áno, až na nespoľahlivosť doručovania cez SMTP, by sa asi celé elektronické schránky dali nahradiť niečím, čo je postavené na emailoch s S/MIME, PKCS7, PKCS11.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co to tu stale meles? pride ti to do schranky a preposle sa ti to aj na mail ak si si to ty sam nastavil - a ak si si to sam nastavil, tak je tvoj problem, ze sa k tomu moze dostat hocikto... Stale to ale mas v schranke kde sa k tomu dostanes iba ty, nikto ti to nekaze niekde preposielat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vysvetloval som to ja. Fikcia dorucenia, ktoru som riesil minule je ale len jedna z pravnych veci, preco obycajny SMTP email nemoze byt pouzity.

Dalsia vec, kedy nie je DOLEZITE ci bola sprava dorucena ale KEDY BOLA REALNE PRECITANA je napriklad ucinna lutost.
Ucinna lutost je v trestnom zakone napriklad pri danovych unikoch (schvalil ju Smer). Ak nahodou danovy urad zisti zamerne nepriznanie dani z prijmu, ma clovek zakonnu moznost NASLEDUJUCI DEN PO OBOZNAMENI SA S VYSLEDKOM VYSETROVANIA doplatit zisteny rozdiel na dani. To povazuje zakon za ucinnu lutost a cloveka nemozno stihat. Nasledne mu danovy urad vyrubi uroky z omeskania a pokutu (zvycajne 10% sumy).

Schranky teda maju fungovanie ako maju, nie preto, ze su tam nechopni programatori, ale preto, ze mame take zakony ako mame. A dufam, ze je vsetkym jasne, kto u nas tie zakony tvori.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trestný zákon 300/2005 Z. z.

PRVÁ ČASŤ
VŠEOBECNÁ ČASŤ
TRETIA HLAVA - ZÁNIK TRESTNOSTI A TRESTU
§ 86 - Účinná ľútosť
(1) Trestnosť trestného činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin:
...
e) skrátenia dane a poistného podľa § 276, neodvedenia dane a poistného podľa § 277 alebo nezaplatenia dane a poistného podľa § 278, ak splatná daň a jej príslušenstvo alebo poistné boli dodatočne zaplatené najneskôr v nasledujúci deň po dni, keď sa páchateľ po skončení jeho vyšetrovania mohol oboznámiť s jeho výsledkami,
...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby sme neboli v banánovej republike, tak legislatíva pre informatizáciu je dávno na svete...

Ale aj so súčasnou legislatívou by šlo nejak pohnúť. Napr. sprístupnenie API na prácu s elektronickou schránkou. Deň prevziatia by bol definovaný samotným stiahnutím/otvorením elektronickej správy.

A API by kľudne mohlo byť aj formou protokolu IMAP4, ktorý definuje príklaz na stiahnutie ako aj otvorenie emailu. Nebolo by to už síce preposielanie na email, ale určite by to ľuďom pomohlo aby si pomocou emailového klienta a "ďalšieho" účtu sa dostali do elektronickej schránky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja navrhujem nahravat to na diskety a tie posielat postou... Tak fungovala este par rokov dozadu jedna statna institucia kde som bol na navsteve...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ty si robis srandu, ale samotny NASES ktory prevadzkuje tieto schranky, este aj v tejto dobe vyzaduje dorucovat niektore veci osobne do podatelne, napalene na CDcku.... Zeby sa bali, ze sa do tych svojich chranok neprihlasia? Statutarovi sa nechce lozit do schranky a sekretarke neda svoj obciansky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedysi daaaavno som pracoval na jednom systeme, ktory tiez pouzival na prenos dat diskety. Dovod bol velmi jednoduchy: o Internete alebo inom sietovom spojeni ani nesnivali, napalovacky cdr tiez neboli vsade a usb kluce boli drahsie. Tie data bolo treba nejako poslat.

Dalsia z poziadaviek bola tlac na ihlickove tlaciarne a cele to malo podporovat Windows 95 a vyssie. Takze asi tak.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mne sa nepodarilo nastavit ani tie notifikacie
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár