neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
AMD predstavila 4-jadrové a 6-jadrové Ryzeny, výkon zatiaľ neznámy

Značky: AMDZen / Ryzen

DSL.sk, 16.3.2017


Spoločnosť AMD predstavila v noci na dnes ďalší modelový rad svojich nových procesorov s mikroarchitektúrou Zen, desktopové procesory Ryzen 5 určené pre strednú a vyššiu triedu osobných počítačov.

Na rozdiel od prvých uvedených Ryzen 7 s ôsmimi jadrami majú Ryzen 5 šesť alebo štyri jadrá.

K dispozícii budú podľa očakávaní v súlade s dávnejšie uniknutými informáciami celkom štyri modely, šesťjadrové Ryzen 5 1600X a 1600 a štvorjadrové Ryzen 5 1500X a 1400.

Oficiálna cena týchto modelov sa pohybuje od 169 po 249 dolárov, najvyšší model má maximálnu spotrebu 95 W a zvyšné 65 Wattov.

K Ryzen 5 1400 bude dodávaný chladič Wraith Stealth, k modelom 1500X a 1600 chladič Wraith Spire a 1600X je bez dodávaného chladiča.

Procesory budú dostupné od 11. apríla.

ModelJadrá / vláknaTDPTakt / Turbo (GHz)Cena (USD)
Ryzen 5 1600X6 / 1295 W3.6 / 4.0249
Ryzen 5 16006 / 1265 W3.2 / 3.6219
Ryzen 5 1500X4 / 865 W3.5 / 3.7189
Ryzen 5 14004 / 865 W3.2 / 3.4169

Parametre a ceny procesorov AMD Ryzen 5



Procesory využívajú podľa Anandtech rovnaké čipy ako osemjadrové modely, s deaktivovanými niektorými jadrami. To je samozrejme pomerne bežný spôsob ako okrem iného využiť vyrobené čipy s prípadnými defektami v niektorých jadrách alebo cache pamätiach.

Vzorky procesorov zatiaľ ale neboli poskytnuté na recenzie a ich reálny výkon tak nie je známy, navyše ani AMD zrejme nezverejnila žiadne vlastné výsledky benchmarkov.

Celkovo hodnotiť nové procesory je tak predčasné, aj keď viaceré vlastnosti a postavenie sa dajú odhadovať z výsledkov Ryzen 7. Podľa ich výsledkov procesory Ryzen síce dramaticky zlepšili výkon jedného jadra oproti predchádzajúcim AMD procesorom, za jednojadrovým výkonom najnovších Intel Kaby Lake aj Skylake procesorov ešte zaostávajú aj pri rovnakom takte a pohybujú sa maximálne na úrovni jednojadrového výkonu Broadwell.

To ale kompenzujú vyšším počtom jadier a v prípade Ryzen 5 vyšším počtom podporovaných vlákien oproti modelom Intelu s porovnateľnou cenou. Lacnejšie štvorjadrové procesory Intelu majú totiž umelo vypnutú podporu SMT a podporujú vykonávanie iba štyroch programových vlákien súčasne, štvorjadrové Ryzeny 5 podporujú stále osem vlákien.

V prípade Ryzenov 7 majú tieto procesory jasnú cieľovú skupinu, užívateľov schopných často efektívne vyťažovať veľký počet jadier záťažami ako napríklad transkódovanie videa, renderovanie ale napríklad aj kompilovanie. Pre týchto užívateľov majú Ryzeny 7 oveľa lepší pomer výkonu a ceny ako desktopové Intely, okrem iného pre výrazné predraženie najmä 8-jadrových Intelov.

V prípade ostatných užívateľov je už voľba ťažká, keď pre slabší jednojadrový výkon sú Ryzeny 7 pri mnohých záťažiach na tom slabšie aj ako lacnejšie Intely.

S Ryzenmi 5 bude situácia pravdepodobne ešte komplikovanejšia. Pri efektívnom vyťažení všetkých jadier budú opäť zrejme porážať Intely s podobnou cenou, keďže tieto majú menší počet jadier alebo vlákien. Užívatelia, pre ktorých je ale zaujímavý tento typ výkonu, ale zrejme budú intenzívne zvažovať čo najviac jadier a teda Ryzen 7. Šesťjadrové aj štvorjadrové Ryzeny 5 ale môžu mať samozrejme pre časť týchto užívateľov vhodnejší pomer výkonu a ceny.

Naopak u užívateľov, pre ktorých nie je dôležitý tento typ výkonu, bude dôležitý rozdiel výkonu oproti Intelu pri menej intenzívnych záťažiach. Špeciálne zaujímavý bude výkon v hrách, keď táto trieda procesorov je zaujímavá pre hráčov. Ak budú Ryzeny 5 v takýchto záťažiach výraznejšie prehrávať s rovnako drahými Intelmi, ich pozícia na trhu nebude jednoduchá.


Odhad celkového výkonu Ryzenov 5 okrem hier podľa Anandtechu, kliknite pre zväčšenie (graf: Anandtech)



Celkový výkon procesorov Ryzen 5 sa na základe výsledkov Ryzen 7 pokúsil odhadnúť Anandtech. V jednojadrových testoch budú podľa neho všetky Ryzen 5 zaostávať napríklad aj za zaujímavým Core i3-7350K, celkovo už budú na tom lepšie a Ryzen 5 1600X má byť lepší ako Ryzen 7 1700 a len tesne zaostávať za Core i7-7700K.

Samozrejme ide ale len o odhad, navyše výkon výrazne závisí od záťaže a test celkového výkonu Anandtech podľa servera preferuje mnohojadrový výkon. Navyše odhad výkonu nezahŕňa ešte hry, ktorých testy Anandtech stále nezverejnil ani pre Ryzen 7. Hry sú podľa iných recenzií jednou z oblastí výkonu, kde sú Ryzeny 7 porážané a špecificky na tento účel ich nemá zmysel voliť.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser


inzercia



Diskusia:
                               
 

cache system reznov je trocha nedoladeny - sice latencie su OK a v porovnani so stavebnymi strojmi bol cache system prepracovany a L1/L2 su 2x rychlejsie a L3 dokoca 5x rychlejsia co su famozne zrychlenia v nasobkoch, ale mali by zapracovat na rychlsoti L1:

http://tinyurl.com/j7b8hf2

sak je rovnako rychla jak L2, co je totalne divne
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

tento jadierkovy high-end nikoho normálneho nezaujima, nech radsej co najskôr uvedu mainstream nech idu i5/i3 ceny dole!
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

r7 1700 (bez x) je velmi dobry kuaf, ponivac ma najvacsiu rezervu na pretaktovanie, bez zvysenia napatia ide pretaktovat z 3,0 zaklad na 3,4 zaklad pre vsetky jadra a pri uplne rozumnom a minimalnom navyseni napatia na 3,6 ghz pre vsetky jadra a turbo tiez z 3,7 na 4,0 a je z neho okamzite o 200 € drahsi r7 1800x ... LEN TAK!

jediny rozdiel je, ze XFR (navysenie frekvencie v 25 mhz krokoch este nad turbo - pri dobrom chladeni) je max. 50 mhz a nie max. 100 mhz ako pri X-kovych modeloch, ale to su tak titerne rozdiely, ze o tom nema zmysel uvazovat

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

suvisi to aj s tym kde bezia 2 vlakna, jeden manik na diitku pise:

A) ak na jedinom jadre, obe vlakna sice krasne mozu zdielat cache udaje ale pri pingani vlakien medzi sebou uz aj tak dochadza k casovej strate 16 ns u intelu a 25 ns u amd (tu ma amd co zlepsovat)

B) ak na dvoch roznych fyzickych jadrach v ramci jedneho 4-jadroveho CCX bloku, prepingovanie vlakien ma latenciu 40 ns (musi to ist cez L2 cache), lenze to uz je 2x menej ako u intelu, amd patri gratulacia

C) ak na dvoch roznych fyzickych jadrach ktore su v dvoch roznych CCX blokoch, dochadza k latencii az 140 ns, co je stale porovnatelne s intelom

proste zdokonalenu L1 (I/D) by bolo byvavalo este viacej zdokonalit

...nerozoberam fakt, ze SMT (HT) v pripade bodu A) ramci jedneho fyzickeho jadra vyuziva len vykonove zvysky/pomyje po prvom vlakne a zvysuje vykon len o 10-20% a nie o takmer 100% ako v pripadoch B) a C)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bolo to testovane pod windowsom ci pod Linuxom ? Vlakna spravuje planovac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

som zvedavy ci nejake to 4-jadro bude mat singlethread aj multithread vykon na urovni intelu 6700(K)/7700(K). ale ak nejakym zazrakom ano, tak si konecne mozem s cistym svedomim povedat "gj amd"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nerozumiem tvojmu cakaniu: nebude, bo by muselo to jadierko rezna it aspon na 4,8 ghz ked nie na 5 ghz, aby malo vykon jak jadierko ci7 7700k na 4,5 ghz ... sak toto su veci jasne uz 2 mesiace ... pockaj rok na rezen+, ten mozno
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

koho zaujima singlethread? mna teda nie..
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

---> meheh --> ten hexacore bude mat mozno vykon aky ma 7700k. Ale to moc GG nebude. Tie quad cory pochybujem. Kedze maju TPD o 30W menej ako 6700/7700k ... budu mat najskor tak maximalne do 3.5Ghz.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

...na de sa dají ty rýzky kúpit?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

...na de sa dají ty rýzky kúpit?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

na rýnku tetka, na rýnku
len moc neklepocte ked ich budete klepat
Odpovedať Hodnotiť:
 

ryzky vsade ,dosky nikde ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ňadrami ???
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár