neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Vydaný Linux 4.10, s lepšou odozvou pri intenzívnom zápise na disk

Značky: LinuxLinus Torvalds

DSL.sk, 20.2.2017


Linus Torvalds, autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca, vydal v noci na dnes novú verziu jadra 4.10.

Po vydaní verzie 4.9, ktorá je novou verziou s predĺženou podporou a obsahuje množstvo funkčných noviniek, mala byť verzia 4.10 podľa Torvaldsa menším vydaním. Nakoniec ale dosahuje, čo sa týka množstva noviniek a zmien, parametre bežnej verzie jadra.

Zaujímavou novinkou je zlepšenie odozvy v prípade veľkej I/O záťaže spôsobenej intenzívnym zápisom na disk. Doteraz takáto záťaž typicky viedla k oneskorovaniu I/O ostatných procesov a k zlej odozve napríklad interaktívnych aplikácií používaných na desktope.

V novej verzii je pridané monitorovanie I/O latencie a zápisy z pamäťového buffera na disk sú automaticky obmedzené, ak sa latencia zhorší. To by malo viesť k zlepšeniu odozvy.

Ďalšou väčšou novinkou je podpora novej technológie virtualizácie GPU, VFIO Mediated Device, pre Intel grafiky. Nová technológia umožňuje zdieľať plnohodnotne grafiku aj s podporou akcelerácie viacerým virtuálnym strojom a to bez výrazného zníženia výkonu. Teraz bola táto technológia implementovaná špecificky pre Intel grafiky a využívanie pod KVM, pričom podporované sú grafiky počnúc štvrtou generáciou Intel Core.

U Intel procesorov pribudla podpora pre najnovšiu generáciu technológie Turbo pre automatické zvyšovanie taktu, Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, a technológiu Intel Cache Allocation Technology, ktorá umožňuje nastavovať politiky využívania L2 a L3 cache pamätí procesora.

Pridaná bola tiež podpora pre SMR disky, u ktorých sa stopy prekrývajú a pri prepise stopy je potrebné prepísať aj nasledujúce stopy v danej skupine stôp, zóne. V novej verzii konkrétne pribudla podpora pre SMR disky, u ktorých zápisy zápisy manažuje operačné systémy a nie firmvér a disky manažované firmvérom ale poskytujúce informácie o zónach.

V implementácii softvérového RAID-u pribudla u RAID5 podpora zapisovacej cache pamäte, ktorá má pri zápise bloku pomôcť vyhnúť sa zbytočnému čítaniu blokov z ostatných diskov. K zbytočnému čítaniu prichádza ak sa aj ostatné bloky v blízkej budúcnosti prepíšu. Funkčnosť je zatiaľ experimentálna a nie je štandardne povolená.

Pribudla podpora prechodu zariadení do režimu spánku označovaného Suspend-to-Idle, podporovaného u viacerých prenosných zariadení pod Windows označením Modern Standby.

Rozsiahly zoznam noviniek novej verzie je možné nájsť na kernelnewbies.org.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Kurna jak toto vsetko ten Linus stiha a to uz dobrych 26 rockov. Je to macher :-D
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

ta vis, sef je len obrazom svojich podriadenych :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Musim pochvalit vsetkych linusovych poddanych robia dobru pracu. Moj linux sa mi updatuje 5x - 10x denne a da sa pritom dalej pracovat. Linux je dobry os len vsetky debian based distribucie ako blbubtu, debian, mint mu kazia meno. Blbuntu neni linux ale atrapa na os horsia ako windows. Trapne atp baliky zastarale repozitare chyby padanie gui nestabilita to je odkaz ktoru do sveta linuxu priniesli africki blbuntaci.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

pokial viem tak "blbuntu" a mint nieje postaveny na debiane
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

sorry moja chyba, ano je postaveny na debiane
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ubuntu je postavene na debian unstable, mint na ubuntu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak porad lepsiu alternativu okrem gentoo. Osobne mam skusenosti viac s debian-base distrami aj kladnu aj negativnu.
Ideal outofbox distro ... uz ma nebavi za tie roky stale riesit malickosti preco sem tam fici nefici zapnut vypnut wifi, leftclick, HDMI zvuk, hybernacia atd. fical som aj na archu aj suse aj fedora. No vzdy nejaka prkotina po case mi znechutila desktop use. nie som admin ani programator iba user .
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak on to neprogramuje vsetko, on dnes uz vlastne iba merguje zmeny od ostatnych devov v gite.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

v ghette?
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

ujo linus ma este jednu dolezitu a len jemu urcenu ulohu.zejab kazdeho za skaredy kod.kazdeho morona a idiota. :D #linusjepan
Odpovedať Hodnotiť:
 

a popri tom este nachodi kilometre denne... true multitasking!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to nie je vsetko. On pri tom aj dycha!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sem tam skusa napr aj zmurkat, ale velmi opatrne, aby pri tom nezabudol ze ma chodit. (neviem aky typ pasu ma, ci taky, ze ked on zastane pas ide dalej a rozbije mu drzku?)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A !!DOKONCA!!! Sem tam aj zjebe nekvalitných programátorov cez email a všetci sa z toho potom môžeme smiať a polemizovať o tom aká je bezcitná špina že si dovolí strážiť kvalitu kódu Linuxu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

za pozornost mozno stoji, ze bol pridany fix pre bufferbloat pre zariadenia na ath9k (je rovnako sucastou LEDE pre routre)
https://goo.gl/exh5nj
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár