neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Zákerný ransomvér s novou taktikou, ponúka odšifrovanie za infikovanie iných

Značky: ransomvér

DSL.sk, 12.12.2016


Bezpečnostní experti identifikovali v uplynulých dňoch nový modifikovaný spôsob, akým sa snažia tvorcovia ransomvéru, škodlivého kódu šifrujúceho súbory užívateľa, tento viac rozšíriť a zároveň zinkasovať viac.

Predmetný škodlivý kód nesie označenie Popcorn Time a objavila ho skupina MalwareHunterTeam, ďalšie informácie o ňom priniesol Bleeping Computer.

Podľa týchto informácií ransomvér pre Windows po spustení zašifruje rozličné typy súborov v adresároch s dokumentami užívateľa, konkrétne My Documents, My Pictures, My Music a na pracovnej ploche. K súborom pridáva koncovku ".filock".

Súbory sú podľa Bleeping Computer šifrované pomocou AES-256, či je použité nejakým spôsobom aj asymetrické šifrovanie a ďalšie bližšie technické informácie nie sú k dispozícii.

Ransomvér sa snaží získať prostriedky vydieraním užívateľov, keď sľubuje poskytnutie kľúča na dešifrovanie po zaplatení výkupného vo výške jeden Bitcoin, teda v súčasnosti cca 740 eur. Užívateľovi na to dáva sedem dní.


Odkaz nechaný užívateľom infikovaného PC, kliknite pre zväčšenie (obrázok: MalwareHunterTeam)



Nový modifikovaný spôsob ale spočíva v tom, že zavádza do ransomvéru istú obdobu systému multi level marketingu, provízií a referencií, vo fáze prvotného zapojenia sa pre obete nedobrovoľnú. Konkrétne tvorcovia ransomvéru avizujú obetiam možnosť získania dešifrovacieho kľúča zadarmo, ak užívateľ sám rozšíri škodlivý kód minimálne dvom ďalším užívateľom, ktorým budú súbory zašifrované a zároveň zaplatia výkupné. K tomu dáva užívateľovi odkaz smerujúci na URL na serveri v Tor sieti, ktorý má ďalej užívateľ šíriť. Na URL je zrejme podľa sprievodného textu spustiteľný súbor, ktorý má užívateľ donútiť spustiť iných užívateľov.

Na tejto schéme celkovo samozrejme profitujú len tvorcovia ransomvéru. Obete, ktoré sa samozrejme obeťami stali nedobrovoľne a budú sa snažiť infikovať ďalšie obete, tým môžu získať dešifrovací kľúč bez zaplatenia výkupného.

Tvorcovia ransomvéru v zanechanom odkaze na infikovaných počítačoch tvrdia, že sú zo Sýrie a všetky zaplatené prostriedky použijú na jedlo, lieky a prístrešie pre ľudí.

Podľa expertov vývoj Popcorn Time v súčasnosti ešte prebieha a v priebehu niekoľkých dní zaznamenali jeho vylepšenie. Akým spôsobom ho jeho tvorcovia primárne šírili, koľko má zatiaľ obetí a ako intenzívne ho šíria ďalej obete nie je známe.

Štandardným a najúčinnejším opatrením proti šifrujúcemu ransomvéru je pravidelne a dôsledne zálohovať, aby užívateľ po zašifrovaní súborov na PC o ne neprišiel. Dodržiavať je samozrejme vhodné aj štandardné bezpečnostné opatrenia, chyby otvárajúce počítače pre infikovanie sú ale prítomné v softvéroch vždy a zároveň účinnosť súčasných antivírusov proti novým neznámym škodlivým kódom je relatívne nízka.

Ak sa užívateľ stane obeťou ransomvéru, ktorý zašifroval súbory užívateľa silným šifrovaním, a užívateľ nemá k dispozícii potrebné zálohy, v malej časti prípadov v minulosti pomohlo užívateľom hromadné získanie dešifrovacích kľúčov zo serverov tvorcov ransomvéru bezpečnostnými spoločnosťami. Tieto kľúče môžu byť ale získané až oveľa neskôr ako užívateľ robí rozhodnutie ako postupovať.

Pre ostatné obete neexistuje univerzálne odporúčanie a k situácii je potrebné pristupovať individuálne podľa hodnoty stratených dát respektíve znefunkčnených systémov. Napríklad predstavitelia FBI v minulom roku avizovali, že často radia ľuďom zaplatiť výkupné za ich dáta. V časti prípadov samozrejme ani zaplatenie negarantuje poskytnutie funkčného dešifrovacieho kľúča a zaplatiť určite nie je vhodným univerzálnym odporúčaním.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Ransomware a pyramídová hra v jednom, super nápad
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

A možno pri tom podporíš islamský štát.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Mnohonarodne, pseudoislamske teroristicke zoskupenie. Stat=uzemie+institucie na jeho spravu. Nicim z uvedeneho nedisponuju=>nazov nezodpoveda obsahu, kryci manever.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

jj, nápaditejšie ako legálnosť úžerníctva.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

OVB verified.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Ach kde su tie casy, ked virusy boli kreativne a hrali hudbu, zobrazovali kadejake efekty, blbli klavesnice, utekali kurzormi a podobne... teraz by som sa na mieste tvorcov hentakehoto `virusu` zakopal od hanby, lebo je to prasproste vydieranie bez stipky kreativity.
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

terajsie virusy su jedine uz iba s prichutou kapitalizmu... all money, zero fun...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

necitaj tolko toho Blahu, mas to potom v tej hlave popletene. Kradez a vydieranie nie je kapitalizmus, je to domena statu vacsinou.
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

A stat riadia ti, ktori dokazu najlepsie manipulovat ostatnymi, v kapitalizme teda ti, ktori maju k dispozicii najviac penazi.

Vacsina velkych firiem vznikla tak, ze si to do oficialnej historie nedavaju. Napr. HSBC, pycha to medzi britskymi bankami, vznikla z penazi z opia a ludia, co ju zalozili, vyvolali dve opiove vojny.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

stara Blazova tieto historicke kuriozity zbiera
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

prave naopak, tento prisiel po dlhej dobe s niecim novym a dokonca aj zaujimavym
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja ich v noci podpalim, zhoria!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už zhoreli, či ešte horia?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja ich vyj...m do vzduchu!
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ooo treteeeej...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ma do papuce volaaaa
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/iJY
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Takže keď mu prehodím virtuálne okná s fektovými dátami odšifruje ma to zadarmo?

NAJLEPŠÍ VÍRUS!
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

este to v tej virtualke musis zaplatit :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si vazne myslis, ze tvorca je retardovany ako ty ???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"poor and simple people"
- knows how to program a sophisticated ransomware

seems legit...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

www.ransomwarecreator.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

No teda Putinovu politiku inak fakt nemusím, ale tentokrát by som radšej ten Bitcoin poslal Voloďovi, nech im tam zhodí voľáku bombu.
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

Ak to funguje, vedlajsim efektom moze byt sociologicky prieskum; celkom by ma zaujimali statistiky, kolko ludi a komu to preposiela. Na druhej strane je hnusne, ak sa ako zamienka zlodejskej zarobkovej cinnosti vyuzivaju obete vojny.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Prečo nikto nenapíše, čomu sa vyhýbať, aby niekto takúto nákazu neschytal?!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Vyhýbaj sa všetkému od M$ a budeš mať kľud. Prídeš tým síce o kreatívne obrazovky od tvorcov, (kontrola HDD pri štarte a pod.) tak neviem či to nebude škoda..
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Vyhybaj sa napr. tomu aby si mal vystreleny protokol RDP do internetu. V idealnom pripade maj firewall nastaveny iba na porty 80 a 443 a postu. Vsetko ostatne blok. System 100% aktualizovany. A browsuj s doplnkami, ktore filtruju sracky typu bbelements, gemius a pod.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

to sa fakt zaobera iba tymi foldrami, alebo to hlada na celom C, alebo to prehladava vsetky particie? vlastne stacia iba tie foldre, aj tak je 90% pouzivatelov PC v p......pasci

iba lama BFU pouziva Wokna s defaultnymi nastaveniami a o nic sa nesrata
iba lamu BFU zaujima nieco ako My Documents, My Pictures, My Music a pracovna plocha na ktorej ma 500 ikon
iba lama BFU moze vyuzivat tieto foldre bez presmerovania, alebo proste vsetko buchat inde, neviem si predstavit vsetky data na systemovom disku, od par kB dokumentov po desiatky GB MKVcka - to si rovno mozem kupit 10 TB HDD a spravit z neho C pre OS, co je cista samovrazda

BTW: asymetircke sifrovanie tam bude asi veeeeelmi tazko lebo je pomale, jedine mozno tak v podobe hybridneho sifrovania (symetricky AES128/256 kluc zasifrovat asymetricky) - neviem si totiz predstavit asymetrickym sifrovanim sifrovat samotne 15 GB MKVcka ...
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

ak je to ako ostatne, preleze aj na ine disky a pripojene sietove disky tiez...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno a presne lama, ktorú opisuješ je ich zákazník.
Nebudú sa predsa zameriavať na power userov alebo, resp. na odborníkov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Podľa mňa to na také veľké súbory z vysoka jäbä, lebo v drvivej väčšine sú to filmy z netu, ktoré nemajú cenu lebo si ich môžeš stiahnuť znovu, ale také menšie fajly ako fotečky, dokumenty z MS Word a podobne bude mať taký vírus v obľube. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano je to mozne, ze to ma obmedzenie na velkost suboru

nic to ale nemeni na fakte, ze to asi nerozozna ci je tento x GB subor najnovsi blockbuster, alebo moje rodinne video (orientovat sa da mozno ako tak podla pripony, vacsina video-warez zceny je v MKV (resp. MP4), dnesne fotaky robia videa vacsinou do MOV, niektore (hlavne starsie zrkadlovky) do M2TS / MTS / TS)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako sa to vôbec šíri? Pokiaľ niekto iba prehliada web a nesťahuje každú debilinu tak to nemôže dostať...?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

vobec to nie je o tom, ze ak nestahujes debiliny, tak sa nenakazis... vacsinou na nakazu staci navstivit infikovany web.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Alebo otvoriť odkaz od odrazu príliš priateľského kamaráta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je vyborny,pozivam stale,aj ked kombinujem s Kodi.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

"Tvorcovia ransomvéru v zanechanom odkaze na infikovaných počítačoch tvrdia, že sú zo Sýrie a všetky zaplatené prostriedky použijú na jedlo, lieky a prístrešie pre ľudí."

Zastrelím a okradnem každého koho stretnem a jeho peniaze dám potom bezdomovcom. GG.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prelomili uz ransomver od sos@decryptfiles.com?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dva virtualy a mas kluc?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

hej, ak zaplatis za odsifrovanie v tych dvoch virtualkach
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Po sekundách, minútach, hodinách, dňoch nasledujú roky... Toto ma presvedčilo že sa skutočne jedná o študentov počítačových vied, budúcich inžinierov zo Sýrie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak jeden nezaplatený bitcoin za odvírenie súborov oslabí tých raketových inžinierov, jadrových fyzikov ktorí majú za úlohu zaplaviť Európu, tak potom s radosťou zavírený počítač vyhodím von oknom, zero fucks given...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Radsej stravim tyzden novou instalaciou a obnovovanim zaloh ako by som im mal dat lubovolne male nenulove epsilon BC.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ransomware väčšinou využíva bitcoin platby za odšifrovanie. Nie je možné zmeniť fungovanie platieb bitcoinami tak aby bolo možné tomuto spôsobu vydierania ľudí zabrániť? Príde mi čudné že je bitcoin tak obľúbený aj keď v tejto podobe predstavuje pre ľudí dosť veľkú hrozbu. Je to ako "zázračný" kozmetický prípravok ktorý vás pri každom použití natrvalo urobí o niečo krajšími, ale zároveň vám každé použitie skráti život o 1 rok. Určité skutočnosti vyplývajúce zo systému na ktorom je bitcoin založený prinášaju isté značné riziko a to je nežiadúce. Človek by si pomyslel že tak dokonalý a bezpečný systém za ktorý ho každý má bude navrhnutý tak aby sa nedal nijako zneužiť.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Ty si kkt...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

niekto proste vie, ako si zarobiť...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár