neprihlásený Pondelok, 6. februára 2023, dnes má meniny Dorota
Štát upozorňuje na riziká Vianoc, zmluvy s operátormi a rušenie diaľkového áut

Značky: SlovenskoRegulačný úrad

DSL.sk, 2.12.2016


Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, RÚ, podobne ako po minulé roky aj aktuálne upozorňuje na riziká predvianočného obdobia súvisiace s telekomunikačnými službami a ďalšími oblasťami patriacimi do pôsobnosti úradu.

Zmluvy s operátormi

Konkrétne úrad opäť občanov vystríha pred neuváženým uzatváraním zmlúv s telekomunikačnými operátormi, ktorí sa v tomto období snažia nalákať zákazníkov rozličnými akciami a zároveň užívateľom typicky končí doterajšia viazanosť.

"Miera budúcej spokojnosti užívateľov vo veľkej miere záleží od zodpovednosti ich prístupu. Pokiaľ užívateľov niektorá z ponúk osloví, tak sa rozhodne nemôžu spoliehať len na informácie z reklamy, z médií a informácie, ktoré získajú napr. rozhovorom so známymi alebo s predajcami služieb. Takto získané informácie sú neúplné. Pred uzavretím zmluvy s telekomunikačným operátorom je potrebné oboznámiť sa so všetkými podmienkami. RÚ upozorňuje, že operátor môže vydať všeobecné podmienky a cenník, ktoré sú súčasťou zmluvy," upozorňuje Roman Vavro, hovorca RÚ.

"Dôležité je premyslieť si, či je výhodné získať ponúkaný benefit za cenu zmluvnej viazanosti a podmienok s ňou spojených. Zmluva má písomnú formu, ale meniť ju je možné aj inou formou, ak sa na tom zmluvné strany dohodnú. Prípadné nejasnosti si je potrebné vysvetliť pred uzavretím zmluvy," upozorňuje ďalej úrad.

V minulom roku vydal úrad podobné ešte detailnejšie upozornenie, ktoré obsahovalo aj päť inštrukcií:

  1. Nekonajte pod tlakom. Ak nemáte dostatok času, uzavretie zmluvy radšej odložte.
  2. Všeobecné podmienky a cenník si dôkladne preštudujte, dostupné sú aj na internetových stránkach operátorov.
  3. Dôkladne uvážte zmluvnú viazanosť a prípadný súhlas s riešením sporov pomocou rozhodcovského súdu.
  4. Vyjasnite si to, čo vám je nejasné.
  5. V prípade absencie potrebných znalostí si nechajte nezávisle poradiť.

Rušenie diaľkového zamykania áut

Zároveň RÚ upozorňuje na ďalšie zvýšené riziko v tomto období, zvýšené riziko rušenia a nefunkčnosti diaľkového ovládania áut vedúce k nezamknutiu auta a jeho vystaveniu riziku krádeže.

K takémuto rušeniu môže prísť napríklad pred obchodmi a v ich blízkosti, kvôli väčšiemu množstvu rozličných zapnutých elektronických zariadení ale tiež aktívnym cieleným rušením kriminálnikmi.

"Aby sa predvianočné nákupy zbytočne nepredražili, RÚ odporúča motoristom, aby sa pred odchodom od vozidla presvedčili, či je skutočne uzamknuté. Už v minulosti RÚ riešil viacero prípadov, keď v dôsledku rušenia nebolo možné diaľkovo uzamknúť a následne odomknúť motorové vozidlá. V mnohých prípadoch sa to udialo na parkoviskách v blízkosti obchodov, resp. obchodných domov," upozorňuje úrad.

"Rušenie obvykle spôsobovali zariadenia, ktoré mali poruchu. Medzi prípadmi boli aj také, keď kriminálne skupiny úmyselne spôsobovali rušenie," dopĺňa úrad.


RollJam, kliknite pre zväčšenie (foto: Samy Kamkar / Wired)Technika otvárania auta rušením diaľkového ovládania si získala pozornosť najmä v minulom roku, keď bolo vyvinuté praktické zariadenie RollJam schopné prekonať systémy diaľkového zamykania postavené na plávajúcom kóde. RollJam ruší kód vysielaný ovládačom, zároveň si ho uloží, vyšle starší kód a jeden kód má vždy uschovaný pre útočníka. Ako sme detailne vysvetľovali v tomto článku, kvôli tomuto princípu jedno zamknutie auta vodičovi nezafunguje, ďalšie už ale áno.

V prípade povšimnutia si len jedného nezafungovania ovládania je tak potrebná zvýšená opatrnosť. Navyše kvôli realizovateľnosti takéhoto útoku je samozrejme vhodné, aby sa vodič presviedčal o zamknutí vozidla iným spôsobom ako viacnásobným opakovaním zamknutia, napríklad vnímaním vizuálnej signalizácie úspešného zamknutia.

Zároveň v tomto roku boli zverejnené aj informácie o slabom zabezpečení systémov diaľkového ovládania u viacerých na Slovensku populárnych modelov automobilky Volkswagen, vrátane modelov Škoda Octavia, Superb, Fabia, Fabia 2, Yeti, City Go a Roomster. Jednotlivé vozidlá doterajších modelov totiž používali rovnaký kľúč.

V najnovších modeloch začal byť problém odstraňovaný používaním individuálnych kľúčov. U zraniteľných áut experti ale odporúčali majiteľom úplne prestať používať diaľkové otváranie a odomykať auto fyzicky kľúčom.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Pre sneženie a vietor boli bez elektriny opäť desiatky tisíc domácností
Objavených 12 nových mesiacov Jupitera, znovu predbehol Saturn
Výrobca pracovných staníc kritizuje spoľahlivosť Samsung SSD, prešiel na inú značku
Polícia prezradila emailové adresy viac ako dvesto ľudí, zle poslaným emailom
Helikoptéra na Marse uskutočnila po dlhom čase prieskumný let
Apple zariadení sa používajú dve miliardy
Webbov teleskop mal problém s prístrojom, spôsobilo ho zrejme kozmické žiarenie
Vydaný LibreOffice 7.5
AMD oznámila cenu a termín dostupnosti Ryzenov 7000X3D s veľkou L3 cache
Známe mesto pristúpilo k dramatickému obmedzeniu verejného osvetlenia, úplne ho vypína


Diskusia:
                               
 

iniciativu hodnotim kladne
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Z hladiska pravneho poriadku SR je vystraha uradu na neuzatvaranie, najma pre zakaznika evidentne nevyhodnych zmluv, pomerne kontroverznym krokom, nakolko vyrazne ovplyvnuje vykonavanie spravodlivosti obmedzovanim moznosti postihu operatov v oblasti vycitiek svedomia, vecneho zatratenia, ako i dalsich, k udrzatelnosti krehkej rovnovahy udrzatelnosti rozvoja lgbt komunity, potrebnych aktivitach a oficialne preukazatelnym zasahovanim do kompetencii inych zloziek statnej moci vlastnym vykladanim na obcana kladenych poziadaviek.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Tradicne, len plytvas casom. Svojim aj nasim.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Nechaj ho; to bude zrejem robot (s nejakou umelou neinteligenciou)... :-D
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Sory: zrejem = zrejme.
Aspon vidiet, ze ja nie som robot. :-D
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

*sorry :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prijmite, prosim, hlboke ospravedlnenie za tento hlboky omyl, no obcas sa necham strhnut malomestiackym predsudkom, ze vzdy komunikujem len s dalsimi milionarmi.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Ten Tvoj post sme necitali a ani sa nechystame. Ako povedal typek vyssie: Zbytocne plytvas casom.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Hovor prosím ťa v jednotnom čísle. Ja som ten príspevok čítal a aj som sa hlboko zamyslel. Naozaj som v rozpakoch či súhlasím alebo nesúhlasím.

Na jednej strane by mal štát namiesto bezpohlavných upozornení problém riešiť. V hĺbke svojho srdca som boľševik, čiže zásah štátu do podnikateľského prostredia (operátorov) mi nejako nevadí. Ale to by naozaj mali robiť iné zložky štátnej moci ako regulačný úrad.

Na druhej strane, ak si mám vybrať, či má štát na nebezpečenstvo nevýhodných zmlúv aspoň upozorňovať alebo sa tradične na všetko vysrať, tak nech radšej aspoň upozorňuje.

Ak tá vložka o LGBT komunite mala naznačovať, štát aj operátori sú banda buzerantov, tak aj s týmto názorom by som sa dokázal stotožniť.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Naznacovat nieco take voci slusnym ludom by si uvedomely clovek, filozof a rozhladeny polyhistor, uznavany sirsou vedeckou obcou, urcite len tak nedovoloval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je vôbec rozdiel medzi byť ticho a nebyť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozdielnost subjektivnej percepcie spionaznej cinnosti vyzaduje individualny vedecky vyskum.
hint: http://tinyurl.com/studijnepodklady
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prdenie odpovedí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vznasanie namietok voci strkaniu nosa do cudzich zalezitosti by bolo samozrejme priekazne neprilis objektivnym, pokial by na strane poskytovatelov i odberatelov sietovych sluzieb panovala nulova nespokojnost s aktualnym stavom vysledkov primarnej zodpovednosti ÚRSO, jednoducho meratelna poctom prebiehajucich sudnych sporov, suvisiacich s cinnostou uradu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si nam uz objasnil ze mas "milion" volneho casu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Potencialna dokonavost objasnovania koliduje s uvazovanim nad co i len hypotetickou relevanciou parcialneho vlastnenia prvkov mnoziny s viac ako alef kardinalitou so skutocnym zameranim prispevku.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Skus sa, prosim ta, v citit do myslenia nas jednoduchsich existencii a na zaklade vysledku citenia aplikovat spetnu vazbu zavedenim korekcie do riadenia zlozitosti vyjadrovacich schopnosti tvojho generatora myslienok. Dakujem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V casopriestorovom kontinuu je tolko casu, ze plytvanim je v podstate najma snaha o jeho efektivnu monetizaciu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ludske bytie je limitou bliziacou sa k nule z hladiska casopriestoroveho kontinua.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved od toho je vymyslena matika, aby sa dalo izy-pizy presunut do menovatela.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak !
Odpovedať Hodnotiť:
 

si im staci odpisat SPZ a vykradnut ta niekedy v noci
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Štát je riziko ovplyvňujúce šťastné Vianoce.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja neviem ci je to mnou ale niekedy tie nadpisy na dsl si musim precitat asi tri krat kym to pochopim. Rusenie dalkoveho aut...omg.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

su to punkeri, slovencinovi tu davaju zabrat
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Vypadlo slovo ovládania.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zamlcany podmet ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Článki na internete dsl.sk sú určené pre čitateľov s určitím intelektom - vyžadujú vyšie IQ. Ak nedokážeš pochopiť ani nadpis tak by si mal chodiť na iné webi bliššie tvôjmu IQ.
Napr.
cas.sk
topky.sk
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

sy mu napysal dobre
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ty na hodiny slovenčiny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A vy dvaja dementi co mu na to reaguju a ja treti..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mobilni operatori nam zhnusia nielen Vianoce, ale aj Peta Sagana.
Esteze nemam televizor, tak mi to nehrozi.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Lenin bol v minulosti najpropagovanejsim...
No neviem, ci ho v sucasnosti uz Sagan nepredbehol. Teda aspon v televizii... ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubohy level hipsterciny. Ja nemam ani pocitac, ani mobil, elektrinu, byvam v jaskiny a dsl mi chodi dymovymi signalmi. Prispevky sem posielam tiez tak.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

We will agree not to crush your puny civilation in exchange for the secret of Fire!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

> úplne prestať používať diaľkové otváranie a odomykať
> auto fyzicky kľúčom.

Na mojom aute pokus o otvorenie fyzicky kľúčom spôsobí spustenie alarmu.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Tak mas divne auto..., alebo zle nastavenu spolupracu alarmu s ovladanim zamkov. :-)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ajja ked zatvorim hociako, ked otvorim klucom, tak alarm. Co ma ale serie viac je, ze ked su otvorene okna, tak zavretie dialkovym ich nezavrie, klucom ano.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po zamknuti auta dialkovym, skus drzat tlacitko zamknutia stlacene niekolko sekund. Aspon na VW to zatvori okna a mozno to bude fungovat aj na tvojom modeli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nefunguje
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked si auto zavres dialkovym a otvoris ho klucom tak sa nediv ze bude hulakat.
U mna to je horsie, ten plastovy kluc zasunuty do ovladaca co dodava Volkswagen treba vybrat a este aj krytku na zamku srobovakom odstranit aby sa k zamku vobec dostal. Sak budem vyzerat ako zlodej a nie majitel auta...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ja mám keyless prístup do auta. Žiadne stláčanie diaľkového ovládača - prídem k autu, chytím kľučku a ono sa odomkne. Odchádzam od auta, dotknem sa prstom plôšky na kľučke a ono sa zamkne. Nikto neodchytí nijaký kód.
A to celé mám pozichrované VAM R1 zabezpečením.
Keď to vidí zlodej pred obchoďákom, tak ani nestráca čas dostať sa do toho auta. Radšej to skúsi na nejakom inom aute.
Pokiaľ neprekoná zabezpečenie do 1 minuty, je to pre neho strata času.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

za takéto príspevky sa tu zvykne mínuskovať
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja chcem ľudí varovať pred štátom. Okráda Vás celoročne.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

no ved a preco inak by spustili takuto iniciativu? self-interest...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ber to tak, ze tie kancelarske krysy musia aspon nejako odovodnit svoju nezmyselnu existenciu na ktoru sa vsetci z dani skladame, tak z casu na cas pridu z nejakou chujovinou.

Ja upozornujem prave na fakt neskutocne rozbujnelej byrokracie na Slovensku a vsetky tie uradnicke krysy, ktore za cely zivot nic nedokazali. Nakopat, vykopat! Tie krysy stoja viac ako vsetky kofoly a socky.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

akoze nedokazali? ved ta dokazu poslat do susednych dveri a este do dalsich 5, lebo keby to vsetko vybavila 1 teta, tak by tych dalsich 6 nemalo co zrat a museli by ist robit normalnu robotu. To by bola katastrofa. Pica na urade si nevie vytlacit 1 kktny vlastnicky list k pozemku, musim sa ja yebat na geodeziu, kde mi to dalsia pica vytlaci za peniaze samozrejme a potmom sa vratit k tej prvej. Pritom by si to ona krasne z katasterportalu mohla vytlacit a ked tak velmi chce $$$ tak by som zaplatil jej, ale hlavne by som nikam nemusel chodit. Jak u yebnutych na dvore.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Navrhujem, aby boli Orange spolu s Telekomom a O2 zaradeni medzi smejdov, lebo presne tam patria :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kto by nám robil radosť na vianoce?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba si dávať pozor v TESCU Lamač, tam sa mi to stáva pravidelne, že sa auto nezamkne na prvý krát v garáži...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak superb alebo najnovsi kodiaq s najlepsim motom a v plnej a veskerej priplatkovej vybave za 50K € nepoviem, ale fabiu za 10-15K € bude asi kradnut malokto

navyse ked ma clovek auto nove, da si namontovat zamok paky (2-3 stovky) a havarijne prvych 5-6 rokov alebo do 150K km (cca 4 stovky) a ma svatyyyyyyyyy pokoj ci ukradnu/poskodia alebo nie ... ide iba o tie opletacky
Odpovedať Hodnotiť:
 

mylis sa. Bolo obdobie, kedy sa kradli otavie a fabie vo velkom. Bolo to cca okolo roku 2010, teraz je to pomenej. Preto som ako prvu vec hned po kupe auta dal nainstalovat vamosa..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár