Spoločnosť United Launch Alliance v piatok úspešne vyniesla na obežnú dráhu satelit WorldView-4 spoločnosti DigitalGlobe určený pre vyhotovovanie fotografických snímok povrchu našej planéty.
WorldView-4 tak doplnil existujúcu flotilu snímkujúcich satelitov DigitalGlobe, lídra v snímkovaní planéty, ktorú doteraz tvorili WorldView-1 až 3 a GeoEye-1.
Posledný WorldView-3 bol vypustený v roku 2014 a oproti nemu nový WorldView-4 nezvyšuje maximálne rozlíšenie snímok, to zostáva zachované na 31 cm na pixel pri panchromatických kolmých fotkách zachytávajúcich vlnové dĺžky 450 až 800 nm a 1.24 m pri multispektrálnych snímkach v štyroch farebných častiach spektrach, modrom, zelenom, červenom a blízkom infračervenom.
Panchromatické snímky je samozrejme možné kombinovať s farebnými za vytvorenia farebných snímok s vyšším rozlíšením.
Pre veľa hustejšie osídlených častí planéty sú v súčasnosti dostupné letecké snímky vyhotovované z výšky viacerých stoviek metrov až niekoľkých kilometrov, ktoré majú často vyššie rozlíšenie a vyššiu kvalitu ako najlepšie satelitné snímky, alebo dokonca snímky na úrovni ulíc vyhotovované flotilami prechádzajúcich áut.
Letecké snímkovania je samozrejme ale výrazne nákladnejšie pri prepočítaní na plochu. Satelitné snímky tak umožňujú efektívne snímkovať aj územia, ktoré nie je ekonomické snímkovať lietadlami, a zároveň umožňujú častejšie obnovovať snímky.
Ilustrácia WorldView-4 v rozloženom stave, kliknite pre zväčšenie (obrázok: DigitalGlobe)
Satelit WorldView-4 vyrobila spoločnosť Lockheed Martin. Hoci WorldView-4 je vypúšťaný dva roky po WorldView-3, nemá lepšie parametre a naopak WorldView-3 podporuje osem frekvencií u multispektrálnych snímok, snímkovanie v infračervenom spektre a CAVIS spektrách pre zistenie stavu atmosféry aj za účelom korekcie snímok.
Dôvodom je skutočnosť, že DigitalGlobe získala rozpracovaný WorldView-4 pri akvizícii GeoEye. WorldView-4 sa začal pripravovať už v roku 2007 a DigitalGlobe podľa dostupných informácií po akvizícii GeoEye dala prednosť WorldView-3 a štart WorldView-4 pôvodne pomenovaného GeoEye-2 odložila o niekoľko rokov.
Príprava WorldView-4, kliknite pre zväčšenie (foto: Lockheed Martin)
Aj preto tak pravdepodobne WorldView-4 nemá maximálne rozlíšenie dovolené pre civilné satelity amerických spoločností vládou USA. Donedávna USA dovoľovali vyhotovovať panchromatické snímky s najlepším rozlíšením len 50 cm na pixel, od minulého roka sa ale limit rozlíšenia zvýšil na 25 cm na pixel pre panchromatické snímky a 1 m na pixel pre multispektrálne snímky.
Podstatným prínosom WorldView-4 je ale významné rozšírenie kapacity detailného snímkovania DigitalGlobe. Kým doteraz dokázala podľa skorších informácií flotila DigitalGlobe odsnímkovať denne 4 milióny km štvorcových a jedno miesto na Zemi odsnímkovať za deň priemerne 4.2-krát, WorldView-4 pridáva odsnímkovanie 680 tisíc km2 denne a DigitalGlobe dokáže jedno miesto denne teraz odsnímkovať 4.8-krát.
Štart rakety Atlas V vynášajúcej satelit WorldView-4 (video: United Launch Alliance)
WorldView-4 obieha Zem na slnečne-synchrónnej orbite vo výške 617 km a s dobou obehu 97 minút, na mieste na Zemi pod ním je tak vždy rovnaký miestny čas cez deň a Slnko má za chrbtom.
Na Zem dáta odosiela v pásme X, teda 7 až 11.2 GHz, rýchlosťou 800 Mbps, dáta sa na satelite uchovávajú vo flash v udávanej kapacite 3200 Gb. Pravdepodobne sú tým myslené gigabity a ide teda o 400 GB.
sakle na hlave
Od: prdlajs
|
Pridané:
12.11.2016 18:14
Osobne by ma velmi zaujimalo, preco ti typci na fotke maju sacky na hlave. To maju vo vlasoch nieco, co je nebezpecnejsie ako bordel, ktory lieta okolo zeme? Alebo po skonceni sichty idu na druhu smenu do pekarne?
Re: sakle na hlave
Od: pakarne
|
Pridané:
12.11.2016 18:23
NASA ma vlastne normy na technologicke procesy ktore su ovela prisnejsie nez napriklad normy v automobilovej vyrobe, pretoze sa snazia minimalizovat kazde riziko ktore moze ohrozit niekolko miliardovy projekt vyvoja zariadenia ktore ma prezit v extremne narocnych podmienkach.
Re: sakle na hlave
Od: andy2048
|
Pridané:
12.11.2016 18:33
Čistiť šošovku fotoaparátu vo vesmíre je trochu náročné. Trochu dosť. Preto si radšej dáš veeeľký pozor, aby sa žiadna nečistota nedostala ani len do okolia tvojho foťáku.
Re: sakle na hlave
Od: syntaxterrorA
|
Pridané:
12.11.2016 18:44
Presne tak. Prasnost vesmiru je priam neskutocna, nakolko vesmirni jasteri strasne malo vysavaju, astar seran ma zarazene vetry a bezni mimozemstania maju mrte roboty s tabletmi.
Re: sakle na hlave
Od reg.: Jozef Kostelanský
|
Pridané:
12.11.2016 21:11
A myslíš, že z čoho sa tvorí prach v tvojom byte a z čoho žijú roztoče v tvojej posteli? A podľa čoho dokážu psi vyňuchať človeka aj po niekoľkých hodinách?
Z človeka stále niečo padá - vlasy, chlpy, ale aj stará koža. Takže preto nosia čapice kuchárky a preto majú sterilné oblečenie napr. chirurgovia na sále...
Re: sakle na hlave
Od: alter011
|
Pridané:
13.11.2016 4:34
Tí týpci to majú preto , že keby sa tam dostal napr. vlast tak ten pri - 150°C je tvrdý ako klinec . A skús si vraziť klinec do svojho PC . Možno pochopíš , že prečo !
Uplna zbytočnosť a vyhodené prachy.
Asi z NASA už prestali chodiť na stránky DSL.
My tu už predsa dávno vieme ze žijeme vo vizualizácií .
Úplne by postačilo poslať požiadavku (email) stvoriteľovi
nech nám pošle pár PrtScr zo zdrojaku.
PS:
Prosím redakciu DSL či by nemohla zverejniť ten email na toho
stvoriteľa . Tiež by som mal k nemu pár dotazov.a určite aj pár
diskutujúcich stránok DSL prahnúcich po vedomostiach.
Dúfam ze to neni top secret.
Nebojte nebudeme ho spamovať.
Ďakujem .