Linus Torvalds, autor pôvodného jadra Linuxu a jeho súčasný správca, minulý týždeň na konferencii Linaro Connect verejne pomenoval svoju najobľúbenejšiu počítačovú architektúru.
Torvalds sa pri svojom vyjadrení pozeral na architektúry evidentne svojim pohľadom napríklad z pohľadu potrieb vývojárov a jeho závery nie sú zrejme univerzálne platné. Zároveň ale ide zrejme o jeden z najrelevantnejších názorov, keď Torvalds má dlhodobý a detailný pohľad na počítačové architektúry ako z hardvérového tak softvérového hľadiska.
"x86 je tou, ktorá je stále mojou najobľúbenejšou. A dôvod pre to je PC," uviedol Torvalds na otázku na najobľúbenejšiu architektúru.
Tvorca Linuxu následne vysvetlil, že dôvodom tohto postoja nie je samotná architektúra v podobe inštrukčnej sady a jadra ale podoba infraštruktúry.
x86 je otvorenou platformou, u ktorej už od skorých začiatkov bola dôležitá kompatibilita a počítače je možné stavať z komponentov od rozličných výrobcov dodržiavajúcich príslušné štandardy.
Na x86 architektúre Torvalds samozrejme odštartoval aj vývoj Linuxu, keď jeho cieľom bolo priniesť voľne dostupný unixový operačný systém pre dostupné osobné počítače tejto architektúry.
Odpoveď Torvaldsa na otázku na obľúbenú architektúru (video: Linaro)
Torvalds zároveň pri svojej odpovedi prízvukoval, že kladenie dôrazu na inštrukčnú sadu a jadro mnohými ľuďmi nie je podľa neho správne a najdôležitejšia na konci je infraštruktúra.
Tradične nediplomatický Torvalds následne na konferencii usporiadanej organizáciou Linaro vyvíjajúcou pre ARM architektúru, ktorá je v poslednej dobe tretím najväčším prispievateľom zdrojových kódov do jadra Linuxu za Intelom a Red Hatom, otvorene kritizoval architektúru ARM.
Ilustračný obrázok, vizuálny odkaz Torvaldsa pre Nvidiu z roku 2012
Aj ARM má podľa Torvaldsa vytvorenú infraštruktúru, ale len pri mobilných zariadeniach. Ako s hardvérovou platformou s ňou podľa Torvaldsa nie je príjemné prichádzať do kontaktu, keď jej chýba zjednotenie hardvérovej platformy okrem samotnej inštrukčnej sady a kompatibilita nebola od začiatku pre ARM dôležitou pre ekosystém. Trh je tak výrazne fragmentovaný.
Najväčším sklamaním Torvaldsa ohľadne ARM je skutočnosť, že v súčasnosti stále nie je k dispozícii osobný ARM počítač pre vývojárov vhodný na vývoj softvéru. A to napriek tomu, že hneď prvé samostatné počítačové zariadenie postavené na ARM procesore spred tridsiatich rokov, počítač Acorn Archimedes, malo byť plnohodnotným osobným počítačom vhodným aj pre vývoj.
Torvalds stav ARM architektúry v PC segmente kritizuje už dlhšie, spravil tak napríklad aj vo vyjadreniach pre DSL.sk pred rokom.
pre redakciu
slovo nediplomatický nie je na mieste, preto ti akoze kvazi diplomatický buzici, pouzivaju prilis priteplene formulacie, aby si zachranili svoju ritku po pokazenej, neuplnej a amaterskej robote.
Najoblubenejsia architektura je u mna AVR8, radost programovat, vela veci si pamatam aj bez nazretia do dokumentacie, co pri ARM, x86, ... sa neda povedat
Tento ujo by sa nemal k ničomu vyjadrovať. Vyjadruje sa veľmi často nemiestne a vulgárne. Mal raz v živote šťastie, že tento jeho nepodarok sa uchytil na pár web serveroch, a aj to nie je z väčšiny jeho zásluha.
Nakoľko podľa doterajších vedeckých poznatkov vyžaduje pozorovanie princípu padajúceho hovna iba činorodú aktivitu v prostredí, umožňujúcom šírenie gravitačných vĺn, je viac-menej isté, odkiaľ vzíde ďalší laureát Nobelovej ceny.
Pretože x86 je otvorenou platformou, u ktorej už od skorých začiatkov bola dôležitá kompatibilita a počítače je možné stavať z komponentov od rozličných výrobcov dodržiavajúcich príslušné štandardy.
Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.
Od: gertrudo
|
Pridané:
8.10.2016 22:34
Celkom by bolo fajn vypisat tie ine architektury.
Prave som si nasiel nejaky zoznam vsetkych, a teda okrem arm x86, powerpc a itanium som o inych nepocul.
Pouzivaju sa vobec vo velkom nejake ine architektury?
Re: Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.
Od: tgc
|
Pridané:
9.10.2016 2:54
Ibm superpočítače (ako aj Aurel) používajú power7 (vlastná arch ibm), Cisco a staré Macy powerpc, SUN (teraz pod oracle) má sparc, atmel má avr pre piďi 8bit čipy
x86 vs ARM
Od reg.: Lars Schotte
|
Pridané:
13.10.2016 22:31
preco do toho porovnania nezahrnuli aj MIPS64? Taky OcteonIII nie je zly procak, ale hovaeda ho nechcu davat do devicov, cize ho neni mozne zatial nidke zehnat, alespon nie za rozumnu cenu. A ten OcteonI co mam v EdgerRouterLitei, tak to je ostuda, ale mozno v 90tych rokov by to bolo delo.