neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Výrobca prvého kvantového počítača uvedie 1000-krát výkonnejší model

Značky: kvantové počítače

DSL.sk, 21.9.2016


Spoločnosť D-Wave Systems, tvorca prvého komerčne dostupného kvantového počítača, aktuálne oznámila plán uvedenia ďalšej generácie, ktorá zdvojnásobí počet qubitov a zvýši výkon v niektorých typoch úloh až tisícnásobne.

D-Wave uviedla prvý komerčne predávaný kvantový počítač D-Wave One v roku 2011, mal 128 qubitov a ako prvý si ho kúpil výrobca zbraní Lockheed Martin.

Odvtedy spoločnosť uviedla ďalšie dve generácie, D-Wave Two v 2013 s 512 qubitmi a D-Wave 2X v minulom roku s viac ako tisíc qubitmi. Jej počítač si následne kúpili aj Google spolu s NASA a Los Alamos National Laboratory.

Nový model, ktorý bude uvedený v budúcom roku, bude mať viac ako dvetisíc qubitov. Spoločnosť zároveň zlepšila možnosti ovplyvňovania realizovaného výpočtu a spolu bude nový model v niektorých typoch úloh podľa spoločnosti až tisíckrát výkonnejší ako posledný model 2X, pričom v testoch takéto zrýchlenie už v súčasnosti dosahuje.

Kvantový počítač uskutočňuje svoje výpočty nad stavom reprezentovaným viacerými kvantovo previazanými qubitmi, N qubitmi. Vďaka kvantovým vlastnostiam sa operácie nevykonávajú nad jedným N-bitovým číslom ale naraz nad priestorom všetkých možných 2 ^ N hodnôt stavov. Výpočty v prípade mnohých algoritmov tak môžu byť exponenciálne rýchlejšie ako algoritmy na súčasných počítačoch.


Kvantový počítač od D-Wave Systems, kliknite pre zväčšenie (foto: D-Wave Systems)



V prípade D-Wave je qubit v jej procesoroch realizovaný pomocou tzv. RF SQUID, Radio Frequency Superconducting Quantum Interference Device, vyrobeného zo schladeného nióbia. Jej kvantové počítače ale nie sú určené na ľubovoľné výpočty, realizovať dokážu len špeciálne optimalizačné úlohy a samozrejme prípadne úlohy redukovateľné na takéto úlohy.

Zároveň už od uvedenia boli v odborných kruhoch vedené spory, či v D-Wave počítačoch skutočne prichádza ku kvantovým javom a aký je ich reálny prínos.


Procesor v počítači od D-Wave Systems, kliknite pre zväčšenie (foto: D-Wave Systems)



Kvantové počítače určené na realizáciu ľubovoľných výpočtov okrem pokroku, ktorý umožnia vo viacerých oblastiach, zároveň eliminujú aj bezpečnosť väčšiny v súčasnosti používaných kryptografických algoritmov založených na prílišnej obtiažnosti niektorých typoch výpočtov. Počítače D-Wave zatiaľ kryptografiu vzhľadom na svoju povahu žiadnym spôsobom neohrozujú.

Kvantové počítače ale vyvíja aj viacero ďalších spoločností a inštitúcií. Napríklad USA ale tiež Čína sa už v súčasnosti preto intenzívne pripravujú na éru kvantových počítačov a americký štandardizačný úrad NIST v súčasnosti už hľadá kryptografické algoritmy odolné kvantovým počítačom. Google dokonca už v súčasnosti skúša nasadiť takéto algoritmy v Chrome.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Zaujímavé...
A ako taký počítač pracuje?
Poznáme analógové počítače, číslicové a tomuto ako povieme?
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

kvantový??!
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Má to dosť robustné kovové prevedenie a teda asi sa to poriadne hreje.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

ano, produkuje to kvanta tepla
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

S používaním análnych vibrátorov nemám skúsenosť.
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

podla stylizacie vasich prispevkov by jeden pomyslel, ze ich mate bohate...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skúsenosť so súdením iných poľa seba mi tiež chýba.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

vôbec sa to nehreje, masívne je to kvôli odtieneniu od magnetizmu
http://dopice.sk/igP
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Vyborne pisem vam C do indexu.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

ja by som od teba bral aj F(x)^2
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

.. chlapci, ved ani ja ani vy ste sa mudri nenerodili :) nechajte ho :) treba mu to len dobre vysvetlit :D :D aj ked s tym kvantovym previazanim a teorii quantovej fyzyky ...... Ok ... to nema zmysel :(
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

brat robi v tej firme, na quantum computeri.... to robusne prevedenie z 90% nie je samotny pocitac, ale chladenie ... zabudni na somariny ako ventilator v beznom PC, chladi sa to tekutym dusikom iba par stupnov na absolutnou nulou....
Odpovedať Hodnotiť:
 

kvantove?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Predsa kvantove OMG
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Moment porozmyslam... kvantove?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

How Does a Quantum Computer Work? Veritasium: https://youtu.be/g_IaVepNDT4
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Moze mi niekto zjednodusene vysvetlik ako to funguje. Ja tomu vobec nerozumiem. Alebo ak existuej nejaky clanok, na ktory ma mozete odkazat, rad si ho precitam. Lebo z toho odstavca kde sa to vysvetluje v toomto clanku som nepochopil nic.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/igP
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

vyborne. dakujem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jéééj, tuším sa tu začal aj osel čítať, potešilo :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

čítam už asi 10r, preto som to sem pastol,články sú tam super
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to som z toho blazen, sak ked ten pocitac vypocita vysledok, tak nikto nevie ci je spravny alebo nespravny, lebo moze byt oboje :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A preto ho vie vypocitat tak rychlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je ako Pentium 3
Odpovedať Hodnotiť:
 

bug s delením bol v Pentiu I 66MHz
Odpovedať Hodnotiť:
 

jednoducho vysvetlene to mas tu: https://youtu.be/g_IaVepNDT4

ak to chces komplexne vysvetlit, tak to si musis nastudovat kvantovu fyziku a to je najtazsia fyzika na pochopenie.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

to je trosku na dlhsie. Kazdopadne, v strasnej skratke. Sucastna digitalna technika pozna len log 0 a log 1(to sa oznacuje bit), teda, bud ano alebo nie, nic medzi tym. Bud ti padne hlava, alebo orol. Kvantove pocitace vyuziva qubity - kvantovy bit, kde nemas pevne definovane len dva stavy - ano/nie ale ma vsetky stavy naraz pretoze vie lezat v kvantovom stave. Cize, keby si hodil "kvantovu mincu" na stol, padol by aj hlava aj orol naraz. Ked mas dva qubity, uz mozu nadobudat 4 stavy, ktore mozu dosiahnut naraz. No a vyhoda je v tom ze pri klasickom bite musis cakat kym sa zmeni jeden stav na druhy a sledovat zmenu, pri qubite to mas naraz v jednom case...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pekne si to vysvetlil
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cize keby si hral na kvantovom pocitaci sach, tak hra skonci naraz vo vsetkych moznych stavoch
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cize jednym slovom nijako...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Práveže isté je len, že v jednom určite nie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

v prvom rade by ste sedeli pekne vysoko, pozri čo za mašina to je. Ale nejakého starého veľmajstra tam neťahaj.:-)
Takže nie, hra by skončila normálne...exit code=0
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Len taketo neuplne vysvetlenie nedava ziadny zmysel kedze nie je jasne ako sa z tych "vsetkych stavov" vyselektuju prave tie hladane stavy..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ono uz len pomyslenie na to ze padnuta minca na stol hore hlavou,orlom aj hranou naraz je dost zlozita na predstavu... ale lepsie predstavitelne by to bolo asi s kockou, hodis kocku a padnu ti vsetky cisla naraz... zacinat tu rozpitvavat co sa dalej deje nieje v mojich silach ;)

ale kludne mozes pokracovat, ked vies
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Kvantovy pocitac nema tendenciu nahradit "klasicky".

Dole pise ROLH, ze o 50 rokov budeme mat kvantove pocitace v mobiloch a hodinkach. A naco? Kvantove pocitace nie su rychlejsie ako klasicke, len umoznuju robit jednu operaciu nad roznymi stavmi naraz. Ak moj program vie toto vyuzit, kvantovy pocitac bude super rychly. Ak ale algoritmus nevie vyuzit viac stavov na znizenie poctu operacii, bude kvantovy pocitac "porovnatelne" rychly. Napriklad pri hladani v poli cisel, vie kvantovy hladat vsade naraz. Klasicky ide po jednom. Rozdiel rychlosti je enormny. Keby som ale to pole cisel chcel scitat, kvantovy pocitac mi nepomoze. Musi ist jedno po druhom ako klasicky.
Teda v mobile ked chcem vidiet video alebo otvorit web stranku mi kvantovy pocitac nepomoze.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je dobre pripomenut, ze kvantove pocitace dnes vyuzivaju vacsinou elementarne castice (1 qubit je 1 elementarna castica). Pretoze elementarne castice len tak dobrovolne "nesedia na gauci" musime ich prinutit sediet a cakat na povel. Napriklad elektron sa musi schladit na teploty blizke nule a este odtienit magneticke pole (mysli sa hlavne zemske) lebo ako qubit sa vyuziva jeho SPIN (citaj natocenie v priestore). Elektron je ako magnet, otoci sa podla silociar. Z tohoto dovodu tazko s ROLH-om suhlasit, ze za 50 rokov budu kvantove pocitace vsade a male.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Spat k elektronu. Ked je "na volno" a smeruje spolu s polom, ma najnizsi energeticky stav, hovorime tomu DOLNY SPIN, berie sa to ako 0. Ked ho uplne otocime, ma HORNY SPIN, berie sa to ako 1. Ak ho otocime niekde medzi tym, je to superpozicia (aj 0 aj 1), budem to oznacovat hviezdickou (*).

Dalsia vec, ktoru si treba uvedomit, ze nevieme precitat superpoziciu (stav 0 aj 1 zaroven). Pri precitani bitu, ktory je v superpozicii uvidime len 0 alebo len 1 (s nejakou pravdepodobnostou). Vysledok teda musi byt "klasicky" ako v normalnom pocitaci. Pocas vypoctu sa superpozicia moze bezne pozuzivat, do procesu vypoctu sa vsak neda nahliadnut (lebo znicime superpoziciu) a zmenime stav stroja.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Velmi zjednodusene: klasicky pocitac ma dva stavy: 0 / 1
Kvantovy pocitac ma "tri" stavy: 0 / 1 / 0aj1=*

Ak zoberieme klasicky pocitac a chceme urobit vypocet:
4 + 2 = ?
5 + 2 = ?
Je nutne urobit dve operacie scitania:
100 + 010 = 110 = 6
101 + 010 = 111 = 7

U kvantoveho pocitac staci jedna operacia = sme 2x rychlejsi:
10* + 010 = 11* = 6 aj 7 zaroven.
Problem je, ze po precitani vysledku uvidime bud 6 alebo 7 (kazdu s nejakou pravdepodobnostou). Je to teda pouzitelne len ako medzivysledok pre dalsi vypocet. Vysledok musi byt klasicky (teda bez superpozicii).

Tento fakt, silne obmedzuje mnozstvo pouzitelnych algoritmov na minimum a teda aj predstavu, ze raz kvantove pocitace uplne nahradia tie dnesne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak vysledok nevies urobit bez superpozicie, tak ti neostane nic ine ako ho zmerat, vtedy dostanes jeden konkretny vysledok a superpozicia zmizne. Je teda nutne program mnohokrat zopakovat a dostanes (teoreticky) vsetky mozne vysledky, ktore ked zoradis dostanes aj pravdepodobnosti jednotlivych vysledkov.
Teda keby som vela krat opakoval moj priklad tak to bude asi takto:
10* + 010 = 11* = po precitani = 110 = 6
10* + 010 = 11* = po precitani = 111 = 7
10* + 010 = 11* = po precitani = 110 = 6
10* + 010 = 11* = po precitani = 110 = 6
10* + 010 = 11* = po precitani = 111 = 7
10* + 010 = 11* = po precitani = 110 = 6
10* + 010 = 11* = po precitani = 110 = 6
10* + 010 = 11* = po precitani = 110 = 6
10* + 010 = 11* = po precitani = 111 = 7
10* + 010 = 11* = po precitani = 111 = 7
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vies o tom ze si asi prvy clovek na svete ktory zrozumitelne vysvetlil podstatu kvantovych pocitacov? :D

teda ale nechcel by som debugovat take kvantove programy.. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ono, tie programy su zatial jednoduche a linearne.
Co sa tyka debugovania, to zrejme moc nejde. Superpozicia sa technicky neda skopirovat (kopia je vlastne READ+WRITE) a pri citani sa superpozicia znici. Takze debugovanie sa da riesit napriklad tak, ze paralelne pustim "rovnake" programy, a kazdy skonci v nejakom bode, kde chcem skontrolovat vysledok a tie ostatne bezia dalej. To ale silne narasta pocet qubitov. Dalej je problem dekoherencia (rozpad previazanosti, samovolna zmena stavu qubitu, ...). Kedze kopie sa robit nedaju, existuje algoritmus ako 1 qubit zakodovat do 5 qubitov a tychto 5 qubitov vie detekovat pomocou algoritmu neziadanu zmenu maximalne jedneho z danej patice a teda zabezpecit overenie spravnosti stavu 1 qubitu. To je dalsi tlak na pocet qubitov, ktore treba pouzit zaroven a teda pre komplexne algoritmy bude treba velmi vela qubitove kvantove pocitace.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pojde na tom civilizacia 1 ? ... ak ano, tak by som jeden zobral...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Endless space okolo kola 600 by na tom išiel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam aj neposielam kvety.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kvety nepijem.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aj keď nepošleš, tak ich dostanú
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pošle akurát tak hovno, no kým tú krabicu neotvoria, tak si budú myslieť, že dostali kvety.
Po otvorení krabice zbadajú hovno, no zrakový vnem ich mozgy prečítajú ako keby videli kvety, teda dostanú kvety tak či onak.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

To mi pripomine a prve pocitace v 60-70 rokoch. A teraz mame v mobiloch omnohonasobne vyssi vykon ako niekdajsie vypoctove centrum zpred 50 rokov.

Takze snad o dalsich 50 rokov to uz bude bezne mat kvantove pocitace v kazdom mobile a hodinkach a budu omnoho vykonnejsie ako ta skrina.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nj, mozno na nich bude uz aj Java pouzitelne rychla...
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

ale java je rychla, to si len ty taky babravy programator.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Posielam Schrödingerov bug
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

O 50 rokov tu uz nebude nic moj pekny
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale netrep, ked sa dozijeme tak uz budeme mat kvantove cipy
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ale bude. Jeden veľký kalifát.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Vie niekto, ake konkretne ulohy vie tento pocitac riesit? Konkretne aky je vstup a aky vystup.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/ih2
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujimave, ze https stranka posiela sama sebe v adrese i specifikaciu klienta...
Odpovedať Hodnotiť:
 

za ako rychlo uhadne heslo do truecrypt ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

rýchlo...z tej firmy zavolajú do NSA a je to! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem o tom, ze by truecrypt bol pod NSA.. ved preto ho znicili, nie ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

NSA má pod palcom všetko
Odpovedať Hodnotiť:
 

------------------- ------------------- -------------------
Nerozumiem. Aby bol kvantovy pocitac 1000x (presne 1024x) rychlejsi od svojho x-quibitoveho predchodcu, staci ak ma cisto na vypocty k dispozicii (x+10)-quibitov. Teda napr. 138-quibitovy je 1024x rychejsi od 128-quibitoveho.

Co su to za drizdy? Jaky 512-quibitovy?

To len svedci o tom, nakolko je ten pocitac kvantovy.
------------------- ------------------- -------------------
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ziadny 512- ani 1024-quibitovy kvantovy pocitac zatial neexistuje. Teda kvantovy v tom pravom zmysle. Zatial nedokazeme na kvantovej urovni udrziavat a ovladat 512 alebo 1024 entit.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze si to nepochopil. Ono spomenute 1000-nasobne zrychlenie nie je zmysle zvysenia qubitov - ide o rychlost samotnych operacii manipulovania s vnutornym stavom. Analogicky k tradicnym pocitacom to ber napr. ako zrychlenie I/O (cize uplne ina velicina).
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár