Americká vesmírna agentúra NASA plánuje odpredať medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS súkromnému sektoru.
Na tlačovej konferencii zhŕňajúcej plány NASA ohľadne misií na Mars to uviedol Bill Hill z NASA, upozornil TechCrunch.
ISS je spoločným projektom viacerých vesmírnych agentúr, NASA, ruskej Roscosmos, európskej ESA, japonskej JAXA a kanadskej CSA. Hlavnú pozíciu majú ale NASA a Roscosmos a ISS sa delí na dve sekcie, americkú a ruskú.
NASA má zabezpečované financovanie ISS do roku 2024 a jej strednodobou prioritou sú ľudské misie na Mars. Agentúra chce stanicu ale zachovať pre pokračovanie výskumu na nízkej orbite a približne v polovici budúcej desaťročnice ju chce odpredať súkromnej entite.
Bližšie podrobnosti o pláne odpreja, možných záujemcoch, plánovaných krokoch Ruska, cene a ďalších podmienkach nie sú k dispozícii.
Pohľad z modulu Cupola stanice ISS na Zem, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / NASA)
ISS a začala budovať už v roku 1998, ľudská posádka je na nej nepretržite od 2. novembra 2000. Po ukončení amerického programu raketoplánov lietajú s ľudskou posádkou na ISS v súčasnosti len ruské lode Sojuz. Práve v piatok začala ale na ISS inštalácia nových dokovacích adaptérov, ktoré umožnia sa na stanicu pripájať novým lodiam vrátane lodí od SpaceX a Boeing automaticky bez použitia robotického ramena. Prvé americké súkromné lode by mali ľudskú posádku na ISS doviesť v budúcom roku.
ISS sa nachádza na obežnej dráhe vo výške tesne viac ako 400 km a jej doba obehu dosahuje cca 93 minút.
Podľa údajov z konca minulého roka ISS dosahuje hmotnosť 419.5 ton, jej vnútorné obývateľné priestory majú 388 metrov kubických a celkové vnútorné priestory so vzduchom 916 m3. Dĺžka ISS dosahuje 109 metrov a solárne panely generujú cca 84 kW elektrickej energie.
Obytné priestory na ISS (video: NASA)
Na ISS sú desiatky počítačov, v americkej časti je ich 44 využívajúcich sto rozličných sietí. Chod ISS riadi softvér, ktorý má cca 2.3 milióna riadkov zdrojových kódov.
Na ISS sa permanentne realizuje veľké množstvo vedeckých experimentov. Okrem možnosti pozorovať a analyzovať neustále Zem je hlavným prínosom absencia gravitácie respektíve prostredie s mikrogravitáciou. Množstvo experimentov sa tak zameriava práve na využitie prostredia bez gravitácie, pričom viaceré experimenty majú reálny prínos aj pre život na Zemi.
A dokonca este stale mozne je, ak to kupis mimo Slovenska a tych par dalsich statov, ktore zaviedli ekonomicku totalitu obmedzeniami kesu. Napriklad hned vedla v Rakusku.
Komunistická mentalita: "Kto nekradne aspoň hodinu okráda vlastnú rodinu", je večné živá a smrdí ako večne zivý syfilitik Lenin bez impregnacie a chladenia.
Ale prosim ta, vsak vsetci vieme ze aj napriklad musk sem chodi po mudrosti. Stale tu pise chvalu na svoju teslu.
Aj gates sa obcas objavi. Jobs tiez s napadom na ipad sa najprv doseil sem poradit.
dsl.sk urcuje trendy buducnosti sveta, takze niet sa comu divit.
Ale napríklad Hawking to mal komplet hotové a došiel si len overiť to integrovanie podľa znamienka a či je na prehadzovačku niečo lepšie ako WD40-ka, takže občas sa nájdu aj výnimky.
Predám ISS po prvom majiteľovi, využívané len cez víkend. Najazdené 165 000 poctivých slovenských kilometrov. Jazdené doktorom zo švajčiarska. Nefajciar.
Tak to bude riadne drahá búda . A ani vyvetrať sa tam nedá.
Ale teraz vážne .
Čo sa stane kebyže vyhodím z okna ISS
handru v smere letu stanice?
Stále by letela predomnou? Alebo čo?
Houby o tom viem, ale povedal by som, že sa bude od teba vdialovať rýchlosťou, akou ju hodíš, teda k rýchlosti letu stanice sa pridá rýchlosť, ktorú handre dodáš...
Tiež som si to tak predstavoval.
Takze keď kozmonaut vystúpy z ISS , opatrne zavre za sebou dvere,
chvíľku ešte podrží kľučku aby sa ustálila jeho rýchlosť a potom sa pustí.
Tak sa vlastne nebude nic diať , stále bude trčať pri prahu dverí ISS a rotovať okolo zemegule ? Či čo .
Re: Hmm...
Od reg.: čak noriz
|
Pridané:
21.8.2016 14:48
handru drzi kozmonaut v ruke, nema rychlost...nato aby predbehla lod, by musela byt v pohybe a kozmonaut by musel do nej prasknut bejzbalkou, aby lod predbehla.
Vyhodením handry z okna ISS udelíš stanici hybnosť nepriamo úmernú pomerom hmotností handry a ISS, čím ťažšia handra (napríklad mokrá) tým väčšia hybnosť a tým rýchlejší zánik v troskách a plameňoch celej ISS, ktorá po zlyhaní korekčných trysiek to našije rovno do Bieleho Domu a hysterická Clintonová alebo iný psychopat ihneď po katastrofe vydá rozkaz na odvetný úder na Moskvu, Kremeľ následne bez milosti odpáli zbraň posledného súdu, TSAR bombu kdesi na severnom póle a na niekoľko storočí zlikviduje ekosféru aj biosféru na planéte Zem.
Tak radšej žiadne pičoviny, handru pekne opatrne odhoď do koša.
Nerozumiem tomu šetreniu. Aj viacero projektov distribuovaných výpočtov nebeží(Seti@ a spol...), lebo Bobama to stopol.
Neviem čo sa tam v USA deje, ale neviem či stavajú silnejší superpočítač ako má momentálne žltá Čína, raketoplány nechali úplne zakapať, aj kopu iných projektov.
Lol....
Od reg.: shapira
|
Pridané:
21.8.2016 14:48
Dost na rit pre toho co to kupi a bude tam byvat..
Klasicke problemy : upcha za hajzel,je to celeee v píp...
Minie sa kava a mlieko,je to proste v prdeli.. supermarket nema za "rohom"
Donaska jedla? Hmm.. si pozrem kto mu donese pizzu do hodiny ...
A neratam vobec napriklad ked si niekto "usere" v tom priestore ako "chlpaty sofer kamionu"co prisiel na exkurziu, ved vsetci pokapu od smradu
Re: Lol....
Od reg.: shapira
|
Pridané:
21.8.2016 14:53
Inac fekalisticka otazka pre uzivatelov dsl : ak serviruju na palube "prďoidné" ( potrava co nadúva) pokrmy,kde chodia prdeť?
Ci astronauti neprdia? Ved vzduch je tam len jeden.. len sa cisti.. ale tak ci onak, ak si da posadka, napr 5 z 10tich prazenicu s cibulou (zvysena tvorba plynov) tak pochybujem,ze v dalsej casti stanice nie jebcitit po chvilke daco cobpriponina hnede skafandre v dolnej casti az po clenky :-)
Pošli kvety
Od: dnes má meniny Jana
|
Pridané:
21.8.2016 17:27
Predam polovicu dvojdomu v osobnom vlastnictve, hmotnosť 419.5 ton, objem 916 m3, obývateľné priestory pre vypocet dane 388 m3, dĺžka 109 metrov, vsetky inzinierske siete su bezdrotove, vlastna cisticka, solárne panely 84 kW, kolaudacia r. 2000, hlucni susedia, ale nekonecny pozemok, tiche prostredie, krasny vyhlad na hory a ocean. Len seriozny zaujem, SMS +1 (1) 1, vecer UTC. Nie som RK.
..a tá sa už nevie dočkat, kedy si tam spraví *srdíčkový domčok - však kde inde by sa našlo diskrétnejšie, kliudnejšie, odlahlejšie míesto, jako v ISS - x km nad zemou, na geostacionárnej orbite..