neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Čína vypúšťa satelit pre kvantovú komunikáciu, stavia kvantovú komunikačnú sieť

Značky: kvantové šifrovanieČína

DSL.sk, 15.8.2016


Čína aktuálne oznámila a realizuje dvojicu projektov, ktoré ju zaraďujú na čelo vývoja v oblasti kvantovej komunikácie.

Podľa oznámenia Čínskej akadémie vied krajina aktuálne vypúšťa satelit pre kvantovú komunikáciu.

Satelit otestuje princíp tzv. kvantového previazania častíc, využiteľný na kvantovú komunikáciu, na nové rekordné vzdialenosti.

Kvantové previazanie je jav, pri ktorom sú niektoré kvantové vlastnosti dvoch častíc vzniknúcich spolu istým spôsobom a bez ohľadu na ich aktuálnu fyzickú vzdialenosť previazané. Doteraz bolo previazanie otestované na vzdialenosť 143 km, čínsky satelit ho umožňuje otestovať na 1200 km.

Podľa dostupných informácií totiž satelit vyšle dvojicu previazaných fotónov do dvoch pozemných staníc vzdialených od seba práve 1200 km.


Predstavenie projektu nového satelitu (video: CCTV)



Efekt kvantového previazania je následne možné využiť na bezpečnú komunikáciu. Téme sme sa detailnejšie venovali v tomto článku.

Podľa informácií Čínskej akadémie vied satelit ale nie je jediným aktuálnym projektom kvantovej komunikácie realizovaným v krajine. Okrem neho krajina ešte tento rok spustí pozemnú kvantovú komunikačnú sieť o dĺžke dvetisíc kilometrov medzi Pekingom a Šanghajom. Sieť má byť reálne použitá na komunikáciu na vládne účely a vo finančnom sektore.

Kvantová komunikácia založená na kvantových javoch ponúka najmä do budúcnosti viacero výhod. Okrem toho, že ponúka bezpečnosť založenú na fyzikálnych javoch, je na rozdiel od klasických dnes masovo používaných kryptografických algoritmov odolná aj proti prípadným výkonným kvantovým počítačom.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Aj ja chcem kvantovu pripojku domov od Telekomu. S FUP-om aspon 2GB
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

o fup sa nemusis obavat, ale ta kvantova pripojka...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Urcite sa najde aj taky odbornik, co kvantovu komunikaciu rata po bytoch.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Este ratat dajme tomu ale zavadzat po tych bytoch. To bude kvantum kvantovych pripojok.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Dufam, ale ze si to myslel tak, ze panelak ma 5 vchodov po 16 bytov = 80 bytov.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

no to nam vznikne 80 qbytov :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Určite?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

v podstate nie, pretože na poschodí budeš mať 0-N qbytov až do vtedy kým na poschodie prídeš. Vtedy budú na poschodí 3 qbyty, resp. na prízemí 2 qbyty. Ale akonáhle poschodie opustíš, qbyty sa dostanú do kvantovej superpozície a znova bude na poschodí 0-N qbytov.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Použitím kvantovej superpozície mi však nič nebráni prísť na viac poschodí naraz a celý ten bordel ešte viac rozmrdať.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

presne, kde si študoval kvantovú superpozíciu? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Snáď kedy, nie? Kde jasne nie je jasné.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aka "siet" ?? a .. Na co su vam pripojky ?!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

... taketo scifi. Okamzita vymena informacie bez ohladu na vzdialenost ?
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

normalka, idem podjebat zenu a kym zasuniem do milenky tak uz mi stara vola ze ju podjebavam. Nechapem ako to vie, asi preto ze moja milenka je dvojca s mojou starou a nejak spolu komunikuju...
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Ibaze by, na rozdiel od komunikacie cez satelit, principialne v kvantovej komunikacii, s vynimkou odstranovania zabezpecenia, zbytocny, skutocne.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

naco trtkas dvojca, to ma hadam vyznam iba ked mas v posteli obe alebo ked sa pomylis
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

ooh boze ty si taky samec, chcem sa s tebou kamaratit.
mame ta za taketo reci po pleci potlapkat, to potrebujes? ci medzi kamaratmi si z teba robia srandu tak si chodis vylievat fantaziu do diskusii na dsl? :)
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Jop, doslovne bude jedno či ste 5m alebo 1000km. Paráda
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

jj, zlepsia sa pingy. Je to prelom v online hrani.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Musis preniest aj info o merani inak sa nrdozvies nic. Cize zalezi aj na vzdialenosti. Na mars to nebude fungovat hned. Tu ide o to ze ten prenos nezachytis a neda sa odpocuvat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie nie, informacia sa nemoze sirit vacsou rychlostou ako svetlo
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Tu sa ale ziadna informacia nesiri. Vysvetlim ti to velice jednoducho.

Ide o system a sposob interpretacie daneho stavu. Nesiri sa informacia, siri sa svetlo a jeho stava, a nasledne sa interpretuje. Cize mozes mat 0 ping absolutny, na akekolvek vzdialenosti:


Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Si na marse, druha osoba na zemi. V strede medzi tymito planetami, sa nachadza komunikacny kvantovy bod, vysle jeden foton na zem, druhy na mars. Dopadnu na obe planety naraz, ale vzdialenost na svetelnu rychlost je dvojnasobna. Na oboch planetach sa dany stav svetla interpretuje, cize na oboch planetach naraz vyjde 0 alebo 1, alebo A, B, akakolvek interpretacna sustava existuje. Nasledne, zmenis kvantovy stav daneho fotonu, na jednej planeta, a vkada kvantovemu previazaniu sa zmeni stav aj na planete druhej, bez toho aby druha strana cokolvek spravila, a zaroven jej neboli poslane ziadne nove informacie. Ale ta druha strana uz vie, ze stav uz nieje 0 ale 1, a tuto zmenu vie v rovnaky casovy okamich ako prva straa zmeni spravi. Cize 0 time. Kapisto ?
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Si na marse, druha osoba na zemi. V strede medzi tymito planetami, sa nachadza komunikacny kvantovy bod, vysle jeden foton na zem, druhy na mars. Dopadnu na obe planety naraz, ale vzdialenost na svetelnu rychlost je dvojnasobna. Na oboch planetach sa dany stav svetla interpretuje, cize na oboch planetach naraz vyjde 0 alebo 1, alebo A, B, akakolvek interpretacna sustava existuje. Nasledne, zmenis kvantovy stav daneho fotonu, na jednej planete, a vdaka kvantovemu previazaniu sa zmeni stav aj na planete druhej, bez toho aby druha strana cokolvek spravila, a zaroven jej neboli poslane ziadne nove informacie. Ale ta druha strana uz vie, ze stav uz nieje 0 ale 1, a tuto zmenu vie v rovnaky casovy okamich ako prva strna zmenu spravi. Cize 0 time. Kapisto ?
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Si na marse, druha osoba na zemi. V strede medzi tymito planetami, sa nachadza komunikacny kvantovy bod, vysle jeden foton na zem, druhy na mars. Dopadnu na obe planety naraz, ale vzdialenost na svetelnu rychlost je dvojnasobna. Na oboch planetach sa dany stav svetla interpretuje, cize na oboch planetach naraz vyjde 0 alebo 1, alebo A, B, akakolvek interpretacna sustava existuje. Nasledne, zmenis kvantovy stav daneho fotonu, na jednej planete, a vdaka kvantovemu previazaniu sa zmeni stav aj na planete druhej, bez toho aby druha strana cokolvek spravila, a zaroven jej neboli poslane ziadne nove informacie. Ale ta druha strana uz vie, ze stav uz nieje 0 ale 1, a tuto zmenu vie v rovnaky casovy okamich ako prva strana zmenu spravi. Cize 0 time. Kapisto ?
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

ked pises, ze komunikacny bod sa nachadza v strede tak vzdialenost na svetelnu rychlost nie je dvojnasobna

Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ty si najprv uvedom, ze kvantovym previazanim nie je mozne prenasat nahodnu (uzitocnu) informaciu, takze nerozumiem o com tu tento cely clanok je

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

máme problém čítať tieto informácie, ale ako vidíš čína sa to snaží vymyslieť. A už aj majú prvotné úspechy za sebou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a istotne vymyslia aj perpetum mobile (1. 2. aj desiateho druhu), lebo im nikto nepovedal ze to neni mozne
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Skoro presne. Akurat pri previazani dochadza k situacii, ze previazanie sa stava nezavislym na case, takze previazanie vlastne existovalo uz predtym a vysielanie je uplne zbytocne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to nie je celkom pravda, pokial vlnova funkcia neskolabuje, ani diva srnka v case ruje netusi aky bude vysledny/skolabovany stav systemu a nevie to ani samotna kvantova mechanika, lebo je zalozena na fundamentalnej pravdepodobnosti hlboko vo svojich principoch - napriek tomu sa ten vysledny stav (o ktorom dopredu netusi ani panboh) na previazanu casticu prenesie okamzite ... to mi prosim vysvetli
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/i5r
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Heeeee? Nerozumiem, co s tym ma sch. macka? Sch macka neni zanny paradox, to je jasne jak facka. Kvantovo-mechanicke divy su vlastne pre mikrosvet (lebo planckova konstanta je tak mala). Akonahle sa prenasame na vacsie a vacsie struktury, kvantovo-mechanicke vlastnosti sa ultmuju/stracaju. Teda oni tam furt su, ale pravdepoodbnosti su 10^(-10000) a teda ich neporozujeme a prakticky nikdy v celej historii vesmiru nenastanu. Napr. ak je rozpad jedneho atomu cisto kvantovo-mechanicka zalezitost (ani diva srnka v case ruje netusi kedy sa to-ktore JEDNO radioaktivne jadro rozpadne, moze to byt za 1 sekundu aj za bilion rokov), ked tych jadier mame napr. triliony (10^18), zazracne sa akosi synchonne spravaju a taka velikanska zmeska (pocet) atomov uz ma svoj krasny polcas rozpadu a ten jednoducho plati. KAzdy jednotlivy atom sa pritom rozpada totlna nahodne, ale z hladiska celkoveho velikanskeho poctu sa da povedat, ze napr. za 20 dni sa ich rozpadne polovica z toho poctu (to je ten polcas rozpadu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je jasné že nie. To písať ani netreba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri sch macke: superpozicia stavov rozpadnute jadro & nerozpadnute jadro je krasna kvantovomechanicka predstava a ozaj funguje pre JEDNOM jadre, resp. malom pocte (tisice, miliony ...), ale akonahle sa tato zalezitost mechanizmami prenasa na coraz vacsie a vacsie struktury az na ampulku a jednom, tak vlnova funckia daaaaaaaaaaaaaaaaaaaavno skolabuje a vybere si jeden stav a macka je bud ziva alebo mrtva. Ceska wiki tam ma nejaky hlod, ze "Gravitační pole však rychle způsobí dekoherenci stavů." Co ma gravitacia spolocne s mikrosvetom, ani trt, tam nema ziadnu silu/rolu.

Ano boli uspesne snahy dostat do kvantovo-mechanickej superpozicie "pomerne velke" sustavy, ako biliony atomov ci aj viac, stale to vsak boli radovo nanogramy a nie kilova macka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoducho ty ako masa radovo 10^2 kg (radovo 10^28 atomov) kvantovo nepretunelujes tak, ze napr. prejdes cez stenu alebo sa objavis na povrchu Mesiaca, alebo nebudes na dvoch miestach zaroven, ako taky elektron.

Aj keby si cakal miliardu-nasobok doterajsieho veku vesmiru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosim Ťa, podaj mi dva zaručene nepreviazané fotóny.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A keby ta diva srnka nebola v case ruje?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak by nebola zalozena na fundamentalnej pravdepodobnosti a teda by nebolo iste, ci vobec je, nieto este to, ci je srnka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale som to nepotreboval vysvetlit :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Práveže chyba lávky.

Informácia sa šíry nekonečnou rýchlosťou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lávka je v poriadku, len s negáciou to už nie je rovnaké.
Informácia sa nešíri konečnou rýchlosťou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je podstata tejto kvantovej komunikácie niekde inde? Mne to tak príde, že prínos je v možnom šifrovaní a nie samotnom prenose nejakých dát na základe tých kvantových častíc. Ale aj mýliť sa môžem.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

klasicky bit ma stav 0 alebo 1. Kvantovy bit ma ale stav len s urcitou pravdepodobnostou. Existuju aj ciste stavy (cize 0 a 1), ale to by qbit stratil vyznam.

Tu je celkom pekny a jednoduchy clanok:
http://dopice.sk/i5n
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

jedna sa o dve rozne veci. jedna vec je kvantovy pocitac a druha komunikacia na kvantovej previazanosti.

ta prva pojdenava o tom, ze v 1 qbite mas obsiahnute vsetky stavy a teda aj ako keby vsetky informacie, ktore chces, sucasne. a je ti jedno, ako sa ten qbit prenasa a co je jeho nositelom (elektron, foton, ...)

ta druha, previazanost, hovori len o tom, ze ked zmenis stav 1 fotonu tak sa zmeni aj stav druheho fotonu. ale tu sa nejedna o ziadne vypocty, cista mechanicka zmena stavu.

v praxi to znamena, ze to prve bude sluzit ako klasicky pocitac u teba pod stolom, a to druhe bude mat funkciu podmorskych kablov. takze sa pytas na dve rozdielne veci
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Instantne medzi sebou "komunikuju" len previazane castice, ALE neda sa to vyuzit na prenos informacii. Je to ako keby si dvaja ludia hadzali mincou, pricom ked jeden by mal znak, tak okamzite by vedel, ze ten druhy ma hlavu. To ti nijako nepomoze, neziskas takto ziadnu informaciu.

Dokonca sa spekuluje, ze previazane castice medzi sebou vytvaraju cervie diery a tymto sposobom komunikuju. Dajte si do googlu EP = EPR ak chcete vediet viacej.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

diery v priestore nie su mozne. Previazanie je ciste informacne (virtualny matematicky vztah bez vysvetlujucej priciny). Je to ako ked nieco hovoris alebo premyslas, robis to ty, teda mozog, da sa to popisat ako, ake k relevantnemu vysvetleniu sa nedopracujes, lebo jav nemoze piposovat sam seba, islo by o paradox. Nieco ako vymyslene cestovanie casom ci ine blbosti. Je to ako tvrdit ze existuju carodejnice, ano existuju, ale len ako vytvorena informacia mozgom cloveka.

previazanie je treba v prvom rade priznat, kos na peniaze a neuplne rozpoznanie pozorovaneho javu, co tvrdi velke mnozstvo profesionalnych vedcov (najimanych aj bankami koli bezpecnosti uchovania informacii), ale nie je to dost fantasticke, tak sa to od tych (normalnych) nedostava na verejnost.

Bezne sa docitas a najdes navod ako vyrobit benzin pomali zo vzduchu za 3,50 a to aj patentovanych... Takze asi tolko.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nuz, najprv musis vyrobit previazane castice, tie nasledne dopravis na miesta a tam jednu z nich upravis tak ako chces a ta druha sa upravy rovnako. teda prenos informacie je okamzity, ale doprava tych castic kam potrebujes nieco trva - aspon tak to chapem
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie. Presun stavu je okamžitý, ale nevieš to upraviť ako ty chceš, t.j. povedzme skolabovať na "1,1,1,0,0,0,1,1,1". Skolabuje to náhodne (ale rovnako na oboch stranách) - t.j. nepríde k prenosu informácie. Môžeš tým potom ale zašifrovať správu a tú poslať svetelnou rýchlosťou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Inak povedane sifrovaci kluc sa neprenasa standartnou cestou a neda sa 'odpocut' lebo nejde klasicky ale cez kv. Previazanie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo si ludia myslia že kvantový prenos je šifrovaný? O bezpečnosť prenosu sa stará samotný fyzikálny jav previazania dvoch subatomárnych častíc. Šifrovanie nieje potrebné, ak sa pokúsiš prerušiť previazanie "linka" ti spadne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Lebo tomu nechapu :). Jednoducho sifr. Kluc ss posle cez kvantove previazanie a zasifrovane data idu klasicky. Tak ako som pisal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Klasicky cez podmorský kábel až na ISS.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Metalicky ci opticky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie metalisticky, ale rockovo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

informacia sa nesiri rychlejsie ako svetlo, zmena ale moze nastat sucastne, cize, striedanie 0/1 bude putovat rychlostou svetla, alebo nastane znamy stav okamzite pokial ho prepravis a otvoris.

je to ale velmi zavadzajuce a skor ide o vytahovanie penazi stavajuc na neznalosti platiacich. v skutocnosti zavries par rukavic do krabic, jednu prepravis na vzdialene miesto, ked svoju krabicu otvoris, okamzite vies ze ta druha obsahuje lavu alebo pravu, podla toho aku mas ty.

rovnaky humbuk je okolo neurcitosti. pred tym nez sa to zmanipulovalo na prispevky od statov na vyskum islo len o toto: nemozes zmerat velicinu lebo meranim dochadza k jej zmene (snimanie je ako by si do toho zaroven strkal prstom). nic menej nic viac.

To ze sa zachova merany jav vzdy rovnako ak ho merias rovnako sa uz akosi umyselne zamlzuje, nehovoriac o rozdielovych hodnotach 2 merani, ktore ti vylucenim daju skutocny vysledok, a ten je tiez vzdy rovnaky ak okolnosti su rovnake.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zabudol si na podstatnu vec a to je na co sa to pouziva. Prenesie sa cez to sifrovaci kluc. Ten sa zisti entaglentom. A nie je ho mozne cestou odchytit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas tam elementarnu chybu. Neposielas rukavicu ale jej superpoziciu cize je tam aj lava aj prava a aj vsetko medzi tym. Co tam je sa zisti az pri merani. A ta informacia sa okamzite prenesie aj na previazanu casticu. Stav je urceny az pri merani. Neni urceny dopredu to uz mame experimentalne overene. Na detaily previazania su musime pockat ale pouzivat to uz mozme
Odpovedať Hodnotiť:
 

vseobecne plati, ze nic sa nesiri rychlejsie ako je max rychlost, teda c, co je aj rychlost svetla. plati to aj o gravitacii. v kazdom pripade tu nejde o rychlost posielania dat ale o zabezpecenie. rmax ychlost bude stale rovnaka a to je c.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cina cim dalej, tym viac uteka Zapadu v technologickom rozvoji. Zatial co Zapad riesi neustalu miniaturizaciu a ako predat dokolecka to iste v inom obale (ale za poslednych niekolko desatroci nic velke a zaroven realne pouzitelne nevynasli), tak Cinania riesia uplne nove problemy rychlostou svetla. Ujo Babis mal pravdu, ked par rokov dozadu tvrdil, ze za 50 rokov sa sem Cinania budu chodit pozerat ako do skanzenu.
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Akoze nie? Vrcholom vyvoja teda nie je Pokemon Go? A sakra...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tu je to vysvetlene, min. 2.24 a 22 minuta
https://www.youtube.com/watch?v=_r_6G0nxYPg
Odpovedať Hodnotiť:
 

a bude chleba lacnejsi?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

a dal som si like.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

To sa dá? Do prdele, celé tie roky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie, ale budes vediet, ze ked ti po par dnoch splesnivel na policke, to iste sa stalo aj tvojmu susedovi a takto si vlastne date signal, ze je cas kupit novy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mal som pocit, že kvantovo nevieme prenášať a čítať informácie, keďže po prečítaní sa stav vždy zmení. Nie je predsa možné vedieť či sa stav zmenil preto, že som ho prečítal, alebo preto, že mi niekto poslal nový. Teda hádam, že nejak to majú vymyslené ak to robia. Ale nemám šajnu ako. Teda pokiaľ to nesynchronizujú inou technológiou, npr. rádiovo. čo by v tom prípade vlastne stratilo význam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebolo by lacnejšie namiesto satelitu to dať do lietadla a lietať s tým po celom svete?
Môžeš meniť vzdialenosť, skúmať vplyv rýchlosti a ušetríš jak sviňa
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len s tým rozdielom, že najprv to pôjde do ich armády:) Určite nie do sveta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak tomu spravne rozumiem tak "kvantova previazanost" je jav ktoremu este nikto nerozumie ale uz ho chceme znasilnit na "vedecke=vojenske" ucely? ludstvo je nepoucitelne :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a co budu kvanta, zrnka ryze?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár