neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Ubuntu chce skončiť s 32-bitovou edíciou už na jeseň

Značky: Ubuntu64 bitov

DSL.sk, 7.7.2016


Spoločnosť Canonical, tvorca stále najpopulárnejšej desktopovej linuxovej distribúcie Ubuntu, zvažuje skoré ukončenie vydávania 32-bitových verzií pre x86 platformu.

Vyplýva to z minulotýždňového návrhu Dimitrija Ledkova.

Prvé 64-bitové procesory platformy x86 sa objavili v roku 2003, od AMD. 64-bitové x86 Intel procesory nasledovali v 2004.

V súčasnosti sú všetky x86 procesory v ponuke Intelu a AMD určené pre osobné počítače a servery 64-bitové, výnimkou sú napríklad procesory Intel Quark pre IoT zariadenia.

Ako Ledkov ale upozorňuje, vytváranie a najmä testovanie 32-bitových i386 verzií pre x86 platformu stojí Canonical nezanedbateľné zdroje. Zároveň viacerí tvorcovia softvéru, napríklad Google Chrome, ZFS a Docker, ukončili poskytovanie 32-bitových verzií a celkovo je otázne dokedy bude možné poskytovať pre 32-bitový softvér kvalifikovanú bezpečnostnú podporu.

Ledkov preto navrhuje, aby už od októbrovej verzie Ubuntu 16.10 neboli poskytované 32-bitové ISO obrazy inštalačných DVD pre serverovú ani desktopovú verziu Ubuntu. i386 architektúra by ale naďalej ešte bola podporovaná, k dispozícii by boli jadro, netboot inštalátor, i386 obrazy pre nasadenie v cloude aj 32-bitové balíčky. 32-bitové aplikácie z Ubuntu ale aj tretích strán by tak stále mohli byť spúšťané na 64-bitových inštaláciách a odvodené distribúcie by mohli ponúkať aj inštalačné médiá 32-bitových verzií.

Takúto podobu podpory i386 navrhuje Ledkov aj pre Ubuntu 17.04 a 17.10, pričom pri 18.04 LTS už navrhuje ukončiť všetku podporu vrátane i386 jadra okrem zostavovania i386 balíčkov pre umožnenie behu aplikácií na 64-bitových inštaláciách. Od verzie 18.10 navrhuje ukončiť aj túto podporu architektúry i386.

To samozrejme ale neznamená koniec podpory i386 v roku 2018, keď Ubuntu má pre LTS verzie dlhodobú päťročnú podporu. Verzia 16.04 LTS s plnou podporou 32-bitovej verzie bude podporovaná ešte do roku 2021 a verzia 18.04 LTS s možnosťou spúšťať 32-bitové aplikácie do roku 2023.

V následnej diskusii niektorí vývojári navrhovali ešte radikálnejšie kroky a väčšie ukončenie podpory i386 už od 16.10. Ďalší naopak zdôrazňovali potrebu existencie 32-bitových verzií u edícií určených pre menej výkonné a typicky staršie počítače ako napríklad Lubuntu a Ubuntu MATE. Tvorcovia týchto edícií by ale s navrhovanou podporou i386 samozrejme mohli ďalej produkovať aj inštalačné obrazy po verziu 17.10.

Spoločnosť Canonical zatiaľ ale nezverejnila definitívne kroky a zatiaľ ide iba o zámer.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


inzercia



Diskusia:
                               
 

Vravi niee
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Pokrok bolí,
preto ho treba urobiť rýchlo, aby sa nepredlžovala agónia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A aký zmysel má ukončiť 32-bitový OS???
Tie aplikácie, či OS sú odladenejšie a menej problémové, a v pohode to stačí väčšine.
Aj spomínaných 640kB by stačilo naozaj na dlho, keby zopár truhlíkov nebolo nenažýraných...
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

Tie aplikacie rozhodne niesu odladenejsie. Ziadny z vyvojarov nebude mat 32bitovy system ako hlavny. Uz len za to zeby im tam nesli dnesne IDE, Virtualboxy atd..
a PAE kernel je ciste zlo a neni to standardna vec.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Kam ide Tvoje iDE? Moje iDE ide do obchodu, kúpiť potraviny. a Tvoje iDE? Kam ide?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

V Linuxe funguje distribúcia aplikácií inak ako pre wydle. Prakticky ku všetkému sú k dispozícii zdrojové kódy a je úplne jedno pre akú platformu (x86, x86_64, arm32, arm64, powerPC atď) sa skompilujú, takmer vždy fungujú rovnako.
Pre wydle sú obvykle dostupné iba binárky, ktoré fungujú jedine na x86, prípadne x86_64.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

aky zmysel ma pchat prachy do jeho vyvoja? Uz pri W10 som bol prekvapeny, ze 32ku nezarezali. Pomaly bude 10 rokov co mam v PC 4 a viac GB ram, a do najlacnejsich kancel PC sa tiez davaju 4GB. 32bit system je dnes prezitok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie je...
Prežitok sme ak my tu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To je tak, ked kedysi este v pociatkoch sa prechadzalo zo 16bit na 32bit, tak snazila sa presadit myslienka, ze platformu rozhodne nastavenie kompilatora a teda zdrojovy kod by bol jednotny. U tej myslienky vznikla mimochodom aj Java....
Zial cim viac pribudalo rychlokvasenych programatorov odchovanych na VC++, BCB, VB, atd.. tak tym viac dostavalo taketo riesenie na frak, preto portabilnost kodu zanikala rychlostou blesku.
Teraz uz 3/4 programatorov netusi ako bezia procesy, nevedia co je to prerusenie, alokovanie prostriedkov a pamate je pre nich spanielska dedina a keby zanikly aj odladovacie vynimky, tak by nemali ani na suchy chleba, lebo ich kod by bol pre mnozstvo bugov prakticky takmer nepouzitelny. A vdaka nim prave nastava problem s udrziavanim kodu na viacero platformach (x86,mips,risc,x64, atd..).
Cele to ide do kytek, smutne, no pravdive. Posielam teda kvety ;)
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

Odporucam menej chlastat alebo fetovat a trochu vytriezviet. Prechod z 16bit na 32bit bol hlavne o prechode z real modu do protected modu a tak isto o adresacii vecsej pameti.
Jaky rychlokvaseny programatory vo VC++? VC++ nikdy nebolo jednoduche naklikatelne prostredie ako VB alebo Delphi takze zrovna tam tych rychlokvasov az tak vela nebolo. A miesanie Javy je uz uplne mimo, ktora bola postavena na uplne inej filozofii. Tam neslo o prenostitelne zdrojaky ako o univerzalny bajtkod ktory moze bezat vsade kde bude VMko.
Paradoxne dnes je situacia jednoduchsia. V podstate su 2 najrozsireniejsie platformy - ARM a Intel x86/64. Vsetko ostatne je pre bezneho uzivatela exotika a vecsinou s tym do priameho kontaktu nepride.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

uz by mohla hadam aj 128bit era pomaly zacat, co by to znamenalo pre programatorov
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

dokopy nic, alebo len velmi malo. kompilator sa postara...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale vzhladom na to, ze 64bit umoznuje adresovat 16 exabytov pamate, tak 128bit nejako nesuri.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a kolko bytov treba na adresovanie 69 sexybajtov ?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

naco byty? Staci cimra.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

My sme u nas v dedine v roku 1950 nemali ani jeden traktor a kazdy mal nejaku pracu. Potom prislo druzstvo, traktory a ludia nevedeli co od dobroty, lebo mali malo prace. Tak v robote popijali a Fero Taragel zaspal a na poli ho presiel traktor. Ja som predtym kazdemu vravel, ze traktory su danajskym darom a ten osudny vecer mi kazdy v krcme dal za pravdu, niet nad dobreho kona. Ale tie dnesne deti kona nevedia ani podkut, ani dobre ulozit seno na zimu...
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Uhh neskonale zboznujem ked takyto samohoniaci ludia sa vyjadruju k veciam ktorym absolutne nerozumeju. Vacsinou su to taki co ich sokovala komplexita cviceni v C na FEIke a doteraz to povazuju za alfu a omegu ich programatorskeho zivota.

Prepac ale to ze nieco spravis v nizkourovnovom jazyku z teba nerobi ziadneho guru-ho. Zalezi absolutne na tom co robis a ake nastroje pouzijes (jazyk je tiez len nastroj).

Co sa tyka ostatnych veci...nebud smiesny programatori su castokrat zavisly na tej ci onej kniznici, runtime alebo dalsich veciach ktore ziadny jednotlivec, dokonca ani team a dokonca malokedy aj velka korporacia bude prepisovat na tu ci onu platformu.

To ze je vela "average" programatorov a vela "shitneho" softwareu nikto nespochybnuje lebo je to fakt
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Tak ten shitny software je tu preco? Lebo ludia nie su ochotni za software platit, aj ten programator musi z nieco zit. Je to programatorska obdoba "oni sa tvaria ze software kupuju, my sa tvarime ze programujeme".

Ja sa vobec necudujem, ze sw je v takom zalostnom stave, v akom je. Ak chcete lepsi sw, tak ho zafinancujte. 99% ludi nechce lepsi software.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

financovaný soft na tom často nie je oveľa lepšie ako free. Nájsť zdravý stred s dobrým pomerom ceny a vlastností softu je pre bežného človeka veľmi ťažké.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Tam nastava otazka, kolko z tych financii preslo vlacikom az na koniec ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

veď o tom píšem. Bežný človek takéto informácie nemá
Odpovedať Hodnotiť:
 

> to ze nieco spravis v nizkourovnovom jazyku
> z teba nerobi ziadneho guru-ho.

Mhm. A čo ho zo mňa spraví?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pokial vsetko nerobis v assembleri, tak to robis zle.
aj taky rollecroaster tycoon bol v assembleri nakodeny a aka je to uzasna hra?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

RychloKvasky dnes rastu na JAVE .NET a podobnych veciach.
Zial nedavno som videl jednom projekte-ing praci
mysql(): pohlavie varchar(1)

CAnonical chce usetrit a potlacit ludi na x64 platformu
kde procak ma viac "vylepseni"

A porovnavanie 16bit vs 32bit prechod nieje vhodne
32bity prisly naozaj velkym mnozstvom noviniek.
RAM, Pmode, nove registre a tak dalej.
Dnes tolko pamate co ponuka x64 bezny user nepotrebuje.
(za predpokladu ze nepouziva bloatware)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nevies, ze velkost pohlavia sa moze v zavislosti na podmienkach menit? :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

je jedno ake velke/male bude pohlavie ked to to prasa navrhlo na varchar(1) :D
ja som bol v tom, ze ak poznam vsetky pohlavia a ked uz chcem strasne setrit tak z toho spacham pre mysql enum
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Dnes tolko pamate co ponuka x64 bezny user nepotrebuje."
Rise of the Tomb Raider atakuje zaplnenie RAM na úrovni 8 GB. Stačí, že počas zapnutej hry otvorím Opera a systému dochádza voľná pamäť.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

A to iste sa hovorilo za cias ked ramky sa merali v kilobajtoch
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak konkretne x86_64 priniesol viacej veci, ako len vacsi adresny priestor. Napriklad ovela viac registrov, garantovanu pritomnost SSE2 pre floating point, ABI, ktore na prenos parametrov pouziva registre a nie zasobnik alebo garantovanu pritomnost SYSCALL/SYSRET.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

no ono sice dnes uz prakticky vsetky x86 procesory maju podporu 64bit ale zasa take jednoduche to nieje.Staci sa pozriet na Baytrail tablety ktore vdaka uefi bootnu len do 32bit.A to sa bude tykat aj roznych chromecast klucov a settop boxov kde budu atomy. Iste zalezi ako moc je na tych zariadeniach UEFI "pokazene" a uzamknute a ci vobec je moznost pre uzivatela robit taky upgrade. Da sa to aj tak obist ale predsa len 32bit distribucia je jednoduchsie riesenie.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Dat si Ubuntu na pocitac je ako kupit si Daciu, dakujem neprosim. MacOS forever!
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

jj, na Tvoje potreby: facebook a pindanie na DSL.sk asi ideálne resenie.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Tak moment, ja potrebujem vyladeny system s proffesional look and feel UI. Neboj mal som Ubuntu ale graficky to je vazne jeden velky shit.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Nj, dakujeme, ze si nam to ozrejmil...
Si len dalsi pseudoprofesional, ktory OS posudzuje podla toho, ci ma animovane ikony a priesvitne okna.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Po prve MacOS ma najkrajsie UI s vybornou odozvou, nestane sa ti ako vo Windows ze ked aplikacia neodpoveda tak ti to strhne UI alebo ked nieco bezi na main thread ze UI neide na 100%.
A po druhe je to Unix based system, takze vsetko co mas na linuze mozes mat aj tam.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Nie je pravda, ze vsetko co mas na linuxe mozes mat aj v macosx. Iba tu cast, ktora pouziva spolocne api, resp. tie kniznice, ktore su portovane na osx.

Keby si skusal napr. docker (mimo virtualky) alebo k8, tak by si mal dost smolu. Alebo aj take narocnejsie X11 aplikacie (Xquartz neimplementuje zaujimavejsie rozsirenia, napr. COMPOSITE).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co ti brani si to prekompilovat pre mac?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Zeby neexistencia funkcionality pre osx, ktora je pre danu funkcnost vyzadovana? Aj som dal som dva priklady, preto citame s porozumenim: 1) docker a kubernetes - vyzaduju podporu cgroups a ine linuxizmy, nebezi to ani na bsd, 2) COMPOSITE a dalsie extension v X11 Xquartz nepodporuje, lebo f*ck you, that's why.

A takych prikladov je kopec. A poslednym argumentom je samozrejme pohodlie, je rozdiel pouzit apt-get/yum/dnf a mat vsetko pripravene behom par sekund a je rozdiel sa j***t s brew alebo podobnym systemom, kde kazdy balik v polovici kompilacie zakape, lebo darwin je specificky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1) docker a kubernetes su stare koncepty len preobalene do ineho havu + docker bude native (lol) na OSX pomocou xhyve
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1) lol 2) xhyve je vm, pre docker ti vo virtualke pobezi linux, fakt "nativne".

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

1) trulo 2) vsak preto pisem ze "lol" native...ta vm podtym bude mat overhead 0.000000001% trulo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) prudko inteligentny argument 2) vzdy ti tam bude bezat linuxove jadro s virtualizovanym CPL=0 a teda nebude to nativne - ved tam kua musis mat linuxove jadro, bez neho to nespravis. Ked uz chces previest rec na nizky overhead, nikdy to nebude mat tak nizky overhead ako kontajner beziaci nativne na linuxe.

Odpovedať Hodnotiť:
 

1) trulo 2) lebo to je neuveritelne podstatna vec na desktope / notebooku sa srat s mikropercentami vykonu pri developmente. 3) lol trulo
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) inteligent 2) bavili sme sa o nativnej podpore a schopnostiach, ked k niecomu potrebujes linux, tak to nie je nativne. Aj pod windows to bezi pod hyper-v a neznamena, ze je to nativne 3) vsetky tvoje argumenty su tak uzasne inteligentne? Musis byt zabavny spolocnik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vymeňte si čísla a začnite niekde pri pive.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja facham na ubuntu z roku 2009 (slovnske greenie) a spokojnost,vsetko zatial funguje ako ma.

fundrak to z tymi traktorm palc hore o)))))))))))))))))))))))
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

aj u nas v praci ficia na ubuntu/debian/arch/fedora a nikto sa nestazuje.

Ano osx ma svoje vyhody ale ze povedat nieco taketo? :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Presne tak, načo Dacia, keď môžeš mať trojkolku ;-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

aj v archu uz mate snappyho
sudo pacman -S snapd
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to skonci aj greenie
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

neskonci,greenie 64-ka uz je na trhu aspon styry roky,vola sa Greenie10,ale kedze mam len 32-ku zelezo,tak fakcim na greenie9
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som nadpis zjednodušil na "Ubuntu chce skončiť už na jeseň". Môžem aspoň snívať.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

snivaj svoj velky sen,snivaj o laske stale,cakaj na svoj velky den,na lasku na znamenie

o))))))
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ak by ubuntu skončilo tak by nastal linuxový internetový armagedon, keďže pola distribúcií je založená na ubuntu

ale možno by to bolo dobre
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď sa pozriem na to ako dlho sa čakalo na najnovšie Ubuntu a hlavne avizované novinky a potom na fakt že napriek toľkému čakaniu sa v novom Ubuntu objavila spústa školáckych chýb pričom hlavná avizovaná novinka sa napokon do novej verzie Ubuntu nedostala, neostáva nič iné len pomyslieť si že nové Ubuntu bol len nepodarený vtip a keď si pomyslím koľko Linuxových distribúcií je skutočne založených na Ubuntu, tak mi to na dôvere v Linuxové distribúcie nepridá a vzhľadom k vyššie spomenutému ten armagedon Linuxu nieje až tak nereálny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

- linux sa vzdy dotahoval svojim gui k osx a win.
- ma neexistujucu hw podporu.
- instalacia s nastavenim je zazitok.
- jedine schopne ale najpomalsie distra opensuse a fedora valcuje rychlejsi *ubuntu.
- pravda je taka ze vyrobcovia hw su uplacany.
- kopa modernych postupov k manazmentu pamate a zdrojov vyuzitia na figu.
- orezky v speci zariadeniach su zufalo pomale a neodladene
- googlu trvalo 10 r. nez svoju verziu na ARM odladil do dnesneho stavu, ktora snad uz ani nie je linuxom
- na win sa nedotiahol ani po chybach microsoftu, predsa len, platena skupina developerov ktora sa kazdy den venuje kodu, je nieco ine nez dobrovolny mix roznej kvality.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár