neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Bližšie detaily o Linux Mint 18, beta pôjde upgradovať na finálnu verziu

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 10.6.2016


Tvorcovia populárnej desktopovej linuxovej distribúcie Linux Mint po utorňajšom sprístupnení bety novej verzie Linux Mint 18 na mirror serveroch vo štvrtok oficiálne oznámili vydanie beta verzie a zverejnili ďalšie detaily.

Nová verzia znamená výrazný posun oproti verziám 17.x z posledných rokov najmä interne, keď je založená na novom Ubuntu 16.04 LTS namiesto doterajšieho Ubuntu 14.04. Aktualizované tak je množstvo zahrnutých softvérov a použité je samozrejme aj jadro 4.4.

Prostredia Cinnamon a MATE sú použité v nových verziách Cinnamon 3.0 a MATE 1.14, ktorých novinky tvorcovia zhŕňajú v oznámeniach pre MATE a Cinammon verzie.

V oboch verziách prišlo k zmenám v manažéri aktualizácií, ktorý teraz ponúka medzi ostatnými aktualizáciami aj nové verzie jadra. Navyše teraz ponúka aj možnosť jednoduchšieho nastavenia pre menej pokročilých užívateľov, ktorý si vyberú len požadovanú celkovú úroveň medzi stabilitou a bezpečnosťou z troch možností.

Výrazne zlepšená bola podpora displejov s vysokým rozlíšením, k dispozícii sú nové aplikácie Xed, Xviewer, Xreader a Xplayer vychádzajúce z existujúcich open source aplikácií s cieľom zlepšiť ich integráciu v desktopových prostrediach. Mint prešiel u vlastných aplikácií na GTK3, predinštalované je grafické rozhranie pre firewall ufw, Gufw, a v manažéri softvéru sú ponúkané aj Steam, Spotify, Dropbox a Minecraft.

Linux Mint 18 bude podľa aktuálneho oznámenia podporovaný až do roku 2021. Z beta verzie bude možné upgradovať na finálnu verziu, ktorá sa očakáva predbežne v ďalšom mesiaci. Tvorcovia tiež potvrdili podporu upgradu z Linuxu Mint 17.3, ktorá bude k dispozícii po vydaní finálnej verzie.


Bledé prevedenie novej vizuálnej témy Mint-Y, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Linux Mint)



Tvorcovia odporúčajú preferovať na 64-bitovom procesore pred 32-bitovou verziou 64-bitovú verziu.

U beta verzie autori upozorňujú na možnú prítomnosť vážnych chýb a odporúčajú ju používať len na testovacie účely.

Odkazy na stiahnutie ISO obrazov inštalačných médií je možné nájsť na linuxmint.com. Aj vzhľadom na jarný incident s podstrčením infikovaných ISO je odporúčané overiť hash sumu stiahnutého súboru aj autenticitu súboru s hash sumami podpísaného kľúčom tvorcov. Postupovať je potrebné podľa tohto návodu.

U Linux Mintu 18 zmenili tvorcovia podpisový kľúč, ktorý používali už od roku 2009. Už v stredu sme zisťovali, prečo k tejto zmene prišlo a či náhodou nesúvisí s jarným hackom a útočníci sa prípadne nedostali k pôvodnému privátnemu kľúču. Rovnaký podpisový kľúč sa používa nielen na preukázanie autenticity sťahovaných ISO súborov ale tiež na preukázanie autenticity zoznamu aktualizácií. Tvorcovia Mintu zatiaľ na otázky neodpovedali.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami


inzercia



Diskusia:
                               
 

Moze byt. A uz sa na to tesim, zbavim sa windowsu a akonahle po 4 hodinach cakania k praktickemu lekarovi sa dostanem domov, tak budem rad vyskusat novy mintik.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Upgradovanie z bety na finalnu verziu je smrrrrrt!
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

jedine v tvojej blbej hlave
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

na windowsoch ano.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Tak, tak. Microsoft dokázal okabátiť smrť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Smrt robila na Hogfather day mikulasa, lebo keby nie, tak zanikne svet. Casnacaj mal zajat vilu zubnicku, lebo.. uz si nepamatam preco :) A yo este Smrt ma peknu dceru..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vynikajuce zhrnutie, len nepar faktickych pripomienok:
- Smrt je ineho rodu
- Sviatok je nazyvany Hogswatchnight
- Zanik hroziaci Zemeploche nevyplyva z nekonania konkretneho substituenta
- Casnacaj je nespravny preklad
- Zajatie nebolo požadovanou aktivitou
- Vila Zubnicka nebola ciel
- Smrt nema potomkov prveho radu
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Bud tak dobry a nespochybnuj Kanturkove preklady, ktore su najlepsie na svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Interpretacia subjektivnej predstavy posadnutostou lokalpatriotizmom je mozna s ohladom na naplnenie ocakavani zdroja najvacsieho vedenia i respektovani tradicii historickeho kontextu cielovej skupiny, spojenych s ritualnou konzumaciou inych napojov, umoznujuc sucnost dobra i inak nez postacujucostou vyhovovania specifikovanym poziadavkam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zanika vychadza s toho, ze uz nevynde slnko ak si dobre pamatam, pretoze tento sviatok bol pokracovatelom druidskeho ritualu.
Casnacaj v ENG bol Mr. Jonathan Teatime.
Vila zubnicka bol prostriedok.

Ale smrt v tom obchodaku to bolo super, je to uz par rokov co som to videl a este viac co som to cital.
Odpovedať Hodnotiť:
 

GubUGY http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Minty su plne bugov, radsej by som zvolil inu distribuciu
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

Daj si do googla LONG MINT
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem mint neak nemusim, akurat vcera som rozbehal bunsenlabs linux (crunchbang) vo virtualboxe a uplna spokojnost, jednoduche prostredie a slape to ako normalna instalacia
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ze mint je prilis jednoduche distro na teba co? Stiahni si rovno terminalovu distribuciu a bude pan !
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Nainstaloval som Ubuntu Mate a uplna spokojnost.
Popri tom mi uz Mint pripada ako taka zabehnuta zbytocnost, alebo zvyk, ktoreho sa akosi nevieme zbavit.
(nic proti Mintu)
Odpovedať Hodnotiť:
 

...virtualbox....odskusane....pekne....aj tak ostavam pri Archu. Radsej mat rolling updates ako cakat na nove hlavne verzie, ktore je vacsinou potrebne spravit ako novu instalaciu (samozrejme sa skopiruje /home a konfiguraky z /etc a vsetko je ako bolo...ale i tak..radsej sem tam opravit jeden konfugurak, ako sa zabavat s novou instalaciou). Ti co ma chcu sprdnut za to, ze rolling updates v Archu rozbije vzdy cely system, tak jedina odpoved...uz sa mi to 4 roky nestalo. Ano, kedysi, ked som 9 rokov dozadu s archom zacinal, bol kazdy update po dlhsej dobe katastrofou a masina ani len nenabootovala, ale v dnesnej dobe nemam najmensi problem...

Nech zije arch a packman...pripadne packer pre update balickov z auru...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tiez nemam ziadny problem s Archom a som docela prekvapeny.
MANJARO tam kazdy druhy update nieco rozbyl, alebo bolo nutne mazat db.lck, pridava kluce... aby vobec bol update mozny na Archu som nic podobne nezazil.
Ako s roling nemam moc dobre skusenosti Tumbleweed,PClinuxOS,debian testing a pod. ale Arch funguje bez problemov.
Take ubuntu/mate ma kopu bugov na, ktore kaslu kopu neudrziavaneho SW Arch je na tom na prekvapenie o hodne lepsie.

Uznavam OS s dlhou podporou ala CentOS/RHEL/SUSE aj take openSUSE ci Debian.

Packer je neudrziavany skor nastupca apacman, klasika ala yaourt funguje dobre alebo co do funkcii je na tom asi najlepsie pacaur.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

presiel som asi pred pol rokom z ubuntu po x rokoch na manjaro, hned prvy vacsi update to nejako rozsypal, ale odvtedy je to pohoda, sem tam nieco nie je uplne v poriadku, ale celkovo dobry dojem, uz ma ubuntu nebavilo, chcelo to niekam pokrocit :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

pacaur? nepoznam...vyskusam, dik za tip. Packer pouzivam len koli tomu, ze update vola klasicky pacman a vlastne len skontroluje v aure balicky a da makepkg...to co som robil manualne odrazu spravil packer...

yarout som nikdy nemal rad...mal dost velke problemy a casto mi rozsypal system, hlavne po pouziti yarout som musel klasicky pacman davat s parametrom --force, co mi rozbilo system este viac. Ale vtedy som sa aj najviac naucil :D...na druhu stranu, pouzil som ho naposledy pred siestimi rokmi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Install Arch
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

manjaro staci
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A kto si takéto bludy inštaluje???
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár