Americký astronaut Jeff Williams a ruský kozmonaut Oleg Skripočka ako prví v pondelok vstúpili do do nafukovacieho respektíve rozťahovacieho modulu Beam na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.
Williams z modulu odobral vzorky vzduchu, stiahol dáta zo senzorov o rozpínaní modulu a inštaloval zariadenia a senzory pre dlhodobé merania.
Modul Beam vyrobila spoločnosť Bigelow Aerospace, vynesený na ISS bol v apríli a na druhý pokus nafúknutý na konci mája.
Výhodou nafukovacích respektíve rozťahovacích modulov sú menšie rozmery aj hmotnosť oproti pevným modulom rovnakej výslednej veľkosti, čo vzhľadom na obmedzenú kapacitu a vysokú cenu dopravovaného materiálu či na orbitu Zeme alebo na Mars môže znamenať urýchlenie komplexnejších misií a zníženie nákladov.
Podľa údajov Bigelow Aerospace mal Beam konkrétne v zloženom stave dĺžku 2.16 metra a priemer 2.36 m. Po nafúknutí respektíve roztiahnutí má mať dĺžku 4.01 m, priemer 3.23 m a objem 16 m3 oproti 3.6 m3 v zloženom stave.
Pondelkový vstup do modulu Beam na ISS (video: NASA)
Modul má na oboch koncoch hliníkové uzávery a jeho steny sú tvorené viacerými oddelenými vrstvami mäkkého flexibilného materiálu, pričom vrstvy sú oddelené voľným priestorom. Modul by mal podľa simulácie poskytovať dostatočnú ochranu proti radiácii, reaktívnemu kyslíku v podobe samostatných atómov nachádzajúcemu sa na orbite vo výške ISS aj mikrometeoroidom, pričom jedným z hlavných účelov misie je práve merať úroveň radiácie a mieru účinnosti ochrany proti radiácii.
Beam bude na ISS permanentne uzavretý, jeho poklop sa otvorí len pri občasnom vstupe astronautov pre získanie dát. Tí by mali do modulu vstupovať iba niekoľkokrát ročne, pričom plánovaná doba jeho inštalácie na ISS je dva roky. Po nich má byť modul odpojený od ISS, následne pre zbrzďovanie postupne do roka klesne do atmosféry a z väčšej časti zhorí.
Re: dsl.toaster.sk
Od: Problem
|
Pridané:
7.6.2016 14:47
Kedze na Slovenku sa to vola kozmicky priestor, tak ludia co v nom su sa volaju kozmonauti. Aj ten americky je kozmonaut. Aj cinsky taikonaut je pre nas stale len kozmonaut.
Analogicky auta neriadia drivery ale soferi alebo v kuchyni varia kuchari a nie cookovia.
Zahranicny vyraz sa pouziva v tom pripade, ak nemame nas ekvivalent.
trochu vzdelania a taktu
Od: syntaxterrorX
|
Pridané:
7.6.2016 16:05
H2O(human-to-office) nie je žiadna "predpubertálna mediálna mazanica", ale, popri B2B, B2C, H2H a WTF, jedna z najprogresívnejších marketingových stratégií.
Alebo este inak - ak si z nas teda 4Maniak.. nerobi srandu samozrejme, tak zrejme USA a (vtedy) SSSR nechceli pouzit nazov "vymysleny" tym druhym. :-)
A Cina v tom evidentne pokracuje. :)
o, tak toto nie je uplne korektne.
hviezdoplavcik je adekvatne slovenske pomenovanie pre riadiaceho pracovnika slovenskeho vesmirnehoprogramu /adekvatken k nasa alebo roskosmosou/,
dozorujuceho pohyb hviezdoplavcov. skutocny slovensky astronaut sa vola teda hviezdoplavec.
Re: Rozdílek
Od reg.: raketa
|
Pridané:
8.6.2016 12:27
to sa netyka jazyka, ze by to bol nejaky preklad, proste Rusi si svojich oznacuju ako kozmonautov a Americania ako astronautov, ide o narodnu hrdost a odlisenie sa, rusky nazov je odvodeny od vesmiru a americky od hviezd
Ziadny, dve ruky, dve vajcia, nos.. len ziju na inych geografickych suradniciach. Inac ta Americka propaganda je hrozna.. To musi naspis a aj clanok zacinat sstronautom ? Co tak nadpis Astronautom a clanok kozmonautom, alebo naopak ?
Staroveký námorníci (plavci) "nautics" sa plavili v mori (vnárali sa do vĺn), astronauti sa plavia vo hviezdach a kozmonauti v kozme. A polopate američan musi mať vždy niečo extra aj ked to nemá logiku.
Skoda, ze sa nedaju skladat tieto moduly az do takej miery, ze by si vyskladali mestecko z nich.. Proste z 4 na 20m3 to je cez 500%
Pri vacsom rozmere by to bolo este viac, mozno uz az 2000%..
Takzto by si pomerne rychlo zvacsili priestor atd.. bolo by to zaujimave, keby som posadka..
ale hold nie som, a ani nebudem. nie v tomto zivote..