neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Žiarenie mobilov spôsobuje samcom rakovinu, podľa pokusu na krysách

Značky: mobilyzdravie

DSL.sk, 30.5.2016


Neionizujúce elektromagnetické žiarenie aké využívajú mobilné siete a telefóny podľa najnovšieho výskumu realizovaného pod hlavičkou amerického vládneho Národného toxikologického programu zvyšuje minimálne u samcov krýs riziko rakoviny mozgu aj srdca.

Vedci to zistili v rámci dvojročného experimentu, v ktorom boli spolu stovky krýs vystavené rozličným úrovniam elektromagnetického žiarenia na frekvencii 900 MHz. Signál bol aj modulovaný rovnako ako u mobilných sietí, u jednej časti krýs ako pri technológii GSM a u druhej časti ako u CDMA.

Rozličné skupiny boli vystavené trom rozličným úrovniam intenzity signálu, zodpovedajúcim absorpcii 1.5 Wattu / kg, 3 W / kg a 6 W / kg. Takejto úrovni boli vystavené celými telami. Kontrolná skupina samozrejme nebola vystavená žiadnemu žiareniu.

Krysy boli vystavované takýmto úrovniam deväť hodín každý deň, konkrétne po osemnásť hodín boli striedavo desať minút vystavené signálu a desať minút vystavené neboli.

Celkovo tak boli vystavené vyššej úrovni ako sú bežne vystavovaní ľudia používajúci mobily. Limitom pre úroveň absorpcie sú totiž 2 W / kg, dnešné mobily vyžarujú väčšinou menej a maximálnym hodnotám sú ľudia vystavení len pri prebiehajúcom telefonáte alebo prenose dát.


Zistený počet a percento prípadov nádoru mozgu u samcov krýs, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: autori štúdie)



V každom prípade u samcov vystavených žiareniu zistila štúdia v prípade GSM signálu zvýšený výskyt rakoviny mozgu aj srdca a v prípade CDMA najmä rakoviny srdca. Zhubný nádor mozgu, glióm, dostali 2.2% až 3.3% jedincov, pričom u 3.3% jedincov vznikol nádor aj v najmenej ožarovanej skupine. Zhubný nádor srdca dostalo najviac jedincov v najviac ožarovanej skupine, a to až 5.5% až 6.6%. Z kontrolných skupín nevystavených žiareniu rakovinu nedostal ani jeden jedinec.

Výsledky vyvolávajú ale niekoľko otáznikov. Priemerná doba dožitia krýs v kontrolnej skupine bola zo zatiaľ nevysvetlených príčin paradoxne kratšia a nie je vylúčené, že pri dlhšom živote by sa aj kontrolnej skupine vyvinula rakovina. Vysvetlené zatiaľ nie je ani prečo samcov postihlo vyššie percento rakoviny ako samičky.

Zverejnené výsledky sú zatiaľ len predbežnými výsledkami rozsiahlejšieho výskumu, kompletné výsledky by mali byť zverejnené ku koncu budúceho roka.

Prípadný vplyv elektromagnetického žiarenia využívaného mobilnými sieťami na zdravie a špeciálne vplyv na riziko vzniku rakoviny je stále otvorenou témou. Štúdie na ľuďoch majú samozrejme svoje limity, keď ľudia nie sú pri nich umelo dlhodobo vystavovaní žiareniu a zohľadňuje sa pri nich najmä intenzita používania mobilných telefónoch pri bežnom používaní avizovaná samotnými užívateľmi.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO v roku 2011 klasifikovala a stále klasifikuje žiarenie z mobilných telefónov zatiaľ ako potenciálne rakovinotvorné. Podľa WHO je potrebný ďalší výskum a napríklad overenie vplyvov po viac ako 15 rokoch používania a tiež vplyv používania mobilov na mladšie vekové skupiny. WHO plánuje vydanie novej správy k vplyvom elektromagnetického žiarenia v tomto pásme, má sa tak stať práve tento rok.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Zaujimave je hlavne to, ze krysy, ktore boli vystavene ziareniu zili podstatne dlhsie a cim dlhsie zijes tym je aj pravdepodobnost, ze dostanes rakovinu vyssia.
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

To je nepodstatne ze zili dlhsie, ked tu rakovinu dostali v polovici svojho zivota, resp. podstatne skor ako sa dozivali tie kratsie zijuce...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

by ma skor zaujimalo na co ripli - vacsinou je to rakovina alebo zlyhanie pluc...
a ver mi, rakovina postupuje dost rychlo, obzvlast, ak maju na to potkanici geneticke vlohy -
potkanikovi zacne puchnut licko a zrazu ma 2x vacsiu hlavu, a ani sa nenazdas, uz je po nom... najhorsie na tom, ze sa uz neoplati ani operovat, bo das von nador, hned pride druhy, treti...
alebo zacne kaslat jak jebly, potom ho vidis jako ma zveseny hlavku, aby sa mu dychat dalo, a potom drb a udusi sa...

ps: v priemere ti taky potkanik zije rok, dva (ak mas stastie). dokial nema dobry rodokmen...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mal som krásneho bieleho potkana a dožil sa cca 7 rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

stastna ruka alebo zdravy rodokmen?
v kazdom pripade gratulujem k uctihodnemu veku.

moje mali rekord 5,5 (Nappa) a 6 rokov (Vegeta), ale to uz boli pani potkani, vypaseni a tazky ako mensia macka...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pozdravujem vsetkych co maju na cinziakoch tie pekne prihrievace
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Preto treba potkanov z kvalitnych chovov a nie len tak odhocikadial. A operovat sa oplati, kym ma potkan chut do zivota. Samozrejme, je to aj otazka financii, ale tak ked uz si raz clovek nejake zviera zaobstara, ma zanho prebrat aj zodpovednost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predpokladam, ze podobne ako pri GMO zmetu kompetentni tuto studiu zo stola s tym, ze neboli dodrzane standardy pre vyskum (male referencne skupiny, potkany nachylne na vznik nadorov - btw. asi neexistuje chovna vetva laboratornych potkanov, ktora by takuto predispoziciu nemala) a relevantnych vysledkov sa dockame tak o 50 rokov, ak by sa ucinky ziareni citelne prejavili na ludskej populacii (podobne ako tabakovy priemysel).
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Inak ked spominas tu chovnu vetvu, bolo by zaujimave vidiet kontrolnu vzorku klasickeho potkana niekde z mastale alebo kanala, ze ako zareaguje, lebo su to inteligetne odolne svine, na ktore plati dobre len vzduchovka.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Niekedy ani tá. Videl som jak bratranec trafil jedného presne medzi oči. Potkan si ľahol, postavil, otriasol sa a bol ta tam
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

a hladny bullterier
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Platia aj ine, akurat su dostupne az po opusteni Vaultu.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Aha, takže správny postup pri verifikácii štúdie je opýtať sa, čo si o tom myslí slečna I. Tak?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nemaj blbé pripomienky, slecna.l má pravdu...
Monsanto robilo "štúdiu", kde potkanom podávali 2 alebo 3 mesiace GMO a "nič sa neprejavilo".
Nejaký profesor nasimuloval presne tie isté podmienky, akurát ich sledoval podstatne dlhšie a až tam sa prejavili deštruktívne vlastnosti GMO.
Samozrejme Monsanto robilo "certifikovanú" štúdiu a profesor "amatérsku" (aj keď identickú) a tak samozrejme platí len tá od Monsnta. Tým pádom je "všetko v porádečku..."
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

A potom ďalšia profesorka robila identickú amatérsku štúdiu podstatne dlhšie ako profesor a potvrdila výsledky Mosanta.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

to co robime s GMO robi priroda uz par miliard rokov. Ked zjes chlieb z modifikovanej psenice, tak od toho neochories, ale ta psenica kludne mohla vyrast 20 ton/ha pri 20mm zrazkach a normalna psenica by vyrastla 10ton/ha pri 50mm zrazkach. Cisla som si vymyslel, islo oo pointu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

skor od toho chleba ochories, lebo tam nedavaju muku z psenice ale vseliake sracky aby usetrili ;)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nesúhlasím. Je známy fakt, že vitamín C, ktorý dostaneš z ovocia je vstrebateľný takmer na 100%. Molekulárne identický vitamín C, ale získaný umelo, telo odignoruje a vstrebe sa možno 10%.
Je to síce (z našich doterajších vedomostí) nelogické , ale telo vie rozlíšiť, čo je príroda a čo chemická náhrada.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

znamy je aj fakt, ze chlor cisti ludske telo - ved je zo 60% tvorene vodou a bazeny sa tiez cistia chlorom
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

pripijam poldeckom chlorovodiku!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Len doplním, že je fúra vecí, ktoré sú z pohľadu našich doterajších vedomostí iracionálne.
To že ich nevieme popísať a zdôvodniť však neznamená, že to tak nie je. V konečnom dôsledku je veľká časť našej vedy postavená na vode, pretože síce vieme, že počítame s nesprávnymi vstupmi, ale iné nemáme a tak v tom pokračujeme a tvárime sa, že je to v poriadku.
Nelogické, ale holt reálne: http://dopice.sk/hzp

Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

toto vysvetloval aj Mojzis v Lampe, je to zaujimava a neuveritelna vec, bolo by to treba zopakovat s inymi elementarnymi casticami, ci sa chovaju rovnako ako elektrony
Odpovedať Hodnotiť:
 

A este predtym to Mojzis vysvetloval na hore Sinaj.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Co si napisal je maximalna hlupost. Vitamin C je rovnaky vitamin C. Bud ho zozeries v tone ovocia, alebo koncentrovany v tabletke. Podstata je, ze telo vyluci nadbytok a nepredavkujes sa nim. Takze je uplne jedno odkial ten vitamin C vezmes, stale ho telo prijme rovnako. Co uz telo prijima rozdielne je zlozenie kombinacii roznych vitaminov. Jablko neobsahuje len C cko, ale aj dalsie vitaminy. Uplne ina situacia je s vitaminom E - ked si ho vezmes samostatne, "nadopujes" telo volnymi radikalmi, ale uz ti nikto nepovie, ze k tomu Ecku potrebujes aj Ccko, ktore ho obnovuje a idealne nejaky antioxidant. V ovoci mas tuto kombinaciu v urcitom pomere v zavislosti od ovocia. Preto ak si das ovocie mas akoby vsetko v jednom ako ked si das len konkretny prvok bez kombinacie a spravneho pomeru dalsich. Ked ale mas spravny pomer, dostanes viac ucinnych latok v mensom mnozstve. Vysledok je vsak rovnaky.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Skrátka si nám komplikovane napísal, že je lepšie jesť prirodzené vitamíny - ovocie, zeleninu...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nie, nic take ako prirodzene vitaminy nie je. Su to jednoducho vitaminy a je uplne jedno v akej forme. Dolezite je celkove zlozenie, mnozstvo a spravny pomer. Su 3 moznosti ako ziskas najvyssi "vykon".
1 najkomplexnejsia - spravne vyvazeny doplnok obsahujuci vsetko potrebne v spravnych mnozstvach = 1 kapsula = najvyssi mozny ucinok.
2. To iste, ale vo viacerych formach, tu nastava problem, ze je nutne dodrzat spravne davkovanie a casovu postupnost. Kedze pojde o kombinaciu aj 4-5 prvkov, tak je to hlavne otravne.
3. das si ovocie/zeleninu. Lenze aby si sa dostal k max. dennemu davkovaniu ako v bode 1. zjes toho ovocia aj 3 druhy a na ten pomer vitaminov to moze znamenat aj niekolko kg len jedneho druhu.
+ studie ukazuju, ze za poslednych 25 rokov sa obsah vitaminov v ovoci a zelenine znizuje (zrejme zmenou pestovania) a extremy su az o 70% niektorych zloziek menej. Napriklad kedysi si zjedol 1 jablko a ziskal si xyz vitaminov. Dnes musis zjest jablka 3, aby si dosiahol rovnaky efekt.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

"Prirodzene" vitaminy su myslene molekuly s urcitou priestorovou konfiguraciou, ake sa vyskytuju v nerafinovanych potravinach. Roznymi reakciami sa daju vytvorit rozne formy, ktore maju sice rovnaky chemicky vzorec, ale nie biologicke vlastnosti. (Napr. cis a trans formy mastnych kyselin, L a D orientacie... http://dopice.sk/hzZ.) V potravinach je navyse mnozstvo dalsich vitaminov, enzymov, mineralov a neviemcoho, ktore posobia synergicky. V labaku mozes zmiesat vybrane vitaminove zlozky, ale koktejl, z ktoreho by si telo dokazalo zobrat vsetko to, co z jablka, nenamiesas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som v prvom rade vyvracal hlupost o tom ako je vitamin C vstrebatelny na 100% a "umely" nie. 2 blbosti v jednej vete.
Co pises je fakt, lenze naco by niekto vytvaral zlozenie jablka v labaku, ked si moze dat jablko? Ovocie/zelenina samozrejme svoje opodstatnenie ma, ale ked riesis konkretnu vec, alebo potrebuje telo konkretnu cast z toho jablka vo zvysenom mnozstve, vtedy na to vykrytie by clovek zozral toho kvantum - co riesi prave namiesany komplet. Cielom nie je jedno vyzdvihnut nad to druhe, ale ze su aj ine riesenia, ktore su pre konkretny pripad lepsie aj vhodnejsie.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vitamin C - kyselina askorbova moze byt opticky pravotociva alebo lavotociva. Clovek vie vstrebat len tu pravotocivu (prirodnu) a lavotocivu vylucuje. Pri vyrobe vitaminu C nevieme vyrobit len pravotocivu, cize je tam 50% pravdepodobnost pravotocivej, 50% lavotocivej. Cize ak zjes tableku vit. C tak tam mozes maj aj 0% ucinnej latky aj 100%
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Za vitamin C sa povazuje len kyselina L-askorbova (lavotociva) ktora je biologicky omnoho aktivnejsia aj ked aj D-askorbova funguje ako antioxidant. Ak niekto predava kyselinu D-askorbovu alebo zmes L a D ako vitamin C, co sa da dokazat polarimetriou, je to podvod.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A link pripadne meno profesora by sa nenaslo? Naozaj by som cakal nejake slusne meno z MIT alebo inej uznavanej organizacie. GMO potraviny nie su horsie ako "prirodne", pretoze aj v prirode sa objavuju mutacie a zerieme to tak isto. odporucam pozriet sa ako vyzerala kukurica za cias inkov a mayov :D to bys' nezral.
ale beriem, strach a nedostatok informacii je silna zbran, najma ak monsanto alebo ine firmy robia aj spinavosti a skutocne studie su drahe. toto by som vytkol firmam, ktore sa gmo zaoberaju, ze nevysvetluju ako a preco sa nemusime bat zeleniny, ktora nezamrzne pri -5(z brucha teplota) a gen, ktory tam dopravili z nejakej rybky nam dlhodobo neuskodi.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

ono, moznoze ta GMO kukurica alebo soja az tak telu skodliva nieje. Problem je ten, ze tu kukuricku striekaju glyfosatom, aby nezarastala travou a tym padom ten glyfosatik mas v kazdom jednom kukuricnom zrnku... Treba veci studovat do sirky...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/hzn
v prirode sa objavuju mutacie, dokonca ich clovek casto vyhladaval a zveladoval, ale priroda ma vlastne hranice, ktore sa nedaju v pripade nahodnych mutacii prekrocit. Ked si zoberies, co vsetko bolo v historii dobovou vedou a biznisom povazovane za neskodne alebo liecive (ortut, napoje z uranovych soli, DDT, dusicnany, tabakove vyrobky), predbezna opatrnost je na mieste. Na legislativu US&A sa spoliehat neda, myslim, ze sa tam korumpuje, pardon, lobuje, este viac ako u nas. Studie a statistiky robene na objednavku firmy by som tiez brala s rezervou.
GMO maju popri pochybnosti o zdravotnej nezavadnosti jednu spinavu vlastnost - patenty (vdaka ktorym pri kontaminacii povodnych odrod budu casom platit vsetci) a existencialnu zavislost od dodavatela osiva.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Na slovensku nemame lobistov, ale tunelarov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zaujimalo by ma ake su tie hranice, ktore sa nedaju v pripade nahodnych mutacii prekrocit
Odpovedať Hodnotiť:
 

teoreticky ziadne. v praxi ta ale zaujima aj cas. cim je dlhsi gen tym je mensia pravdepodobnost ze ho ziskas nahodnym generovanim v "realnom case".
Odpovedať Hodnotiť:
 

slecna lenka, dve veci:

a, existuju aj chovni potkanici specialne slachteni na to, aby sa u nich nadory nevyskytovali. koniec-koncov si potrebovala referencne vzorky aj pri takomto vyskume. plus, daju sa bezne kupit od chovatelov a dozivaju sa poriadne dlheho veku, nie jak bezna myska z tesca, ktora ti ripne na cancer uz po roku - roku a pol...

b, su to len predbezne vysledky, na konci roka sa dozvieme viac...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Martin Cooper would be like: "R u mad? =3"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zaujimave by bolo vidiet ako zdovodnia, ze GSM je skodlivejsie ako CDMA, a dokonca preco 3w pri CDMA su na rovnakej urovni ako kontrolna skupina, ale ine energie sposobuju rakovinu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len by ma zaujimalo, aku davku dostavaju ludia z osmeho poschodia panelaku, ked par desiatok metrov z panelaku oproti im pozeraju sektorky btsky rovno do okien?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Maju solarko gratis.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsak je jasne ze mobil ziary staci dat dozimeter a zavolat nan :) odskusane a potvrdene, nemusi mi to nik pisat. Hacik je inde, aj cigarety sposobuju rakovinu a ine zdrav problemi, od rakoviny hltana cez pluca az po zaludok, menej okyslicenia a aj tak fajcim a aj iny. Mobil takisto staci nepouzivat a je to, ale uz si nevieme predstavit zivot bez nich, hlavne facebookovy zavyslaci :) Viac ma ale zlostia stoziare co su po obciach a v mestach na strchahch, vykrivace presnejsie, pokial viem ale mozem sa mylit by mali byt dalej od skôl neviem teryz presne kolko metrov vzdusnou ciarov, no a my ho mame zrovna v strede dediny :) a kedze zvysuju vykon tak nas to tu pekne smazi :)

Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

ked si pozries cisla, ktore ukazuju cisla za posledych 50 rokov ohladom rakoviny mozgu tak zistis ze nic pravdy. po prve rakovina mozgu je jedna z najzriedkavejsich. po druhe od kedy ludia pouzivaju mobilne telefony za poslednych 20 rokov nenastal ziaden globalny narast jedincov s rakovinou mozgu. a po tretie, neexistuje sposob ako spravit tento vyskum na ludoch lebo kazdy uz mobil ma. takze v skratke je to cele ojeb a neverim im ani slovo. pripomina mi do Dallas Buyers Club
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

moj sused chodi po dvore z mobilom pri uchu,stale telefonuje,ked ho vidim....pred 4 rokmi mu vyberali z hlavy nador a minuly tyzden mi cez plot povedal,ze musi ist opet na mag rezonanciu,lebo uz rok ma bolesi hlavy

Co je skodlivejsie GSM,ci wifi?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

tvoj sused je jeden človek, to nedokazuje vôbec nič. viac škodí let lietadlom ako mobil. pozri si. obyčajná fáma. taká istá ako ze piť mlieko je zdravé. http://youtu.be/wU5XkhUGzBs
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

aj jeden clovek je clovek.....o nom viem a kolky su taky.....statystiky sa samozrejme tutlaju ako keby slo o fajcenie
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

0 az 3 pripady rakoviny v celej skupine potkanov? To nic nedokazuje, tato studia nema dostatocny pocet potkanov na to aby sa cokolvek statisticky potvrdilo ci vyvratilo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To chce alobalové trenky!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslis si, ze ti v tych trenkach hrozi rakovina mozgu , alebo srdca?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsetkeho vela skodi ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na inom portali pisali, ze pri zvysom ozarovani nebol vyskyt rakoviny vyssi, ba nizsi. Takze je to nepotvrdene! OK?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali to skusat aj s tymi 60 GHz rontgen-wifinami o ktorych som tu kedysi cital http://www.dsl.sk/article.php?article=16537
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preto im v tej BA tak drbe... modzgy maju oziarene rakovinou v mobile!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A co když jako technik lezu na střechu k zapnutým BTS anténám? Mám tam příště radši poslat kolegyni?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár