neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Intel vzdal smartfóny a tablety, skončil s Atomami

Značky: IntelAtomsmartfónytablety

DSL.sk, 30.4.2016


Spoločnosť Intel končí s vývojom a výrobou viacerých svojich procesorov postavených na úsporných x86 Atom mikroarchitektúrach a určených pre smartfóny a tablety a reálne opúšťa tieto trhy.

Krok prichádza ako súčasť avizovanej reštruktualizácie spoločnosti a šetriacich opatrení.

O ukončení projektov procesorov pre mobilné zariadenia informoval analytik Patrick Moorhead na základe informácií spoločnosti.

Intel konkrétne končí so SoC procesormi SoFIA, existujúcimi aj pripravovanými modelovými radmi 3Gx, LTE a LTE2, aj s pripravovanými procesormi Broxton.

Procesory SoFIA postavené na Atom jadrách úspornej x86 mikroarchitektúry Intelu sú používané a určené pre nižšie triedy mobilných zariadení a procesory s kódovým označením Broxton boli na tento rok pripravovanou novou generáciou procesorov postavených na novej 14-nm Atom mikroarchitektúre Goldmont a určených pre výkonnejšie smartfóny a bežné tablety.


Plát s prvými Atom procesormi pre smartfóny Silverthorne z 2008, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel)



Podľa neoficiálnych informácií chystal Intel pre triedu tabletov ako nástupcu procesorov Cherry Trail-T s mikroarchitektúrou Airmont, ktoré sa doteraz používali najmä vo výkonnejších tabletoch s klávesnicou, procesory s kódovým označením Willow Trail postavené na Goldmont jadrách. Či pod rušením Broxton procesorov z rovnakej rodiny Intel zahŕňa aj procesory Willow Trail nie je jasné, v každom prípade podľa aktuálnych vyjadrení žiadne procesory s takýmto označením pre tablety neplánuje.

Intel ale nekončí s úspornou mikroarchitektúrou Atom ako takou a tento rok na novej generácii tejto mikroarchitektúry, Goldmont, prinesie procesory s kódovým označením Apollo Lake. Tie sú podobne ako ich predchádzajúca generácia Braswell určené do najnižších výkonnostných tried notebookov, desktopov a podľa Intelu sa budú objavovať aj vo výkonnejších zrejme 2v1 tabletoch.

Okrem ústupu z trhov smartfónov a tabletov Intel zrejme ukončí aj používanie značky Atom. Procesory Apollo Lake budú totiž zrejme niesť len modelové označenia Celeron a Pentium a pre klientské počítačové zariadenia tak Intel pravdepodobne už nebude ponúkať žiadne procesory s označením Atom.

Intel z trhu smartfónov a klasických multimediálnych tabletov ustupuje po tom, ako sa mu po viacerých rokoch na týchto trhoch nepodarilo dostatočne presadiť a ohroziť dominantnú pozíciu procesorov architektúry ARM. Intel podobne ako Microsoft na softvérovom poli zmeškal nástup moderných mobilných zariadení a v čase ich nástupu odštartovanom najmä iPhonom v roku 2007 nemal pre takéto zariadenia k dispozícii konkurencieschopné procesory s obdobným pomerom výkonu a spotreby a prípadne ceny.

Hoci od cca roku 2012 začali byť Atom procesory v mobilných zariadeniach konkurencieschopné, do celého ekosystému postaveného okolo ARM architektúry už Intel nedokázal preniknúť. Výhodou ARM architektúry je, opäť v podobnej paralele ako výhodou Androidu oproti Windows Phone, aj jej otvorenosť a licencovateľnosť, keď si viacerí výrobcovia mobilných zariadení navrhujú aj vlastné ARM procesory.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16


Diskusia:
                               
 

A tak sa oslabil prípadný monopol Intelu v ďalšej oblasti.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

buducnost je v ARM
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Technologicky aj ARM uz naraza na limity, ktore musi kompenzovat nizsim vyrobnym procesom, podobne ako x86. Okrem toho AMR nie je stavany na nejaky hardcore vykon, aj pri AMR uz nepocitaj s narastom IPC tak ako doteraz, uz SD 820 alebo Apple A9 je v tomto takmer na hranici. Ostatni to vykryvaju vacsim poctom jadier, ale to tiez nie je idealna cesta a naraza na ochotu schopnosti vyvojarov, dnes ani 4+4 v biglittle nie je v SW dokonale vyuzivanych. A nemyslim, ze to pojde tym smerom, ze budeme mat vo fonoch 128 jadier.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

To je mozne, i ked zalud nemava vzdy ani viac nez jedno, co ale zelenaci vedia.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

No lebo podla niektorych citatelov x86 architektura vobec nie je na hranici IPC, kedze dnes mame 4,5 a s instrukciou sa moze diat 5 veci.

Takze suma sumarum: podla niektorych citatelov nie je mozne na sucasnej architektiure Intel/AMD vyrobit CPU s IPC vyssim o 10%, jak ma teraz Intel.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

*podla navrhu architektury x86,

opravil som Ti to, kolego ucitel ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Teoreticke IPC je 4, ale v praxy maloktora aplikacia da viac ako 2. Preto sa pre "siroke" procesory kod priamo kompliluje. Moznosti scheduleru, ktory vidi len par instrukcii napred su vyrazne obmedzene.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

trosku si to pleties. ipc nezavisi od aplikacii.

ipc nie je nic ine, ako pocet instrukcii, ktore je schopny procak naraz vykonat.

priamo z navrhu cipu, na to, aby mohol procak nejaku instrukciu vykonat, treba, po poradi:
- fetch (alebo instrukciu ziskat),
- decode (zistit, o co jej vlastne ide),
- read (nacitat nejake data z pamati),
- execute (vykonat to, co sa od neho caka) a
- write (niekde zaznacit vysledok).

co je pat stavov, ktore musi kazda instrukcia prejst.
co znaci, ze keby som instrukcie vykonaval seriovo, ako tomu volakedy bolo, dostal by som maximalne ipc==1.
potom prisiel inteligentny clovek, ktory si povedal, kedze kazda instrukcia ma v reali len jeden stav, ostatne 4 sa vlastne nudia. a spytal sa: 'ako by sme ich mohli efektivne vyuzit'?

a postupom casu sa dostavame k tomu, co pjetro nedokaze pochopit - kazdy stav bude 100% vytazeny a naraz pojde tolko instukcii, kolko je schopny procesor dat stavov - 5 :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Wiki pekne vysvetluje pojem CPI (Cycles per instruction)
https://goo.gl/BhthSe
ale uz horsie IPC.

CPI je reciproka hopdnota k IPC. CPI je bez paralelezacie 5 (subskalarny RICS CPU kde instrukcia moze mat 5 stavov) a teda IPC je iba 1/5. S paralelizaciou instrukcii jednym zo sposobov https://goo.gl/jQCpKF (napr. pipelining) sa dostanene az k hodnote CPI=1 a teda IPC=1 (skalarny CPU) https://goo.gl/zlrTnV.
Ak ma CPU viac CU ako jednu, moze dosiahnut CPI menej ako 1 (s dvoma CU v idealnom propade 1/2 a teda IPC bude 2) https://goo.gl/rcJjox. Rovnako prideme k tomu ako dosiahnut IPC 5. To iste sa vsak da dosiahnut aj tak, ze pocet CU bude vacsi ako pocet stavov (v nasom pripade 5) co by znamenalo IPC vyssie ako 5.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nebolo by na case uz konecne zacat optimalizovat softver a nie stale zvysovat vykon procesorov? Taktiez optimalizovat niektore vseobecne formaty ako pdf, doc a podobne aby neboli cin dalej komplikovanejsie?
Naco potrebuje pme na prezeranie telefonneho zoznamu v telefone stale vykonnejsie procesory?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

na tom sa pracuje, aj na strane softu (optimalizacia), aj na strane hw (pridavanim novych instrukcii).

vsetko ale pada na tretom clenovi svatej trojice - uzivatelovi, ktory chce mat vsetko cacane s roznymi efektami (najlepsie v 3D, v realnom case...) alebo ziada nejake extra funkcie.
napr. v pdf sa vcelku dobre posielaju napr. 3D modely, ak chces zabranit fusovaniu v nich. preto nie je nezvycajne vidiet 250+MB pdf-ko zostavy nejakeho stroja. pre teba hlupost, mne sa to dost hodi.
ostatne formaty sa tiez podobne vyvijaju...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

skoda, tieto cherry trail atomy boli podstatne vykonnejsie ako vacsina armov. A mat na tablete plnohodnotny windows malo tiez nieco do seba (najlepsie s dualbootom do androidu)
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

intel tieto procaky dotoval a ked s tym prestal, tak sa mu na ne vyrobcovia vykaslali... ono ta x86 kompatibilita stoji nejake peniaze
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne tak. Je to defacto koniec normálnych tabletov, už zostanú len predražené h(s)račky na pozeranie fejsbůku a hranie angry birds.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

btw, amd za tiez zbavuje nepotrebneho - predava 85% podiel vo svojich fabrikach v malajzii a cine ;) trhnut by mali v cistom okolo 320M...

hadam im to pomoze, kedze uz nemozu driapat peniaze od intelu ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

AMD ešte má nejaké fabriky?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To boli uz len posledne zbytky nejakeho majetku, fabriky na puzdrenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ma, ma... tie, kde mu veci skladaju, testuju a balia...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Dobre im tak, sračkové atomy.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Si si pomýlil účel úsporných CPU, že?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Z kontextu je praveze mozne vyvodit aj zaver, ze o nasadeni uspornych Atomov, vhodnych napriklad do domacich nas-ov, do smartfonov a tabletov rozhodol niekto iny.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ako predražené náhrady za ARM.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nie. pomylili si ich vyrobcovia, ked tie sracky strkaju do normalnych notebookov pod menom celeron a pentium.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nemyl si prve atomy s celeron/pentium atomami. na pol ceste dostali atomy celkom pekny overhaul a prijemne zvysenie vykonu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mali zrušiť aj N-kove pentia čo dávajú do notebookov, to je čistý podvod na zákazníkovi.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Kto sa vyzna toho nenapalia lebo vie, co kupuje.
Takto je to vo vsetkom a so vsetkym - laik je ten co plati, krvaca a oebavaju ho. Ved na niekom predsa musi vyrobca zarobit, no nie?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pravda ale väčšina zákazníkov sa nevyzná a to nielen v počítačoch. A ani nemusia, nie každý je tiež odborník na jadrovú fyziku. Predajca by v slušnej ekonomike mal zarábať na službe, výrobca na pridanej hodnote produktu, ale v tomto systéme to je naopak, podvody sú vítané. Bohužial a na škodu neinformovaných.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

A kedy si lajk kupuje jadrovu elektraren? ak si clovek pred kupou cohokolvek nevie nic zistit o danom produkte, nech len trpi, zasluzi si to. dnes je slovo "lajk" univerzalne ospravedlnenie za "mam v pici".
Odpovedať Známka: -2.8 Hodnotiť:
 

Trtko ako ty by sa nechal ojebať aj na kúpe pol kila papriky. Jedna oblasť,v ktorej sa akože orientuješ a už si myslíš, že si frajer.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Takýto argument neberiem, keď sa v niečom nevyznám, buď sa opýtam niekoho veciznalého, alebo si dám tú prácu a potrebné info si dohľadám.

Žijeme v informačnej dobe, získať znalosti je jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým, len človek musí chcieť (a nebyť blbec).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Posledne atomy, aj tie oznacovane ako Celerony a Pentia vacsine bez problemov stacia. Vacsina ludi pouziva notebook na net, office, filmy a to tieto CPU hravo zvladaju. A ten, kto potrebuje vykon v notebooku tak nemoze ocakavat cenu 300 eur.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ten čo využíva pc len na net, filmy, sa v 90% absolútne nevyzná a do 1 mesiaca tam bude mať milion aplikácií pri spustení a v pozadí, komplet zasratý OS, kde mu ani i7 nepomôže ani SSD.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

EDIT: i7 a SSD len posunie problémy o 3 mesiace
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Chces povedat, ze Celeron sa nemoze nachadzat v notebooku za 800 eur? Statna zakazka ti nehovori nic? :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Lenze statnozakazkove notebooky mozu mat aj specialny bezpecnostny hardverovy vypinac wifi, ktory je s vyznamom vykonu CPU neporovnatelny, ci dokonca i specialny bezpecnostny displej, pozorovacie uhly ktoreho su takmer virtualne a nezriedka i podlozku pod mys zdarma!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

statne notbuky maju taku silnu wifi ze cez nu vo velkom kancly vytlacis papier aj z bufetu.. a v tom je ta cena. ale to bezny laik nevidi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobra sprava: toto zasiahne aj Microsoft a jeho desktopovy Windows. Na najlacnejsich pocitacoch nebude WIN10 a ludia sa aspon naucia, ze PC!=Windows. Cim skor, tym lepsie!
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja osobne lubim teda .. Lubil som tie cinske tablety s atomami a win ... Mal som naky teclast s win8 a to bolo jebadlo v porovnani s ipadom. Proste na domace zuvanie uplne super tablet... Teraz mam dalsi s win 10 a ja neviem co ti chlapci porobili ale maily mi nenacita cele, edge pada .. Tie ich win apky si len tak sami sebe mrznu .. Cele win 10 je taka katastrofa kebyze mam pod palcom vyvoj ja tak dam programatorom zaradom na holu. A kebyze som intel a toto vidim tak si poviem srat atom, neni na to dobry system. Android je katastrofa ale az taka ako toto veruze nie.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

aj tak to bol taky mackopes

- na mobily a tablety to vela zralo
- na booky to je zas malo vykonne
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

keby sa intel spojil s microsoftom, vyhrali by. intel by zacal x86 atomy do mobilov a tabletov, pricom microsoft by umoznil mat na takom telefone regulerny x86 windows s aplikaciou obsluhujucou 3g modem. takze uzivatel by mal v ruke plnohodnotny telefon a sucasne plnohodnotny pocitac. uz ziadne problemy s kompatibilitou aplikacii, ziadne contiium co sa tvari ako pc, ale bolo by to realne pc. ziadne napodobeniny officu a neschopnost pripojit ntfs disky, sifrovane disky, a podobne. ak toto nespravia, ani intel nebude konkurovat arm a microsoft to moze s lumiami tiez zabalit....
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Kolega bol od konca roka 2008 v kome ked prisli prve netbooky ala ASUS EEE seria 900 s 1-jadierkovym 1-vlakienkovym Atomom? Tam bol tiez "normalny" Win7 a absolutne sa to nedalo pouzivat, jedine s WinXP, jakz-takz. Ano Atomy odvtedy pokrocili, ale aj narocnost vsetkoho ostatneho.

Intel Atomy propagoval jak vedel, dokonca pod uhloprieckou divajsu tusim pod 7 ci 8 palcov daval CPU defacto zadarmo (par drobnych), NEPOMOHLO! CPU v mobile NEMOZE zrat (mat TDP) 4W a v tablete 8W. To proste nejde.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

doba pokrocila. pokial ti vedia moderne mobily prehravat 4k a robia "windows continuum", tak to zvladne aj atom. konkretne napr. alza predava 8" tablet s windowsom, chyba mu jedine 3g modem. lenovo taky robil tiez, miix 8 sa to myslim volalo. a co tie pc sticky? intel compute stick s atomom. doteraz sa to robilo s z3735f (bay trail) a najnovsie s atomom x5-z8300 (cherry trail). pozri si nejake videa na youtube, sam som bol prekvapeny co tie mikro pocitace zvladaju :) uz len MS a Intelu chyba vizia...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nehovorim ze najnovsie Atomy su zle. Su ovela lepsie a uplne inde ako prvucicky Atom z roku pana 2008. Aj vykonom, aj spotrebou ci pomerom vykon/spotreba.

Len mi prosim vysvetli, preco na poli smart-blb-demento-tableto-lopato-fónov a cistych tabletov, to stale valcuje ARM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cisto moj subjektivny nazor je, ze je to dane z historickych dovodov. aj uplne starucke mobily s hw hlavesnickou mali arm procesory. a boli to take jednoucelove procesory a podla mna to co vidime dnes je len zvacsovanie vykonu, novy instrukcie, atd. no a uz ked mas relativne silny procesor, mozes skusat nove a lepsie gui... az vznikne smartfon.
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj nazor je zase cena, spotreba a dostupnost.

a, rozdiel medzi cisc a risc je pri jednoduchych veciach zanedbatelny. na primitivnosti, kde nepotrebujes nejak super presny vysledok, tam ti staci aj risc, ktory je mensi, lahsie navrhnutelny a vyrobitelny - a tym padom aj lacnejsi.

b, cim vacsi cip, tym viac voltov potrebujes pumpovat, aby si ich na druhom konci detegoval, co ti zvysuje spotrebu a teplo, co zas nie je dobre pre prenosne zariadenia.

c, a nakoniec - atom ti doda len jedna firma, a je vzdy dobre mat dodavatelov kriticky dolezitych komponentov viac. co ak by si intel zmyslel, ze atomy zrazu robit nebude a tebe tym odjebe cele produktove portfolio?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a, bez slov...
b, to kde si vymyslel, na záchode?
c, no ono to má aj presne opačný účinok, dopad.
že tých niekoľko odberateľov bude natoľko špekulovať, že je lepšie sa na to celé vysrať... A to práve urobil Intel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

b,
ja ti neviem, nespominal si niekedy nieco o stratach pri vodicoch?
a ze, cim dlhsi kabel, tym vacsia strata vo vedeni...
plus si spominal nieco pri senzoroch, ak si spominam, ze neskacu z nuly na 100, ale maju nejaky nabeh a ak chces za isty cas, aby ti nabehli na istu hodnotu, tak potrebujes vyjebat volty na vstupe... a o co viac voltov potrebujes vytocit zavisi od dvoch veci - od frekvencie procaku a dlzky vedenia (pipeline).
alebo mi chces povedat, ze si taral do vetra?

c, ved sa aj vysrali. lebo nemaju ziadnu zaruku, ze ak intelu prepne, ze dostanu procaky od niekoho ineho. ak by ti totizto vyhorel samsung, stale je tu qualcomm, nvidia a mrte inych, co ten arm zrobia :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako pisu na jednom nemenovanom CZ IT portali, vysvetlenie je jasne: ARM da licenciu na ARM CPU aj ciganskemu vajdovi pokial vyrobi ARM CPU, zatialco s x86 su problemy jak hovado.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opačne som to "c," napísal...
Vysral sa na to Intel, lebo ak sú odberatelia nespoľahlivý a len špekulujú, je to riziko pre nich vyrábať. Preto je dobré mať loajálnych zákazníkov a tých aj patrične "pestovať..."

b, vietor ako vietor, ale nerob z komárika sloníka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to c, je zacarovany kruh.

dodavatelia atom nechcu, lebo nemaju od intelu istotu dodavok a ani zalozny plan v pripade ich vypadku. a intel uz atom nechce, lebo ho odberatelia nechcu kupovat...

tak sa intel bude venovat tomu, co mu ide najlepsie - pazravejsie procaky - atomy premenuje na celerony a pentia, core bude drzat ako i3, i5 a i7 ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim, ze tu sa vieme zhodnut aspon na tom, ze keby mali atomy konkurenciu, zrejme by bol takyto trh zaujimavejsi aj pre vyrobcov tabletov a telefonov. a to licencovanie je taktiez problem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som mal rad Atom procesory, mam 3 dosky s atom procesormi z ceho ale 2 dosky maju na sebe grafiku, ktora strasne zere, co sa de-facto neda pouzivat, ked je teplo.
ta tretia doska je dobra, to je ten 525 atom. ten je cool.
ale ano ... skoda toho atomu, ale treba byt aj realisticky. teraz mam ako router cavium octeon mips64, tiez dvojjadrovy.
len ma sere, ze nedostanes na trhu normalne dosku s najnovsim octeonom3, a ten octeon(1), to uz je stara sunka, to neni konkurencieschopne, to je este slabsie ako ARMv7.
ale hovorim, cavium octeon3, s hardware floating procesormi, to uz je realna konkurencia aj atomom.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár