neprihlásený Štvrtok, 19. septembra 2024, dnes má meniny Konštantín
Od februára už iba IBAN čísla bankových účtov. Čo sa zmení v Internet bankingoch

Na konci januára končí prechodné obdobie implementovania iniciatívy SEPA, európskej iniciatívy jednotného platobného styku v rámci EÚ a ďalších európskych štátov, a medzinárodného formátu účtov IBAN. Od prvého februára tak banky musia aj pri všetkých domácich platbách povinne prejsť na dlhý medzinárodný formát účtu IBAN používaný pri SEPA platbách. Čo je IBAN a aké zmeny to bude predstavovať v Internet bankingoch a mobilných aplikáciách jednotlivých bánk?

Značky: internet bankingSlovensko

DSL.sk, 21.1.2016


Na konci januára končí prechodné obdobie implementovania iniciatívy SEPA, európskej iniciatívy jednotného platobného styku v rámci EÚ a ďalších európskych štátov, a medzinárodného formátu účtov IBAN.

Najviditeľnejšou zmenou pre občanov bude povinný prechod na dlhé čísla účtov IBAN.

Čo je IBAN

Na Slovensku sa doteraz bankové účty pre účely domácich platieb okrem banky, v ktorej je účet vedený, identifikovali pomocou relatívne krátkeho 10-znakového čísla bankového BBAN, Basic Bank Account Number, prípadne v niektorých prípadoch navyše so 6-ciferným predčíslim.

So zavedením systému jednotných európskych platieb sa prešlo na nový medzinárodný formát IBAN, International Bank Account Number.

Jeho dĺžka je závislá na krajine a dĺžke doterajších označení účtov v jednotlivých krajinách, na Slovensku má dĺžku 24 znakov.




Príklad IBAN čísla účtu, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Národná banka Slovenska)



Prvé dva znaky tvoria kód krajiny, v prípade Slovenska SK. Nasledujúce dve číslice sú kontrolné, vypočítavajú sa zo zvyšku čísla IBAN a umožňujú overiť, či pri prepise čísla neprišlo k chybe.

Nasledujú 4 číslice kódu banky, 6 číslic predčíslia účtu a 10 číslic doterajšieho čísla účtu.

Vizuálne sa IBAN čísla niekedy zvyknú pre väčšiu prehľadnosť rozdeliť do skupín po štyri znaky.

Zmeny v Internet bankingoch a aplikáciách

Banky interne na SEPA a IBAN prešli už od 1. februára 2014, odkedy povinne všetky cezhraničné platby do krajín zapojených do SEPA iniciatívy ale tiež všetky domáce medzibankové prevody realizujú systémom SEPA za použitia IBAN čísiel účtov.

Zmeny od 1. februára 2016 sa tak týkajú najmä komunikácie a využívania služieb bánk koncovými užívateľmi, ktorí doteraz mohli zadávať čísla účtov u platieb stále vo formáte BBAN. To sa zmení, keď banky povinne musia začať akceptovať len príkazy identifikujúce účty pomocou IBAN.

S otázkami o zmenách sme oslovili Slovenskú sporiteľňu, VÚB, Tatra banku, ČSOB, mBank a Zuno. Všetky v súlade s novými pravidlami musia od klienta dostať číslo účtu pre vykonanie platby už vo formáte IBAN, niektoré ale avizujú pokračujúcu podporu uľahčenia jeho zadania v internet bankingu pri znalosti doterajšieho čísla účtu a viaceré avizujú ďalšie technológie uľahčujúce realizovanie platieb automatickým načítaním IBAN čísla účtu.

Platby

Konkrétne pri platbách Tatra banka umožní zadať účet v doterajšom formáte BBAN, pričom Internet banking ho prepočíta na IBAN účet a klient potvrdí platbu už s IBAN účtom. Zuno bude pri zadávaní platby uvádzať odkaz na IBAN kalkulačku, ktorá zrealizuje konverziu. Zároveň samozrejme viaceré banky konverznú kalkulačku ponúkajú na svojich stránkach, pričom využiť je možné aj kalkulačku NBS. Slovenská sporiteľňa bude prezentovať IBAN číslo rozdelené na štvorice číslic a zvýrazní v ňom číslo účtu.

Viaceré banky tiež avizujú podporu ďalších technológií umožňujúcich jednoduchšie zrealizovanie platieb, najmä pomocou mobilnej aplikácie. Slovenská sporiteľňa poukazuje na IBAN skener, skenovanie QR a čiarových kódov z faktúr vo svojich mobilných aplikáciách a zároveň podporu platby na mobil. Podobne VÚB očakáva väčšie používanie skeneru IBAN-u, QR a čiarových kódov a aplikácie Viamo, pričom platbu cez Viamo na mobilné číslo umožňuje zrealizovať aj z internet bankingu. ČSOB poukazuje na IBAN skener v mobilnej aplikácii, mBank na čítačku QR kódov.

Trvalé príkazy

Keďže banky už interne pracujú s IBAN číslami účtov, u existujúcich trvalých príkazov už zrejme majú čísla účtov minimálne interne skonvertované do IBAN.

V každom prípade žiadna z oslovených bánk neavizuje potrebu upravovať trvalé príkazy a napríklad ani zoznamy partnerov klientami, každá potrebné konverzie už uskutočnila alebo uskutoční.

Výpisy a notifikácie

Na IBAN účty si bude potrebné zvyknúť aj vo výpisoch respektíve elektronických zoznamoch platieb, VÚB, ČSOB, Zuno, mBank v nich avizujú od 1. februára len používanie IBAN. Tatra banka používa IBAN aj doterajší BBAN, v papierových zmenu neavizuje, v elektronických budú do budúcnosti podporované IBAN.

Podobne v notifikačných emailoch a SMS väčšina bánk, Slovenská sporiteľňa, VÚB, ČSOB, Zuno aj mBank, buď už používajú alebo budú používať len formát IBAN. Tatra banka v súčasnosti napríklad v SMS uvádza u domácich platieb ešte doterajší klasický formát účtu BBAN a podľa stanoviska pre DSL.sk formát od 1. februára meniť nebude.

Ako sa počítajú kontrolné číslice IBAN

Pre potreby skonvertovania jednotlivých čísiel účtov je samozrejme vhodné využiť niektorú z existujúcich konverzných kalkulačiek, napríklad od NBS.


Príklad IBAN čísla účtu, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Národná banka Slovenska)



Pre všeobecné informácie a v prípade potreby hromadného overovania správnosti kontrolných číslic alebo ich generovania, najmä pre programátorov, uvádzame aj postup výpočtu kontrolných číslic.

Výpočet pozostáva z nasledujúcich krokov:

  1. Vytvorte IBAN číslo účtu z klasického BBAN čísla účtu podľa pravidiel v popise formátu IBAN a na miesto kontrolných číslic dajte dve nuly. Pre vyššie uvedený ukážkový účet 289 - 1987426353 / 0720 tak pôjde o SK00 0720 0002 8919 8742 6353, pre prehľadnosť ho uvádzame rozdelené na štvorice znakov

  2. Prvé štyri znaky presuňte na koniec tohto reťazca, v príklade tak získate 0720 0002 8919 8742 6353 SK00

  3. Kód krajiny skonvertujte na čísla prekonvertovaním oboch písmen, pričom A sa mení na 10 a ďalšie písmená v abecednom poradí na nasledujúce čísla. Z sa tak mení na 35 a napríklad S na 28 a K na 20. V príklade získate 0720 0002 8919 8742 6353 282000

  4. Zistite zvyšok čísla získaného v bode 3 po delení číslom 97, v tomto prípade 30

  5. Zvyšok odčítajte od čísla 98 a získate tým výsledné kontrolné číslice. Ak je výsledok menší ako desať, doplňte pred číslo nulu. V uvedenom prípade tak získate kontrolné číslice 68


      Zdieľaj na Twitteri


Považujete používanie IBAN čísiel účtov za výrazné skomplikovanie systému čísiel domácich bankových účtov? (hlasov: 429)

Áno      38%
Nie      62%


Najnovšie články:

Chrome prejde na novú verziu postkvantového šifrovania, nie je kompatibilná s doterajšou
Apple onedlho uvedie až päť nových Macov s procesormi M4
Vydaný Linux 6.11
WiFi 802.11ah otestované so všesmerovými anténami na takmer 16 km
Zákazníci Telekom paušálov budú mať v stredu neobmedzené dáta, predplateniek bezplatný balíček
Vydané nové verzie iOS 18 a macOS 15
SpaceX vynesie ďalšie navigačné Galileo satelity
Ubuntu pracuje na podpore notebookov s novými Snapdragonmi X
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation v novej verzii, trojnásobne zrýchlil
O2 oznámilo prekročenie 80% pokrytia 5G


Diskusia:
                               
 

Nechapem vsak, ze preco nie je IBAN zjednotene celosvetovo, alebo aspon celoeuropsky... Ved ani vsetky clenske staty EU (dokonca clenovia eurozony) nemaju zjednotenu strukturu IBAN (maju aj odlisne pocty znakov).
??? !!!
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

IBAN je zjednotene celoeuropsky. vzhladom na to, ze obsahuje BBAN, co si doteraz riesila kazda krajina po svojom, tak je dlzka IBAN variabilna. avsak je to celoeuropsky jednotny format cisla uctu. a dalsie mimoeuropske krajiny tento format tiez adoptovali :)
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

no, len o tom pise ten nad vami,
ze ak uz zjednotit, tak riadne.
naco to komplikovat? nech daju jednu dlzku a hotovo.
potom to ma logiku,
ale pri domacom prevode by som osobne ludi s tymto netrapil
system si bez problemov iban uz vie doratat,
tak naco tymto ludi este viac vytrapovat?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Kontrolna suma sa pocita jednotne. Bolo by vsak prakticky neriesitelne vnutit jeden standard (jednu dlzku IBAN) vsetkym krajinam EU. Preco by napr. take Belgicko s 16 znakovym IBANom malo priposobovat Grecku s 27 znakmi? Alebo nedajboze naopak?

Bankove systemy v EU krajinach sa vyvijali 50-60 rokov samostatne, tak je teraz nerealne ich takto nasilu zjednocovat, kde jediny argument pre by bol - "lebo by to bolo pekne". V skutocnosti je uplne jedno ci ma IBAN 16 alebo 30 znakov, kontrola na strane banky je dostatocna, takze nehrozi omyl pri jeho zadavani.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

A zaujímavé je, že chobotiny so žiarovkami nemala EÚ problém zrealizovať...
Elektrotechnické normy a podobne...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Miesas hrusky s jablkami.
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

Veľmi príbuzné ovocie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No predovsetkym, ak mas potrebu hejtovat EU, tak IBAN nie je zrovna dobry priklad.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Hejter si nepotrebuje vyberať príklad a míňať energiu posudzovaním jeho vhodnosti. Hejter vie, že všetko je už z princípu na kkt.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

preto to neni v eu jednotne lebo tam sedia prachati dilinovia ktori sa nedokazu rozhybat a zosuladit ani v otazke utecencov nie to este v ibane o))))))))))
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nechápem, prečo v dnešnej dobe nestačí zadať obyčajné číslo účtu a systém by automaticky poslal IBAN. Vidím veľakrát, že počítače ľudí osprosťujú :)
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Presne tak ako namiesto IP adresy zadávame do prehliadača ľahko zapamätatgeľný názov internetovej stránky (DNS)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

pouzivanie IBAN je ovela jednoduchsie, ja ho pouzivam od nepamati, aj preto som nepochopil to halo, co sa okolo toho robi...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No hlavne sa tu kazdy tvari, akoby denne zadavali 50 BBANov do IB z hlavy a teraz by sa im mal zrutit svet. Pricom vacsina z nich ma v zivote tak do 5 trvalych prikazov, alebo prednastavenych pomenovanych prijemcov :) No proste haters gonna hate...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

neklam...od "nepamäti" IBAN neexistuje
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

tak si precitaj historiu IBAN, mudrlant
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

podla teba je rok 1997 od nepamati? zaviedol si novy standard..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ani nie lebo takych 'chobotin' je viac ako znizovanie vykonu vysavacou a tak podobne napad sice pekny ale realizacia ej len za stolom a ten clovek ani nevie co vlastne robi to tak vyzera.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

A ako to suvisi s nasadzovanim IBAN?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ziarovky mali uz aj predtym vo vsetkych krajinach dokopy 5 druhov zavitov. pred aj po prechode na usporne ziarivky.

analogia by davala zmysel, ak by predtym kazda krajina mala svoje vlastne zavity a teraz by zaviedli, ze nove svietidla musia mat rovnaky zavit.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Takyto stav uz bol
Napr. pri zavadzani elektriky v takej Britanii mala kazda elektraren (Presnejsie lokalny vyrobca elektrickej energie) vlastnu frekvenciu, napatie a konektorovy standart. Tzn. ziarovka zo severu bola len tazko prisposobitelna pre juh. Zjednotenie sustav a standartov tu trvalo viacej ako 10 rokov a tiez to bolo z nariadenia vlady.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vidis a malo to zmysel. tak isto ako SEPA a IBAN ma zmysel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aspoň vidíš tu debilitu anglánov... u nás sa také stať nemohlo...rozum jasne zvíťazil...jeden štandart a hotovo
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

je to zjednotene a riadne. je to normovane.
ak ti ide iba o to, ze IBAN ma roznu dlzku, v zavislosti od krajiny, tak to neznamena, ze to nie je jednotne.
preco prave dlzka by mala udavat ci je to jednotne? preco nie vsetky ostatne pravidla, ktore su v standarde popisane?

okrem toho, jednotna dlzka by rapidne skomplikovala prechod zo starych, nejednotnych formatov na novy jednotny. v mnohycyh pripadoch mu mozno aj uplne zamedzila, co by znamenalo, ze by museli k uctom davat nove unikatne cisla, ktore si nemozes nijako prepocitat.

teraz, ak napr. pravidelne posielam platby milionu mojich partnerov, tak mi staci ich cisla uctov prepocitat a vybavene. nemusi kazdy z nich explicitne zadavat nove, unikatne cislo uctu, ktore si najprv ale musi zistovat u svojej banky.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Milión prepočtov, to Ti aj trochu času zoberie...
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

ci? napisat par riadkovy skript? urcite mi to zaberie menej casu ako zohnat milion novych cisiel.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

aby bol iban zjednoteny celosvetovo a automaticky,tak na to ztejme musi inťel vyvinut 24 jadrovy procesor o))))))))))))))
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

primabanka akceptuje v internetbankingu IBAN aj BBAN, zadas jedno a druhe sa prepocita

Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Na konci januára končí prechodné obdobie implementovania iniciatívy SEPA...
uvidíme čo bude až od 1.2.2016
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

problem je ak si vynechal predcislie uctu pri bban tak nic sa nestalo, ak napises do bban policka cislo uctu bez predcisla prepise to do iban formatu ale cislo uctu v bban nebude korektne! takze peniaze neodosles, resp sa ti vratia
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ani tu nehovor nahlas ze mas primabanku
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Penťák jeden ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Od 4. bodu nerozumiem...
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

nerozumies zvysku po deleni? :-o
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Nerozumiem čo deliť :D
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Čo boh nespojil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To cislo z trojky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

7200002891987426353282000 mod 97 = 30
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To si vypočítal z hlavy?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Easy... Normalne to podelis cislom, a az ti dojdu cele cisla, tak to, co ti zostalo, si zapamatas.

Priklad na ilustraciu:
272:10=27
27:10 je 2 - napisem do vysledku, 7 zostalo
_7 napisem pod 7 a pripisem dalsie cislo, dvojku
_72:10 je 7 - pripisem k vysledku, ma 27, zostali 2
__2 napisem 2 pod 2 a kedze cele cisla dosli, zvysok po deleni je 2

To je krok 4 v praxi, ibaze v 4rke delis inym cislom...

Easy, nie?
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Prima, nie?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Trim picu!
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

Úplne nahladko či nechať čuprinku?
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

čuprinku
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

kliesta
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

trím znamená drž...nie TRIM orezať, :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

trim disku? ssd?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

uz chapem.. Half-Life 3 confirmed :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ma inbaking vo flasi, teda konvertuje blban na iban nativne. a interaktivne. :-)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ja mám vo fľaši vodku a pijem ju interaktívne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak na zdravie,samozrejme v dobrom
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Vsak IBAN beru snad vsade, jedine ten shit IB od Unicredit stale po dvoch rokoch podporuje len BBAN
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Mi hovor stále mám u nich účet a včera som po dlhej dome musel platiť no kamoš mi poslal účet v IBAN forme.... :D
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Minimalne rok sa da na IB v unicredit dat SEPA platba kde sa dava IBAN ... ez shit ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len tak pre zaujimavost by bolo dobre spomenut, ze este v terajsej dobe si danovaci nerobia tazku hlavu so zmeny a cislo uctu (napriklad pre platenie Dane z prevadzky motoroveho vozidla) zverejnuju ako skladacku v starom formate, cize: 501163-osobný účet daňovníka/8180
To sa mozme tesit, kolko bude zle zaplatenych dani po 1.2.2016, ked si ludia nespravne vyskladaju IBAN.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Iked po dlhom snoreni sa da najst uzitocy odkaz:
http://www.pokladnica.sk/_img/Documents /IBAN%5CIBAN_generator_validator.html

otazne je, kolko ludi sa k tomu doklika ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

dufa ze malo :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale no tak, veď ani veľmi klikať netrebalo ... stačilo si prečítať aj text o 6 riadkov nižšie, než je uvedené to číslo BBAN, tam je ten odkaz :p ... http://dopice.sk/DMV
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jasné, že si ťažkú hlavu nerobia, keď niekto nezaplatí, účtujú mu za každý deň meškania pokutu z omeškania.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No jo. Presne kvôli tomu som si musel nájsť najkú klakulačku pred týždňom (na slsp.sk som dačo našiel). Tak hádam som to dobre vypočítal a poslal :]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bez domu, Ibane,
caka te Natasa,
bez domu Ibane,
tady te holky nemiluji...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

a co je to ten jeban ?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Koho je to cislo uctu na tom obrazku? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je jedno, pošli jej nejaký príspevok. Poteší sa ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A preco sa neda preniest IBAN?
Tak preniest mobilneho OPa ide v niektorych krajinach aj 8+rokov.
A to je hodne zlozitejsie ako IBAN.
Ano je tam aj kod banky - ale aj mobil ma "kod banky=OPa" a ide to ...

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

pretože netreba
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Totalne zbytocne prekomplikovane...
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Naopak, totálne mi to zjednodušilo platby z/do zahraničia.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Mali to zjednotiť úplne, aj dĺžkou, veď nie je problém zobrať najdlhší možný a tí, čo majú kratšie, doplnia nulami.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a naco?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Novy ban na csgo?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

V Nemecku uz rok funguje IBAN. Ked chcem nakupovat ci cez IB alebo postou. Vsade je uz len IBAN. aj kartu my hned v januari minuly rok vymenili. Na slovensku si vsedci neako nechavaju cas a to takmer vo vsetkom. Napr na Slovensku je to horor podat cez internet danobe priznanie. V nemecku mam napomoc ELSTER Formular. Bez problemov vsade na uradoch my bez problemov poskytnu informacie. Na slovensku som pocul stale jedno a to iste "Nastudujte si! Mi niesme informacne stredisko!!!". Je-at slovenske urady!

.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ešte by by Ti mohli poskytnúť aj Pravidlá slovenského pravopisu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nepisem knihu ani ziadny vyznamny clanok. Ked ta trapia taketo tzv. nedokonale veci , tak radsej neotvaraj ani oci, lebo komplet cely riadiaci system civilizacie je postaveny na srackach. A kam to cele smeruje? menej zivocichov, obrovske mnozstvo nebezpecneho odpadu., poriadne bohaty /chudobny atd. Ked si taky dokonaly preco to vsetko nekritizujes? O 20 rokov budes rad, ked budes vobec co mat jest.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si zrejme celkom mimo. Kto nevie základy slovenského pravopisu, gramatiky, je odpísaný najmä po odbornej stránke!

To akože čo malo byť, to je aká reakcia?
Si novodobý "buržuj"?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ked neviem poriadne gramatiku, tak som odpisany. Ha Ha ha. Clovece bud si zatial len s velkymi ocami student alebo pracujes pre niekoho ako otrok. Su ludia, ktori uvazuju uplne inac. Nie velkymi vedomostiami teorie ale schopnostou manipulacie. Clovece ked sa ti vobec podari zajst do vyssich kruvov, tak sa budes divit ako uboho ovladaju tyto ludia gramatiku. A ja viem presne o com pisem. To je uplne o niecom inom. Uplne iny svet.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na to sa ser. Ak si technik, alebo si utrpel aspoň stredoškolské vzdelanie, mal by si ovládať aj slovenskú gramatiku a pravopis. Čo je na tom divné?
"Mantynelov" je v republike dosť!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to ako vyssie kruhy ako smotanka judyniova, veresova, celevrite z markizy? tak to suhlasim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predpokladam, ze pozries do zrkadla a hned vidis iny svet... ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

iny kraj,iny mrav = iny stat,ina dlzka ibanu hahaha
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je možné, že medzinárodné transfery síce trochu zlacnejú, ale tak či tak budú banky používať podhodnotené výmenné kurzy. Na Slovensko sa už dostala online peer-to-peer zmenáreň TransferWise www.transferwise.com/easytransfer, ktoré mení peniaze STREDOVÝM kurzom s fakt mini poplatkom 0,5%. Odporúčam prebehnúť si SK/CZ info stránky www.akoposlatpeniaze.eu a www.jakposlatpenize.cz. Všetko o nových lacných prevodoch do zahraničia. Zahraničné prevody v bankách sú prežitok, v dnešnom svete už existujú aj lepšie a lacnejšie spôsoby.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aha aky oportunista vytvoril si si primitívne stranku a klames ludom, chces im zobrať ich refferal bonus za ich znamich...ze vraj ambasador...to potom ja som prezident

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár