Medzinárodná vesmírna stanica ISS v pondelok oficiálne oslávila vek päťnásť rokov.
ISS sa začala budovať už v roku 1998, jej vek sa ale oficiálne počíta od dňa kedy začala plniť svoju plnú funkčnosť a začala na nej trvalo bývať ľudská posádka.
K tomu prišlo 2. novembra 2000 a odvtedy je ľudská posádka na ISS nepretržito pätnásť rokov.
Druhou najdlhšie obývanou vesmírnou stanicou bola ruská stanica Mir, na ktorej bola posádka takmer desať rokov.
ISS sa nachádza na obežnej dráhe vo výške tesne viac ako 400 km a jej doba obehu dosahuje cca 93 minút, doteraz uskutočnila už takmer 96 tisíc obehov.
Aktuálna hmotnosť ISS dosahuje 419.5 ton, jej vnútorné obývateľné priestory majú 388 metrov kubických a celkové vnútorné priestory so vzduchom 916 m3. Dĺžka ISS dosahuje 109 metrov a solárne panely generujú cca 84 kW elektrickej energie.
Obytné priestory na ISS (video: NASA)
Na ISS sú desiatky počítačov, v americkej časti je ich 44 využívajúcich sto rozličných sietí. Chod ISS riadi softvér, ktorý má cca 2.3 milióna riadkov zdrojových kódov.
Zhrnutie hlavných prínosov ISS od Tary Ruttleyovej z NASA (video: NASA)
Na ISS sa permanentne realizuje veľké množstvo vedeckých experimentov. Okrem možnosti pozorovať a analyzovať neustále Zem je hlavným prínosom absencia gravitácie respektíve prostredie s mikrogravitáciou. Množstvo experimentov sa tak zameriava práve na využitie prostredia bez gravitácie, pričom viaceré experimenty majú reálny prínos aj pre život na Zemi.
Chod ISS riadi softvér, ktorý má cca 2.3 milióna riadkov zdrojových kódov.
Tak toto keby citam tam hore, bez ohladu na to, ako tomu verim, by mi asi prislo nevolno..
Aj ked, aj auto riadi akysi software, a predsa.. ale aj tak.. tak ci tak..
Ale register adries OPIS-u taký 3D formát nepodporuje. Nebude to považované za vlastizradu alebo urážku nejakého majestátu? Radšej počkám, čo na to poldinko.
44 počítačov v emerickej časti... Fúha, to ako to tam majú prerozdelené a koľko čoho je v ruskej časti?
A ešte je zaujímavé, ak tam niektorému rupnú nervy..., čo potom?