Projekt HI-SEAS, Hawaii Space Exploration Analog and Simulation, financovaný NASA dnes odštartoval ročnú simuláciu pobytu ľudskej posádky na povrchu Marsu.
O 3:00 stredoeurópskeho letného času vstúpil do základne vybudovanej na Havaji 6-členný tím, ktorý tu bude žiť takmer sebestačne po celý rok.
Experiment je v poradí štvrtým a najdlhším realizovaným v komplexe HI-SEAS na Havaji, doterajšie mali dĺžku štyri až osem mesiacov. Tím tvorí šesť vedcov, ktorí bude testovať viaceré aspekty života v izolácii na Marse a realizovať rozličné experimenty.
Projekt HI-SEAS nie je zameraný primárne na test technológií dopraviteľných a použiteľných na Marse, keď tím používa aj bežné technológie ako pračku, mikrovlnku, bežecký pás. Testuje niektoré typy technológií ale najmä vplyv izolácie a spolužitia v malom priestore na ľudskú posádku, ktorú tvoria u súčasnej misie tri ženy a traja muži.
Tím žije v stanovitej kupole v blízkosti sopky Mauna Loa vo výške cca 2500 metrov. Prostredie prakticky bez živočíchov pripomína nehostinné podmienky na Marse. Pre simuláciu misie môžu jednotliví členovia opustiť kupolu len v skafandroch.
Kupola má priemer cca 11 metrov a výšku 6 metrov. Energiu získava len zo solárnych panelov umiestnených v blízkosti kupoly, uskladňuje ju v batériách o kapacite 20 kWh.
Vodu podľa dostupných informácií zariadenie zrejme nevyrába a je dodávaná zvonku, tím má ale obmedzenú spotrebu na úroveň dosiahnuteľnú výrobou a recykláciou vody. V predchádzajúcich misiách to bolo napríklad 6 minút sprchovania na člena za týždeň. Dve prítomné toalety su typu suchého kompostujúceho záchoda.
Krátky pohľad na HI-SEAS (video: Pacific International Space Center for Exploration Systems)
Strava je postavená najmä na sušených polotovaroch, nie je ale tak obmedzená ako napríklad na ISS a minimálne predchádzajúce misie nepoužívali špeciálne jedlo ako posádka na ISS ale bežne komerčne dostupné polotovary. Navyše niektoré zložky potravy boli počas misie dopĺňané.
Jedným typom z realizovaných experimentov v predchádzajúcich misiách bolo aj pestovanie zeleniny pod umelým LED svetlom. Pre simuláciu života na inej plánete okrem potreby nosenia skafandrov pri opustení kopule je k dispozícii len jedno malé okno a komunikácia s podporným personálom je oneskorená o 20 minút.
NASA spolu s ostatnými vesmírnymi agentúrami realizuje viacero experimentov smerujúcich k umožneniu dlhodobého pobytu človeka vo vesmíre. V súčasnosti napríklad prebieha aj experiment ročného pobytu na vesmírnej stanici ISS, ktorého sa zúčastňujú astronaut Scott Kelly a kozmonaut Michail Kornijenko. Zároveň v auguste astronauti na ISS prvýkrát jedli jedlo dopestované na ISS, pod umelým LED svetlom.
Re: kalifát 2020 IS
Od: dnes má meniny Nikola, Nikolaj
|
Pridané:
29.8.2015 19:46
Ty teda davas.
Ked to nieco znamena, tak to, ze NASA uz davno nie je na vrchole a musi si robit reklamy. Zufalo potrebuju peniaze, tak robia tieto imaginarne projekty a vyhlasuju, ze by nemali Rusom platit peniaze za vynasanie ich ludi do vesmiru - ignorujuc to, ze stale potrebuju ruske motory, aby to uspesne zvladli aj s ich raketami.
Preco? Pretoze vsetci Rusi, co chceli opustit Rusko tak spravili po prevrate. Pretoze Cina buduje vlastnu technologiu a nie je az taky zaujem opustat Cinu. Pretoze Europa ma vlastnu agenturu.
Americania vzdy tam, kde nemali rozum, zhanali ludi z inych krajin, alebo tam tlacili neuveritelne mnozstvo penazi. Momentalne im chybaju obe veci.
Re: kalifát 2020 IS
Od reg.: Peterkal
|
Pridané:
29.8.2015 20:02
su tri teorie.... jedne viacej blazniva ako druha
v prvej a predpoklada ze NASA na Marse uz bola a stale je v 70 tych rokoch, alebo tam nasli staroveke mimozemske artefakty....
v druhej sa predpoklada spojenie marsu a vnutornej dutej zeme nejakou hviezdnou branou...
tretia je uplna picovina co predpoklada ze neexistuje ISS a ani vesmirne lety, ze to je nakamuflovane v studiach preto ze zem je plocha.... ale toto je maximalna blbost....
ja si mysli mze pravda bude niekde uprostred ani prva ani druha a ani tretia...
Re: kalifát 2020 IS
Od: Japster
|
Pridané:
30.8.2015 23:33
Trichlór je geniálne čistidlo - odmasťovadlo, ktoré zrejme dosiaľ nemá konkurenciu. Je dosť obmedzené jeho používanie, ale komunistom nevadilo mať trichlórové práčky - odmasťňovačky na obrobené kusy od oleja, či brúsnej pasty a v 200 litrových sudoch ho kupovať na veľké množstvá... Geniálne a rýchlo to všetko vyčistil. Vrie tuším okolo 68 stupňov, nehorí, má sladkastú chuť. Bez konkurencie.
Re: kalifát 2020 IS
Od: Japster
|
Pridané:
31.8.2015 7:41
By si neveril, ako rýchlo to účinkuje, myslím cez dýchacie cesty...
Raz som doslova ako ožratý "na mol" vyšiel pri oprave z takejto trichlórovej čističky a dobrých 20 minút som sa vedľa nej doslova potácal... No mladý, neskúsený... To som tam bol vnútri len chvíľku - pozrieť koncáky...
Doma s tým čistím kalafunu a zapájkované konektory. Perchlór z obchodu je príliš pomalý a treba mu kefkou pomáhať...
Re: made in china
Od reg.: K-NinetyNine
|
Pridané:
29.8.2015 21:40
citajme s porozumenim:
"Projekt HI-SEAS nie je zameraný primárne na test technológií dopraviteľných a použiteľných na Marse, keď tím používa aj bežné technológie ako pračku, mikrovlnku, bežecký pás."
dnes má meniny Nikola
Od: Neviem-
|
Pridané:
29.8.2015 23:09
V minulom dieli ste videli:
Nikola ticho vošla do miestnosti,
rozkročila sa a ukázala nám nabíjačku.
"Choď preč, nemrava," zvolal som.
Vybehla so šialeným smiechom.
"Kto to bol?" opýtal sa otec Ignác.
"Nikola. Nikola Tesla."
Re: dnes má meniny Nikola
Od: Neviem-
|
Pridané:
29.8.2015 23:09
Zastavil som sa na fare ale otec Ignác tam nebol.
Našiel som ho vo farskej záhrade ako zasypáva veľkú jamu.
Prekvapene sa otočil, z nosa mu na lopatu odkvapkávala krv.
- To mám z Wifi, povedal, Nikola stále niečo skúšala s routrom.
- Kde je Nikola? Kde je Nikola Tesla? -spýtal som sa v neblahej predtuche.
Smutne pozrel na kôpku hliny.
Re: nasa na mesiaci
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
2.9.2015 8:10
To druhe foto bolo robene tusim z bodu L1, t.j. 1,5 miliona km daleko. Z takej vzdialenosti (4x viac jak vzdialenost Zem-Mesiac) je pomer velkosti priemeru Zema (12800 km) a Mesiaca (3500) zachovany dost realne. Sice este dost zalezi ci by bol Mesiac pred alebo za Zemou (to by bol daleko 1,1 alebo 1,9 miliona km od miesta fotania a zem 1,5 miliona km), ale ten pomer velkosti Mesiaca a Zeme je z bodu L1 zachovany RELATIVNE obstojne. Proste Zem ma 3,5-nasobny priemer.
Prve foto je robene z povrchu Mesiaca, alebo pri pristavani/starte 100 m ci 1 km ci 5 km nad povrchom, to sa neda pre laika urcit presne. Zem ma priemer 12 800 km a je fotena zo vzdialenosti cca 400 000 km. Tak JAKY MAS PROBLEM? A vies ty jaky crop mal ten fotak s ktorym to fotili? Je vseobecne zname ze tie snimky vznikali na dost nezvycajnej optike, napr. svetelnost objektivu f/0,95 a pod., co sa prakticky neda zohnat len tak v e-shope ani za 5000 €, lebo najlepsie svetelnosti zrkadloviek su mozno f/2 ci f/1,5. Nekukal som.
pokusy
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
30.8.2015 10:30
Takychto kopulovych pokusov tu uz niekolko bolo asi pred 15-20 rokmi, aj ked tie minule boli hlavne tusim na zistenie prezitia v sebestacnych podmienkach a nie kvoli Marsu (von skafandre, latencia 20 min ...).
Dopadlo to katastrofalnym fiaskom, secci to sabotovali a dostavali stuff zvonka.
Podľa mna takéto projekty su len na dve veci... Ľudia nato idu úplne zle.
Čo mame doma si nevážime a likvidujeme a zasierame, a pokúšame sa žiť
v nejakom umelom inkubatore za cieľom dokázať prežiť na cudzej planéte .
Aj tak nám to bude kokot platné za pár milión rokov keď sa slnko zacne rozpínať a spáli všetko živé naokolo. A najbližšia súca planéta s podmienkami pre naše prežitie bude vzdialená dobrých pár svetelnených rokov a my sa tam nebudeme vedieť dostať . Svetelnú rýchlosť asi nikdy zo žiadnym zariadením nedosiahneme. Ohýbať casopriestor nám zatiaľ tiež nejako nejde, akurát tak anču v parku .
Ale riešenie existuje.
Stačí sa nalodiť do kozmickej rakety a cestovať dlho dlho ku najbližšej vhodnej planéte . A keď ti ti v jednej miliarditine cesty dôjde palivo a zásoby
, tak požiadaš mimozemšťanov o azyl a pomoc, a oni si ta prídu zachrániť . Ak sa dovtedy samozrejme vo vákuu neudusíš. Hlavne sa treba vyhýbať vesmírnym korábom HYZA, tie majú údajne problémy s cirkulaciou vzduchu.