neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
TDK sľubuje 15 TB disky o rok

Značky: HDDnové technológie

DSL.sk, 9.10.2014


Japonská spoločnosť TDK na prebiehajúcom technologickom veľtrhu Ceatec v Japonsku prezentovala nové diskové hlavičky technológie HAMR, ktoré už na prelome rokov 2015 a 2016 podľa spoločnosti umožnia 3.5" pevné disky s kapacitou 15 TB.

Upozornila na to agentúra DPA, ktorej informáciu o kapacite a očakávanom termíne dostupnosti spoločnosť poskytla.

Technológia HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording, na zmenšenie potrebného miesta pre uloženie jedného bitu informácie využíva magneticky stabilnejší materiál, v ktorom sa ale aj ťažšie mení uložená informácia. Pre zapísanie dát sa tak záznamový materiál v mieste záznamu zohrieva laserom.

V súčasnosti sú v bežnom predaji 3.5" disky s kapacitou maximálne 6 TB, pričom Seagate aj Western Digital odštartovali limitované dodávky diskov s kapacitou 8 TB veľkým firemným zákazníkom a obe avizujú aj 10 TB model. WD dosiahne túto kapacitu pomocou technológie SMR, Shingled Magnetic Recording, Seagate bližšie technické informácie neposkytla.

WD vyrába v súčasnosti už vzorky 10 TB disku pre testovanie prvými zákazníkmi, Seagate avizovala 10 TB disky do roka od mája tohto roku.

Či sa ale podarí reálne naplniť termín avizovaný TDK a niektorý výrobca skutočne uvedie 15 TB model už na prelome 2015 a 2016 je otázne. TDK totiž už na konci roku 2012 avizovala uvedenie HAMR diskov s kapacitou jednej platne 2 TB na tento rok, dostupné informácie výrobcov ale nenaznačujú použitie HAMR ešte v tomto roku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Pekne.. a ja stale neviem naplnit moj 2TB ... ale aspon by som sa uz nikdy nemusel bat o miesto na disku.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

neverim tymto diskom radsej kupim stabilny 7x300GB ako keby som mal mat 2TB a jedna cast odide stratim cele data. Pjetro mas nejaku rovnicu na nehodovost diskov? Dakujeù
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Pravdopodobnost zlyhania ASPON JEDNEHO disku z poctu n-diskov (je uplne jedno ci su v RAIDE a v akom RAIDE, ide o tom ze fyzicky mam n-kusov a ze sa ma disk pokazit) je:

1-(1-p1)(1-p2)(1-p3) ... (1-pn),

kde p1,p2,p3...pn su ZA NEJAKYCH PODNIENAOK DEFINOVANE pravdopodobnosti zlyhania JEDNOTLIVYCH DISKOV.

Teda napr. ak je pravdopodobnost zlyhania nejakeho konkretneho disku WD pocas prveho roka 1% a pravdopodobnost zlyhania nejakeho konkretneho disku Seagate pocas prveho roka 3%, tak pravdepodobnost zlyhania pocas prveho roka aspon jedneho z nich (ked bezia oba naraz) je: 1-(1-0,01)(1-0,03) = 1-0,99*0,97 = 3,97%, teda takmer 4% teda sucet jednotlivych pravdepodobnosti pre jednotlive disky.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

po precitani tohto prispevku sa citim ako ofca...
radsej nez sa to budem snazit pochopit a prepocitat tak radsej zaten cas zarobim na novy disc a ked sa stary pokazi bude cash na novy...

kde su tie casi , ked som sa bil za pravku pri zaokruhlovani na 20 desatinnom mieste vo vypoctoch...
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

To sice moze byt pravda ale pri mirror RAIDoch mi zlyhanie disku nemusi ublizit. V tomto pripade ide o data a nie o hardware.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sak hej, preto bol vynajdeny raid, rozne druhy. Ked ale odide to co riadi cele raid pole, sme v riadne velkej riti. Absolutne najistejsie je mat kopiu dat na druhom disku, obycajnu kopiu/zalohu dat, ziadne raidy.


Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Blbosť. Keď odíde raid radič, dá sa nový.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

myslis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

kto pouziva raid ako zalohu, ten si ani nezasluzi nic ine, nez aby mu to idislo
Odpovedať Hodnotiť:
 

HW RAID keď sa doondí tak môže byť umenie sa zasa dostať ku dátam. Pri SW RAID-de napríklad mdamd, aj keby disky prenesiem na úúúplne inú mašinu tak sa bude dať rozbehnúť do pôvodného stavu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jednoducho, čím viac diskov, tým viac zlyhaní
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No to tak celkom nemusí byť... ak ide o to, že ich máš v RAIDe, tak to znamená, že sú dosť blízko, možno aj napájané z 1 zdroja atp., lenže potom to nemôžeš počítať ako súčin pravdepodobností nezlyhania jednotlivých pevných diskov, pretože tie zlyhania v RAIDe v skutočnosti nie je sú na sebe úplne nezávislé, ako by to bolo v prípade jednotlivých pevných diskov, ale sú trochu vzájomne podmienené.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toz pravda, dobry postreh. Tak predpokladajme, ze mame 100 miestnosti, v kazdej izbe vlatsna elektroinstalacia a vlastne istice, v kazdej izbe jeden PC a v kazdom jenden HDD. Potom sa disky vibraciami a ani nijak inak extra neovplyvnuju :) Niet nad myslienkove uvahy :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme to plati len preto, lebo nieco hovori Taylorov rozvoj funkcie dvoch premennych z = 1-(1-x)(1-y) v okoli nuly. Pre vacsie hodnoty to uz je vacsia odchylka od obycajenho suctu a pre hodnoty nad 50% by bola hovadina, keby jedno bolo 60% a druhe 70%, aby pravdepobobnost zlyhania hociktoreho z oboch diskov bola 130%, to je blbost ze ano, v skutocnosti to potom je 1-(1-0,6)(1-0,7) = 1-0,4*0,3 = 0,88.

Teda ak mam specialne blbe disky, ze pravdopodobnost zlyhania prveho HDD pocas prveho roka je 60% a pravdopodobnost zlyhania druheho HDD pocas prveho roka je 70%, tak pravdepodobnost zlyhania pocas prveho roka aspon jedneho z nich (ked bezia oba) je 88%. Vsimneme si, ze "aspon jeden z nich" je doplnkova pravdepodobnost k pravdepodobnosti "ani jedn z nich".
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ak je akakolvek pravdepodobnost zlyhania disku vacsia ako NULA, tak sa ten disk na 100 percent poserie, v case.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

No jo, casom sa poseria uplne vsetko, 2. zakon termodynamiky je svina. Hovori sa ze vsetko co sa moze pokazit sa aj pokazi. To je insitny laicky pohlad. Pravda je, ze sa "pokazi" ABSOLUTNE VSETKO, aj to co nema absolutne ziadne mechanicke sucasti. Ak hypoteticka kocka platiny s rozmermi 10 km x 10 km x 10 km sa "pokazi", vysublimuje. Ide len o to ci skor dosvietia hviezdy alebo ci sa skor rozpadnu protony.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Clovek nieje schopny vyrobit nic, co by obstalo test casu.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

To vie asi len PanBozko ci jak nazveme nadprirodzenu entitu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pretoze technicky vzate, clovek nieje schopny vytvorit nic, clovek je schopny len zobrat to co uz je tu, a zmenit tomu formu.

Cize to co my nazyvame vyroba, je technicky nezmysel, kedze prichadza len k zemne formy, z jednej na druhu. Ale vyrobit, resp vytvorit, nevieme zhola nic. Sme kompletne odkazany na hmotu ktora je okolo nas.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Myseľ nad hmotou! Tak nás majster v kláštore učil..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nuz na zakl. dnesnej fyzikalnej bezne akceptovanej paradigmy je v ramci nasho vesmiru nemozne vytvorit hmotu ci energiu (myslene z niciho). Mozme vytvorit energiu (bozony) z existujucej hmoty (fermionov - to robime uz aspon milion rokov), alebo vytvorit hmotu (fermiony), ale z existujucej energie (bozonov - to robime v urychlovacoch). Ale neda sa to z nicoho (pri odmysleni si kvantovych fluktuacii vakua alebo extra-univerza t.j. napr. uvah typu vesmir vznikol z nicoho).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> Clovek nieje schopny vyrobit nic, co by obstalo test casu.

Staroveké civilizácie to zvládali celkom dobre. Pyramídy či Stonehenge, stoja dodnes. Možno nie celkom v pôvodnej kráse a lesku po pár tisícročiach, ale furt ďaleko lepšie ako čokoľvek čo vieme vyrobiť dnes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlupost - sme schopni vyrobit veci, ktore vydrzia aj dlhsie ako stonehenge / pyramidy / cinsky mur. ale nechceme. lebo uzitocnost/naklady.

vzhladom na toto sa priamo natiska otazka: naco robit veci dobre, ked staci dostatocne?

priklad:
robit veci dobre: mac book pro.
robit veci dostatocne: tesco grade noname sunt za 150 eur.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Na taký rádiaktívny odpad by sa výrobcovia nemuseli báť dávať doživotnú záruku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem, či si si to uvedomil, ale tam nie sú súčty, ale súčiny... a pravdepodobnosti v zátvorkách budú vždy medzi 0 a 1, takže aj ich súčin bude vždy medzi 0 a 1 a ak ten súčin odčítaš od 1, tak výsledok bude zase medzi 0 a 1.

Neviem teda, v čom si videl zádrheľ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hadam niekto necakal, ze ked mam napr. 100 diskov, tak pravdopodobnost ze sa pokazi ASPON JEDNEN Z NICH (teda bud len 1 ALEBO 2 ... ALEBO 99 ALEBO vsetkych 100 diskov) bude klesat :). Extremne dolezite su tam tie ALEBO.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Myslene tak, ze sa moze pokazit hociktory 1 HDD ALEBO hociktora jedna dvojica HDD ALEBO hociktora jedna trojica HDD ... ALEBO hociktora jedna 99-tica HDD ALEBO vsetky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Za predpokladu ze sa pokazi cela 100vka diskov tak uz nezostane nic co by sa pokazilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A keby si chcel 10TB tak si tam das 20x 500GB disky?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to budu predavat komplet disky, alebo len nahradne diely pre vyrobcov ako Segate a WD?
ale dobre, ak to bude mat 4K sektory, tak som za a potom moze ist na to ZFS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

15 tera by mi pre súčasnosť ako-tak vyhovovalo. Ideálne ne SD karte...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Netuším čo by som si na to mal akože ukladať. A ešte niečo... aby ma niekde v závetrí desila myšlienka, že o koľko údajov by som naraz prišiel, ak by sa mi na tých 15TB niečo zosralo...
No radšej budem mať svoje 500-ky a niekoľko USB a USC kľúčikov a CD/DVDečiek
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

ved normalne:
ty nemas ani predstavu, ake vie byt velkey film v rozliseni 8K / 60 fps video + 22.2 lossless audio
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A načo by mi to bolo???
Odpovedať Hodnotiť:
 

aby si mal plny disk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TDK?
O tych som naposledy pocul v suvislosti s audiokazetami.:)))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár