neprihlásený Štvrtok, 23. januára 2025, dnes má meniny Miloš
Google chce zbaviť web SHA-1, Chrome bude upozorňovať na certifikáty s ňou

Značky: bezpečnosťInternet

DSL.sk, 9.9.2014


Spoločnosť Google chce dosiahnuť ukončenie používania hashovacej funkcie SHA-1 v X.509 certifikátoch používaných na zabezpečovanie komunikácie s HTTPS stránkami a postupne tak začne certifikáty využívajúce SHA-1 označovať vo svojom prehliadači Chrome za nie bezpečné.

Spoločnosť to oznámila na konci uplynulého týždňa.

V certifikátoch sa hashovacia funkcia využíva na vytvorenie krátkeho odtlačku všetkých dôležitých dát obsiahnutých v certifikáte, ktorý sa následne podpisuje privátnym kľúčom podpisujúceho certifikátu.

Problém ale vzniká, ak je možné u hashovacej funkcie efektívne nájsť kolíziu vhodného tvaru, nechať podpísať legitímne vyzerajúci certifikát a následne ho nahradiť falošným s rovnakým odtlačkom ale pre inú doménu. Hoci takýto útok je technicky komplikovaný, v minulosti sa viackrát úspešne zrealizoval proti prelomenej hashovacej funkcii MD5. Tá sa tak už nepovažuje za bezpečnú a v nových certifikátoch sa nepoužíva.

Čiastočne prekonaná už bola ale aj SHA-1, u ktorej sa prvýkrát už minimálne v roku 2005 našiel útok schopný nájsť kolíziu na menej krokov ako pri útoku hrubou silou. Google tak chce zabrániť situácii, kedy bude možné SHA-1 reálne zneužiť na vytvorenie falošného certifikátu.

Prehliadač Google Chrome 39, ktorý bude vydaný ako stabilný na jeseň, tak bude certifikáty používajúce SHA-1 v ich certifikačnej ceste a platné aj po 1. januári 2017 považovať za "bezpečné ale s menšími chybami". Takéto certifikáty vizuálne označuje žltým trojuholníkom na značke certifikátu v políčku pre adresu, zámku.

Pre posudzovanie používania SHA-1 sa bude posudzovať jej používanie vo všetkých certifikátoch certifikačnej cesty okrem root certifikátov, u ktorých ich bezpečnosť vyplýva z ich explicitného zaradenia medzi dôveryhodné certifikáty tvorcami prehliadačov a slabú hashovaciu funkciu nie je možné zneužiť.


Označenie certifikátov ako "potvrdene nie bezpečných" (screenshot: Google)



Chrome 40, ktorý bude vydaný po Vianociach, bude ako "bezpečné ale s menšími chybami" označovať certifikáty s SHA-1, ktoré budú platné ešte po 1. júni 2016. Certifikáty platné aj po 1. januári 2017 už bude označovať ako "neutrálne, s absentujúcou bezpečnosťou", pre ktoré vôbec nezobrazuje značku zámku.

Chrome 41 vydaný v prvom štvrťroku budúceho roka, bude ako "bezpečné ale s menšími chybami" označovať certifikáty platné po 1. januári 2016. Certifikáty s SHA-1 platné po 1. januári 2017 už bude označovať ako "potvrdene nie bezpečných" a bude ich signalizovať červeným preškrtnutím značky zámku aj označenia protokolu https.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov
K dispozícii upgrade na Linux Mint 22.1
Netflix na domácom trhu opäť zdražuje
Seagate začala dodávať 36 TB disk, v laboratóriu demonštrovala viac ako 60 TB
Microsoft opäť automaticky upgraduje Windows 11
Kapacita verejných nabíjačiek elektromobilov v SR sa zvýšila o 52%
Trump začal rušiť presadzovanie elektromobilov
Joj HD prejde v DVB-T na H.265 o týždeň
Packeta v minulom roku pridala skoro 800 balíkomatov, chcela zrejme viac
4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete


Diskusia:
                               
 

Kedy sa zacnu pouzivat SHA-3 certifikaty?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"V zime!"

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

- este nebola vybrana finalna hesovacia funkcia coby vitaz pre sha-3

- ked sa tak stane, pockaj asi tak 3-5 rokov kym sa to zabuduje do najnovsich verzi softov samozrejme s tym, ze starsie verzie to samozrejme podporovat nebudu

dalsie otazky ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak prehliadac, ktory dokonale zastupuje velkeho brata a sleduje/reportuje kazdy prd, sa ide tvarit, ze chce podporovat vysoku bezpecnost a silnejsie kryptovanie. ha-ha-ha ...
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

a co, ved nech. pouzivat nemusis - problem vyrieseny
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

No sak presadzuje zosadenie overenej a stale bezpecnej technologie na ukor novej a neoverenej, ktoru tusim sponzoroval.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Google si vytvara vlastny SSL protokol, takze toto moze byt na to reakcia. Chce si casom urobit na bezpecnosti vlastny biznis.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie nevytvara vlastny SSL ci TLS protokol. Len po skandaloch s chybami v openssl a neexistencii 100% nahrady robia vlastnu implementaciu tychto protokolov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som zas zasadne proti odstranovaniu SHA1, lebo podla mna to este stale je celkom funkcny hash. A dokonca aj MD5 nie je az tak velky problem, ako je napriklad chybajucy nonce. Oni sa tam vadia o hovadinach, ale ked vidim, ze stale existuju plastove routre a napr aj OpenWRT, na niektorych devicoch nie je v stave robit spravne nahodne cislice a potom posiela nonce furt to iste, tak to je ovela vaecsi problem ako nejaka teoria o rozbiti MD5, alebo SHA1 a SHA1 je furt na tom lepsie ako MD5, kere sa este veselo, napr pri VoIP, ale aj inych rieseniach porat veselo pouziva. Len tak namatkovo spomeniem Email, kde este furt je maximum, co na authentifikacii mozes dostat MD5-HMAC, a to nie je ani poradny Digest (ako napr pri VoIP/SIP).
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

residuum md5 ostava velmi dlho, aj reziduum sha-1 ostane velmi dlho (sha-2 je v podstate "velmi nova" vec)

chróm sa len chce pokusat urychlit zaciatok odchodu sha-1 do roku 2017
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

saq to hovorim...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, ja by som bol za to, aby bolo vsade pridane moznosti SHA2. Ale zakal neni SHA2 vsade, ze si to mozem aktivovat tak v Email klientovi, ako aj v IMAP/SMTP serveri, a samozrejme aj pri VoIP/SIP authentifikacii, tak sa nemosime o nejakom ruseni, alebo diskriminovani nejakeho urciteho algoritmu ani bavit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tesim sa na chrome 100
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chrome 42 zrusi SSL certifikaty
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár