neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Linux dobyje aj PC, myslí si Torvalds

Značky: LinuxLinus TorvaldsPC

DSL.sk, 24.8.2014


Operačný systém Linux sa nakoniec podľa Linusa Torvaldsa, autora pôvodného jadra Linuxu a jeho súčasného správcu, reálne presadí aj na osobných počítačoch.

Torvalds to uviedol v paneli vývojárov jadra Linuxu na tohtotýždňovej konferencii LinuxCon.

Torvalds odpovedal na otázku moderátora aké výzvy stoja pred Linuxom po tom, ako sa presadil prakticky v každom významnom odvetví. "Ja stále chcem ten desktop," uviedol Torvalds.

"Nemyslím si, že je to problém jadra. Je to problém celej infraštruktúry. Myslím si, že jedného dňa sa tam dostaneme," doplnil Torvalds.

Linux, ktorého prvú verziu jadra Torvalds sprístupnil v roku 1991, sa veľmi skoro presadil na serveroch a napríklad na superpočítačoch absolútne dominuje. S úspechom Androidu už v súčasnosti Linux dominuje aj v segmente smartphonov a dlhodobo má veľmi výraznú pozíciu ako zabudovaný OS v rozličných zariadeniach ako sú najmä sieťové zariadenia ale tiež napríklad set-top-boxy a multimediálne prehrávače.


Vyjadrenia Torvaldsa o Linuxe na PC (video: The Linux Foundation)



Na PC, kde dominuje Windows a svoju pozíciu posilňuje Mac OS X, sa Linuxu nepodarilo nikdy globálne výraznejšie presadiť. Napríklad podľa štatistiky spoločnosti Net Applications vytváranej zo štatistík návštevnosti webových stránok je súčasný globálny podiel Linuxu na úrovni 1.68%, kým podiel OS X dosahuje 6.64%.

Medzi návštevníkmi DSL.sk je Linux výrazne populárnejší a spomedzi návštev z osobných počítačov má podiel až 8%. Na Windows pripadá podiel 86.2%, na OS X 5.7%.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android


Diskusia:
                               
 

Nič nie je nemožné.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jasne ze dobyje, vsetky PC v minecrafte budu na nom ficat, ked sa ich tam podari vyrobit, kolko vlastne potrebuje ten linux kilobajtov pameti?
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Len blb nevidi, ze roky 2013-2014 su zaciatok konca Mrsvosrotu, teda aspon na desktope. Tie humusy ako Wokna 8 a Kancel 2013 sa nedaju pouzivat. Vycackane grcy, co vo vsetkom rozhuduju za mna, lebo ja ako pouzivatel som c0c0t, vsetko drbu na Oblak a mixuju Oblak s lokalom a lokane konto je prepych. C0c0t nema co mat lokalne konta, iba oblakove a nema co potrebovat rozlisovat medzi offline a online...
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Nech sa páči, mladý kokos, môžete naprogramovať dokonalý produkt. Presne na mieru všetkým.
Ak bude lepší, ja si ho rád za 100 Eur kúpim.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Ja nevtrdim ze viem naprogramovat lepsi OS a kancel. Netvrdim ze viem vobec nejaky naprogramovat.

Myslim ale, ze z geekovskeho hladiska mozem poukazat na to, kam cele Wokna a Kancel smeruju.

Uplne rovnako nemusim vediet vyrobit vyrobok XY, ale ako bezny clovek tiez mozem podotknut na kurvitkovy trend na podporu ekonomiky.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Zlate XP (eventualne mozno aj 7cky).

Zlaty Kancel 2003.

V jednoduchosti je krasa.

Pozn.: Na to aby pridavali security, funkcionality a/alebo urobili zmeny pod kapotou a NAPR. vedel som v Exceli pocitat nie s 65536 ale 1048576 riadkami, nemusia do**bat GUI produktu. Ale oni museli, inak by mali problem ludom vysletlit, preco vobec maju ludia kupovat Kancel 2007 miesto 2003. Marketing ...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To je sice pekne, ale UI 2003-ky je oproti 2007-ke grc. Nikdy by som sa k tej zbytocne komplikovanej 2003-ke nevratil.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Na temu klasickeho menu, ktore je tu strasne dlhe dekady a Ribbonu odporucam precitat jeden clanocek na jednom nemenovanom ceskom portali.

Tam ti aj vysvetlia, ze pri**bane kachlice vo Woknach 8 co furt menia farbu je absolutne proti tej najzakladnejsej psychike a senzorike cloveka. Ten kto to v MS vymyslel, by si zasluzil zavesit za ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ribbon, nech je akokolvek dobry je chobotina na n-tu. Ako kancelarska krysa odmietam pouzivat nieco, co mi na sirokouhlom monitore zozerie priestor 3-4 riadkov. Ak by ho dali na stranu, do zasuchovacieho panelu, urcite by som sa zamyslel aj nad jeho dalsimi vyhodami, ale takto je to skratka obmedzujuce a radsej ostanem pri "zastaralom" dizajne 2003, resp. dizajne Apache/Libre kde to vopchali pekne na stranu, kde to nezavadzia.

W8 nebudem sudit, nestretol som.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hrrr, ale ved ribbon si mozes dat skryt a zobrazi sa ti presne vtedy, ked kliknes na nejaku jeho kartu. A zobrazi sa na sirku (na sirokouhlom monitore vyhoda), takze ti neskryje pol monitoru ako ked si klikol na polozku v menu v 2003-ke a ta sa ti vyrolovala na pol obrazovky a zakryla text, ktory prave menis.
Pre mna je to krok vpred, ale uznavam, ze je to kazdeho vec nazoru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako ja najviac pouzivam Lotus Symphony - dnes uz v zasade mrtvy produkt, ale mal svoje caro ked prakticky vsetko sa da rozumne nacpat na stranu a teda vertical space je urceny pre dokument.

Poznam aj ludi co ribbon chvalia, mne nesadol. Ale to je ostatne ako s kazdym GUI a do znacnej miery je to vec zvyku. Metro moze byt tiez fajn, ale ked pomaly 20 rokov frcis na start button vlavo dole, tak je to pre BFU totalny kulturny sok.

Nie som sice grafik, len fotograf amater, takze obcas sa clovek potrebuje pohrat s nejakou fotkou, ci obrazkom a kym neexistoval darktable, obcas som pouzival aj nestastny gimp. Ked som bol zrazu nuteny byt asi 2 roky na windowsoch, tak bez ohladu na to, ze photoshop rozhodne je daleko pred gimpom, tak aj tie iste jednoduche upravy ktore som potreboval urobit mi tam trvali radovo dlhsie a citil som sa ako s odrezanou rukou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Metro je podla mna blbost, cize niet o com. Aj ked ja si radsej vzdy urobim na pouzitelnost GUI vlastny nazor a nie ten, ktory mi nalinkuje nejaky clanok.

Cize pre mna je Ribbon zmena k ovela lepsiemu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je o tom, že Microsoft vyjebal ohromné prachy na nový výrobok, ktorý má síce viac možností (a väčšiu funkčnosť) než Office 2007/2010, ale z hľadiska prostredia a používateľského rozhrania, ide jednoznačne o krok späť.
Používať Office 2010 je oveľa príjemnejšie než Office 2013, bohužiaľ.

Takto si predstavujú „vývoj“ v Microsofte??!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ci myslis si ze aj za 19 rokov budu vsetci nadseni z novych Wokien ako v 1995, teraz, tak aj v 2033, ked pride Edicia Smart Windows 14 for home Cloud 24/365?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

FYlRPY http://www.QS3PE5ZGdxC9IoVKTAPT2DBYpPkMKqfz.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

7XtuWY http://www.QS3PE5ZGdxC9IoVKTAPT2DBYpPkMKqfz.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak windows pojde tou cestou ako sa vybral tak to nebude take tazke...
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

pomaly kazdy rok poslednych 20 rokov si to niekto mysli a... kazdy ma pravo na nazor. rovnako ako sa to objavuje po kazdej novej verzii windows.

a situacia v PC sa nijak vyrazne nezmenila.
totiz ta najpodstatnejsia vec nie je operacny system, ale aplikacie. windows buduje svoj ekosystem desiatky rokov a vacsina profesionalneho softveru je urcena vyhradne pren alebo na nom ide najlepsie. a ak s percentami nieco vyraznejsie pohne, tak to nebude operacny system sam o sebe, ale napriklad kvalita libreoffice/openoffice, a vobec existencia pouzitelnych pro grafickych, CAD programov, videoeditorov, uctovnych softverov, spravcov projektov atd atd.

uspech a problem linuxu je totiz v zaklade ten, ze ide o opensource a sw bez stabilnej profesionalnej komercnej zakladne, ako MS, ktora bude reagovat na potreby biznisu a ponukat stabilne biznis riesenia s dokumentaciou, podporou a marketingom
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 


je sice fajn mat otvoreny os a zadarmo, linux je aj rychly a efektivny, aj pekny, aj sa s nim dobre robi. ale podpora zo strany komercnych spolocnosti je minimalna, pripadne uplne vylucena. dokial nebude softver, nebude pouzitelny pre profi pracu, dokial nebude pouzivany na pracu, nebude pren podpora ani z hw stranky, ovladace, je to zacarovany kruh

v neposlednom rade- windows sa od xp oslobodil od prikazoveho riadku a 100% sa spolieha na GUI. pri linuxe je GUI stale nadstavba prikazoveho riadku a previazanost nan je v linuxe fundamentalna. kazdy zlozitejsi problem sa riesi cez shell. a podpora - hladaj na internetovych forach. fajn, zvedavy student, ktory ma mrte volneho casu si to moze dovolit, ale clovek, ktory ma pocitac ako pracovny nastroj sotva. a to odradi presne tych 95%, ktori maju bud win alebo mac.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

tych 95% nikdy neriesi ziadny zlozitejsi problem. vzdy si niekoho zavolaju, na niekoho to deleguju. a oficialna podpora to nie je, lebo velmi casto sa jedna o nejaky "pracovny" laptop s OEM windowsom. takze s tymto by som si dovolil nesuhlasit.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Ja by dom si dovolil nesúhlasiť s tvojim názorom, pokial neukážeš relevantne štatistiky, ktoré tvoje tvrdenie potvrdzujú. Bez nich je to len a len demagógia.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

keby si bol z fachu, tak by si vedel, ze ta volaju aj ked sa zasekne papier v tlaciarni. Ked pozadujes statistiky a odvolavas sa na demagogiu, tak je jasne, ze si jeden znich.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Z fachu som. Ked 95% pripadov, ktore riesis su podobne zaseknutemu papieru, tak to ma mrzi. U mna to nebolo a ani nieje zdaleka tolko. Cize tvoje deduktivne schopnosti tu zlyhavaju... Ale ved kludne zavrhni opacny nazor, ani sa nezamysli nad tym, zeby to mohla byt pravda, generalizuj dalej a nechod proti stadu.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Aj odo mna mas minus. Chytas za slovicka - nikde netvrdi, ze 95% pripadov riesi zaseknute papiere, a pises ako namysleny trud bez toho, aby si sam poskytol co i len nejake dokazy. To, ze sa nachadzas v pracovnom prostredi, kde su inteligentnejsi zamestnanci/zakaznici, neznamena, ze pracujes s vacsinou. No kde kto by ti mohol akurat tak zavidiet. Ale realita je naozaj ina.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Je to pravda, volaju aj ked sa im zobrazi okno v pozadi a nevedia ho najst.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Vidim , ze si zlozitejsi prikaz do shellu este nepisal. Ten delegovany pracovnik spacha pri 30tich uzivateloch po mesiaci samovrazdu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Príkazovy riadok je ale mocný nástroj. Kým niečo naklikáš v GUI, stačia ti jedno, dve slová ako príkaz.
Príklad: chcem načasovať kedy sa má sám komp vypnúť. Tak GUI klikačku v Linuxe aj Win potrebuješ stiahnuť, nainštalovať a potom tam naklikať kedy vypnúť.
V príkazovom riadku napíšem "shutdown -h 60" enter, a za hodinu sa vypne (-h ako halt)
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Vo Windowse ma prikaz shutdown zabudovane GUI, je to, ak dobre pamatam, cez parameter -i.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

<winkey>+<r>
shutdown -s -t 600

a system sa poslusne vypne za hodinu...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

alebo mozno uz za 10 minut :P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslim si, ze nejde o to ci tu istu vec dokazes vykonat vo Windowse a jeho cmd. Shell scripty su mocnejsie a predovsetkym terminal v Linuxe si kazdy moze prisposobit svojim potrebam. Power Shell od Windows sa bohuzial tiez nemoze rovnat terminalu...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

za 10 minút :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Príkazovy riadok je ale mocný nástroj. Kým niečo naklikáš v GUI, stačia ti jedno, dve slová ako príkaz.
Príklad: chcem načasovať kedy sa má sám komp vypnúť. Tak GUI klikačku v Linuxe aj Win potrebuješ stiahnuť, nainštalovať a potom tam naklikať kedy vypnúť.
V príkazovom riadku napíšem "shutdown -h 60" enter, a za hodinu sa vypne (-h ako halt)
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

BFU je to jedno a nepotrebuje ich. Poweruser si to vie zariadit (powershell).
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

powershellu bude ešte pár rokov trvať, kým sa dopracuje na Linux scripting... ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tazko, uz ho davno predbehol o kilometre. Objektovy powershell je podstatne silnejsia zbran ako ten trapny text parser bash a jeho derivaty
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pointa textoveho rozhrania je, ze ho podporuju vsetky programy na vstupe aj na vystupe, v pripade potreby ho vies pomasirovat.

Objektove rozhranie powershellu je krok spat. Vidis to aj na tom, ake komplexne veci sa daju napisat v bashi a nedaju v powershell.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ak powershel považuješ za silnejšiu zbraň, tak spi ďalej brouku. áno, máš pravdu, s Windowsom na večné časy a nikdy inak!
Odpovedať Hodnotiť:
 

kokos zavrem dekel na ntb a idem do p... a on sa sam uspi, tak co riesite poje... guishely
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ale počkať, ak by sa použival Linux na serióznu prácu npr. vo firmách a podobne, tak na prácu s príkazovým riadkom budu mať Technika. Niečo sa tam nastaví raz, prípadne sa vytvorí Distro ktoré perfektne tej firme pasuje a bežný uživateľ tam v práci už nebude riešiť nič naviac než GUI a program v ktorom pracuje + Internet.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Navyše je často práca cez príkazový riadok prehľadnejšia (áno naozaj). Napríklad pri nastavovalí LIRC a odchytaváni IR kódov z ovládačov. Keby na to bola klikačka tak by som sa zbláznil.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

> v neposlednom rade- windows sa od xp oslobodil
> od prikazoveho riadku a 100% sa spolieha na GUI.

Blbosť. Existuje hromada úloh, pre ktoré neexistuje GUI.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Windows sice do WinXP bol iba nadstavba nad MS-DOSom, ale GUI Windowsu nic z DOSu nevyzival, ale Linux je o inom, Linux sa drzi Unix filozofie a tym padom GUI aplikacie su iba nadstavbou nad CLI, ale nemyslim, ze by to uzivatelovi nejako prekazalo, totiz je mu jedno, ako to je spravene pod kapotou, pokial to funguje ako ma a vyhovuje mu to jeho poziadavkam
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

prosim ta, definuj profi pracu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to ta, ktora ti pri dodrzani definovanej kvality a kvantity zarobi 'na chlebik'...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemas protiargument, tak chytas za slovicka....
Odpovedať Hodnotiť:
 

> totiz ta najpodstatnejsia vec nie je operacny system, ale
> aplikacie. windows buduje svoj ekosystem desiatky rokov
> a vacsina profesionalneho softveru je urcena vyhradne
> pren alebo na nom ide najlepsie.

A potom MS tomu ekosystému podtrhne nohy s nejakým Metro UI, alebo niečím podobným.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

co nebol zly live-test. win9 to vsetko napravi a bude dobre. win10 zase pride s nejakymi novinkami... ms kolobeh zivota.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teraz ide o to, co prinesie win9. Pretoze ak ho znovu niecim dojebu, tak si odpilili pod sebou konar a stratia mnozstvo pouzivatelov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

win9 ma byt produktivny, co je dolezite pre firmy aj pre ms na zachovanie kontinuity upgrade - winXP->win7->win9... lebo vacsia firma si nemoze dovolit ani ostat bez podpory a ani migrovat pri kazdej zmene os.

teda, podla 'zarucenych' sprav to znamena vylepsenu 8, navrat spat k startu a nejake bonusy k bezpecnosti a stabilite plus zjednoduchsenie spravy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pocuvame uz 20 rokov a stale ma problemy preliezt 2%
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

odhadoval by som tak 20-30% :
servre, smart tv, smartfony, miniPC, bezne pc, ...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

citas aj nadpis clanku, alebo rovno ides na diskusiu?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

podla mna nech sa linux radsej uberá cestou, kde je dominantný. zachvilu PC aj tak stratia zmysel a budeme sa vsecti pripajat do cloudu cez smartfony, tablety.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Nie, nestratia.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Hej, hej, už vidím napríklad architekta, ako vyhodí svoj PC, klávesnicu aj trackball a samozrejme aj svoje dva min. 24'' pripojené monitory a začne si kresliť v tablete...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to uz hej, taki architekti tvoria 99% pouzivatelov PC a bez ich ucasti iny system nedokaze dosiahnut majoritu. Co tam po kancelarskych pouzivateloch, ktorych jedinym nastrojom je browser a obcas textovy alebo tabulkovy editor.

/s

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano, ano,... a presne ti prejdu na 7-10" tablety, kde este 2/3 obrazovky zaberie klavesnica. Neviem co beries ale prestan, brani ti to v uvazovani.
Odpovedať Hodnotiť:
 

posledna vec co by som chcel, aby som vsetky svoje veci mal v cloude :S a z toho dovodu asi nikdy ani nebudem pouzivat chrome OS alebo firefox OS,
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Pocuvame uz 20 rokov..." tak neviem, ci su vsetci windowsaci taki predposrati z linuxu alebo maju skratka demagogiu v krvi. Odkial prosim prisiel tento nezmysel?

Pred 20 rokmi - to sa pisal rok 1994 a RedHat, SuSe ci vlastne aj samotny kernel boli vydane vo verzii 1.0. Samotny windows mal ako stabilnu verziu 3.1x. Pocitace na slovensku mala hrstka ludi a zopar firiem. Internet, ako ho vnimame dnes, bol v plienkach a nieco ako "linux na desktope" rozhodne nebola tema dna. Ono to vlastne nebola tema vobec.

Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

a predsa sme uz par rokov fungovali na unixovych terminaloch, dial-upe, bbs-kach a baudovych modemoch. cloveku v ere dostupneho 1gbps internetu sa ani verit nechce, ako velmi tato technika postupila.

ale ano, existuju aj ti, ktori sleduju vyvoj a ambicie tohto systemu uz od zaciatku, jeho zaujimavu filozofiu, zakopnutia a pady. ktori sa tesia z kazdeho uspechu ale zaroven nemaju problem poukazat aj na nedostatky. a takych tu, bratku, je ako safranu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, niektori sme fungovali na Alphe a X11 terminaloch od Digitalu. Ked sme mali prejst na Windows, tak sme to pocitovali ako krok spat... (32 bit ako nieco uzasne a pokrokove? Si robia srandu, nie?)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prd 20 rokmi nebola taka situacia ako dnes. Kludne Ti to vysvetlim. Windows ako prpoprietarny software ma jednu velku nevyhodu, ktora sa zviditelnuje prave v tomto obdobi medzinarodnych nepokojov. Je to uzavrety system americkej firmy. Ak Ta este stale netrklo, tak budem pokracovat. Krajiny, ktore maju z USA obavy, napr Rusko, Cina, budu v najblizsej dobe podnikat razantne kroky, aby mohli uplne kontrolovat, co sa na pocitacoch v ich krajinach deje. Navyse si potrebuju byt iste, ze v OS nie je ziadny backdoor, ktory by mohol posielat data do US. Co teda spravia? Budu vyvijat vlastne OS, ktore sa budu snazit presadit u seba. Kedze obe krajiny su totalitarne, je jasne, ze sa im to podari. Myslis, ze budu vyvijat vlastny OS uplne od zaciatku? Asi nie, skor pouziju nejaku distribuciu Linuxu. No a obe krajiny su dostatocne velke na to, aby sa o portovani software do linuxu zacali zaujimat aj dalsie firmy.

Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

FYI, krajiny, ktore maju potencionalne velky dopad na biznis Microsoftu (teda Rusko a Cina, urcite nie Slovensko) maju k dispozicii zdrojove kody Windows.

Iny operacny system zacinaju riesit ako sucast zabezpecenia suverenity, aby im ina krajina nedokazala zatrhnut/obmedzit pouzivanie ich IT. Vid Iran alebo Syria: tam nemozes vyviezt ziadny sw, lebo US embrago. Tak Rusko a Cina sa pripravuju na takuto alternativu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale taras s tymi zdrojovymi kodmi na Windows... zdrojaky vlastni iba jeden subjerkt a to je MS a Rusko, ci Cina nevlastnia nic z toho...
ale mozu sa na cele MS uplne vykaslat a si vytvorit svoj vlastny OS na baze Linuxu a myslim, ze Cina sa do toho aj pustila...

co sa tyka Iranu, ci Syrie, tak ani tam by som nevidel bproblem, ze preco by nemohli pouzivat Linux
a okrem toho blizi sa den, kedy Windows strati desktopy a nahradia ho Unixy (ci uz od Apple, alebo Linux)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napisem to este raz: "maju k dispozicii".

To NIE je to iste ako "vlastnia". Znamena to, ze si ich vedia pozriet a nastudovat. Microsoft to nazyva "Government Security Program" a tyka sa to nielen Windows, ale aj Office, SQL Servera a dalsich aplikacii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

silne o tom pochybujem, ze by mali k dispozicii zdrojaky od Windowsu, a navyse Cina sa moze kludne na USA zvysoka vyprdnut...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak preco aspon nepouzijes Google? Musis platit za kazde query?

Vid http://dopice.sk/amP

A to bol rok 2003.

Odpovedať Hodnotiť:
 

pochybujem, ze mali vtedy k dispozicii komplet kod Windowsu...

a okrem toho, Cina sa nespolieha na Windows, ale sa pustila do vyvoja svojho OS zalozeneho na Linuxe, takze MS je pre Cinu uplne ukradnuty
Odpovedať Hodnotiť:
 

a okrem toho vtedy bol vo vedeni MS Bill Gates a ako pises, pisal sa vtedy rok 2003, dnes mas rok 2014 a za 11 rokov sa mohlo udiat toho vela, nemyslis? 11 rokov vo svete IT je prilis dlha doba na milion zmien, kde to, co bolo dnes rano, uz dnes vecer nemusi platit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

najvacsim problemom linuxu je pocet distribucii
keby boli len 1-2 desktopove distribucie mal by ovela vacsiu softverovu podporu a zaroven aj vacsi podiel
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

plus to, ze sa na linuxe neriesa veci poriadne. staci len, aby nieco islo. a ak aj nejde, tak sa zrobi workaround.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Presne toto je hlavny problem linuxu. Teda berme desktop, lebo a serveri a v jadre vacsina veci funguje krasne. Lenze to funguje za to, lebo caso tie firmy do toho zainvestovali casto peniaze a staraju sa o to plateni zamestnani ludia.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ak na servery funguje vacsina veci krasne tak asi spravujes maximalne debian na hp micro proliante dakde v pivnici.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Skus nejaku exadatu a uvidis, ze stale to tam ide krasne ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

prepac, ale ak si myslis, ze toto je dovod neuspechu linuxu na desktope a myslis vazne tvrdenie, ze by bolo dobre keby boli 1-2 distribucie tak si absolutne nepochopil filozofiu slobodneho a otvoreneho softveru.
ps: kto mi da minus je skaredy a smrdi a tiez nechape filozofiu :D
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

ano, je to tak, neuspech linuxu na desktope je prave jeho filozofia.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Tak, tak, drbnutí ľudia nechcú bezpečnosť, sú radi špehovaní... :-)
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

Vysvetlis mi aku bezpecnost mi prinasa pouzivanie linuxu ?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Nedá sa tam skryť spyware a podobný malware.
Chyby sa nájdu a odstraňujú rýchlejšie.
Si pánom systému, nie ľudia z Microsoftu či NSA.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Vysvetli mi ako sa tam neda skryt malware ? :-) Staci ze niekto umyselne zanesie zneuzitelnu chybu (double free, use after free, race conditions) ktory nasledne zneuzije malware ako 0day.

Panom systemu su napr. ludia z Red hatu co ti nanutia systemd, pulse audio a podobne. Aky je v tom rozdiel ?
Odpovedať Známka: -1.5 Hodnotiť:
 

Na tú úmyselnú chybu sa rýchlo príde.

Nie sú tam neovládateľné sračky ako napr.:
http://tech.sme.sk/c/7318113
Vírusy našli vo Windows nový úkryt – systémový register
"Škodlivý kód sa ukrýva v systémovom registri operačného systému Windows, vďaka čomu sa stáva ťažko odhaliteľným... Nástroj na úpravu systémových registrov – regedit.exe – nedokáže otvoriť položku v ktorej sa kód nachádza."

Systemd ani pulse audio nemusíš používať.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Ale kokot makovy ze musis. Nemusis len ked si chces bootstrapnut svoj LFS a starat sa o to ako o decko. Vacsina distier na systemd uz presla a dalsie to caka.


Na tu umyselnu chybu sa neprislo zopar rokov (checkni si ptrace historiu,do_brk a podobne :-)

Ale to by si nesmel byt kokotko co mi tu linkne clanok na sme.
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

na chyby sa prichadza rychlo? snivaj dalej. priminam napr. botnet stale pritomny v 2.6 jadre - pozdravuje vacsina webserverov a android fonov, chybicky typu heartbleed...

cim rozsirenejsi system, tym viac ludi sa snazi chyby najist a zneuzit resp. opravit - ktora ruka viacej plati. hlasenia o chybach su tiez umerne pouzitelnosti systemu - dokial ho nikto nepouziva, tak nebudu hlasit ani hlavnu chybu v kerneli - ved naco aj, ked to nikoho okrem par blaznov nezaujima.

ps: chyby na windowse sa opravovuju niekolko rokov po jeho vydani, chyby v napr. ubuntu sa riesia iba 3/4 roka, potom si musis zohnat novu verziu. ak si ju nezozenies, tak si v srackach.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

botnet v jadre... :D
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale sú taký ľudia čo hľadajú chyby a nie kvôly profitu ale kvôly zábave a práve veľká časť týchto ľudí sú na Linux distribúciach lebo im dobre rozumejú a vedia si ich dobre upraviť. To vedie k tomu, že keď taký človek nájde chybu, tak ju jednoducho commitne do kódu a potom to treba už len odsúhlasiť začial čo pri windowse treba chybu nahlásiť technikom, oni ju tam musia nájsť a potom ešte opraviť. Linux funguje ako samoopravujúce sklo, môžeš ho prestrielať ale všetko sa pomaly samo zapláta samo bez toho aby si musel najať niekoho kto ti celé okno vymení za drahé peniaze.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A čo také a najmä načo si tam upravuješ???
Aj televízor, aj auto, aj práčku aj... si doma upravuješ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

pimp my fucking washing machine :)
poculi sme, ze rad peries. preto sme jebli pracku do tvojej pracky, aby mohla prat pocas toho ako perie! uzasne, ze?
*televiznu relaciu vam priniesol linux.*
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si predstav ze ano. By si sa cudoval, kolko ludi si vylepsuje svoje auto, kolko ludi si vie opravit jednoduchu poruchu na pracke, ci si vylepsuje funkcie telky. Vitaj v realnom svete.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opravovať je niečo úplne iné, lebo to dáš len do toho istého funkčného stavu. Nikto jej nemení firmware.
Vylepšuješ auto? Ak myslíš to, že ideš proti vlastnej bezpečnosti tým, že dá preprogramovať výrobcom zaručené nastavenia pre spoľahlivé a bezpečné parametre auta, tak si dobrý pako.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslis si, ze na aute sa programuje iba ECU? Mas tam kopec dalsich moznosti, ktore su vo firmware ako parameter - uzamykania pri rozjazde, zatvorenie okien pri zamknuti, sklapanie zrkadiel pri zamknuti alebo follow me home svetla.

Milion takychto prkotin si vies nastavit, v ziadnom pripade nemenis "vyrobcom zarucene nastavenia pre spolahlive a bezpecne parametre auta" a uz vobec nie ako "dobry pako".

Jednoducho ma trocha vacsi prehlad ako ty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No mohol by som to osrať. Tomuto hovoríš vylepšovanie auta? Páni... No OK, niečo málinko, ale to sú také hlúposti ktoré nestoja ani za zmienku.
Ak ak sa nevieš prispôsobiť tomu čo je dané, nechceš si Mesiac začať osídlovať po svojom? No poorieš si a nejakou hydrophóniou posadíš zelinky, nejaké trávičky aby si mohol orechy huliť. A tam si smraď koľko chceš.
:-)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Osieraj si co chces, v aute su desiatky parametrizovatelnych subsystemov, ECU je iba jeden z nich. To, ze niektori ludia sa s tym chcu hrat, na tom nezmenis nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, môžu si aj dierky do skiel vŕtať a povedať ako si to bohovsky prispôsobili, že?
Odpovedať Hodnotiť:
 

> chybicky typu heartbleed...

Prečo spájaš heartbleed a Linux??
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

lebo openssl je defaultne najebane v temer kazdom distre. co z neho robi rovnaku, ak nie horsiu, zranitelnost ako pri windowse kriticka chyba v ie (resp. apple goto).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Blazen :D
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Oprav ma ak sa mylim ale:

- pulseaudio nam bolo nanutene prave Microsoftom cez Skype

- systemd je sice podivna zalezitost (pre sposob ako sa tlaci cez hlavne distribucie a tym ze o tom rozhoduju dvaja vyvojari, nahodou z RedHatu) ale podla mojho nazoru ma byt prave systemd krok ktory priblizi Linux na desktop viac ako je tomu doteraz.

PS: sudruhovi ktory tu v diskusii recni o tom ako si "Linux ukradol GUI od MS" odkazujem aby si 1-zistil od koho si vzal TCP/IP stack Microsoft a, 2-Linux ako taky nie je zavisly na ziadnom GUI.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty asi nepoznas filozofiu OSS vyvoja... alebo si si nezistil o OSS, resp. o Linuxe ziadne informacie a trolujes...
a panom systemi nie je nikto, iba koncovy uzivatel a GNU/Linux nevyvja iba Redhatm vyvijaju ho aj ine firmy, ako aj rozni jednotlivci, nie iba Redhat
a okrem toho mas k velkej vacsine a to od jadra cez kniznice, GUI az po aplikacie aj zdrojaky, cize je problem tam skryt malware tak, aby to ostatni uzivatelia nezbadali na rozdiel od Windowsu, kde sa da malware ukryt uz od vyroby, kedze nemas k MS Windows ziadny zdrojak
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo mi bráni používať súčasné Linuxy na PC? Absolútne minimálna podpora software... Ako grafik mám nakúpené programy za tisíce eur a ani jeden sa nedá na Linuxe rozumne používať. Prečo väčšina vývojárov ani neuvažuje nad linuxom? Presne z dôvodov spomenutých vyššie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

definuj "vyvojar"
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Myslel som toho, čo vyvíja software.

Pred časom, pár rokov dozadu na padla na českého distribútora C4D otázka, či neplánujú vydať linuxovú verziu Cinemy (myslím, že sa vtedy objavili nejaké informácie o ich internej verzií pre linux, neviem presne). Odpoveď bola, a tuším že priamo od Maxonu, že to určite nehrozí, práve kvôli veľkému množstvu distribúcií a ich nejednotnosti a prípadnými problémami s nimi.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a toto je len FUD. okrem toho vobec nemusia podporovat vsetky distribucie. staci jedna. vid Steam. oficialna podpora je len pre ubuntu. ale bezi to prakticky na vsetkych distibuciach. ta roztriestenost distribucii je v 95% pripadov len zdanliva. ak dodrzi vyvojar par pravidiel tak mu jeho program pojde na 90% distribucii bez problemov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby neboli drbnuty a spravia balik v ktorom maju vsetky potrebne kniznice pokope tak nemaju problem s distribuciami
Odpovedať Hodnotiť:
 

to su iba obycajkne vyhovorky...
skutocnost je taka, ze su to uplni lenivci...
staci urobit software pre 3-4 distribucie + dodrzat urcity standard a ich soft moze bezat tak na 98% distribucii...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedine co ti brani je lenivost najst alternativy a naucit sa v nich robit ty grafik :)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

daj jednu plnohodnotnu na adobe cc :D
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Myslíš náhradu za licencie a predplatné ničoho? To ti nahradí Slovenská vládada a licencie za Windows.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

ja tipnem Blender a gimp , je v poriadku ze si si zaplatil licencie ak ich potrbujes tak je to ok ostatny software , ale zase podpora OS je nanic windows a kupuj stale licenciu , ja som za W7pro vyhodil tusim 120€ za excel cca 60€ , ale podpora pre W7 konci 2015 a nemienim zase vyhodit prachy za novy windows a taktiez je problem preniest aj licenciu na excel
mne sa tato politika uz prestala pacit , preto pouzivam na dalsom hdd Linux aj Unix ... sice to nie je este stale to prave ale naozaj sa to pomaly zlepsuje k lepsiemu . teda az na systemD :)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

systemd je zjednotenie na ktore furt nadavate
Odpovedať Hodnotiť:
 

zjednotenie, ktore si vydupali blbci neschopni napisat dobru kod.

systemd je rovnaka picovina ako bol svojho casu winME.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a na aky ucel sa adobe cc pouziva?

na vsetko sa da najst alternativa... aj za otvorene alternativy sa platia poplatky, ak ich chces vyuzivat na urcity ucel, ktory cista verzia neponuka...

ja napriklad neviem najst mocnejsi nastroj na vytahovanie udajov z textov ako sed, awk, grep, ich spracovanie do textovej formy a nasledne spracovanie do formy aku potrebujem... jednoducho taky nastroj v proprietarnej sfere neexistuje...

preco sa stale natahujete kto ma vascieho cicika, vsak ak nieco potrebujem a viem s tym robit, popripade som do toh investoval svoj cas/prostriedky, tak to pouzivam.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

grafika.

tak daj alternativu, ak taku mas.

co je stary dobry unix. naplacaj nan picoviny a vykradnute windowsacke, resp. macos, prostredie a mas linux.

lebo su tu blbci, ktori to nechapu. cc mi vyhovuje, preto ho pouzivam. bodka. linux nema zan nahradu, tak ho budem ignorovat.
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

aha grafika... a co presne? ja si cez inkscape riesim sietotlacove navrhy na tricka a sablony na pieskovanie... doteraz som nepotreboval siahnut ani raz po platenom softe

keby som ignoroval linux tak nemam robotu...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kamo ty musis byt uplny retard. Ked niekto robi hru v CryEngine a pouziva DX11 tak mu skus povedat ze by to iste mohol robit aj v OpenGL.
Ked niekomu vyhovuje komfort za ktory si zaplatil a Adobe ekosystem naco do matky pici tu advertajzujes ze sa to da spravit aj v inskcape ? Tiez chodis k ludom v BMW a hovoris im ze sa da odviezt aj v Lade ? Si mi ty uz uplny kokot ?

Do pice ludia prestante zavidiet ze si niekto dovoli kupit nejaky soft a paci sa mu jeho pouzivanie.

Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

mas problem chapat pisany text?

kde mu vypisujem ze nech pouziva inkscape?

o prispevok pisem to iste co ty len ty mi tu nadavas do kokotov. daj si pohov frajer.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pocuj mlady, chod vyskakovat do kulturneho domu pri pive. Vytahujes sa tu, ze si si kupil nejaky super soft v ktorom si sa naucil 3 ukony. Ostatni sa ti slusne snazia vysvetlit, ze sa to da aj v linuxe, na ktory tak nadavas. Nikto ti nepovedal, ze musis pouzivat linux, tak sa nerozdrapuj a ukludni si prsia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

svata pravda - priemerny linuxak pouziva 3 ukony a preto mu stacia linuxove kraviny.
clovek, ktory si necim zaraba, potrebuje toho trochu viac - tomu linux nestaci. co linuxak nikdy nepochopi, lebo vo svojom obmedzenom svete take veci nepozna...

nebud podrazdeny, daj si valium - ukludnuje...
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

si obmedzeny chudacik :P
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

co este nepovies, uboziacik. podla svojho neschopneho impotenta tatinka a ubohej kurvicky maminky nemozes sudit ludi. :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

keby bol jeho tato impotent tak by ho nesplodil. Ked chces urazat pouzi najprv rozum.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

za podmienky, ze by bol jeho tato jeho tatom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"jako muj tata ze neni muj tata?"
...ale srandovna tato diskusia :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

CryEngine je uz prepisany do opengl aspon podla mojich poslednych informacii. Taktiez najnovsie ogl 4.5 zlepsilo funkcionalitu na migraciu z dx11.

Myslim, ze tu nejde o to zeby ti niekto zavidel to aky soft pouzivas a ze sa ti paci ale o to, ze niektore veci sa daju robit alternativne a je dobre ked sa podporuju alternativy nez len jeden produkt.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

to moze napisat iba taky dement, co nevidel Linux ani z rychlika, nieto ho vyskusal pouzivat...

najskor si vyskusaj Linux a az potom napis daketo debiloviny...
mimochodom, aby si vedel, Linux spolu s filesystemom btrfs dostal do vienka vymozenosti, ktorym vqam sa Windowse na NTFS iba moze snivat...
a co sa tyka spotreby HW prostriedkov, takisto sa vam moze o tom iba snivat, kedze Windows pre seba stiahne viac ako 512MB, kdezto Linuxu staci na pracu v GUI 384 az 512MB...

takze uz tolko netaraj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alternatívy jasné... Krátky výčet toho najpodstatnejšieho u mňa -> Cinema 4D, Photoshop, Corel, After Effects, Indesign. Do nich tona pluginov, a doplnkových programov ktoré na Linuxe absolútne neexistujú. Samozrejme všetko originál + investícia do vzdelania. Všetko zahodiť? Nie je možno. Linuxové alternatívy sú možno použiteľné pre niekoho, kto si patlá grafiku na vlastnom piesočku, a vystačí si s jednoduchšou formou tvorby, ale v profi prostredí potrebuješ vzájomnú kompatibilitu na vysokej úrovni, musíš byť schopný použiť, čo ti dodá klient a musíš to byť schopný v použiteľnej podobe odovzdať. To sú veci, ktoré ti nedá ani Inkscape, ani Blender, Gimp... Môžeš argumentovať, že tie programy majú podporu daných formátov, lenže iba teoreticky, v praxi je to proste na hovno, pretože si do projektu nasekáš toľko problémov a tak brutálne si obmedzíš možnosti, že to môžeš rovno zabaliť.



Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

> všetko originál + investícia do vzdelania. Všetko zahodiť?

Holt, blbá investícia ;-) To sa stáva.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ale ma pravdu, naco sa obmedzovat len na jeden system. Jemu vyhovuje windows a s jeho programamy. Nikto nevravi ze to nezvladnes s inymi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za tie roky si na seba tie programy zarobili mnohonásobne. A vôbec sa nebránim nákupu ďalších. Všetko, čo mi dokáže prácu urýchliť, uľahčiť alebo zlepšiť sa mi absolútne oplatí kúpiť.

Proste pokiaľ človek v tom vie robiť a vie sa predať, tak Open Source alternatívy sú vo výsledku silno stratový prístup.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mimochodom, napr. v 3D grafike sa linux používa, ale len v highend štúdiach zaoberajúcich sa filmovou tvorbou a efektami, tie si ale platia vlastných programátorov, ktorí im píšu shadery, poprípade celé špecializované aplikácie. To len tak pre zaujímavosť :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

studia ficali vacsinou na kombe mac /grafika/ + unix /skripty/ - vid. renderman, ktory je zavisly na maya a v pohode fici aj pod macOS a windows. fizt zase je unix only...

aj ked teraz sa mierne zmenila doba - kedze je tu vela ludi, ktori su bez klikacieho windowsackeho prostredia strateni, sa na popredie derie aj ten linux... vdaka windowsu...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ktore filmove studia ficali na Mac? Okrem Pixaru ziadne. Aj Pixar iba kvoli Jobsovi.

Ostatne bezia pekne na HP+RHEL (+CodeWeavers pre Photoshop). Okrem toho Maya bezi pod Linuxom, Renderman (resp. implementacia rendermana) nezavisi od Mayi, pretoze je to batchovy renderer a jeho beh sa distribuuje na viaero (vela) masin.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Čo tak Blender, Gimp, Inkscape? Hmmm?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

slaby odvar proti photoshop, illustrator, lightroom...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Počuj, pán Grafik...

A skúšal si niekedy profesionálnu prácu v Linux grafických tooloch? http://codecondo.com/top-photo-editors-for-linux/

Kedysi som bol tiež win-only (a nikdy inak!) grafik a nedávno som s prekvapením zistil, kam až Linux tooly na grafiku výrazne pokročili.
Kto nevyskúšal nech nekritizuje.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ako riesis colormanagement a kalibraciu monitora?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

presne totok nie je tam všeobecny system spušťania aplikacii

som chcel na linux tv kartu a treba tam prekompilovat kernel s modulmi mozem okakat taky linux plug&play
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Netrep. Používam u klientov rôzne druhy TV kariet na linuxoch (ubuntu, lubuntu, centos) a nikde nebolo treba nič kompilovať. Ak použiješ distribuciu z roku 2014, s velkou pravdepodobnostou vsetko pojde.
Dokonca som rozbehal aj karty ktore na Vista a 7 nefungovali (naposledy XP).
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

no ved prave take karty funguju, ktore este fungovali za cias xp...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To nie je dovod preco sa mu nedari. Ved jednotlive distribucie maju 99% sw spolocneho. Ved co je to distribucia? Je to len mnozina zvoleneho sw z vacsej mnoziny oss, ktoru ponuka svet. Cim sa distra odlisuju su bud verzie toho sw alebo sw na spravu systemu a systemove gui (kde,gnome,mate,unity,...), pricom gui gui sw je kompatibilny s inym gui (sw pre kde pustite na gnome a opacne).
To co linuxu chyba je marketing. Napr. v ktorej skole maju nasadeny linux namiesto windows? Treba si uvedomit, ze nase skoly zdarma vychovavaju buducich uzivatelov windowsu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobYje?:D
Odpovedať Známka: -9.3 Hodnotiť:
 

Nie, dobije, roxorovou tyčou do hlavy... :P
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

ale veď čo sa mu smejete.. on to isto myslel tak, že linux dobije PC .. ako USB dobije mobil tak linux dobije PC, však?
http://dopice.sk/alg
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zidaň
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ano, dobYje je spravne. To slovo NIE je odvodene od slova 'bit'. Prosim, aspon si over fakty kym sa zacnes vysmievat ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prosím, objasni, nám hlúpim, fakty, ďakujem.
Odpovedať Známka: -8.7 Hodnotiť:
 

dobiť - základ slova biť (udierať)
dobyť - základ slova byť (jestvovať)

Slovník slovenského jazyka
dobýjať sa, -a, -ajú nedok. (do čoho) snažiť sa vniknúť, natískať sa niekam;
vynucovať si prístup, vnikať niekam násilím, dobývať sa: ktosi sa dobýja do domu;


dobíjať, -a, -ajú nedok.
1. prestávať biť, dokončovať bitie (o hodinách): Ale teraz dobíja zvonec desiaty raz. (Hor.)
2. (koho, čo) dokončovať zabíjanie, dorážať: Dobíjal zver parohom zabitého losa. (Gráf)
3. (do koho, na koho i bezpredm.) robiť na niekoho nátlak, dorážať: „Ty ma nechceš, vidím, už ma nechceš!“ dobíjal do nej. (Kuk.) Vyskočia všakové potvory a budú na teba dobíjať. (Dobš.) A kedy máte vychádzky z domu? — dobíjal Landík. (Jes.)

zdroj: http://slovnik.azet.sk/pravopis/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

áno dobyť... napr. od slova dobyvateľ alebo ako sa píše v slovníku: dobyť - ovládnuť mocou, zmocniť sa: dobyť kasárne, mesto (útokom)
S makkym by bolo, ak by sa ten linux chcel biť s palicou :)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

mas pravdu chybicka tam je, malo byt "doje*e"
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Linux je super ... Po takom case by som na windows uz nemenil ...
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

V čom je lepší od Windowsu pre bežného používateľa?
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

ak je bezny uzivatel taky ktory ma pc skor ako hraciu konzolu a terminal na FB tak v nicom ... takeho asi netrapi ten neskutocne malatny studeny start, virusy a podobne srandy ...
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

mas ty pravdu - ten malatny start ma fakt serie. je nemozne, aby mi jeden sprosty windows 7 startoval po troch rokoch za 9-10 sekund! nejaky dobry tip ako ten start zrychlit?
predsalen reinstall z image trva nejaku tu pol hodku...

ps: nie, linux nechcem - odreagovavam sa ako hox na age of conan - ten nativne pod linuxom nejde a ja nie som fanda polovicnych rieseni ako wine.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

uvedomujes si, ze asi nie si bezny uzivatel? bezny uzivatel nevie co je to "reinstall z image", ani ako taky image vytvorit, ani co to znamena. ty si vazne este u nikoho nevidel vo firefoxe nainstalovanych 100+1 rozsireni, ktore ten clovek vobec nechce, nevie na co su, ale nainstalovali sa mu s nejakym inym sw? alebo, ze namiesto google.sk, ma domovsku stranku nejake sweet-page.com a trivialne sa to neda zmenit? alebo nejaky bitcoin miner o ktorom ten clovek ani nevedel? prave pre takych ludi by bol linux uplne idealny. zvlast ked to pouzivaju ako terminal na facebook.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

No veď on ani nie je ten bežný používateľ a stále má windows..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

praveze taki ludia radi stahuju z netu trivialne picoviny a hry. a ked mu nieco nepojde, bude ta otravovat, preco mu to nejde. a picovat na teba. preto je pre nich vyhodnejsi windows.

ps: pripomenul si mi jednu starsiu damu, ktorej som riesil support v stvrtok.
dovod: "mam maly internet" a "bol velky a teraz ho mam maly".
pricina: rozlisenie nastavene na 800x600 ma 21 monitore + tolko reklamych bannerov, ze videla asi 1/10 obrazovky.
a nie, linux som jej nedal, rada totizto hrava fishdom.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

cenou
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Napr. v ochrane a súkromí...

Tiež v tom, že si pánom systému Ty a nie "chlapci a dievčence" v Redmonde či Fort George G. Meade...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ale rit kokosovu si panom systemu ty. Nejaky Rudolf urcite neopravi bug v kryptografickej kniznici XY ktoru uz piaty mesiac zneuziva malware ZW.

Okrem toho to nie je o systeme ako takom ale o ekosysteme ktory ti poskytuje (tldr: aplikacie, services).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pre bežného užívateľa Linux od Windowsu je lepší v mnohých ohľadoch:
- stabilita a robustnosť hardvérová nenáročnosť, rýchlosť
- inštalácia ďalšieho softvéru na jedno kliknutie, resp. príkazový riadok. Nenájdem desiatky trial verzií programov, ale pre 90 % užívateľských potrieb sa dá nájsť vhodná aplikácia
- aplikácie sú overované repozitármi
- nepodsúva nič, čo v systéme nechcem mať
- lepšia správa systému
- výrobcovia hardvéru môžu sa spolupodieľať na zdrojovom kóde kernelu systému. Väčšina hardvéru, ktorý podporuje linux je reálne plug and play - stačí byť pripojený na internet a ovládače sa spoľahlivo nájdu
- windowsovské aplikácie môžu pracovať prostredníctvom emulátoru Wine
- pre web klienta je jedno, z akého OS je pripájaný

Nevýhody:
- kartelové dohody distribútorov softvéru aj hardvéru - v súčasnosti stále ešte nižšia podpora pre OS zadarmo. Nebráni však nič tvorbe aplikácií pre kľúčové platformy - Win, OS X, Mac.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

ty si mi ale lolo -
- vacsina dolezitych firiem je v linux foundation a snazi sa robit drivre aj pre linux.
- soft sa robi na tie platformy, ktore su rozsirene a vhodne. windows je rozsireny, unix zase plne splna posix. linux serie na standardy, preto nan jebu.

a k tym "vyhodam"
- picovina, linux ma detsky nedorobeny kod.
- picovina, repo ti je na kokot, ked v nom nie je nic, v com by mohol profesional robit
- vid vyssie
- zalezi od nastrojov - beznemu frantovi je to jedno.
- prelozene do praxe - bez internetu je linux na picu
- wine je len dokaz toho, ze linuxaci nepreziju bez vykradnutych napadov z inych operacnych systemov
- picovina - porozpravaj mi o katastri, ktory ma web klienta postaveneho na activex...
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Suhlasim s tebou. Nie len bezny franta ale aj power user uz ma vacsinou v pici ci bezi na systeme x alebo y. Jedna sa len o nastroje ktore ti dany system poskytuje.

Mam v pici daky linux ked chcem Sketch3 :-) a textmate
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Smiešne aký experti tu píšu. To kde si nabral že Linux nedodržiava štandardy?

http://en.wikipedia.org/wiki/POSIX

Mostly POSIX-compliant systems

The following, while not officially certified as POSIX compatible, comply in large part:

BeOS (and subsequently Haiku)
FreeBSD[22]
Contiki
Darwin (core of OS X and iOS)
illumos
Linux (most distributions — see Linux Standard Base)
MINIX (now MINIX3)
NetBSD
Nucleus RTOS
NuttX
OpenBSD
OpenSolaris
PikeOS RTOS for embedded systems with optional PSE51 and PSE52 partitions
RTEMS – POSIX API support designed to IEEE Std. 1003.13-2003
VSTa
VxWorks ( VxWorks is often used as a shell around non-posix Kernels i.e. TiMOS/SROS )

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ok, Applefagot, to, co si napisal znamena, ze linux nesplna vsetky poziadavky a nema certifikaciu... takze ano, nesplna standard dany ieee.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Len si to prečitaj ešte raz. Systémy splnajuce aj ked nie všetky uradne uznané. Pri Linuxe máš: splňa vačšina distribúcii, vid linux standard base. Najlepšim dokazom že Linux je POSIX kompliant je to že 90 % vyvojarov kóduje na Linuxe.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

myslis toto "nasledujuce /systemy/, aj ked nie su oficialne certifikovane ako POSIX kompatibilne, su vo velkej casti zhodne /zo standardmi POSIX/"?
teda v reci ludi, nesplnaju ten standard, ale iba jeho /vacsiu/ cast?

priklad:
slovenska vlajka ma isty vzor, ktory sa sklada z troch farieb - bielej, modrej a cervenej.
zhoda zo standardom /a nasledna certifikacia/ znamena, ze to, co mas v rukach bude mat presne tieto tri farby a presne ten vzor, aky ma mat.
ekvivalent toho, o co sa opieras, by znamenal, ze nemas deklarovanu zhodu zo standardom /a certifikat/, lebo tvoja vlajka ma len dve farby - modru a bielu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Logiku si kde nechal? Niesu certifikovane (držitelom práv), ale posix splnaju. Si taky fanatik že ti to lezie na mozog. :) Certifikat je papier, štandardy su norma. Ten priklad s vlajkou je dobre debilný, každá vlajka podla teba čo je v predaji musi mať certifikát z parlamentu, inak to nieje vlajka SVK, že.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

krot svoje emocie!
operuj s faktami!
nedomyslaj si!

pisu, ze splna vacsinu poziadaviek. nemozes hovorit o niecom, ze je plne kompatibilne, ak nesplna poziadavky VSETKY. linux nesplna dany standard a preto nema certifikaciu.

priklad je na ozrejmenie rozdielu medzi splnat vsetko /a mat to na papieri - aka byt certifikovany/ a splnat vacsinu podmienok /a nebyt/.

PS> tvoja argumentacia ma diery - podla nej by znamenalo, ze kazda vlajka v predaji bez ohladu na to, ci splna standard dany na vlajku svk, by bola slovenskou vlajkou. co je kapitalna hlupost.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Jediný dôvod prečo Linux nemá POSIX certifikáciu je ten, že ju nikto nezaplatil. Žiadny iný dôvod neexistuje aj napriek tomu, že sa to tebe nepáči.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

jasne, a teraz ten o cervenej ciapocke
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

preco ma potom redhat len pozliepanu nahradu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

netewraj tu hluposti, ked nevies, ako to presne je...
Linux sice splna vsetky Unix standardy, ale nema certifikaciu iba z toho dovodu, ze Linux ju nema zaplatenu, preto Linux patri do Unix like OS a nie do Unix OS
Odpovedať Hodnotiť:
 

zobudil si sa a ruka v serbli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dosli ti argumenty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

precitaj si ten wiki clanok, expert.

mas to tam rozdelene na
-plna zhoda s posix, kde linux nie je a ani nikdy nebol.
-z casti zhodne s posix - to je ten vysek, ktory je postnuty tu v diskusii.

neboj, prazdniny skoncia, v utorok sa vratis do skoly - tam si s pani ucitelkou preopakujete citanie s porozumenim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bezny uzivatel a prikazovy riadok v jednej vete? srandujes...?
ze sa pri instalacii jednej veci neinstaluje aj daco ine je tak nejak nasledok toho, ze to nie je aktualne komu instalovat - nikto z ludi co aktualne pouziva linux by to neodklikol... kdezto vo win ludi odkliknu absolutne vsetko, aj ked sa na to instalator pyta v slovencine... neviem preco to ludi robia a asi na to nikdy nepridem
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lebo ich nebavi riesit veci a citat picoviny. a odklikavali by aj linuxaci, keby to pre nich niekto programoval...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

s tym rozdielom, ze WINE nie vsetky Windows aplikacie spolahlivo spusta, vzdy si treba skontrolovat kompatibilitu Win aplikacie s WINE
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bežný user nevyužije z drahých mocných Office aplikácií viac než 20%. Na to mu určite stačia aj free nástroje.
Bežný user potrebuje internet, e-mail, prehliadač obrázkov, možno kancelársky balík alebo niečo na hranie. Za to nemusí platiť.
Na bežného usera striehnu na nate vírusové hrozby. drvivá väčšina vírusov buď pod Linuxom nefunguje vôbec alebo len v obmedzenej miere vďaka architektúre systému. Bežný user tak získava nižšie riziko vírusovej infiltrácie.
Bežný user chce stále nové a nové verzie, teda konkrétne aktuálnu verziu. Pri free Linux distribúciách dokáže zabezpečiť, aby mal vždy systém v aktuálnej verzii. Pri proprietárnom systéme sa jeho výrobca rozhodne, kedy ukončí podporu a nebude ďalej aktualizovať danú verziu OS (z čoho vyplývajú napríklad rôzne bezpečnostné zraniteľnosti...). Navyše prechod na novšiu verziu nie je možný len tak bez licenčného doplatku (okrem toho aj samotná inštalácia je zložitejšia najmä pre bežného usera).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nainštalovať čiernu verziu Windows je oveľa jednoduchšie ako preniknúť do tajov Linux-u. :-)
Aj preto Microsoft až tak veľmi proti "pirátom" nebojuje...
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

vacsina ludi si nevie nainstalovat windows, ani linux. ani cierny, ani inak farebny. to sa bavime len o par % kvazi administratorov, ktori si vedia nainstalovat ovladace ku grafickej karte a pod. drtiva vacsina ludi take veci nikdy nerobi, ani robit nechce. rovnako tak nechcu prenikat do ziadnych tajov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Väčšina jednoducho používa to, čo kúpia v obchode alebo to, čo im niekto nainštaluje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vacsina pouziva to s cim ma menej problemov (windows), dalsia skupina ludi to co im viac vyhovuje (mac) a potom su tu studenti co maju vela volneho casu(linux).
Odpovedať Známka: -3.9 Hodnotiť:
 

No toto ... iOvca tu rozdava mudrosti o operacnych systemoch ... zaujimave ...
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

A co si ty ? Daky kokotko s feikou a ccna co robi kokotka u dakoho a doma si instaluje linuxy :-)

Tell me more please.
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Do toho co som ja ta nic nie je ... Ale aj keby som bol to co hovoris tak stale je to lepsie ako "kokotko" bez maturity ktory ma mac a hra chytreho ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Roflmao daky butthurt co sa nasiel v mojej predchadzajucej vete a odpovedal slabuckym counter odjebom.

Smutne je ze za orgazmus vo svojom zivote povazujes emerge world na gentoo.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

a ty vies ze si unix uzivatel ked nahodou mas MAcK :) :) hee hee hee
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Sak prave ze UNIX a nie kopia ako je Linux :-) ty he he he
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/als
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale mas kopiu kopie , hee hee hee ak nevies :p
Odpovedať Hodnotiť:
 

netaraj, ze Linux je nejaka kopia...
GNU/Linux je plne prepisany kernel Unixovskeho systemu, ktory povodne napisal Linus Torvalds a inspiroval sa systemom Minix.
zacalo to iba obycajnym bootovatelnym terminalom, do ktoreho postupne pridaval funkcionalitu...
nasledne sa postupne pridavali vyvojari, az nakoniec vznikol fenomen Linux...
takze Linux nevznikol kopirovanim Unixu, ale iba inspiraciou inym Unix systemom a podporuje standardy, ako je napr. standard SPOSIX, alebo Unix File Hierarchy, ci standard suborov ELF, ako aj niektore ine Unix standardy, ale certifikovany na Unix OS nie je z toho dovodu, ze certifikacia nebola zaplatena

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale hybaj, to sa mi nezda.....mam 50 rokov, ale nemam ziaden problem s instalaciou Win. A to nemam zrovna technicke vzdelanie, ale chemicke. Sice, mozno preto, ze idem od Win 3.11.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a kedy si naposledy pocul svoju susedu v tescu pri baklazanoch rozpravat o tom ako si menila nastavenia DHCP na svojom routeri? nidky? nebude to tym, ze majorita proste taketo veci nikdy neriesi? ano, mizive percento (kam patris aj ty), vie ten svoj OS aj trosku spravovat.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Neexistuje dovod preco by to majorita riesit aj mala. Preto clovek vymyslel specializaciu, preto clovek vymyslel "dobry" produkt a predava ho s tym ze pouzivatel nebude take picoviny musiet riesit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano, a prave preto su argumenty typu "Nainštalovať čiernu verziu Windows je oveľa jednoduchšie ako preniknúť do tajov Linux-u" uplne irelevantne. nikto az na par nadsencov svoj OS neinstaluje, nenastavuje nic zlozite, nestara sa o ovladace, proste nic.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Inštaloval si niekedy Linux?
V drvivej väčšine prípadov pracuje na prvý raz. Na rozdiel od Windowsov, kde musíš donekonečna zhľadúvať ovládače. Nehovoriac o súčasnej situácii, kedy Windows č. 8 už nepodporuje starší hardvér, preto je jednoduchšie downgradovať na Windows 7, v ktorom ešte ovládače sú. Samozrejme, sú zariadenia, pre ktoré je treba sa vyhrať, ale aj s tými väčšinou je kratší proces, ako u Windows.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Keď som si kupoval NB, samozrejme bez OS, tak som sa bavil na "recenziách" :-D 1/2 ľudí nadávala na to, že k NB nebolo pribalené CD s ovládačmi (samozrejme výrobca má dopredu vedieť presne ktorý OS užívateľ plánuje inštalovať...) a že ich museli pracne hľadať a sťahovať, hlavne ak nemali driver ani na sieťovku, tak to museli robiť z iného kompu :-D Ja nainštaloval ubuntu a všetko išlo bez dodatočnej úpravy. Samozrejme som nekupoval horúcu novinku, kde by mohol byť nejaký problém, ale staršie slabšie železo na také to domáce žuvanie.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

opravím...
tá firma a ani ich trojpísmenkoví poskokovia nebojuje proti domácim pirátom. :D
...lebo vedia, že tento user potom príde do firmy a bude si hlavu búchať o stôl, že windows a nikdy inak. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem Linuxu určite nieje v ovládaní ani v aplikáciach. Ovláda sa lahko, je intuitívny a podla mojho nározu aj viac ulahčuje prácu ako napr. metro vo W8. Aplikácii je tiež dosť, mnohe su multiplatformné (firefox, opera, flash atd) a nativne linuxove aplikácie sú často aj lepšie ako tie vo Windows (napr.Dolphin vs Explorer, k9copy vs Shrink.... Problem Linuxu je v obchodnom modeli. Android uspel lebo ho presadzovala silná firma, Windows uspeli lebo ich ponúkal Microsoft (častokrát aj korupčnými metodami), Aplle OSX je predinštalovaný. Linux nikto nepredáva preto nemá žiadny väčší podel. Ked si raz niekto kupi počitač z predinštalovaným systemom tak ho mazať nebude, lebo mu je luto vyhodiť to za čo zaplatil.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

praveze appky su najvacsi problem.

bezny frantik chce mat vsetko - aj robotu, aj facebocik, aj hry. proste jebne nejake DVD do mechaniky a chce aby mu vsetko islo. co je u linuxu dost problem - linux je vhodnejsi na specificke pouzitie, nastavis raz a ides do nemoty.

pre vyvoj profi appiek a hraciek pre dospelych je tu isty ieee standard, posix, ktory linux vytrvalo ignoruje. od prvych verzii stale linuxaci pindaju, ze im akosi nefunguju iste profesionalne softy a ze nikto im ich nechce programovat. ludia by aj chceli, ale, kedze linux nedrzi standardy, tak je to cista strata :D
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

to je zasa raz blbost. definuj prosim "iste profesionalne softy" a "nikto im ich nechce programovat". zaujimave je, ze vacsina tych realne POSIX-compliant unixov nejako pomaly vymiera a vazne by ma zaujiamlo co je ten "isty profesionalny soft", ktory pre tieto POSIX-compliant unixy vsetci programuju (lebo drzia standardy predsa). uplne najviac ti unika, ze POSIX specifikuje len velmi low-level API a vacsina real world aplikacii bude pouzivat vela system-specifickych funkcii o ktorych POSIX nehovori vobec nic. a este ked ti tak velmi vadi, ze linux nie je certifikovany POSIX, tak mi prosim napis par veci, ktore POSIX vyzaduje a linux ich nema, popripade ich implementuje nekompatibilne s POSIXom. cakam ;)

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

UNIX vymiera preto pretoze je drahy resp. hw na ktorom sa da prevadzkovat je drahy => celkove okamzite costy linuxu vyjdu lacnejsie ako dlhodobe riesenie od IBM alebo Oracle ( HP uz nepocitam kedze hpux je mrtvy).

Cisto in general ak sa bavime o "profesionalnom" softe tak sa bavime najma o formatoch do ktory ten soft robi vystup a aky soft ho vie spracovat (cize napr. Adobe Creative Cloud a .psd, .ai a ostatne formaty).

Nejdem sa bavit o POSIXe ale ked si zoberies napr. urcite appky ktore sa vyvijaju na linuxe s linux filozofiou a bezia len na linuxe tak ten linux je rovnaky lockin ako maju vyssie uvedene unix a windows aplikacie.

Skus si napr. prevadzkovat len debilny "Seafile" na Solarise.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

k tym appkam:

ak sa jedna o closed source aplikacie a proprietarne formaty, tak ano, moze sa jednat o lock-in, ale tazko to nazvat linux lock-in. v takom pripade sa clovek moze obratit len na tu jednu komercnu firmu, ktora ma vsetko know-how a pozna ten svoj format.

k tomu Seafile:
nemam ziadnu osobnu skusenost so Seafile, takze teraz mozem byt trosku mimo, ale:
podla webu je to licencovane pod GPLv3. autori sa rozhodli oficialne solaris nepodporovat, ale ktokolvek moze ten projekt forknut a podporu pre solaris dokodit. mozes to urobit sam, mozes za to niekomu zaplatit, alebo mozes cakat az to urobi a zverejni niekto iny.

aj v pripade closed source aplikacii, aj v pripade Seafile si urcite mozes vybrat kto ti bude ten linux pod tym dodavat a podporovat. nie si viazany len na jedneho dodavatela.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ani v jednom nemas pravdu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sranda to je dobre :) Linux je založeny na UNIXE a štandard POSIX vychádza z neho. POSIX je v linuxe implementovaný v jadre a Libraries. Windows ho nepodrovali nikdy, pre NT sa Microsoft snažil ziskať certifikát FIPS 151-2 a bola implementovana čistočná podpora v XP ale odstránená. Programátori ktorý POSIX využivaju určite niesú tý čo by mali s Linuxom problém. Ale to určite vieš.

http://www.abclinuxu.cz/slovnik/posix

Nedostatok aplikacii a hier je ohraná pesnička nad ktorou sa v čase linuxoveho STEAMu a Humble Bundle da iba pousmiat.

Inač ten vtip že v Linuxe nejde načitat facebook a youtube som počul tiež.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nedostatok aplikacii je tvrda realita. Uz len neunifikovane prostredie (GUI a toolkit) je PITA.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ešte to by chybalo aby mal každý povinne unifikovaný Modern UI Metro. Apage satanas!! LINUX znamená slobodu výberu, neničme mu tú výhodu.

Mne sa skor zdá že väčšina aplikacii, aj pre windowz, je už licencovana pod GPL, skor to vyzerá opačne Linux má viac apiek ako Windows. Nejaky Photoshop sere pes, skutočný Grafik ho nepotrebuje, len debil čo nevie vystrihnuť štvorec či nakresliť kruh potrebuje photoshop na všetko.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Je to fajn akurat to nemuzem narvat na ASUS F5GL ,ze grafika incopatibileee.ma skoro j-eblo.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tak mozes skusit inu distribuciu nemusis zrovna ubuntu instalovat :p
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

teraz si na to kapnul :)
ked nejde ubuntu skus kubuntu ked ani ten, skus edibuntu ked zlyha ten, skus xubuntu..
Nahadzujem windowsy cca 15r a este NIKDY sa mi nestalo, ze by nejaky hardver nesiel pod windowsom pre ktory ma ovladac. A instalacia? Zrovna pred par dnami som istaloval win7 na holy pc. Cisty cas aj s ovladacmi, nemeral som to stopkami, ale bolo to asi 15-20min bez jedineho problemu.
Virusy a podobny sajrajt. Ked to niekto robi, tak jeho cielom je zasiahnut co najviac obeti. Skratka sa mu neoplati sediet nad nejakym malverom pre linux, ktory moze v idealnom pripade zasiahnut 5% uzivatelov, ked moze zasiahnut 95% obeti. Tolko asi k bezpecnosti linux. Kazdy system je zranitelny, len pre linux chyba moticia "oslovit" masy :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Možno si mal štastie na exotický procesor, možno si fakt taký profik a inštalješ bežne na sparc, MIPS, ARM. Mne sa na Inteli a AMD ešte nestalo že by linux nešiel, ani bežne grafiky nemaju problem.
Virusy, tam si v omyle, primarne nejde o podiel OS na trhu ale vplyv repozitara kde balíčkovači soft pred uvedenim testujú. Niečo podobne ako market v androide, ak inštaluješ len z marketu antivirák rozhodne nepotebuješ.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Bud rad mne pod Win8 nesla 4 mesiace zvukovka pretoze neboli drivery. A medzi inymi taktiez grafika sla len 800x600 i ked vo win7 isla normalne FullHD(myslim bez ofic driverov).
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie je iba Ubuntu, Kubuntu,... Kubuntu, Edubuntu,... to vsetko su iba derivaty Ubuntu, co moze znamenat, ze problem s Ubuntom moze byt aj v Kubuntu...
nech skusi inu rodinu Linux distribucii, napr. Debian (aj ked Ubuntu je derivat Debianu, ale niekedy Debian lepsie funguje nez Ubuntu), alebo Fedoru, OenSUSE, ci Mandrivu, alebo aj inu distribuciu... staci si len vybrat, na Distrowatch ich je na vyber viacero...
Odpovedať Hodnotiť:
 

daj si windows a nebudes tratit cas picovinami ;)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Asi áno, ale vzhladom na tú roztrieštenosť linuxu to potrvá ešte hóóóóóódne dlho.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

V čom spočíva roztrieštenosť Linuxu? Stal sa z toho obľúbený pojem, ale akosi ho ešte nikto neobjasnil a mňa by to asi už aj zaujímalo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tisicky distier x minimalne 4 inity x rozne graficke prostredia...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

x rozne balickovacie systemy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niezeby linuxovy svet nebol roztriesteny - je. Ale vase zvelicovanie a nepochopenie situacie mi neda.

Takze - distier nie su tisicky, aj so zapocitanim davno mrtvych alebo jednoucelovych distier ich je okolo 700 (zdroj distrowatch).

Otazka initov, grafickych nadstavieb aj balickovacich systemov je adresovana prave tymi distribuciami, cize nasobenie nie je namieste.

A co sa samotneho desktopoveho mainstreamu tyka tak to cislo bude do 10 (co je stale sice moc, ale je to o par radov menej nez tie desatisice ku ktorym by ste sa doratali vasim nasobenim nerealnych cisel)

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Balíčkovací systém je vec distribúcie, ak je program kvalitný a ľudia oň majú záujem, jednotlivé distribúcie pripravia balíčky pre svoje systémy a starajú sa o ich udržiavanie (nové verzie, riešenie závislostí a podobne), autor programu to nerieši (rieši maximálne komunikáciu s maintainerom balíčka v patričnej distribúcií).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo má spoločné init s užívateľským softvérom? Init si rieši distribúcia sama. Grafické prostredia sú znova voľba distribúcie, program použije jedno konkrétne a vyzerá všade rovnako.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chabe argumenty...
a navyse nie je v skutocnosti ani zdaleka tolko distribucii, je zhruba 4 az 5 hlavnych distribucii a ak sa to na ne usije, tak s velkou pravdepodobnostou to bude fungovat aj na vsetkych odvodenych...
a co sa tyka mrtvych distribucii, tak nikto nekaze, aby sa vyvijali apky pre ne, staci vyvijat pre hlavne distra...
Odpovedať Hodnotiť:
 

diskusiu som precital s velkym zaujmom a nelutujem! hlavne ma pobavili niektori windows odbornici pripominajuci to hovno co sedi na polici a mysli si o sebe ze je lekvar. ale tento flame vlastne odzrkadluje ovela sirsi celospolocensky problem, ci skor zumpu v ktorej sa nechavame luhovat a este si pochvalujeme ake lacne to je. good night folks.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vzdy je zabavne citat debatu veriacich linuxakov s kacirmi windowsakmi :D
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

ak si win hovno panackovia na polici myslia, ze su lekvar, lin hovno panackovia si myslia, ze su na polici torta, no.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja dobyjem autora clanku ak si neopravi hrubku :P
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

autor to ma nahodou spravne, ty moj maly rozumbrada.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som sa večer najedol pečenej krkovičky a teraz nemôžem zaspať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No to je pekna vyzva , ale absolutne nezdrave :D Necudujem sa ti
Odpovedať Hodnotiť:
 

pred sto rokmi tiez niektori vyhlasovali, ze sa raz vydame na cestu do stredu zeme, kde su nove cele kraje, moria a kontinenty.

a aha, kde sme dnes!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nuž, ale musíš uznať, medzitým sme už klesli poriadne hlboko...!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu je to celkom dobre opisane: http://goo.gl/e6Daxn
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by najskôr musel spraviť poriadny emulator photoshopu, alebo sa dohodnúť s adobe... Jediný dôvod prečo som si račej kúpil windows bol, že na linuxe mi ten photoshop šiel hrozne ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pretoze na tvorenie stvorcov potrebujes photoshop
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

pretoze na robenie kokota zo seba potrebujes linux :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Adamko Windows kupiť nestači, musiš aj ten Photoshop inak sa to nerata.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Linux dobyje aj moje PC ak na ňom budú bezproblémovo plnohodnotne pracovať všetky WIN aplikácie, ak natívne linux dokumenty bezproblémovo otvoria zákazníci s WIN a ak bude existovať jedna jednotná všeobecne rozšírená distribúcia (prežijem ak bude mať prepínateľné GUI).
Nič z toho sa ale nikdy nestane.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

tak tak,ide o slobodny os,nie o neslobodny o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Väčšina windows aplikacii su adware a bulshit kto by ich chcel ked Linux má na rovnakú prácu lepšie? Vyjmä Photoshopu samozrejme, lebo photoshop je nenahraditelný, aspon pán grafik tak povedali že oni nevedia nájsť vrstvy v GIMPE.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

neplackaj chudiatko malicke. az otecko dojde domov z basy, tak ti za tie slova nalozi poriadne do kakaca.

gimp je vhodny akurat na doma, ked mas vela hodin casu sa jebat s vecami, ktore mas v photoshope spravene za par minut. teda pre decko, co este nezaraba, je to fajn. pre niekoho, komu je kazda hodina cenna, je gimp hlupost.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

ked si obmedzeny a neviespouzivat nic ine ako photoshop tak je jasne ze aj stvorec v painte nakreslis za hodinu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ked sudis podla seba, tak to urcite pravda bude :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

sudim podla toho co si tu napisal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

poprosim plnohodnotnu nahradu za autocad, ty kokotia hlava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chalan mas chybu v nazve..
Odpovedať Hodnotiť:
 

vrat sa na prvy stupen.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To, ze vypustate kazde 2-3 dni podobny clanok aby ste rozputali flame, to by mi vlastne ani nevadilo.

To, ze zaslepeny obmedzenec nepouzivajuci argumenty ale taranie nezmyslov v style "ale moj tato ho ma vacsieho" popripade "ja o voze, ty o koze" sa najde na kazdej strane (a ze ich je aj moc), na to by som si zvykol. Tiez aj na fakt, ze viac nabusenych linuxovych admninov, rovnako ako ultra profi grafikov a 3D dizajnerov ako na DSL snad uz nie je ani nikde na svete.

Ale nezmyselne utoky ad hominem toho najnizsieho, najprizemnejsieho primitivneho primitivizmu, kde pisatel sice imho daleko viac zhodi seba ako druhu stranu, tak tie mi naozaj vadia.

Nie, nebol som cielom ziadneho z nich, ale ked viete mazat prispevky a blokovat IPcky, ked sa niekto dotkne vasich ctihodnosti - mali by ste zakrocit aj tu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nemyl si 'ad hominem' /co je prenesenie pozornosti z argumentu na osobu, pri ktorom sa snazis jej zosmiesnenim (lebo podrypanim jej kompetencie) dokazat neplatnost argumentu/, s obycajnou insultazou /aka. poslanim niekoho do pice/.

pr. ad hominem: 'decko, ktore neovlada ani ucivo zds a nevie spravne pouzivat ciarky, nemoze nic o tychto zalezitostiach dospelych ludi vediet. vrat sa spat do skoly a nemudruj tu takymito kravinami v rozumnej diskusii!'

pr. insultaze: 'si kokot' alebo 'si troll'.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pri takychto diskusiach sa vzdy zasmejem .. hadat sa, ze ktory system je lepsi .. najlepsi je ten, ktory pouzivam a vyhovuje mi .. inemu bude vyhovovat nieco lepsie .. a tvrdohlavo presviedcat niekoho ineho, ze jemu bude vyhovovat nieco ine, je na hlavu ..

na svojom notase + serveroch mam linux, pouzivam k spokojnosti .. na pracovnych staniciach kolegov ale musi byt windows .. adobe balik proste nepusti .. aj keby som preniesol nase sablony do inkscape-u alebo niecoho ineho, nikto nezabezpeci to, aby nam nasi partneri posielali formaty, ktore otvorime ..

nas prechod na linux by umoznil len port adobe balika na linux, nic ine .. zial ..

doteraz sme uspesne pouzivali win xp, ale prichodom noveho balika adobe zial musime prejst na win 8 .. vsetci sa nato neuveritelne "tesime"
Odpovedať Hodnotiť:
 

lotus notes boli 10-15 rokov pre M$
amipro bolo na mile pred wordom
atd.
skoncili , lebo m$ sa presadil

lenze .. z pozicie arogancie si mysleli, ze sa da ryzovat na OS donekonecna a ludia su tupe stado. W8 ich z toho zacalo liecit, ale imho si myslim, ze ich zlate casy skoncili.

Je tu google, mobilna siet a cloud. To im zlomi vaz definitivne. Nastane vlada androidu. Coz je inak asi tak 1000 horsia vec ako windows, ale tak to ma byt :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár