neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Intel do CPU pridal rekonfigurovateľný FPGA

Značky: Intelx86FPGAservery

DSL.sk, 26.6.2014


Spoločnosť Intel vyvinula serverový procesor Xeon, v ktorom integruje svoj klasický x86 procesor spolu s FPGA, Field-Programmable Gate Array, čipom.

Intel to oznámil na konferencii Gigaom Structure 2014.

FPGA s rekonfigurovateľnou logikou umožňujú u rozličných tried výpočtov a algoritmov dosiahnuť výrazne vyšší výpočtový výkon ako pomocou softvéru na univerzálnych procesoroch.

Účelom nových procesorov je umožniť zákazníkom na nových procesoroch akcelerovať výpočty, pre akceleráciu ktorých nie sú v štandardných Xeon procesoroch prítomné akcelerátory.

V minulosti Intel veľkým zákazníkom napríklad spomedzi veľkých internetových spoločností vyrábal procesory na mieru napríklad s integrovanými špecifickými akcelerátormi alebo požadované inštrukcie vkladal ako skryté do bežných procesorov.

V minulom roku vyrobil celkom 15 upravených modelov procesorov, v tomto roku plánuje ich počet zdvojnásobiť. Vkladanie špecifických hardvérových akcelerátorov je ale časovo aj finančne náročné a pre mnohých zákazníkov budú vhodnejšie procesory s FPGA.

FPGA umožňujú podľa Intelu pre mnoho cieľových aplikácií zvýšiť výkon viac ako desaťnásobne. FPGA je samozrejme možné v serveroch používať aj v súčasnosti, pomocou akceleračných kariet. Priama integrácia FPGA do CPU a ich prepojenie pomocou QPI, QuickPath Interconnect, umožňuje podľa Intelu ešte ďalej zdvojnásobiť efektívny výkon.

Príkladom dokumentujúcim efektívnosť FPGA je aj ich použitie na dolovanie meny Bitcoin. Pri dolovaní, ktoré spočíva v počítaní hash funkcie SHA-256 pre množstvo vstupov, boli na výkon jeden Ghash / s potrebné CPU so spotrebou spolu rádovo 3 kW. Takýto výkon už bolo možné zabezpečiť na GPU s 500 Wattmi a na FPGA len s 50 Wattmi. Prvé špecializované hradvérové čipy mali ešte o rád vyššiu efektivitu a pri tomto výkone mali spotrebu len cca 5 až 10 Wattov.

Kedy presne začne Intel nové procesory dodávať spoločnosť neoznámila.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


inzercia



Diskusia:
                               
 

Bitcoin - motivácia k pokroku.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

v datacentrach urcite doluju Bitcoiny. FPGA ma ovela sirsie moznosti vyuzitia
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

facebook
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prd bitcoin ale peniaze!
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Tak toto by mohli pridat aj do beznejsich CPU, do vykonnejsich do desktopovej rady. Toto by som vedel veru vyuzit (nie na bitcoin). Ale ked sa to bude dat kupit aj v beznej serverovskej doske, aj to je lepsie ako nic.

Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

to akoze si naprogramujes vlastnu aplikaciu na vyuzitie toho FPGA?
Bezny smrtelnik to nevyuzije.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Raytracing, bratm...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

to akoze si naprogramujes vlastny raytracing na vyuzitie toho FPGA?
Bezny smrtelnik to nevyuzije.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ak by vývojari upravili tú FPGA časť pre DX, alebo Open GL/CL, tak by bola využiteľná v hrách?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ano, napr. aj v hrach by sa to dalo vyuzit. Aj ked mnohe veci idu spravit celkom dobre aj na grafickej karte uz. Ale v FPGA mozes robit niekedy veci rychlejsie, hlavne take co v beznom CPU by trvalo prilis vela cyklov.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Hlavne je to hned vedla CPU, cize ziadne DMA ani ine prenosy cez zbernice co brzdia. CPU alebo DX/OpenGL sa moze same rozhodnut ci odlahci napr. fyziku vypoctom v FPGA a ostatne veci necha na jadra/vlakna v CPU...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja nie som bezny smrtelnik :) Okrem toho aj bezny smrtelnik by rad pustal asi aplikacie od nie beznych smrtelnikov, vyuzivajucich nejake specialne veci, ktore idu tazko urychlovat na samotnom CPU.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

fpga umoznuju akcelerovat vsetky typy algoritmov a nielen urcite !!!
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Chápem slovo "konfigurovateľný..."
Ale aký význam má "rekonfigurovateľný"?
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

ako "znovakonfigurovateľný", nie?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A čo znova? Však to "znova" je v tom slove kofigurovateľný. To znamená že sa tá kedykoľvek meniť, konfigurovať.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Nie, neznamena. PROM, EPROM, EEPROM
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ty chápeš jasné slovenské slová úplne inak? A načo tu spletáš pevné pamäte? Tie sa dnes v týchto obvodoch nepoužívajú...
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Ocividne uplne inak ako Ty. Tie pamate "splietam" aby sa ti rozvidnelo. Kolko krat sa da naprogramovat taka PROM (napoveda: preco boli zavedene tie dalsie?)?
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

What a joy to find such clear thkgiinn. Thanks for posting!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ale houby, to je ako v mariáši : 100 červených...a niekto že "RE!"... či nie??
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja zas nechapem preco sa na svoj confusion pytas mna :-)

ale rekonfigurovatelny mozno preto ze nieze spravis si fpga rtl dizajn a naprogramujes to a mas to tak naveky, ale mozno preto ze to mozes kedykolvek zmenit, cize re-konfigurovat.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ano, presne tak. Dokonca rekonfigurovatelny aj v ramci behu. Proste pustim aplikaciu, ta tam nahra jednu konfiguraciu, na tom spravi prvy vypocet, potom tam nahra druhu konfiguraciu, na tom spravi iny vypocet. Uplna krasa.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

ano uplna krasa, pretoze ak mas napr serverovu aplikaciu ktora ti riesi hash sumy v x-cpu cykloch, tak tie akcelerujes na fpga, aj ked ti fpga bezi na 10x pomalsej frekvencii, tak vdaka paralelizmu ich spravis v jednom cykle tolko, kolko hash ackceleratorov sa ti vojde do fpga logiky. a ak sa raz rozhodnes ze tvoj server bude vyuzivat iny crypto algoritmus, tak prekonfigurujes fpga. neviem co ti na tom nieje jasne.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Preco mas pocit ze to nie je mi jasne? Ja velmi dobre viem ako funguje FPGA.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

ten tvoj prispevok mi vyznel dost sarkasticky. je dobre ze vies ako funguje fpga, takych tu chodi pomenej.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

podobný ako najdokonalejší...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Podla toho co som cital to tam pridala NSA ( Illuminati ) na crowd sourcing pre crackovanie hesiel, vam pojde CPU a PC ok a FPGA bude crackovat hesla pre NSA + im to zaplatit, genialne !
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Dementný Intel nevie vyrobiť poriadne GPU, tak namotáva ľudí na FPGA.

Obzvlášť pre dolovanie bitcoinov je to na úplne hovno!
Taký procesor je príšerne drahý... na jeho použitie navyše potrebujete základnú dosku, čo je tiež strašne drahé... (na použitie viacerých takých procesorov spolu by ste dokonca potrebovali serverovú základnú dosku, čo by bolo ešte drahšie než rovnaký počet bežných základných dosiek.

Je zásadným nezmyslom používať počítač na ťažbu bitcoinov, keďže to dokážu aj FPGA alebo ASIC farmy, a to oveľa účinnejšie.

Ináč, celý Bitcoin je už nahovno... dojebali ho špekulanti s ASIC farmami.
Ale to je v podstate chyba návrhu...
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Na bitcoin sa mozeme vsetci vy... Ale je kopec inych veci, na co mozem vyuzit FPGA, ked potrebujem ratat napr. paralelne vela vektorov, alebo specialne vypocty, na ktorych na CPU potrebujem vela cyklov, ale s dostatocnym poctom hradiel na FPGA sa to da spravit s malym poctom cyklov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Moznost pridania vlastnych funkcii cez instrukcne bloky umoznovali kedysi Cyrix procesory, zial keby nebol v ere prudkeho konkurencneho boja a vykonnostnej akceleracie zanikol (odkupila ho pribrzdena VIA), tak by boli na trhu velmi zaujimave kombinovane CPUcka...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Kedysi som videl dosť veľký 8-jadrový CPU odfotený na pánksej dlani. No veľký keramický procesor od IBM a mal vtedy tuším 144MB cache pamäte...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:

Pridať komentár