neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Aj Čína vyvíja kvantový počítač na prekonávanie šifier, z diamantov a supermagnetu

Značky: kvantové počítačeČínaveda a výskum

DSL.sk, 10.1.2014


Do vývoja kvantového počítača určeného na prekonávanie silného šifrovania intenzívne investuje okrem americkej tajnej služby NSA aj Čína.

Dnes o tom informovali noviny South China Morning Post.

V roku 2013 čínska vláda financovala až 90 projektov súvisiacich s kvantovými počítačmi a podľa informácií novín mali vedci pracovať na projektoch s cieľom ich čo najskoršieho dokončenie bez ohľadu na náklady.

Medzi projektami sú napríklad silný magnet generujúci magnetické pole minimálne 45 Tesla, ktorý bude potrebovať zrejme vlastnú elektráreň. V silnom magnetickom poli je možné častice reprezentujúce jednotky informácií kvantových počítačov, qubity, lepšie stabilizovať, použité qubity môžu byť ďalej od seba a vytvorenie počítača s väčším počtom qubitov je praktickejšie.

Ďalším z projektov je vývoj kvantového čipu z diamantu.

Okrem snahy zostrojiť kvantový počítač na prelomenie súčasných šifier čínski vedci zároveň pripravujú aj nové algoritmy pre šifrovanie, ktoré budú odolné kryptoanalýze s využitím kvantového počítača.

Podľa informácií zdroja novín ale zatiaľ žiadny z čínskych projektov nevykazuje výsledky, ktoré by umožnili zostrojiť praktický výkonný kvantový počítač v najbližších rokoch.

Základná jednotka informácie v kvantových počítačoch qubit je na rozdiel od bitu v klasických počítačoch, ktorý môže nadobúdať hodnotu nula alebo jedna, superpozíciou reprezentujúcou naraz oba možné stavy informácie.

Kvantový počítač uskutočňuje svoje výpočty nad stavom reprezentovaným viacerými kvantovo previazanými qubitmi, N qubitmi. Vďaka kvantovým vlastnostiam sa operácie nevykonávajú nad jedným N-bitovým číslom ale naraz nad priestorom všetkých možných 2 ^ N hodnôt stavov. Výpočty v prípade mnohých algoritmov tak môžu byť exponenciálne rýchlejšie ako algoritmy na súčasných počítačoch.

Efektívne prekonanie šifrovacích algoritmov pomocou už vyvinutých kvantových algoritmov pre riešenie viacerých základných matematických problémov, na ktorých sú najznámejšie šifrovacie algoritmy postavené, by vyžadovalo kvantový počítač schopný pracovať nad minimálne stovkami qubitov a samozrejme schopný vykonávať tieto kvantové algoritmy. Zostrojené prototypy majú zatiaľ len niekoľko qubitov a typicky sú schopné vykonávať len jednoduchšie operácie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

nechcem qubit,
chcem sa zhulit,
a kupit,
si 3bit,
okrem travy, si dam hriby,
a tiez budem mat naraz dva stavy.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No ako citam uz nic nepotrebujes...
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

v čine by dostal potrebnú starostlivosť bez ohľadu či o ňu stojí - šup do pracovného tábora, lebo vyčnieva z radi štandartných členov.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Ja mám v práci tiež kvantový počítač... na čokoľvek kliknem, trvá to kvantum času kým sa to spustí
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

drogy su zle...
ked chces 2 rozne stavy, staci ti liat palenku iba do jednej nohy
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

Drogy nie su zle, len treba vediet kedy zacat....najlepsie nikdy :D
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ja uz tento pocitac mam od stryka z ciny, battlefield 4 ide na 5000 fps fakt je to vidno
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Áno akurát ti to vypočíta iba pravdepodobnosť či si toho araba trafil :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Podľa informácií zdroja novín ale zatiaľ žiadny z čínskych projektov nevykazuje výsledky, ktoré by umožnili zostrojiť praktický výkonný kvantový počítač v najbližších rokoch."

Co z toho, ked na Zapade uz pred viac ako 10 rokmi vytvorili prvy prototyp, a vykazovali, ze dnes uz budu pouzitelne kvantove pocitace. Tych par komercne predavanych prototypov nestoji za rec, maju daleko od toho. Sikmaci sa aspon na nic nehraju.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Alebo uz ho maju a teraz si citaju co si v USA pisu :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Možno preto že diamanty dodáva Swarovski
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Posielam qubit
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

poslem kvety tomu kto mi posle link ako by mal fungovat kvantovy pocitac. nie len tu vseobecnu copy-paste omacku ze ma qubity so vsetkymi stavmi.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

To budu vediet az ho zostroja. Je to nieco podobne ako "Základnú otázka života, vesmíru a vôbec".
...
- "Co mi pomoze vsetko vypocitat"
> "Kvantovy pocitac"
- "A ako to funguje"
> "To zacneme riesit az ked ho vyvinieme"

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nas vesmir je vlastne jeden z "nekonecno" moznych stavov jedniciek a nul, ktory je pocitany na nejakom quantovom pocitaci, paralerne vesmiry su trosku odlisne vypocity ktore sa naraz pocitaju na tom pocitaci ^_^ we are in da matrix
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

to by musel byt sakra vykonny pocitac aby zvladol obsluhovat vnorene virtualne kvantove pocitace. ale ak znizi framerate na 1/x , pricom pre teba plynie cas ajtak ronako, oklamat by sa to takto dalo... len ci by bavila taka spomalena hra hracov
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To suvisi s otazkou, ci moze existovat do seba vnorena nekonecna postupnost simulacie simulacii.

T.j.
vesmir x-1 simuluje vesmir x
vesmir x simuluje vesmir x+1
vesmir x+1 simuluje vesmir x+2
vesmir x+2 simuluje vesmir x+3
...

Resp. ak ma tato postupnost zaciatok (ako tu), ci moze byt nekonecna. Ak by mala zaciatok, existoval by jediny "pravy" vesmir, ktory by nebol simulaciou.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Vsak principialne moze. Len to predpoklada take krasne veci, ako na to, aby sa udial konecne kratky cas v najhlbsiej urovni vesmiru to musi najvonkajsejsi vesmir pocitat nekonecne dlho ;)

Postup je lahky, tak kazdy vnoreny vesmir potrebuje viac vypoctoveho vykonu pre plnu simulaciu vnoreneho vesmiru. Takze sa deje presny opak filmu inception - ked chcem simulovat sekundu vnoreneho, je to minuta vonkajsieho, hodina este vonkajsieho, 2.5 dna este vonkajsieho atd s coho dostavame velmi rychlo nekonecnu divergentnu postupnost - konciacu v nekonecne. Po nekonecnom case sa v nekonecno-hlbokej urovni posunies o jednotku casu. Teraz uz len porovnat dane nekonecna ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na com zakladas svoj predpoklad, ze kazdy vnoreny vesmir potrebuje viac vypoctoveho vykonu pre plnu simulaciu vnoreneho vesmiru? Podla mna to suvisi samozrejme s maximalnou moznou dosiahnutelnou efektivitou simulacie, ale hlavne to suvisi so zlozitostou. Nejaky vesmir/svet (nazvime to ako chceme) by nemal byt principialne schopny simulovat vesmir/svet, ktory by bol zlozitejsi od neho samotneho. Dnes na superpocitacoch vieme simulobvat spravanie sa 1000 atomovych makromolekul od tej najzakladnejsej urovne kvantovej mechaniky (avsak nie uplne presne).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedy pride na rad napr. taky virus (cela DNA rozkuskovana do chromozomov, pozostavajuca z cca 3 miliard dusikatych baz, cili cca radovo 10^12 atomov) + bielkovinovy bordel naokolo, tak to nikto nevie kedy budeme schopni simulovat virusy a s akou vernotou/presnostou nasho sveta ... A co ine dalej. A ci budeme schopni raz vytvorit taku simulaciu (napr. simulovat cloveka zlozeneho z radovo cca 10^28 atomov (alebo nebodaj cele mesto ludi), teda celu inteligentnu bytost), ktora by si vytvorila vlastnu simulaciu.....

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze ak v postupnosti do seba vnorenych simulovanych svetov stale klesa zlozitost, raz pride ten okamzik, ked uz zlozitost simulacie x nebude dostatocna, aby bola schopna vytvorit simulovany svet x+1, teda postupnost nemoze byt nekonecna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V podstate ani nemusi klesat zlozitost, staci ked sa bude zvacsovat pomer velkosti simulatora k prisluchajucemu simulovanemu vesmiru
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ze nas vesmir je simulacia vobec nevylucuje dnesna fyzikalka vedecka obec, dokonca prave naopak. Svedcia o tom aj tie znalosti o vesmire, ktore mame, ze sme simulacia.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

sakra, tolko sa trapime v tomto ficolande a nakoniec mi povies,ze je to simulacia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Simulacie mozu byt uzasne nevyspitatelne, vidne Conwayovu hru zivot :)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hra_života

Program na 50 riadkov. A teraz si predtav, co dokaze "program" kvadriliardu kvadriliard riadkov ci 2^(2^(2^(2^(2^(2^(2^(2^(2^(2^(2^(2^(2)))))))))))) riadkov. V jazyku XY.

Mozno tam maju parameter jeho vyzistene hodnoty, podla ktorych v nasej lokalnej kope 36 galaxii, v nasej galaxii, nasej slnecnej sustave, na Zemi, vznikne FicoLand :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

2^13 alebo 8192
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Jaj kuratenko karpave nevedome to je sprava (zhora) asiociativna exponencialna veza trinastich dvojok a nie tvoje 2^13. V skutocnosti je to 2 tetrované na 13 a nie 2 umocnené na 13. Ale naschval som nechcel zachadzat do takych "zlozitostí". Ak sa dohodneme ze ^ je znak pre umocnovanie a # pre tetraciu, potom to je 2#13. Je to nepredstavitelne vacsie cislo ako tvojich 2^13.

scitanie je opakovana jednotka
* nasobenie je opakovane scitanie +
^ umocnovanie je opakovane nasobenie *
# tetracia je opakovane umocnovanie ^
@ kvintacia je opakovana tetracia #
$ sextacia je opakovana kvintacie @
% septimacia je opakovana sextaia $
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

.
.
.
atd ... centacia je opakovana .... atd

(znaky su len vec dohody ci vymyslu, v skutocnosti existuju sofostokovane zapisy takto velkych cisel, napr. Knuthov sipkovy zapis)

http://goo.gl/PkNt3a
http://goo.gl/6L3x8v

V matematike existuje aj teoria o ozaj velkych cislach, ktore su na zakl. tohoto klasifikovane. To su cisla, ktore nemaju absolutne ziadnu analogiu vo fyzikalnej realite nasho vesmiru, kedze ten obsahuje iba radovo 10^79 baryonovych castic a 10^88 fotonov. Keby bol cely viditelny vesmir bezo zbytku vyplneny protonmi, bolo by ich iba cca radovo 10^120 a nie napr. 10^(10^(10^10)) = 10^(10^10000000000), teda to cislo 10^10000000000 je este len v exponente tej najspodnejsej desiny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a pritom je to "iba" 10#4
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnesna mladez to bude vnimat, ako 10 hashtag 4 .. alebo navod ako zistit kredit na mobile
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

------------- ------------- -------------
Len pre uplnost dodam ze tretracia je definovana ako exponencialna zhora asiociativna veza (umocnovanie vo vseobecnosti nie je asociativne). Detto vyssie hyper-operacie. Jedina zdruzovanim zhora dostavame najvacsie vysledky. Je napr. rozdiel medzi 2^(3^(2^5)) a ((2^3)^4)^5.

To prve je 2^59049 a teda cca 20 tisic ciferne cislo (v des. sustave), to druhe je trapnost 4096^5 = 1152921504606846976 (19 cifier)
------------- ------------- -------------
Odpovedať Hodnotiť:
 

pacia sa mi taketo diskusie, kde zmizli vsetci inteligenti z diskusii???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pisu clanky na wikipedii.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

chapes kuratenko?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pjetro de, zacinam sa ta normalne bat..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este som nikomu neublizil, fyzicky :) Mozno jedine ak psychicky oslovenim kuratenko karpave :) ako nas castovala ucitelka na biologii na gympli pred dvoma dekadami. Na chemii boli aj vacsie odpisy :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ty nevies ze nas stat je velka simulacia. Ved sa zamysli ake testy sa na nas robia aby sa zistilo co vsetko zvladneme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

az kym nenarazia na anomaliu, a to budu mat po chlebe...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

možno už nastala...Kotlemália
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Kotleba je ok, freso, kazimir - to su hovna
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

dufam, ze sa okolo neho zgrupuju aj vzdelani a najma slusni ludia, lebo partia vyholenych hlav v zelenych trickach je ok na revoluciu ale slaba na vedenie statu
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Akykolvek konecny pocet jedniciek a nul (nech ich je N) moze mat len konecny pocet kombinacii, a sice konkretne presne 2^N.

Jediny quibit moze mat prakticky akykolvek stav medzi 0 a 1, resp. je vo vsetkych stavoch od 0 po 1 naraz. Mozme si mysliet, ze tych moznych stavov medzi 0 a 1 je nekonecne vela.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

kryptomeny lezu do kapusty???
no bude treba sifrovat tiez cez kvantove, inak ich vsetky rozbiju...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Až NSA vyvinie kvantový počítač, nebojte sa, Čína ho skopíruje :-)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Jasne luky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne cinani cakaju kym to Zapad vyvinie a oni si to skopiruju, to im ide.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na arxiv.org mozte najst vela odpovedi na vase otazky, len treba byt trpezlivy a hladat.
Je tam pekny clanok o tom ci je vesmir len simulacia, ale nepodarilo sa mi ho takto narychlo pohladat.
mam ale iny o ochrane informacii...
http://arxiv.org/pdf/quant-ph/9712016.pdf
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár