neprihlásený
|
Piatok, 27. decembra 2024, dnes má meniny Filoména |
|
Intel uviedol nové Haswell procesory, s lepšou spotrebou a výdržou
Spoločnosť Intel v utorok oficiálne predstavila a uviedla na trh novú generáciu svojich procesorov určených pre hlavné formáty osobných počítačov, tzv. štvrtú generáciu Core procesorov postavenú na novej mikroarchitektúre jadra Haswell. Procesory Haswell sú ďalším evolučným tzv. tock krokom po procesoroch Ivy Bridge, pri ktorom sa výrazne nemenil 22-nm výrobný proces ale inovovala sa architektúra procesora a mikroarchitektúra jadra. Hlavným prínosom má byť najmä znížená spotreba u mobilných verzií ale tiež lepší grafický výkon.
DSL.sk, 5.6.2013
|
|
Spoločnosť Intel v utorok oficiálne predstavila a uviedla na trh novú generáciu svojich procesorov určených pre hlavné formáty osobných počítačov, tzv. štvrtú generáciu Core procesorov postavenú na novej mikroarchitektúre jadra Haswell.
Haswell
V pravidelnom dvojročnom cykle inovácie hlavnej x86 architektúry Intelu je Haswell tzv. tock krokom uskutočňovaným v nepárnych rokoch, v ktorých Intel nemení výrobný proces ale inovuje návrh procesora.
Procesory s jadrom mikroarchitektúry Haswell sú tak vyrábané rovnako ako doterajšie Ivy Bridge procesory 22-nm procesom, prichádzajú ale s novým x86 jadrom a ďalšími inováciami.
Intel už dlhšie avizoval, že najväčším prínosom Haswellu má byť efektívnejšia spotreba a teda dlhšia výdrž mobilných zariadení. Zlepšenie v spotrebe a výdrži oproti predchádzajúcej generácii Ivy Bridge je podľa Intelu dokonca najväčšie medzi dvomi po sebe nasledujúcimi generáciami procesorov v celej histórii spoločnosti.
Podľa Intelom zverejnených výsledkov narastie pri niektorých použitiach a niektorých modeloch výdrž porovnateľných notebookov oproti predchádzajúcej generácii o 50%, takáto výška zvýšenia výdrže ale nie je univerzálna.
Nové Haswell procesory pre mobilný segment majú okrem nižšej reálnej spotreby nižšiu aj maximálnu spotrebu ako predchádzajúca generácia, čo umožňuje ich použitie v ešte prenosnejších formátoch. Podľa Intelu Haswell umožní rozmach hybridných formátov spájajúcich notebook a tablet, ktoré spoločnosť označuje ako 2-in-1 notebooky.
Okrem zlepšenia spotreby prišlo aj k zvýšeniu výkonu x86 jadra, potenciálnemu zvýšeniu výkonu pri náročných multithreadových aplikáciách a pri virtualizácii a ku zvýšeniu grafického výkonu.
Zmeny najmä v oblasti napájania si na desktope vyžiadali prechod na nový socket, LGA 1150, a nové procesory tak vyžadujú aj nové základné dosky.
Haswell x86 jadro
x86 jadro Haswell vychádza z jadra použitého u predchádzajúcej hlavnej mikroarchitektúry Sandy Bridge, pričom v ňom bolo uskutočnených viacero vylepšení.
Nový procesor v konfigurácii so štyrmi jadrami a GT2 grafikou má celkom 1.4 miliardy tranzistorov a plochu 177 mm2, Ivy Bridge má 1.2 miliardy tranzistorov a veľkosť 160 mm2.
V Haswell je podporovaných samozrejme viacero nových inštrukcií. Inštrukčná sada AVX inštrukcií manipulujúcich naraz s celými vektormi dát je v Haswelli prítomná v novej verzii AVX2, operácie s celými číslami teraz pracujú s 256 namiesto 128-bitových vektormi a novými sú FMA inštrukcie, realizujúce jednou inštrukciou násobenie a následne sčítanie.
Každé Haswell jadro v jednom takte dokáže zrealizovať dve 256-bitové FMA operácie, výkon pri tejto často používanej kombinácii pri rozličných multimediálnych aplikáciách sa tak oproti Ivy Bridge zvýšil na dvojnásobok.
Viaceré nové podporované inštrukcie, kliknite pre zväčšenie (zdroj: Intel)
Pribudlo aj viacero nových inštrukcií určených pre kryptografické výpočty, hashovanie, indexovanie a konverziu medzi číslami v big endian a little endian formáte.
Novinkou sú tiež Intel TSX, Transactional Synchronization Extensions, inštrukcie, ktoré implementujú na úrovni procesora synchronizáciu a zamykanie pamäte a kritických sekcií kódu. Tieto sú užitočné pri dnes bežných multithreadových procesoroch a aplikáciách a výrazne zrýchľujú prístup k zdieľaným dátam bez potreby vzájomnej komunikácie medzi viacerými threadmi.
V oblasti internej architektúry sa zvýšil počet výkonných jednotiek v jadre, so zvýšením počtu portov výkonných jednotiek zo šesť na osem. Zlepšilo sa aj predpovedenia skokov a zväčšili sa veľkosti viacerých bufferov, čo umožňuje zvýšiť paralelizmus a vykonávať naraz viac inštrukcií vo viacerých prípadoch.
Až na dvojnásobok sa zvýšilo množstvo dát, ktoré môže jadro získať v jednom takte z cache pamätí respektíve zapísať do cache. Pri L1 cache je to 64 bajtov pri čítaní, 32 bajtov pri zápise a pri L2 cache je to 64 bajtov.
Približne o tretinu, na menej ako 500 cyklov, bol znížený počet cyklov pri prepnutí medzi hostiteľským a virtualizovaným systémom pri využití Intel VT-x.
Lepšia spotreba
Hlavným zlepšením Haswellu je najmä u procesorov určených pre mobilné a ultramobilné zariadenia zlepšená spotreba, ktorej zníženie bola dosiahnuté viacerými spôsobmi.
U Haswellu pristupuje Intel k napájaniu s vyššou granularitou a samostatné frekvencie a pracovné napätie má viac komponentov. Špeciálne sa napájanie jadier oddelilo od napájania vnútornej kruhovej zbernice prepájajúcej jadrá, cache a GPU.
Túto ale tiež ďalšie optimalizácie umožňuje aj integrovanie regulátora napätia priamo do procesora. Kým u predchádzajúcich generácií bolo na procesor okrem napätia pre radič pamäti privádzaných päť rozličných napätí, v Haswelli sa privádza jedno napätie a procesor si integrovaným regulátorom vytvára ďalšie potrebné.
V Haswell sú agresívnejšie odpájané alebo uvádzané do úsporných režimov aktuálne nevyužívané časti procesora, aj vďaka integrovanému regulátoru a zníženiu latencie pri týchto zmenách.
Porovnanie spotreby Core i7-3667U a Core i7-4650U, kliknite pre zväčšenie (zdroj: Intel)
Intel zároveň spolupracoval s celým ekosystémom na podpore úsporných režimov pre celú platformu a Haswell podľa spoločnosti umožňuje znížiť spotrebu v režime nečinnosti oproti Sandy Bridge 20-násobne.
Za týmto účelom Intel u procesorov radov U a Y pre ultraprenosné zariadenia dodáva procesor spolu s čipsetom s jedným spoločným BGA rozhraním a u tejto verzie vďaka vyššej integrácii podporuje nové úsporné režimy S0ix. V režimoch S0ix je spotreba celej platformy na lepšej úrovni ako v doterajšom režime spánku, prechod do aktívneho režimu je ale rovnako rýchly ako u bežných doterajších úsporných režimov nečinnosti.
Ilustrácia S0ix stavu, kliknite pre zväčšenie (zdroj: Intel)
U týchto procesorov spoločnosť zároveň udáva v rámci maximálnej spotreby TDP spotrebu procesora spolu s čipsetom.
Spoločnosť tiež z čipsetu do procesora presunula časť zodpovednú za generovanie výstupu na displeje a začala podporovať automatickú obnovu obrazu displejom. V prípade kompatibilných displejov tak pri statickom obraze nebude musieť generovať obraz procesor a bude môcť prejsť do úsporných režimov.
Výdrž pri aktívnom používaní sa podľa údajov Intelu, ako bolo už spomínané, má zvýšiť oproti Ivy Bridge o maximálne cca 50%. Zlepšiť podľa spoločnosti sa má aj výdrž v režimoch nečinnosti a standby režime, 2 až 3-krát.
Grafika, integrovaná DRAM
Grafike integrovanej v Haswell procesoroch sme sa detailne venovali už v tomto článku.
Intel v integrovanom GPU v bežných modeloch tentokrát nerealizoval výraznejšie zmeny architektúry, najväčšou zmenou je spomenuté presunutie generovania výstupu na displej do procesora. Vďaka tejto integrácii a zvýšeniu priepustnosti môže integrovaná grafika poháňať tri digitálnej displeje vrátane 4K rozlíšenia cez DisplayPort 1.2, pričom je podporované aj reťazenie, zapojenie viacerých displejov na jeden port.
Rozličné modely respektíve konfigurácie integrovanej grafiky v Haswell procesoroch, kliknite pre zväčšenie (zdroj: Intel)
Intel ale napriek tomu zvýšil grafický výkon, najmä zvýšením počtu jadier. V Haswell procesoroch pre PC bude použitých celkovo sedem rozličných grafík respektíve konfigurácií, najčastejšími budú GT2 najmä pre desktopové procesory a výkonnejšia GT3 pre napríklad ultrabookové procesory.
Konfigurácia GT3 podľa taktu a spotreby označovaná buď Intel Iris graphics 5000 alebo 5100 má 40 výkonných jednotiek spolu s 320 shadermi, GT2 podľa taktu označovaná Intel HD Graphics 4600, 4400 alebo 4200 má 20 jednotiek.
Porovnanie výkonu grafiky u tretej a štvrtej generácie ultrabookových Core procesorov, kliknite pre zväčšenie (zdroj: Intel)
V syntetickom benchmarku 3Dmark11 grafika GT3 pod označením HD graphics 5000 v 15-Wattových mobilných procesoroch podľa testov Intelu dosahuje o 50% lepší výkon ako Intel HD Graphics 4000 v Ivy Bridge procesoroch, GT3 grafika v 28-Wattovom i7-4558U pod označením Iris graphics 5100 dosahuje cca 2.2-násobný výkon.
Vo vybraných Haswell procesoroch bude použitá výrazne výkonnejšia verzia grafiky GT3e, ktorá dosahuje podľa prvých testov výrazne vyšší výkon ako grafika Radeon HD 7660D integrovaná v AMD A10-5800K. Táto grafika bude niesť označenie Intel Iris Pro graphics 5200.
GT3e dosahuje svoj výkon vďaka 128 MB eDRAM na vlastnom čipe, integrovanej ale do procesora. V tejto pamäti výrazne bližšej ako je systémová pamäť si GPU ukladá rozličné vstupné dáta používané pri renderovaní 3D scény.
Pamäť zároveň funguje ako L4 cache pre CPU časť procesora a zvyšuje jeho výkon vo viacerých scenároch.
Intel avizoval viacero modelov procesorov, v ktorých bude GT3e použitý. Pôjde okrem iného o desktopový štvorjadrový 3.2 / 3.9 GHz 65-Wattový Core i7-4770R a viacero notebookových 4-jadrových procesorov, napríklad 47-Wattový Core i7-4950HQ.
GPU podporuje DirectX 11.1, OpenCL 1.2, OpenGL 4.0, zlepšený bol výkon transkódovania videa Quick Sync a pribudla napríklad podpora hardvérovej akcelerácie dekódovania SVC, nadstavby H.264 podporujúcej súčasný prenos viacerých kvalít videa používanej najmä na videohovory.
Zlepšené boli výrazne podľa spoločnosti aj ovládače, ktorých vývoj bol presunutý z Indie do Poľska.
Ultraprenosné notebooky
Pre ultraprenosné zariadenia Intel predstavil celkom osem U procesorov s TDP 15 Wattov a dva Y procesory s TDP 11.5 W a SDP 6 Wattov, vo všetkých prípadoch zahŕňajúc aj spotrebu čipsetu.
U Ivy Bridge mali štandardné U modely TDP 17 Wattov, plus čipset mal ďalšie 3 Watty. Y modely mali TDP 13 W, SDP 7 Wattov a čipset rovnako ďalšie 3 W.
SDP vyjadruje maximálnu spotrebu procesora pri typickom používaní zariadenia ako tabletu. Kompletnú metodiku spoločnosť nezverejnila, podľa informácií pre DSL.sk pri meraní SDP využíva benchmark odvodený od 3DMark Vantage.
Čo sa týka reálnej spotreby pri bežnom používaní, Intel zatiaľ neposkytol médiám vzorky ultrabookových ani notebookových procesorov respektíve referenčných riešení a k dispozícii sú zatiaľ len oficiálne porovnania Intelu.
Porovnanie výdrže tretej a štvrtej generácie ultrabookových Core procesorov, kliknite pre zväčšenie (zdroj: Intel)
Spoločnosť porovnávala výdrž ultrabooku s výkonným 2.0 / 3.2 GHz ultrabookovým procesorom Core i7-3667U a novým Haswell 1.7 / 3.3 GHz procesorom Core i7-4650U s Intel HD graphics 5000. Notebook mal 13.3" displej s rozlíšením 1920 x 1080, 50 Wh batériu a Windows 8, pričom Haswell model disponoval aj displejom s podporou automatickej obnovy obrazu.
Pri prehrávaní videa dosiahol model s Haswell procesorom o polovicu lepšiu výdrž, 9.1 hodín oproti 6 hodinám, a pri benchmarku MobileMark 2012 o viac ako tretinu dlhšiu výdrž, 8.3 oproti 6.1 hodín.
Zvolené procesory ale nie sú najtypickejšími ultrabookovými procesormi, v súčasnosti sa používa najmä Core i5-3317U a z nových modelov predpokladane pozíciu najpoužívanejšieho zaujme tiež niektorý z nižších modelov. Či aj pri porovnaní takýchto modelov príde k rovnakému zlepšeniu výdrže nie je zatiaľ známe.
Populárnymi modelmi pre ultrabooky by mohli byť najmä 1.6 / 2.6 GHz Core i5-4200U s grafikou HD 4400, 1.4 / 2.9 GHz Core i5-4350U s grafikou HD 5000, prípadne 1.8 / 3.0 GHz Core i7-4500U s HD 4400 alebo 1.5 / 3.0 GHz Core i7-4550U s HD 5000.
Požiadavku na certifikáciu notebooku za ultrabook, kliknite pre zväčšenie (zdroj: Intel)
Spolu s uvedením Haswell procesorov spoločnosť Intel mení aj požiadavky na certifikáciu notebooku za ultrabook. Povinnými sa stávajú dotykový displej, ovládanie hlasom, podpora Intel Wireless Display a zahrnutie antivírusu.
Menia sa aj požiadavky na parametre výdrže. Notebook sa bude musieť zobudiť do 3 sekúnd namiesto do 7, vydržať v režime nečinnosti vo Windows 8 bude musieť 9 hodín, prehrávať HD video 6 hodín a v standby stave ale s aktualizáciou dát bude musieť vydržať minimálne 7 dní.
Doteraz bola vyžadovaná výdrž minimálne 5 hodín podľa benchmarku MobileMark 2007. Podľa stanoviska spoločnosti pre server DSL.sk k zmene použitej metodiky pri vyžadovaných parametroch výdrže prišlo pre absenciu podpory Windows 8 benchmarkom MobileMark 2007. Spoločnosť nepoužila nový MobileMark 2012, keďže v ňom sú dosahované výrazne nižšie hodnoty pre dôvody nesúvisiace so samotnými procesormi, kvôli iným nastaveniam jasu a WiFi.
Najvýkonnejší desktopový CPU Core i7-4770K
Spolu s oficiálnym uvedením novej generácie svojich procesorov spoločnosť poskytla špecializovaným hardvérovým serverom na testy najmä najvýkonnejší nový desktopový model Core i7-4770K.
Core i7-4770K má štyri jadrá, osem threadov, základný takt 3.5 GHz s automatickou zmenou taktu na maximálne 3.9 GHz a je plne odomknutý.
Integrovanú má grafiku GT2 Intel HD Graphics 4600 a jeho TDP dosahuje 84 Wattov. Oficiálne cena procesora pri odbere tisíc kusov je 339 dolárov.
Podľa testov Tech report a Anandtech vo väčšine testov dosahuje nový procesor oproti Ivy Bridge i7-3770K lepší výkon o pár až maximálne 10%, výnimkou sú testy schopné využiť funkčné novinky v 4770K, napríklad FMA inštrukcie alebo rýchlejšie transkódovanie videa pomocou Quick Sync.
Zlepšenia s cieľom znížiť spotrebu sú efektívne najmä v mobilných produktoch, u i7-4770K sa prejavili znížením spotreby v režime nečinnosti celej platformy o cca 10 Wattov. Pri maximálnej záťaži má celá platforma zase naopak o niečo vyššiu spotrebu ako 77-Wattový i7-3770K.
3D výkon integrovanej grafiky je v závislosti na testovanej hre vyšší o tretinu až polovicu, za Radeonom 7660D v A10-5800K zaostáva o cca 10%.
Keďže oproti poslednej generácii i7-4770K neprináša výrazné vylepšenia, Anandtech označuje upgrade z Ivy Bridge ako ťažko odôvodniteľný. Podľa Techreport nie sú dôvody na upgrade u užívateľov porovnateľného Ivy Bridge ani Sandy Bridge modelu, samozrejme ak užívateľ špecificky nevyužije niektoré z niekoľkých špecifických výrazných zlepšení.
Ostatné modely
Spoločnosť Intel predstavila celkovo desiatky modelov nových procesorov Core i3, i5 a i7 pre PC a ďalšie modely Xeon E3 pre jednoprocesorové servery.
Jednotlivé modelové rady sa odlišujú podobnými vlastnosťami ako tomu bolo u Ivy Bridge. Desktopové Core i7 modely majú štyri jadrá s podporou Hyper Threadingu a Core i5 modely majú štandardne štyri jadrá ale bez podpory HT, výnimkou je úsporný dvojjadrový Core i5-4570T. Pre desktopy zatiaľ neboli predstavené modely Core i3.
Mobilné Core procesory sa delia na štvorjadrové HQ, MX a MQ modely a dvojjadrové M, U a Y modely. Modely HQ obsahujú najvýkonnejšie grafiky, MQ sú bežné štvorjadrové modely a MX modely sú modely s najvyšším taktom z modelového radu Extreme. Modely M sú určené pre bežné notebooky a modely U a Y pre ultraprenosné notebooky.
Kompletný zoznam nových procesoroch je možné nájsť v databáze Intelu pre Haswell Core i3 procesory, Core i5, Core i7 a Core i7 Extreme procesory.
Čipsety, problémy
Procesory Haswell budú doplnené novými čipsetmi Intel 8 Series, pre desktopy budú určené Z87, Z85, H87, Q87, Q85 a B85 a pre notebooky QM87, HM87 a HM86.
Oproti predchádzajúcej generácii čipsetov bude podporovaných šesť SATA 6.0 Gbps portov oproti iba dvom, maximálny počet podporovaných USB 3.0 portov sa zvýši zo štyroch na šesť.
Parametre čipsetov pre Haswell, kliknite pre zväčšenie (zdroj: Intel)
V nových čipsetoch sa ale tiež nachádza chyba spôsobujúca problémy s rozpoznaním USB 3.0 zariadení po zobudení sa počítača z režimu spánku S3, ktorá bude podľa informácií spoločnosti z apríla opravená až v dodávkach čipsetov od júla. Podľa stanoviska spoločnosti pre DSL.sk sa chyba prejavuje ale iba u niekoľkých flashových USB kľúčov a nemôže spôsobiť poškodenie dát.
Zmenou oproti Ivy Bridge budú aj zmenené požiadavky na zdroje, keď Haswell pre zníženú spotrebu bude vyžadovať od zdrojov schopnosť dodávať len minimálne 0.05 A na svojej 12V2 vetve napájania, teda 0.6 Wattu. Doterajšia tretia generácia Core procesorov s kódovým označením Ivy Bridge odoberala minimálne 0.5 A.
Výrobcovia zdrojov už v predchádzajúcich týždňoch väčšinou zverejnili zoznam kompatibilných zdrojov, pričom kompatibilnými sú zväčša takmer všetky kvalitnejšie zdroje z posledných rokov.
Dostupnosť
Všetky predstavené procesory respektíve počítače postavené na týchto procesoroch nebudú k dispozícii hneď.
Štvorjadrové procesory a na nich postavené PC sú dostupné zároveň od uvedenia.
Ultrabooky, hybridné 2-in-1 ultrabooky, bežnejšie klasické notebooky a desktopy postavené na dvojjadrových procesoroch majú byť podľa oznámenia Intelu dostupné postupne v priebehu nasledujúcich mesiacov, pričom prvé modely Haswell ultrabookov výrobcovia avizujú ešte na jún.
Kedy si plánujete kúpiť najbližšie nový notebook? (hlasov: 316)
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ale zlacnit ivyB ani zaboha
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 9:11
jj... 339$ je ako vzdy 324€ :) Keby aspom chceli zlacnit ivyB, ale 3770K stoji 311€, to urcite predaju...
|
|
No to je teda.
Od: 2Maniak.
|
Pridané:
5.6.2013 9:30
Vyzerá to tak, že Intel sa zabetónoval na 4 jadrách pre bežný "dekstop" segment trhu.
Obyčajný ľudkovia majú teda smolu. Už roky čakám na takýto procesor. 8 jadierok, prípadne aj HT, nízka spotreba, moderné nanometre, nízka teplota - nechcem používať v PC vrtule, kvôli mne nemusia robiť pretaktovateľné kusy - o pretaktovanie naozaj nestojím...
Špekulujú so všetký možnýn, ale počet jadier zostáva nezmenený. Osobne nepotrebujem vysokotaktované jadierka.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 9:42
to je preto, ze nieje konkurencia. Ak by to bolo potrebne, kludne by mohli vyrabat 12jadrove ako xeony, ale naco (a kto by to zaplatil??? To by najprv muselo AMD dohnat 1vlaknovy vykon aby sa otocil aktualny stav, ze intel je skoro 2x rychlejsi na jadro/frekvenciu..
|
|
Re: No to je teda.
Od: t46564564
|
Pridané:
5.6.2013 10:00
skor si myslim ze by uz software mali robit na viac vlakien. Skor od toho zavisi ake procaky budu robit. Zatial AMD v tomto vyhrava.
|
|
Re: No to je teda.
Od: 2Maniak.
|
Pridané:
5.6.2013 10:06
Nie je vecou rozdeľovať úlohy a procesorový výkon pre jednotlivé aplikácie skôr na krku operačného systému??
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 10:12
nejde o rozdelovanie aplikacii jadram (co ma na krku OS, a napr. windows to robi zle :) ) t46564564 pise o vlaknach v samotnej aplikacii...
|
|
Re: No to je teda.
Od: 2Maniak.
|
Pridané:
5.6.2013 11:12
Možno Windows for Workgroup to nerobil najlepšie, ale nepíš tu že OS ako Windows to robí zle. Ty to naprogramuješ lepšie???
Aplikácie majú dosť výkonu aj s jedným jadrom a VGAčkou.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 11:26
a co mam pisat, ze to robi dobre ked to robi zle? :) a k druhej casti, citujem tvoje slova: " Už roky čakám na takýto procesor. 8 jadierok, prípadne aj HT" preco si si rano myslel ze je vyonu malo a treba 8core a zrazu je vykonu dost aj s 1core? Niekedy ked ti tu pisu, ze trepes 2na3 tak to tak ozaj je, ci? :)
|
|
Re: No to je teda.
Od: 2Maniak.
|
Pridané:
5.6.2013 12:07
Na jednu aplikáciu je výkon jedného jadra dosť.
Ale čo ak mám takýchto aplikácií väčšie množstvo?
Veď o to ide.
Tak to čítaj poriadne. Žiaden OS predsa nemôže trvalo priradiť všetok CPU výkon len jednej jedinej aplikácií!
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 12:17
pokial ma volne prostriedky na dalsich jadrach tak moze (co je trvalo? ze kym nevypnes app., alebo kym sa dokonci vypocet?), co ale nerobi. Ta tvoja prva veta je tiez na dlhu debatu, aj ked viem ako si to myslel... no ani to ineje pravda :) Skratim to.. v desktope (nie konkretnej app, vseobecne) by bolo rychlejsie 1 jadro 8GHz, ako 4x2GHz. A preto je budozer kde je a core i zas uplne inde.
|
|
Re: No to je teda.
Od: siirii
|
Pridané:
7.6.2013 15:20
Všeobecne sa absolútne nedá povedať, či by bolo rýchlejšie 1x8 GHz, alebo 4x2GHz. Záleží to od mnohých faktorov (aplikácie, operačný systém, návrh procesora, atď..).
|
|
Re: No to je teda.
Od: huangggg
|
Pridané:
11.6.2013 7:30
na vypocet roznych vlastnosti molekul sa pouziva softver Gaussian...nie je to trivialna zalezitost a vzdy pri vypocte zaberie 100 jemu pridelenemu CPU...a stiahol som raz taku publikaciu kde porovnavali vypoctove casy pri roznom pocte jadier rovnakeho procaku a vykon nerastol linearne...skor jak funkcia odmocniny
|
|
Re: No to je teda.
Od: siirii
|
Pridané:
7.6.2013 15:07
A v čom to robí Windows zle? Už dávno som sa chcel porozprávať s odborníkom na NT kernel..
|
|
nAJKfgCHmQq0
Od: Pomocna
|
Pridané:
23.8.2013 2:09
Didn't know the forum rules allowed such brinlialt posts.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 10:11
nevyhrava, lebo ako vidis vhodnejsie je robit 4 jadra s vyssim vykonom 1 jadra ako 8jadier s nizsim vykonom 1 jadra. V desktope. HT je tam len koli efektivnejsiemu vyuzitiu, ako z testov vidno aj i5 bez HT je na tom lepsie ako AMD...
|
|
Re: No to je teda.
Od: router dosť na doma WiFi
|
Pridané:
14.6.2013 23:53
Prd makový je vhodnejší, iba dement porovnáva výkon procesora na základe výkonu na jedno jadro, pozri si výkon zastaralej FX8150 pod Linuxom, dokáže sa bez problémov dotiahnuť na I7-3770K To že monopol zvaný Wintel existuje a sračkový neschopný mrkvosoft namiesto vylepšovania jadra vymýšľa nezmysly typu metro a pod je druhá vec. Nič len ďalšie umelé zadržiavanie vývoja aplikácií ktoré by mohli bežať na viacerých vláknach.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
15.6.2013 8:47
iba dement tvrdi, ze pasak je vhodnejsi na dialnici, lebo dokaze prejst pol metrovy sneh a ferrari nie. Ty si koho? prezleceny viperman?
|
|
Re: No to je teda.
Od: Dostupná pôžička VIAMO
|
Pridané:
18.6.2013 0:34
Ja len nie som zaslepeny wintelista ktory je taky modry až z toho boli hlava. Takym kokotom ako Ty by som predaval procesory intel v cenach pentium II a pentium III to boli časy keď mal intel monopol a určoval si všetko sám.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
18.6.2013 14:46
no tak ja som AMDckar, ale veci hodnotim objektivne, niesom DD.
|
|
Re: No to je teda.
Od: siirii
|
Pridané:
7.6.2013 15:06
Myslím, že softvér na viac vlákien sa robí už asi 20 rokov.
|
|
Re: No to je teda.
Od: 2342342
|
Pridané:
5.6.2013 9:47
co chces? Vsak konecne vydali normalny procesor. Bud rad ze sa pochlapili a zacali makat pretoze Ivy bridge bola blbost. Oproti Sandy to bola slabota.
|
|
Re: No to je teda.
Od: 2Maniak.
|
Pridané:
5.6.2013 9:54
Bolo to také moje prianie na upgrade, resp. nový stroj, ktorý by som si nechal aspoň 10 rokov.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 10:06
sak si kup i7-4770S, VELKY chladic cojaviem noctua, pasivny zdroj, SSD disky (netreba chladit) a ak kupis kvalitnu dosku, tak ti to 10 rokov vydrzi. Osobne by som ale urcite dal dopredu a dozadu 12/14cm vrtule na 300-500 otacok, nepocutelne ale efektivne. Plne pasivny pc neuznavam...
|
|
Re: No to je teda.
Od: axiom
|
Pridané:
5.6.2013 11:27
Kasli na S-ko, radsi si zober klasicky, nepismenkovy.
K tomu nofan cr-100vku, trocha dobrej pasty, lepsiu skrinku a si za vodou.
Prihod si ssd na system, 2-3 wd green na data, a ta masina ta aj prezije :)
Plus este par vrtuliek a dobre nastaveny system, nech neficia, ked nemusia.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 11:35
v bedni bez vrtul neverim, ze aj ten nofan uchladi 85W. Aspom minimalne prudenie vzduchu povecme vrtula v zdroji.. A 3 HDD dat bez chladenia na seba a este ktomu wd green tiez nieje najlepsi napad...
|
|
Re: No to je teda.
Od: axiom
|
Pridané:
5.6.2013 11:56
well, dunno, mas aj plne pasivne zdroje.
a co sa toho hebeda chladica tyka, v ramci testov ho hodili na 150W platnicku a stale mal dobre vysledky... takze v dobrej bedni by nemal byt problem (ak v nej samozrejme nemas dalsi velky zdroj tepla ako napr. pasivnu grafiku).
plus, vyrobca ti tak ci tak garantuje, ze to uchladi 100W... :)
co sa datovych diskov tyka, tie su vacsinu casu idle alebo off, takze od nich nejake extra velke teplo nehrozi...
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 13:14
ja viem ze mam pasivne zdroje, ja len pisem, ze v bedni musi byt prietok vzduchu, lebo dany objem sa 100W zdrojom tepla relativne rychlo ohreje. Takze musis mat bud bednu s dostatocnym kominovym efektom, alebo vrtulu/e.
|
|
Re: No to je teda.
Od: axiom
|
Pridané:
5.6.2013 13:57
vsak samozrejme... ked uz robis pasivne pc, tak tomu musis podriadit vsetky suciastky.
PS: okrem toho silno pochybujem, ze niekto by zmontoval pasivne pc v skrinke za pat a pol centa (kup dve a pribalime ti tretiu gratis) z tesca. :)
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 14:35
a preto som pisal, ze treba dat dopredu a dozadu vrtulu na malo otacok, dozadu dole pasivny zdroj a moze mat kludne bednu z tesca. Vyde ho to na polovicu ceny (menej), tiche to bude dostatocne, len sa nemoze v triede chvalit spoluziakom, ze ma pasivne pc... Ja mam v bedni 4 12cm vrtule a 2 6cm (MSI twinfrozr) a v idle to je tiche dost. V zatazi pocut hlavne tu grafiku...
|
|
Re: No to je teda.
Od: 2Maniak.
|
Pridané:
5.6.2013 14:50
Ty si tiež dobrý "Kápo..!" To načo mám mať v PC nejakú vrtuľu??? ešte 6? Čo TI už preskakuje???
Tá doba je už 8 rokov za nami, keď sa používali všakovaké farebné, tvarové, pokreslé, svetielkujúce kolotoče, či vrtuľky. V PC nie sú potrebné, len škodia a vyrábajú hluk.
Prajem si tiché PC, a nie sosačku naprach!
A okrem toho tých Tvojich 6 vrtulí úplne zbytočne zožerie aspoň 10W!!!
Mojim cieľom nikdy neboilo mať neviem aké výkonné a nenažrané PC. Ale presne inak. Síce aby malo aj nejaký dostatočný výkon, bolo menšie, ale hlavne tiché a šetrné!
A na bežné CPU stačia robustné modely z pahltnejších CPU, ale bez vrtule, čipset a menič na základovke to je samozrejmosť že bude robustný abez vrtulí. A dá sa aj taký zdroj vybrať a tak ho používať, aby vrtuľu nemusel mať zapnutú, napríklad ju odpojím. Ide le o to, či má dostatočne vyriešené chladenie. Netreba žiadne kilá nezmyselného hliníka. Ja zas nejdem púšťať PC v skrini a 10 benchmarkov tam nepobeží týždeň! A tiež nepotrebujem namiesto VGAčky mať vysávač.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: cookie_monster
|
Pridané:
5.6.2013 15:46
6 vrtul nie je vela - si zober 2 na chladici od PC, 3 na grafike, par na bedni... ziaden problem sa pretrepat aj cez 10... - ak ich nastavis na nizke otacky, tak pocitac pradie aj pri plnom vykone ako macicka.
inak, k tym heatsinkom - tie, ktore spominas nie su velmi vhodne na pasivne chladenie - maju totizto prilis blizko seba platnicky. plus, niektore ich maju dost blbo natocene, takze chladit mierne pazravejsie CPU je s tym dost problem...
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 19:17
6 vrtul je absolutne minimum... zdroj, cpu, predna a zadna vrtula a 2 na grafike. Pes je zakopany v otackach...
|
|
zt9IqxaN
Od: Vijay
|
Pridané:
23.8.2013 3:55
Until I found this I thhuogt I'd have to spend the day inside.
|
|
Aspoň 1 vrtuľa v zdroji
Od: MuadDib
|
Pridané:
18.6.2013 11:28
No síce súhlasím, že návrh drvivej väčšiny dnešných skriniek je na prd, lebo v výrobcovia do nich zbytočne napchávajú veľký počet vrtúľ a vrtuliek...
... ale prinajmenšom 1 vrtuľa je určite nevyhnutná – v zdroji.
Síce sú kadejaké výstrelky ako pasívne chladené zdroje, ale to je sprostosť, pretože je to šialene predražené a výsledok biedny... navyše je dostupné len pre slabšie zdroje, takže nič pre nás.
1 veľká vrtuľa v zdroji naozaj nikoho nebude obťažovať, tie vrtule sú veľmi tiché, lebo tam stačí aj malý prietok vzduchu, ale nejaký tam skrátka musí byť, pretože zdroj je v malom a pomerne dosť uzavretom priestore... Čiže tu sa tomu nevyhneš. A keby si sa silou-mocou chcel vyhnúť, tak to nestojí za to. Na ladičských fórach sa to už preberalo veľakrát.
|
|
Vodník pre ticho
Od: MuadDib
|
Pridané:
18.6.2013 11:46
Ďalej... dobrý návrh skrinky má vetracie otvory na vrchu (strope) a na spodku, aby teplý vzduch mohol priamočiaro prúdiť nahor a studený zospodu.
To sú tie najlepšie miesta pre otvory. Raz to skúšal 1 chlapík so skrinkou, v ktorej bolo 11 uzatvárateľných pre ventilátory a skúšal, kde je najúčinnejšie urobiť otvory.
Tiež je pritom dobré, ak je zdroj navrchu, pretože potom tá vrtuľa pomáha vytvárať to prúdenie vzduchu zospodu nahor.
(Vrtuľa vzadu hore je v 3. najvýhodnejšej polohe.)
Bohužiaľ, najnovšie ich výrobcovia dávajú naspodok, takže možný príspevok ich vrtule vychádza navnivoč.
Zvlášť by som sa chcel zmieniť, že otvory v boku sú dosť na prd, pretože hlavne víria to prúdenie vzduchu v skrinke zdola nahor, takže veľmi nepomáhajú.
|
|
Re: Vodník pre ticho
Od: MuadDib
|
Pridané:
18.6.2013 11:46
Chladiť pevné disky osobitnou vrtuľou je (podľa môjho názoru) nezmysel... tie by mal uchladiť styk so skrinkou (s teplovodivou pastou :-)) a prúdenie vzduchu v nej. Ak sa to nedarí, tak treba radšej riešiť prekážky v prúdení vzduchu v skrinke, než pchať tam ďalší ventilátor.
Bohužiaľ, najnovšie ich výrobcovia zvyknú dávať do akýchsi plastových koľajničiek a podobných sprostostí... čo len zbytočne škodí ich chladeniu. Kua, keď je to pevný disk, tak znamená, že je tam napevno, nie že ho budem vymieňať každú polhodinu, a ešte pritom súťažiť v rýchlosti!
Ja mám doma FX-8350 a Radeon HD 6970 v Obsidiane 700D, dokážu to v pohode uchladiť 3 12 cm vrtule na vodnom bloku na vrchu skrinky.
Tým „v pohode“ myslím, že prijateľne ticho... Iba na tiché šumenie. A to sa tam takmer v jednom kuse prekladajú a zostavujú balíčky pre Gentoo Linux a beží na tom dolovanie bitcoinov. :-)
|
|
Re: No to je teda.
Od: jhftghf
|
Pridané:
5.6.2013 12:01
ivy bridge bol viac menej len prechod na 22nm technologiu, tam nejake vyrazne zlepsenie architektury ani nebolo hlasene(viz intel tick-tock model)
relativne sklamanie bolo to ze prechod 32nm->22nm poskytuje o cosi mensie benefity ako sa ocakavalo
|
|
Re: No to je teda.
Od: axiom
|
Pridané:
5.6.2013 12:11
Sklamanie ako sklamanie, Intel si to posral sam pouzitim nevhodnej teplovodivej pasty medzi cpu a ihs.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 13:12
pasta je kurvitko aby si to moc netaktoval! je to tak schvalne, nieze si to intel posral.
|
|
Re: No to je teda.
Od: bagrista
|
Pridané:
5.6.2013 14:44
Aj AMD pouziva pastu vo vsetkych CPU mimo Vishery a Vishera je posledna rada s letovanim. A aj tak je OC brzdene extremnou spotrebou. Pri Inteli pasta az tak moc nevadi, na 4,5 uchladis bez problemov a vzhladom nato, ze medzi SB-IB-Haswel bol cca generacny 10% narast tak si so 4,5 Haswelom na tom tak ako na 5GHz Sandy pri lepsej spotrebe. Neni co riesit.
|
|
Re: No to je teda.
Od: 2Maniak.
|
Pridané:
5.6.2013 14:52
A na kerú onú si potrebuješ niečo pretaktovávať???
Aby si zožral viac elektriky, kupoval drahšie chladenie, drahšie pamäte, drahšiu základovku, drahší zdroj???
ňNo tak si kúp CPU o kúsok z vyššej rady a máš po problémoch.
|
|
Re: No to je teda.
Od: bagrista
|
Pridané:
5.6.2013 15:28
Ak nechces, aby Ti CPU brzdil graficku kartu tak ho popohnas. Druhy najcastejsi dovod je rendering alebo praca s videom. Ine dovody na brutalny vykon ani nemas. Chladic vymenit musis tak ci tak, box chladice su len provizorne, k CPU s otvorenym nasobicom nekupujes najlacnejsiu dosku, ale aspon dobry mainstream, ktory co to zvladne tak preco to nevyuzit? Na par klikov mas 30% k vykonu plus a zadarmo. Drahsie pamate riesit nemusis, teda ak nie je rec o AMD APU, kde su potrebne kvoli integrovanej grafike, ale inak Ti uplne stacia 1600 CL9, ktore nie su o moc drahsie ako 1333 a su uz viac menej standardom. Dobry zdroj je samozrejmost v kazdom pripade, na zdroji nikto nesetri a kvalitna 600W Ti staci na najvykonnejsie karty a OC procesora.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: cookie_monster
|
Pridané:
5.6.2013 22:36
because I can :D
a samozrejme sa tym mozem chvalit :D
+- dost to pomoze, ked potrebujes renderovat nejaku scenku, alebo ripnut bd.
A sice mi neuveris, ale niekedy sa oplati viac taktovat ako kupit vyssiu radu /napr. i7-3930K a i7-3970X/. Tych par herzov si v klude nataktujes, plus, za rozdiel v cene /cca 400 eur/, si mozes dopriat poctiveho vodnika. Alebo trebars dalsiu grafiku - GTX770... Alebo novy monitor :D
|
|
Re: No to je teda.
Od: MuadDIb
|
Pridané:
18.6.2013 11:15
Alebo lepšiu základnú dosku, s lepším napájaním, s ktorou dokážeš spoľahlivejšie pretaktovávať.
|
|
WDM6Jenov
Od: Redaktirovat
|
Pridané:
23.8.2013 21:25
bcpbuild was on the right track but didn't answer your qtesuion directly.Logon to the software with your Admin account. The default page should automatically inform you if an update exists. To get an update, a module will download and install for you with the click of a button.Regarding your other comment Do not cycle the power on your 2wire523 That will wipe out all customized settings. Yes, unbelievable but your router will be returned to factory settings and everything will need to be re-entered and re-configured.I'm reluctant to post the toll-free number for 2wire support in a public forum but that should be available from ATT (It should also be on your install work order). As goofy as I think the router itself is, I give high marks to 2wire for their telephone support (and it's all free). If ATT won't/can't give you the number to 2wire, contact me (tonysu at su-networking.com). You'll need a valid account with ATT to get any help.
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: cookie_monster
|
Pridané:
5.6.2013 15:36
tak hej, ale uznaj, ze to nie je vec, ktora by barskoho potesila :D
PS: to tam mohli rovno nasuskat majonezu namiesto pasty...
obligatory link> http://dopice.sk/6cg
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
5.6.2013 19:16
no ale potom by barskto nekupoval s2011 modely... a btw. nieje tam moja oblubena AC mx2
|
|
Re: No to je teda.
Od reg.: cookie_monster
|
Pridané:
5.6.2013 22:27
hmms...
Ta sa vacsinou bije s arctic silver 5, niekedy zarovno, niekedy o stupen lepsie. Cili, v tabulke by bola okolo 32-33oC a teda by nahrala o cele 2-3oC lepsie score ako majoneza :D.
|
|
ZmpLzgidY8Pv
Od: Kawanny
|
Pridané:
23.8.2013 18:28
That's a morbadle-ker. Great thinking!
|
|
.....
Od: xvzf
|
Pridané:
5.6.2013 15:24
V prvom rade vdaka DSL za skvely clanok. Znova potvrdzujete, ze ste zdaleka najlepsie informujucim slovenskym IT portalom.
Som zvedavy najma na tu realnu spotrebu. Obavam sa, ze vyrobcovia zacnu do notebookov davat slabsie baterie a vydrz zostane viac-menej rovnaka ako doteraz... Tak uvidime.
Pobavili ma podmienky certifikacie za ultrabook. To je naozaj pre vyrobcov (a teda v konecnom dosledku spotrebitelov) take podstatne ci sa ten ich stroj vola "ultrabook" alebo nie? :D
Budem sa opakovat, ale radsej keby vyrobcovia uviedli modely s displejom 16:10 a klasickou (nie chiclet) klavesnicou...
|
|
Re: .....
Od: Jamicon
|
Pridané:
5.6.2013 16:56
Mňa to tiež pobavilo, hlavne potreba antivíru. Už 10 rokov som nič také nepoužil, jedine snáď na serveri pre kontrolu pošty.
Hej displej by som chcel 1920x1200, rovnako ako mám na desktope.
|
|
Re: .....
Od: xvzf
|
Pridané:
5.6.2013 21:16
to sa mi pacilo zo vsetkeho najviac :P
|
|
0Q4SmsK4gDXB
Od: Kaoutar
|
Pridané:
23.8.2013 1:57
You've got to be kidding me-it's so trarapsnently clear now!
|
|
Re: .....
Od: Anal.ytik
|
Pridané:
5.6.2013 17:53
Trepes piate cez deviate. Vyrobcovia pouzivaju baterie aj vzhladom na koncovu cenu, niektore ploche mnohoclankove nie su najlacnejsie a na konecnej cene sa vedia prejavit. Takze aj pouzita bateria zohladnuje koncovu cenu a inu ma book za 700 eur a inu book za 1500 eur. Certifikacia je potrebna, jasne urcuje pravidla, potom by si kazdy nastrelil nalepku ultrabook na uplny shit. Takto ma zakaznik istotu, ze nekupuje shit, ale nieco co splna zakladne poziadavky vzhladom na vykon, vydrz, spotrebu, velkost. Mnoho ultrabokov zdaleka prekonava poziadavky, tie urcuju len potrebne minimum. Pisem rychlo a s chiclet nemam problem, je to len otazka zvyku a podstatnejsie ako ostrovcekove klavesy je ich rozlozenie. Predsa giganti, ktori urcuju trendy (zacal tym Apple), predsa lepsie vedia co vyhovuje vacsine ako nejaky Jano z hornej dolnej, ktory nechce chiclet a chc 16:10 displej akokeby 16:9 bol problem, pri vyssich rozliseniach ziaden problem, pri HD ready si mozes dat hlavny panel na stranu. Pises bludy.
|
|
Re: .....
Od: xvzf
|
Pridané:
5.6.2013 21:15
dakujem za kriticke zhodnotenie mna i mojho prispevku ;)
ja na svojom notebooku certifikaciu nepotrebujem, viem si podla parametrov jeho vlastnosti predstavit aj sam. a marketingove oznacenie "ultrabook" k nim nic neprida...
co sa tyka toho ci vedia "giganti" odhadnut moje potreby lepsie ako ja sam, hladal som v tom nejaku skrytu ironiu, ale pravdepodobne si to myslel vazne. moja odpoved ti je urcite jasna.
a pokial vsetci vyrobcovia zacnu napodobnovat jeden druheho rovnakym tvarom a dizajnom, tou istou klavesnicou, jednym pomerom stran displeja a podobne, ktore maju vyhovovat "vacsine", kde je moznost vyberu?
|
|
Re: .....
Od: Anal.ytik
|
Pridané:
5.6.2013 22:10
Tu nejde o to, ze ci Ty potrebujes certifikaciu, ale vacsine to ulahci rozhodovanie o kupe a ma prehlad. Trzby tvoria tupe masy, nie IT maniaci, dokazom je uspech Apple:D Pravda je, ze to speje k tomu, ze vsetko bude na jedno, ten trend vidiet od smartphonov, cez booky az po auta. Ludia to tak chcu, keby bolo viac tych, ktori chcu napr. 16:10 tak sa viac vyrabaju 16:10. Preco je trend mat cim dalej vacsie padlo? Lebo to ludia chcu, lebo padla kupuju, padla sa dobre predavaju. A vyber? Myslim, ze aj napriek trendom si vie kazdy najst co chce, je to len otazka penazi. 16:10 mozes nahradit standardym pomerom s vysokych rozlisenim, kde budes mat moznost viac vidiet, viac prisposobit.
|
|
Re: .....
Od reg.: roob_
|
Pridané:
6.6.2013 7:28
ulahci prd. Existuju 3 skupiny ludi... 1. vie co chce, to kupi; 2. ide za skupinou 1; 3. skupina ludi ide do NAY (resp. dopln oblubene elektro) a co im predavac ponukne (rozumej co maju akurat skladom) to kupia. Vsetko ostatne je marketing.
|
|
Re: .....
Od: xvzf
|
Pridané:
6.6.2013 9:09
to uz je rozumnejsi nazor.
uplne nechapem este jednu vec - neprekaza vyrobcom ze pokial susi notebooky podobne ako vajce vajcu (co sa prave pri "ultrabookoch" deje), zakaznik nevidi ziaden extra dovod, preco si vybrat prave ten ich a nie nejaky od konkurencie?
btw, momntalne sa mi najviac paci Fujitsu - ma este poslednych par modelov s 16:10, ale hlavne, nesnazi sa kopirovat dizajn od Apple ako Asus, Acer, HP, Sony, Lenovo (myslim ze dalsimi svetlymi vynimkami su Dell a Toshiba).
Inak Dell, Toshiba a Fujitsu mi vzdy pripadali ako rozumni...
|
|
Re: .....
Od: xvzf
|
Pridané:
6.6.2013 9:11
Pises ze kazdy si moze najst co chce, ak ma dostatok penazi.
Nie je to tak pravda. Moje naroky na vydrz + vahu splna momentalne iba Toshiba Z930, ktora ma ale chiclet klavesku, (nehovoriac o displeji 16:9)...
|
|
Re: .....
Od reg.: AeroPo
|
Pridané:
8.6.2013 2:02
Vysvetlite mi čo je tak zlé na chiclet klávesniciach ... ja mám na ntb "klasickú" (neviem ako to označiť, pic: http://dopice.sk/6eW ) a môj osobný dojem keď som pracoval na ntb s chiclet klávesnicou (v rodine)bol lepší a pohodlnejší... jediné čo mi napadá že by sa dalo vytknúť je snáď neefektivita miesta keďže medzi písmenami sú medzery ale žeby to bolo nejaké moc frustrujúce ...
|
|
Re: .....
Od: xvzf
|
Pridané:
8.6.2013 11:23
je to proste o osobnej preferencii... niekomu sa lepsie pise na chiclet, niekomu na klasickej...
neviem to nejako lepsie popisat, ale klavesy na klasickej maju pre mna lepsi "stisk", som si istejsi pri ich stlacani, a presnejsi v ich "hmatani"...
a ono zavisi aj od toho, aka kvalitna je ta "klasicka" klavesnica... ta z toho obrazku mi napriklad az taka dobra nepride (i ked samozrejme by to chcelo vyskusat, vyzor casto klame)...
ukazkovym prikladom vyvoja (podla mna zlym smerom) je Lenovo Thinkpad. Thinkpady mali kedysi jedny z najlepsich klavesnic medzi notebookmi. napr. taka T400: http://i.imgur.com/QfPvNUb.jpg Potom vsak Lenovo naskocilo na modnu chiclet vlnu a z kvalitnej klavesky sa od modelu T430 stalo toto: http://i.imgur.com/uUVseal.jpg :'-( Proste prebrali klavesku z nizsieho modeloveho radu Thinkpad Edge... Mal som tu cest skusat obe, a pre mna je to tisic a jedna.
|
|
Re: .....
Od reg.: AeroPo
|
Pridané:
9.6.2013 0:56
Tak táto čo mám už je menená, originál z Asusu N53 ostal oliaty vodou (diky mami ...), na starom Asuse je taká ako si posielal pri tom prvom Lenove, vcelku v poho aj keď kusok je problem keď sa bordel dostane pod kláves (treba vybrať celé). Chiclet je ako píšeš na náhmat iný, mne osobne príde lepšie že už viem že som na danom písmene, tebe zas že sa presunieš z písmena na písmeno bez väčších medzier ... koľko ľudí toľko chutí no ...
|
|
Re: .....
Od: miggs
|
Pridané:
19.6.2013 0:08
Mne sa najviac pozdavala klavesnica na HP 8400 SERIES z rokov ca. 2005 unikatne a velmi logicke rozlozenie, chcel som no nenasiel som ani taku adekvatnu klavesnicu k pc... teraz MB pro , kvalitna ale nieje to ono, no da sa zvyknut, co uz...
|
Pridať komentár
|
|
|
|