neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
NASA pošle na Mars ďalšie robotické vozidlo, neskôr ľudí

Značky: Mars 2020

DSL.sk, 5.12.2012


Americká vesmírna agentúra NASA vyšle v roku 2020 na Mars ďalšie robotické vozidlo.

NASA to oznámila v utorok.

Vozidlo nadviaže na program robotického vozidla Curiosity, použije rovnakú základnú konštrukciu, letový a pristávací systém. To umožní podľa NASA dosiahnuť pre celú misiu náklady na úrovni 1.5 miliardy dolárov.

O vedeckých úlohách, ktoré bude vozidlo plniť, a napríklad mieste pristátia sa ešte len rozhodne, proces má odštartovať v lete. Americká vedecká komunita ale pri oznámení ďalšej misie avizovala, že bude ako jednu z úloh nového robotického vozidla presadzovať dopravenie materiálu z Marsu naspäť na Zem.

Podľa nového plánu výskumu Marsu navyše NASA predĺži plánovanú hlavnú misiu Curiosity z dvoch na päť rokov. Očakávaná životnosť vozidla je dlhšia, po dobu hlavnej misie majú ale projekty vyššiu prioritu a sú na ne vyhradené väčšie zdroje napríklad vedeckými tímami analyzujúcimi zbierané informácie.

Zväčšiť
Curiosity, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



Vozidlo Curiosity má 899 kilogramov, kvôli svojej hmotnosti pristávalo komplikovaným systémom využívajúcim brzdenie tepelným štítom, padákom, tryskami s následným spustením vozidla na lanách.

Vozidlo je dlhé tri metre, široké 2.7 metra a jeho stožiar končí vo výške približne 2.2 metra. Okrem toho má robotické rameno o dĺžke 2.1 metra.

V oznámení nového robotického vozidla zároveň NASA potvrdzuje aj plánovanú ľudskú misiu k Marsu. K tej by malo prísť v rokoch 2030 až 2040 a podľa oznámenia sa zrejme počíta iba s pobytom na obežnej dráhe planéty.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

v dobe krizi je to velmi prospesne minanie penazi ,ktorych uz aj tak nie je dost
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

peniaze su *icovina
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Keď je to pre tvoj mozog jednoduchšie môžeš merať hodnoty aj ľudskou prácou a jej produktivitou, ale pre normálnych ľudí stačí merať hodnotu peniazmi.
http://www.youtube.com/watch?v=ClfDfzdgeQM
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Merat hodnotu peniazmi? Aky ma potom zmysel veta, "penazi je malo"? Akoze hodnoty je malo, alebo sme neschopny produkovat hodnotu tak radsej rozpustime NASA? No asi si radsej budem mysliet ze "norlmany ludia" si blbci ako sa snazit predstavit si nieco zmyslupene za takymi nezmyslami "normalnych ludi".
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Keď sa povie peňazí je málo myslí sa na to, že ich je málo na míňanie(konzum) nie na produkciu. Dá sa za ne kúpiť málo hodnoty.
Normálny ľudia sú blbci no napriek tomu sú evolučne úspešný. Úspech nezávisí len od múdrosti.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Odpal tam, odkial si prisiel ty pan financny radca, na topkach uz urcite pribudlo nieco, co by si mohol okomentovat.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ja som tu kvôli ľuďom ako si ty, aby som od nich naberal cenné vedomosti.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a co myslis komu pojdu tie peniaze? lebo podla mojho skromneho nazoru pojdu do firiem, ktore to budu vyvijat a tie budu moct zaplatit ludi + ine firmy, ludia kori v nich robia budu moct kupit tovar v obchodoch, obchody budu moct zaplatit predavacov... atd atd.
ci tvoje riesenie krizi je drzat peniaze zamknute v skrini?
krize to nepomoze, ale rozumne kolovanie penazi ju ani neprehlbi...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

On urcite patri k uznavacom istot, takze bohatym brat, lenivym davat.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

a na to si podla coho prisiel?
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Keby si nebol mentálne retardovaným prívržencom zlodejov, tak by si pochopil, že celý tento program chudobným pracujúcim berie a lenivým dáva (na ich nezmyselné hračky, aby mali zmysel svojej existencie).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mojko, podľa tvojej teórie by si mal porozbíjať všetky okná vo svojom okolí...
Viď:
http://sk.wikipedia.org/wiki/ Klam_rozbit%C3%A9ho_okna
alebo
http://dopice.sk/4uX
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takéto investície sú tie najlepšie aké možeš urobiť pretože to niesú peniaze ktoré uletia na inú planétu ako by sa mohlo zdať. Sú to vlastne peniaze investované do technológii, vývoja a výskumu. Je odsledované, že takéto investície sa vrátia do ekonomiky až 10-násobne v podobe zisku, patentov, nových produktov atď. Peniaze sa naozaj strácajú v armáde a na prehnaných sociálnych programoch. To sú peniaze ktoré sa prejedia. Toto je to čo Slovensko nechápe a preto výrazne zaostáva...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Áno, sú to peniaze vyhodené nie von oknom, ale rovno až na Mars!

Ďalej, sú to síce peniaze „investované“ do výskumu, ale takého, za aký sa bežne udeľujú IgNobelove ceny.

No to mi fakt skús vysvetliť, ako sa ti toto môže vrátiť do ekonomiky...! Ani malý zlomok z toho sa ti do hospodárstva nevráti – keby si to rozdal americkým bezdomovcom, tak aj keby to prepili za koňak z dovozu, tak by sa ti z toho viac vrátilo! Ty... sociálny program!

Síce súhlasím s tým, že výdavky na armádu sú rovnako nehorázne – ale toto je tiež nehoráznosť takmer na takej istej úrovni. Jediným rozdielom je to, že z armády máš nejakú návratnosť z dobyvačných vojen, kým pri tomto zase aspoň nikto neumiera (aj keď kopu ľudí z toho ide šľak trafiť).

A čo by si tak tu asi mohli patentovať?! Vysielanie pesničiek z Marsu?! Choreografiu tlačovky, na ktorej sa nič nepovie?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som toto nikdy nepochopil. Po 1.Z tvojich penazi ani dani to ani nahodou nejde a po druhe US vyhadzuje miliardy dolarov na uplne vacsie kktiny, ktorym sa ani nesniva mat taky prospech pre vedu a vyskum. Skus si pohladat NASA spinoffs.
Kvoli podobnym misiam NASA (spolu)vyvinula tolko technologii pouzivanych dnes takmer kazdym, ze tento argument moze pouzit len fakt ignorant alebo hlupak. A to im rozpocet skracuju kazdy rok. Keby to nerobili uz mohla byt na marse teoreticky aj zakladna.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zaujímavé, už pri Curiosity písali, že sa takmer minuli zásoby plutónia z čias studenej vojny, ktoré je potrebné do RTG článkov. Že vyjde max. na 1 podobnú misiu. Zdá sa mi divné, že by ho teraz išli minúť na takmer identickú misiu.
A tiež sa mi zdá, že sa nechali zlákat takým tým sprostým marketingovým uvažovaním - verejnosť Curiositý žerie, keď spravíme druhý krát to isté, nemôžme pochybiť.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Lebo vyrobit nove sa neda ? Pripadne rozoberu jednu nuklearnu hlavicu :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

všetky ktoré boli určené na takéto použitie už sú rozobrané, nové sa na základe medzinárodných dohôd nevyrába
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

A co atomove elektrarne? Tie predsa produkuju celosvetovo rocne tony plutonia (ako cast odpadu po stiepeni uranu), ak nie viac.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

elektrárne produkujú "málo" rádioaktívne plutónium-239, rover potrebuje vysokoaktívne plutónium-238. rozdiel je ten, že kilo toho odpadového plutónia vygeneruje v podobe tepla možno zlomok wattu, no kilo Pu-238 bez problémov generuje 100 W.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mas pravdu ze momentalne je toho Plutonia nedostatok, ale US uz planuju obnovit vyrobu prave kvoli tomu ze im chyba do RTG, problem je len v tom ze je to relativne nakladne a aj potrva par rokov kym ho vyrobia dostatok aspon pre jednu missiu
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

USA si ho dokážu zase vyrábať ale potrvá kým znova vybudujú kapacity. EU ešte kapacity má a predáva ho, predala nejaké aj pre misiu curiosity. A potom JPL laboratóriá teraz prišli aj z uránovým reaktorom ktorý je použiteľný namiesto plutónia, takže si poradia...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

xixi že musia vybudovať kapacity na výrobu plutonia...kde chodíte na takéto nezmysly...v skladoch sú tony plutonia z rozobratých hlavíc rakiet a keby potrebovali tak ich do nových hlavíc ľahko osadia....vôbec nemôže byť problém že by nejaká sonda nemala na generátor a USA by kupovali Pu od EU...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Hej toho plutonia su mozno tony, lenze to je Pu-239 a nie Pu-238, ktore sa pouziva do RTG a medzi ktorimi je teda zasadny rozdiel. Ale kupovali ho urcite od Ruska, taka EU ani neviem ci vobec nejake ma.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Použijú náhradnú batériu z curiosity, ako aj iné súčiastky, keďže to bude jeho dvojča. Niečo ako spirit a opportunity. Pokiaľ viem tak to nesie 4,5 kg plutónia, to nie je až také zlé.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co s tým marketingom si riadny doril. Ide len o to, že využijú to čo už vyvinuli a budú na tom stavať. To je predsa dobre. ušetria zdroje a navyše použijú otestované koncepty. Keď automobilka stavia nové auto tiež vlastne vylepšuje staré veci. Predsa nemôžeš začínať stále odznova. To by bolo kus debilné. Nie?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

použiť vozítko a pristávací systém je v úplnom poriadku, len sa bojím že tam napchajú aj veľmi podobné experimenty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pu chcú nahradiť Am
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Na Mars a ani na jeho obežnú dráhu sa nasledujúcich 80 rokov (mozno nikdy) clovek nedostane, nakolko je ludská rasa zaneprázdnená ničením planéty a hromadením fiktívneho bohatstva. Každý takýto článok, resp. prehlásenie NASA treba brať z rezervou..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Uplne suhlasim. Keby sa vsetky peniaze, ktore boli pouzite na zbrojenie, pouzili na vesmirny vyskum, tak uz dnes kolonizujeme ine planety.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

rozkaz kapitan picard :-)
P.S.: skus trochu obmedzit star trek/wars a podobne
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ma pravdu ty ignorant.. skeptik.. ludstvo ma technoplogie antigravitacie , a dokazeme aj cestovat v case aj v priestore ba aj v hyperpriestore... len to je utajene a zavrete v zakladniach americkych vojenskych...
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

pošli mi trochu z toho matroša, vyzerá zaujímavo
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

To je zas prilisny pesimizmus. Ked bude este ludstvo relativne normalne a nevykapeme od zasvinovania chudery planety ci od drancovania zdrojov, tak do konca 21. storocia na Mars pojdeme, pozno to bude presne sto rokov po Mesiaci, t.j. v 2069 (uvedom si ze to je az za pol storocia). Aj sa tam ti dvoja-treja stastlivci poprechadzaju, dalsi dvaja-traja mozu byt na orbite), vratia sa naspat na Zem a donesu metrak marťaniny (martanskej zeminy). A to bude asi tak vsetko. Potom tam dalsieho pol storocia nikto nepachne. POkojne sa moze opakovat situacia s Mesiacom.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

"Ked bude este ludstvo relativne normalne a nevykapeme od zasvinovania chudery planety ci od drancovania zdrojov" - no ved mam taky silny pocit, ze prave toto sa stane... Jedine v co mozme dufat je, ze dojde ropa skôr ako sa to stihne stat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja si nemyslím, že misia Mars dopadne ako Mesiac. Apollo sa udialo v dobe kedy výskum determinovala politika. Sútaž veľmocí a prvenstvo. Nešlo o hlbší záujem. Išlo o to vyhrať technologickú vojnu za obrovskú cenu. Keď sa tam dostali bolo vyhraté. Aj preto trvalo tak dlho kým sa misia do hlbšieho vesmíru zopakuje. Čakalo sa kým dospejú a zlacnejú klúčové technológie a kým vznikne neozajstný vedecký a hlavne komerčný záujem o Mars. A teraz je to pomaly tu. Súkromníci sa začínajú zaujímať. Navyše Mars je iný ako Mesiac. Na Marse sa dá prežiť relatívne pohodovo (oproti mesiacu). Dá sa tam žiť natrvalo. Mars je nový svet. Niečo ako Amerika po objavení. Raz keď sa tam dostanú masy, bude to veľký boom. Veľa miesta, zdrojov... atď.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Joj, netáraj, načo by sa tam trepali?!
Veď na Marse je to oveľa horšie než na Antarktíde počas polárnej zimy!

Načo by to komu bolo?!
Pretože aj pri tomto všetkom to bude na Zemi stále lepšie! Aj keby ľudia mali žiť v podmorských mestách!

Súhlasiť môžem len v jedinom – že by som na Mars poslal takmer všetkým Amíkov, prípadne že by Amíci chceli Mars rovnako vydrancovať. To je isté už teraz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nech tam sionistov poslu. Vesmirnym vlakom. Bez okien.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Aj ja som minule chcel poslat nieco na Mars. Slovenskou postou. Ale tetuska na poste mi to nechcela zobrat, vraj to musim lepsie zabalit.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Alebo jej prave nefungoval ich interny informacny system... :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zbytočná strata peňazí... život na zemi vytvorili mimozemšťania - sk.rael.org
Odpovedať Známka: -9.3 Hodnotiť:
 

zamysli sa preco mas -10 bodov

http://www.dsl.sk/article.php?id=13400
Od reg.: Pjetro de | Pridané: 28.11.2012 8:41
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pisali na stranke, tak tomu bezbreho verime.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Zaujimave, ze koncom 90-tych rokov tvrdili, ze prva posadka pojde na Mars v 2010-2020, a dnes tvrdia, ze pojde 2030-2040, a aj to len na obeznu drahu. Uz nevedia ani jednoducho posuvat terminy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To "neskôr" tu bolo už koľko krát???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

cesta na Mars ma nesmierne vela problemov a to ine len technickych. Podla mna by uspech mala jednosmerna cesta, len je otazne, ci by sme stym nieco ziskali. A ze sa to odklada.. vsetko stoji prachy.. prachy sa ziskat daju, ked povies, daj mi tonu 100 dolaroviek, tak ti daju, lenze "za nejaky cas" im musis vratit 2 tony 100 dolaroviek. No a to pri ceste na mars nikto garantovat nevie...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nacisti tam su uz davno, ste videli Iron Sky co dokazali na mesiaci, 3 risa rulezzzzz:)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

posielam kvety
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár