neprihlásený Sobota, 28. decembra 2024, dnes má meniny Ivana, Ivona
IBM sa vrátila na superpočítačový trón, s 20 petaflopmi

Spoločnosť IBM sa impozantným spôsobom vrátila na úplnú špičku rebríčka najvýkonnejších superpočítačov, ktorú v predchádzajúcich rokoch jej systémy opustili. V dnes publikovanom novom rebríčku jej patrí s vysokým náskokom prvé miesto a zároveň celkovo päť miest v prvej desiatke, z toho štyri nové superpočítače sú postavené na novej architektúre BlueGene/Q.

DSL.sk, 18.6.2012


V aktuálnom dnes publikovanom rebríčku najvýkonnejších superpočítačov sveta Top500, ktorý sa publikuje pravidelne dvakrát za rok, prišlo na špičke rebríčka k jedným z najväčších zmien v histórii rebríčka.

Do prvej desiatky sa totiž impozantným spôsobom vrátila spoločnosť IBM, ktorá v minulosti rebríčku dominovala.

Prvé miesto jej patrilo ale naposledy pred tromi rokmi v júni 2009, kedy bol najvýkonnejším superpočítačom superpočítač IBM Roadrunner s výkonom 1.1 petaflopu/s a teoretickým maximálnym výkonom 1.46 petaflopu/s. IBM bola vtedy zároveň tvorcom piatich z desiatich najvýkonnejších superpočítačov sveta.

Prvenstvo od superpočítačov IBM postupne prebrali americký Jaguar od Cray, čínsky Tianhe-1A a minulý rok už dominoval japonský K computer od Fujitsu s výkonom 10.5 petaflopu/s. V novembri 2011 mala IBM už iba jeden superpočítač v prvej desiatke, na desiatom mieste s výkonom 1.04 petaflopu/s.

V dnes vydanom rebríčku má IBM v prvej desiatke päť superpočítačov, z toho štyri postavené na architektúre BlueGene/Q. BlueGene/Q je nástupcom predchádzajúcich dvoch generácií BlueGene/P a BlueGene/L, vďaka ktorým IBM dominovala rebríčku v minulosti.

Po razantnom vstupe IBM do rebríčka s novými supervýkonnými superpočítačmi BlueGene/Q sa podiel IBM na výpočtovom výkone všetkých päťsto najvýkonnejších superpočítačov spolu oproti novembru aktuálne zvýšil z 27.3% na 47.5%. IBM sa tak prvýkrát vrátila na úroveň, ktorá jej naposledy patrila v novembri 2006.

Najmä vďaka novým systémom IBM sa celkový súhrnný výkon superpočítačov v rebríčku zvýšil z novembrových 74.2 petaflopov/s na 123.4 petaflopov/s.

Architektúra BlueGene/Q využívajúca mnohojadrové efektívne PowerPC procesory má podľa menších systémov postavených IBM v minulom roku výrazne najväčšiu efektívnosť spotreby, keď na jeden Watt spotreby poskytuje výkon prekračujúci 2 gigaflopy/s. Najlepšie konkurenčné superpočítače dosahovali v minulom roku maximálne 1.4 gigaflopu/s na 1 Watt.

Najvýkonnejší systém Sequoia má maximálny výkon meraný v benchmarku Linpack 16.32 petaflopu/s, teda výkon 16.32 x 10 ^ 15 operácií za sekundu. Výkon všetkých procesorov spolu, ktorý ale nie je v benchmarku Linpack možné efektívne využiť naraz, je 20.1 petaflopu/s.

Sequoia používa podľa dostupných informácií procesory PowerPC A2 s celkom 18 jadrami, pričom jedno je určené pre operačný systém, 16 je určených pre zabezpečovanie výpočtového výkonu a jedno je rezervné. Jadrá pracujú s taktom 1.6 GHz, každé by malo podporovať spúšťanie štyroch threadov inštrukcií súčasne.

Celý superpočítač má spolu 1.57 milióna jadier a systém má rovnaké množstvo GB operačnej pamäte ako jadier, teda cca 1.57 PB pamäte. Jeho spotreba je 7.89 MW.

Použitým operačným systémom je samozrejme Linux.

IBM postavila superpočítač Sequoia pre Národné laboratóriá Lawrenca Livermora patriace pod Ministerstvo energetiky USA.

IBM vtrhla do prvej desiatky ešte s BlueGene/Q superpočítačmi Mira s výkonom 8.16 petaflopu/s na treťom mieste, Fermi s výkonom 1.73 petaflopu/s na siedmom a JuQUEEN s výkonom 1.38 petaflopu/s na ôsmom mieste a supeprpočítačom SuperMUC postavenom na Intel Xeonoch s výkonom 2.9 petaflopu/s na štvrtom mieste.

Superpočítače SuperMUC, Fermi a JuQUEEN sú v Európe, Mira podobne ako Sequoia v laboratóriách patriacich pod Ministerstvo energetiky USA.


Podiel IBM a ostatných výrobcov na výkone 500 najvýkonnejších superpočítačov sveta v júni 2012 (graf: Top500)



Medzi najrýchlejších päť nových superpočítačov IBM sa zmestili len traja predchádzajúci lídri rebríčka, na druhom mieste japonský K computer s výkonom 10.5 petaflopu/s, na piatom čínsky Tianhe-A1 a na šiestom americký Jaguar.

Kompletný aktuálny rebríček najvýkonnejších superpočítačov je možné nájsť na top500.org.


      Zdieľaj na Twitteri


Bude podľa Vás IBM ešte niekedy vyrábať produkty určené priamo pre individuálnych spotrebiteľov? (hlasov: 335)

Áno      21%
Nie      79%


Najnovšie články:

Od soboty musia mať nové smartfóny a ďalšie zariadenia povinne port USB Type-C
Predstavené malé chladenie bez pohyblivých komponentov pre bežné notebooky
Najpopulárnejší seriál na Netflixe dostal druhú sériu, bude mať ešte jednu
Sonda NASA úspešne uskutočnila najväčšie priblíženie k Slnku
Najsťahovanejším opäť seriál odohrávajúci sa pred Game of Thrones
Elektrická verzia dvojnohého robota Atlas skáče saltá, lepšie ako pôvodná verzia
Príjemné prežitie vianočných sviatkov
Asus avizuje veľmi ľahký notebook s výdržou až 32 hodín
Tatra banka odstavila staršie verzie mobilnej čítačky, aktualizovať sa dá ešte individuálne
Softvér eID klient pre občiansky v novej hlavnej verzii 5.0, je potrebná pre nové eID


Diskusia:
                               
 

Spotreba nie je vobec zla na tolko procesorov, ale tych 8MW bude asi bez chladenia
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

8 MW tepla, to je tak na vykurovanie velkych priemyselnych objektov, alebo takeho mestecka s 10 000 obyvatelmi.

ad vykon:
jun 2009 - IBM roadrunner - 1.4 petaflopu/s
november 2011 - pocitac s vykonom uz len 1.04 petaflopu/s,

to ten prvy rozobrali, ci kerího otca, ze klesol max vykon? redakcia /p.P.Hornik/ - objasnite nam to, VPĎ = veľmi pekne ďakujem
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Prečo radšej nespravia podobnú vec ako teraz existuje čo si nainštaluješ program a oni ti pošlú niečo na výpočet(tuším tie medicínske výskumy). Keby to spravili tak že za určitú vypočítanú vec dostaneš nejaké peniaze, tak by do toho išlo omnoho, omnoho viac ľudí a ten výkon by bol neprekonateľný a určite by to bolo lacnejšie.

Však si len zoberte koľko ľudí robilo klikačky za úplne centiky a strávili pri tom hodiny a nezarobili nič v podstate(tí najposlednejší) takto keby zasadili dobrú sumu a poriadne by vyplácali, tak by to šlo.

A vlastne prečo vám to hovorím, spravím to ja a zbohatnem :D
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

IMHO je hlavna pricina to, ze o vypoctoch nemoze vediet kazdy a bolo by riziko, ze by pri kritickych vypoctoch daval niekto naschval zle vypocty. Keby si napr. nemenovana krajina pocitala, kam treba priniest demokraciu, tak by toho mohli vyuzit protivnici, zapojili by do toho svoje botnety a mohli by znepresnovat (alebo uplne menit) vysledky.

Dalsi problem je cena - ak by sa mali zapajat aj ini ludia ako ti z klikaciek, tak by musela byt poriadna. Zober si, ze c. 496 je poskladana z 9900 Core i5 a co sa tyka elektriny, tak podla slovenskych cien pre domacnosti by to vychadzalo cca 0.5 eur na nonstop mesacnu prevadzku jedneho CPU. Musis pocitat s tym, ze CPU bude aj zatazene, potom by si vyplacal menej. Naviac to musis koordinovat a musis vediet dobre rozdelit ulohu (to nie je ako Infiniband, ktory data prenesie pomerne lahko). Celkovo si nemyslim, ze sa to za tu cenu oplati; zvlast ked si zvazis tu spomenute dalsie aspekty.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Cena 0,5 € za mesiac si ako dostal to je strasne malo :)


Ale inak mas pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis spravit nieco ako Bitcoin?

problemov pri distr. vypoctoch je hned vela: stabilita, prenosova rychlost, dostupnost...

stale lepsie vyjde luskat s Indami captcha za cent/obrazok...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

daj link...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

somelink.com
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Nevola sa nahodou ibm po novom lenovo?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Si z visne padol, alebo ti Janka Hospodarova rozum zatemnila, kym sa ti vytlacil dokument z tvojho PDA-cka cez wifi na opacnej strane kanclu? IBM akurat Lenovu predala diviziu osobnych pocitacov a notebookov.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Potom mi však jeho otázka nepríde až tak odveci vzhľadom na anketu k článku...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

dnes same perly ... na sport.sk jeden typek pise ze gol ukrajiny nemohol platit lebo sa lopta nedotkla zeme :D
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Myslite nieco ako dierne stitky? ... dufam, ze nebude...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Čo máš proti diernym štítkom?
Stavím sa, že ani dosť dobre nevieš ako vyzerali...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Co viac dodat?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A ako je na tom taktovací potenciál? Dám z toho aspoň 4GHz s AC 64 Freezerom???
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Chcel by som vediet naco sa realne taky pocitac vyuziva, ale nie tak teoreticky ze "nejake zlozite vypocty", ale nieco konkretne vie niekto ?

Ale hlavne ako je mozne ze napriek tomu ze taketo superpocitace existuju su rozky stale drahe ? :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mnozstvo najvykonnejsich superpocitacov patri ministerstvu energetiky usa. Neboj nepocitaju na nich ucty a upomienky spotrebitelom, su urcene na simulacie nukearnych bomb. Aspon nemusia nicit zem tym svinstvom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Supercomputers are used for highly calculation-intensive tasks such as problems including quantum physics, weather forecasting, climate research, oil and gas exploration, molecular modeling (computing the structures and properties of chemical compounds, biological macromolecules, polymers, and crystals), and physical simulations (such as simulation of airplanes in wind tunnels, simulation of the detonation of nuclear weapons, and research into nuclear fusion).
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

"pouzitym operacnym systemom je samozrejme linux"
krasna veta, ktora zahreje nejedno srdiecko :)

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár