Pozreli sme sa na zúbok bezdrôtovému pripojeniu TV k notebooku od Intelu
V dnešnom článku sa detailne pozrieme na technológiu Intel Wireless Display, WiDi, technológiu bezdrôtového pripojenia TV prípadne monitora od Intelu. Intel WiDi umožňuje k notebooku pripojiť bezdrôtovo ľubovoľný displej pomocou adaptéru, pričom s adaptérom notebook komunikuje štandardom WiFi. Testovali sme notebook s procesorom najnovšej architektúry Sandy Bridge a adaptérom prvej generácie Netgear Push2TV PTV1000.
DSL.sk, 14.6.2011
V dnešnom článku sa detailne pozrieme na technológiu Intel Wireless Display, WiDi, technológiu bezdrôtového pripojenia TV prípadne monitora od Intelu.
Intel WiDi
Technológiu WiDi Intel uviedol prvýkrát v minuloročných mobilných procesoroch Core. Pri WiDi notebook bezdrôtovo komunikuje a posiela obraz aj zvuk na adaptér pripojený audio-video výstupom s TV prípadne monitorom.
Komunikácia sa uskutočňuje cez WiFi technológiou Intel My WiFi, ktorá využíva integrovanú WiFi kartu na komunikácii so zariadeniami v blízkosti notebooku vrátane adaptéru WiDi a zároveň umožňuje WiFi kartu využívať na pripojenie k bežnému WiFi prístupovému bodu.
WiDi umožňuje vo Windows pripojiť monitor ako bežný externý monitor, možné je tak na ňom zobrazovať rovnaký zrkadlený obraz ako na displeji notebooku alebo o tento monitor rozšíriť pracovnú plochu.
Obraz je bezdrôtovo zasielaný samozrejme komprimovane so stratovou komprimáciou, komprimáciu zabezpečuje procesor. Podľa dostupných informácií Intel komprimuje dáta pomocou MPEG-2.
Prvá generácia mobilných Core procesorov a zároveň prvá generácia WiDi adaptérov podporuje na bezdrôtovo pripojenom displeji rozlíšenie 720p, respektíve maximálne 1366 x 768, dvojkanálový zvuk a prenos cez 2.4 GHz WiFi.
Procesory Core so Sandy Bridge architektúrou podporujú rozlíšenia až do 1080p, 5 GHz WiFi, prenos obsahu chráneného HDCP, 5.1-kanálový zvuk. K využívaniu týchto zlepšení je ale potrebný aj WiDi adaptér druhej generácie.
Softvér Intel WiDi, detekovaný už skôr nakonfigurovaný adaptér Netgear Push2TV PTV1000
Intel WiDi sme testovali na notebooku s 2.2 GHz štvorjadrovým procesorom Core i7-2720QM, integrovanou grafikou Intel HD Graphics 3000, WiFi kartou Intel Centrino Wireless-N 1030 a s WiDi adaptérom prvej generácie Netgear Push2TV PTV1000 pripojeným k 1080p LCD TV Samsung cez HDMI. Konfigurácia tak umožňovala maximálne rozlíšenie 1366 x 768.
Využívané pásmo, CPU
V našom teste využívala WiDi technológia na rozlíšení 720p prenos dát maximálnou rýchlosťou 9 Mbps. Pri sledovaní videa na celú plochu monitora sa dlhodobejší priemer rýchlosti pohyboval na úrovni 6.5 Mbps.
Pri zobrazovaní statickej prázdnej pracovnej plochy sa permanentne prenášali 2 Mbps.
Využívaná rýchlosť prenosu dát technológiou WiFi pri 720p
Keďže WiDi komprimuje obraz pomocou CPU, displej pripojený cez WiDi zaťažuje aj procesor. Na výkonnom štvorjadrovom osemthreadovom procesore Core i7-2720QM sa záťaž procesora spôsobená komprimáciou pohybovala okolo 15-20%.
Oneskorenie
Obraz pri displeji pripojenom technológiou Intel WiDi je viditeľne oneskorený.
Keďže v blízkej budúcnosti sa dá očakávať čoraz výraznejšie presadzovanie sa bezdrôtových technológií aj na pripojenie TV a displejov, pre meranie oneskorenia sme vyvinuli vlastný sofistikovaný softvér.
Jedna časť softvéru zobrazuje bežiaci čas až po milisekundy a zároveň ho kóduje jednoduchým plošným kódom pre možnosť automatického rozpoznávania. V konfigurácii s jedným displejom zrkadleným aj na TV softvér zobrazuje jedno okno, v prípade rozšírenia pracovnej plochy a samostatného obrazu na TV zobrazuje rovnaký čas v dvoch oknách zároveň, umiestnených na rozličných displejoch.
Oba displeje aj so zobrazovaným časom a kódom následne sníma naraz kamera, druhá časť softvéru dekóduje časy zobrazované na oboch monitoroch, vypočíta časový posun a zároveň vytvára nové video aj s informáciou o časovom posune jednotlivých framov.
Zobrazované sú dve informácie o posune, menším fontom posun v aktuálnom frame, väčším priemer posunu za posledné dve sekundy. U malého percenta framov rozličné artefakty v snímanom obraze z monitorov zabraňujú dekódovaniu časov a zisteniu aktuálneho rozdielu a pre takéto framy je použitý detekovaný rozdiel z predchádzajúceho framu.
Technológia umožňuje zároveň zisťovať prípadný vplyv rozličných faktorov na aktuálne oneskorenie.
Oneskorenie sme testovali v dvoch konfiguráciách, so zrkadlením displeja a rozšírením pracovnej plochy a nezávislým obrazom na cez WiDi pripojenej TV. V oboch prípadoch bol notebook pre simulovanie bežného spôsobu používania zároveň cez WiFi pripojený na prístupový bod.
Test oneskorenia na displeji pripojenom cez Intel Wireless Display (video: DSL.sk)
Merania potvrdili výrazné oneskorenie. Pri samostatnom obraze na TV pripojenej cez WiDi začínalo priemerné oneskorenie na cca 640 až 650 ms, pri výraznejšom pohybe na pracovnej ploche, pri presune okna alebo prehrávaní videa, sa zvyšovalo až na maximálne cca 730 ms. Naopak vyťažovanie CPU na 100% pomocou štandardnej v poradí tretej metódy v Prime95 a kopírovanie súborov po WiFi oneskorenie nezväčšili.
Pri zrkadlení displeja notebooku na externý displej bolo oneskorenie ešte o niečo vyššie. Začínalo na cca 700 ms a maximálne dosahovalo cca 790 ms. Oneskorenie zvyšovali posun okna, prehrávanie videa aj vyťaženie CPU na 100% pomocou v poradí prvej metódy v Prime95. Prenos dát cez WiFi a vyťažovanie CPU na 100% pomocou štandardnej v poradí tretej metódy v Prime95 oneskorenie nezvyšovali.
Kvôli vytváraniu prezentačného videa bol notebook umiestnený len približne jeden meter od WiDi adaptéra, rovnaké hodnoty oneskorenia boli ale dosahované pri umiestnení notebooku kdekoľvek v izbe.
Pri pripojení TV cez WiDi sa zvuk posiela na TV, technológia zohľadňuje posunutie obrazu a zvuk synchronizuje s obrazom. To ale na druhej strane spôsobuje problémy pri činnostiach so zvukovým výstupom uskutočňovaných na displeji notebooku, keď je zvuk v tomto prípade oneskorený.
Kvalita
Vzhľadom na využívanie stratovej kompresie nie je obraz na displeji pripojenom cez WiDi reprodukovaný v originálnej kvalite, je v ňom možné pozorovať artefakty.
Artefakty spôsobené stratovou kompresiou, 1080p TV s nastaveným rozlíšením 720p pripojená cez WiDi (vľavo) a priamo cez HDMI (vpravo)
Tie je možné pozorovať napríklad na jednofarebných plochách v blízkosti pixelov inej farby, ako dokumentujú fotografie TV zobrazujúceho časť titulku okna, pri pripojení TV cez WiDi a cez HDMI.
Pri sledovaní bežného videa na niekoľkometrovú vzdialenosť od TV už konkrétne artefakty nie sú viditeľné a kvalita obrazu pri prehrávaní videa sa v závislosti na videu javí takmer rovnaká alebo úplne rovnaká ako pri prehrávaní videa priamo cez HDMI.
Prehrávanie videa cez WiDi oproti jeho prehrávaniu cez HDMI na rovnakej TV sme ale dokázali odlíšiť, pri prehrávaní rýchlych scén. Toto je cez WiDi o niečo menej plynulé, rozdiely sú ale minimálne a na hranici pozorovateľnosti a veľa užívateľov by ich zrejme bez priameho porovnania s prehrávaním cez HDMI ani nespozorovalo.
Testované riešenie fungovalo bez problémov a zníženia kvality pri ľubovoľnom umiestnení notebooku kdekoľvek v miestnosti s WiDi adaptérom.
Hodnotenie
Technológia Intel WiDi pre vysoké oneskorenie nie je použiteľná na akúkoľvek interaktívnu činnosť na displeji pripojenom cez WiDi, Intel a výrobcovia WiDi adaptérov ju ani takto neprezentujú.
Pri druhej generácii WiDi s využitím Sandy Bridge procesorov a adaptérov podporujúcich druhú generáciu WiFi avizuje Intel zníženie oneskorenia na úroveň pod 300 ms, táto stále ale nebude dostatočná na bežnú interaktívnu prácu. Pri viacerých činnostiach, ktorým sa užívateľ nevyhne najmä pri používaní displeja pripojeného cez WiDi na rozšírenie pracovnej plochy, by ale menej ako polovičné oneskorenie mohlo výrazne eliminovať nepohodlie oproti stavu testovanej verzie.
Technológia WiDi je využiteľná na pohodlné pripojenie displeja pre zobrazovanie informácií nevyžadujúcich pravidelnú interakciu. Spomínané artefakty a mierna neplynulosť pri rýchlych scénach nie sú pri sledovaní bežného videa prekážkou a riešenie je použiteľné na sledovanie videa.
Oproti iným technologicky lepším riešeniam na bezdrôtový prenos videa má WiDi výhodu v podobe ceny. Vysielač získava užívateľ automaticky v cene kúpou kompatibilného notebooku, pričom z aktuálne ponúkaných nových modelov notebookov s Intel procesorom je kompatibilná s WiDi veľká väčšina. Adaptér prvej generácie Netgear Push2TV PTV1000 sa na Slovensku predáva za cenu okolo 80 eur.
Sústavný prenos minimálne 2 Mbps dát sa samozrejme prejavuje okrem iného aj na spotrebe a výdrži notebooku.
Po zhodnotení všetkých pozitív a negatív, vzhľadom na už spustený predaj WiDi adaptérov podporujúcich WiDi druhej generácie s podporou rozlíšenia 1080p, nie príliš vyššiu cenu a najmä ak príde pri použití adaptérov druhej generácie k avizovanému výraznému zníženiu oneskorenia by sme odporúčali záujemcom počkať na novšie WiDi adaptéry.
Na druhej strane je Intel WiDi v testovanej konfigurácii použiteľným riešením pre užívateľov, ktorí nechcú alebo nemôžu využívať HDMI kábel, horšie vlastnosti prvej generácie WiDi oproti druhej generácii nie sú pre nich podstatnou nevýhodou a nechcú čakať na reálnu dostupnosť adaptérov druhej generácie na Slovensku.
Prvé adaptéry druhej generácie v podobe Netgear Push2TV PTV2000 sa už začali v USA predávať, test druhej generácie WiDi s použitím druhej generácie implementácie WiDi na strane procesoru aj WiDi adaptéru pripravujeme.
Prehrávate na TV, ľubovoľnou technológiou, aj obsah prenášaný cez respektíve stiahnutý z Internetu? (hlasov: 376)
TV k notebooku
Od: sizej
|
Pridané:
14.6.2011 16:56
dobre, ze ste sa tomu pozreli na zúbok, super test! skoda ze ta kompresia obrazu sa nerobi cez gpu...a miesto ovi maps tam mohlo byt video Fazuľa - celý rast
Prenos obrazu z PC na telku
Od reg.: HeckreN
|
Pridané:
14.6.2011 17:12
Antikacky setup box sluzi ako switch doma, a kedze je prepojeny aj s PC, daju sa pomocou VLC doneho streamovat videa, takze je to jedna z vyhod ze clovek nemusi vlacit filmy cez USB/DVD na telku. Takyto wireless by ale nebol na skodu :P
Re: preco?
Od reg.: roob_
|
Pridané:
15.6.2011 7:40
z lenivosti? Nedokazes spoza tv vytiahnut kablik a pichnut ho do prislusnej diery v booku, samo od seba sa ti vsetko nastavi, obraz zvuk do telky. Potom sa pohodlne usadis a zacnes "robit co si chcel" :) Ked skoncis, vytiahnes kablik z booku a zas sa ti same prestavi vsetko (rozlisenie, zvuk cez repraky booku) spet ako bolo. Jednoduhsie to uz byt nemoze a nemusis riesit dake artefakty a vytazenie wifi.
Re: preco?
Od reg.: roob_
|
Pridané:
15.6.2011 9:20
dialkovy ovladac, to je to co sluzi na zapnutie/vypnutie tv? Ostatne riesim mysou a klavesnicou. Telka je len nahrada za monitor.
Ty mas/mal si video/settpbox/antenu/cokolvek pripojene bezdrotovo? Naco si degradovat kvalitu obrazu, ked netreba? Len zato, aby si nemusel sunut 1 koncovku do 1 diery? Ale zas musis urobit niekolko ukonov v pc, casovo to je mozno este narocnejsie.
robim za ntb nejaku robotu a do pozadia mam vacsinou pustenu nejaku muziku, alebo film. a viem si predstavit, zeby som si to video presmeroval bezdrotovo z ntb na tv.
za normalnych okolnosti to bez problemov riesi media pc, ale, keby som to nemal takto poriesene, volim wifi.
To je už na hlavu že všetko chcú tlačiť cez "vajfáj". A o 10 rokov budú mať všetci 10 kilové hlavy z nádorom a gule po kolená.
To krajší obraz mám keď pripojím TV klasickým žltým cinčom a to ano nehovorím o YPbPr alebo HDMI... ďakujem neprosím, kábel je kábel :)
Sak hej, vsetko bezdrotovo. Preco nie? Len ta rychlost WiFi je na prd. Realita je 3 MiB/s naviac ked ste v panelovom dome a okolo vas 20 bezdrotovych sieti, lebo kazda domacnost musi mat od providera router s WiFi. Excelentne rusenie ked je "obsadeny" kazdy kanal. K tomu sa este prida povedzme tento "standard" a sme na rychlosti dial-up. Kabel je buducnost! :)
Re: Vsjo WiFi
Od reg.: roob_
|
Pridané:
15.6.2011 9:35
preco nie? lebo ked odhliadneme od toho, ze musis mat kompatibilny vysielac (book) tak musis kupit prijmac do telky za 80€ a este budes mat 100x spatnejsi obraz ako cez obycajny metrovy hdmi kabel za 3€. Preto nie.
Ja len dufam, ze si moj prispevok precital cely a nie len prvych zopar slov a pochopil si ako bol mysleny. Som takmer vyhradne za kable, wifi pouzivam doslova s nevolou a len vtedy, ked uz nemam pristup ku kablu :)
Da sa nejako zistit vytazenie wifi kanalov? Mam s tym dost velky problem. Mame v kaviarni free wifi a uz to router prestava zvladat. V okololi cca 15-20 sieti... Druhy problem je ze za pol hod. co je min. realese time, sa mi obsadi aj 60IP. A potom pride nejaky urazeny zakaznik ze mu ako nejde FB a ze ako s tym treba nieco robit lebo nas zazaluje...
Skus sa pozriet cez notebook na siete v okoli na akom kanaly bezia pomocou Vistumbler
http://goo.gl/hRoRo
ak mas Windows 7, alebo Vista ak mas XP, tak NetStumlber
http://goo.gl/f5hQz
Zorad si to podla sily signalu od najsilnejsich po najslabsie (tie slabsie predsalen tak nezasahuju do pasma) a porovnanim s tymto obrazkom kanalov
http://goo.gl/qi8PJ
Vyber ten, ktory sa co "najmenej" prekryva s uz pouzivanymi. Stava sa, ze ludia nechavaju bezat router na predvoleny kanal 6 alebo 11. Ak by sa nedal taky kanal vybrat, tak vyber taky, ktory sa nepouziva alebo pouziva najmenej. Skus obmedzit pocet adries, ktore DHCP prideluje. 60 pripojeni je na router fakt vela. Ak sa ti chce, tak skus zmensit silu signalu tak, aby nesiahala daleko, len po kaviarni. Mozes si to odmerat rovnako tou aplikacou Vistumbler (NetStumbler). Dalej si mozes skusit odsledovat, ktora MAC adresa je pripojena najdhlsie (asi to nebude zakaznik) a blokovat ju. Snad to pomoze
to je pravda ale da sa to aj inac napr. :
v nejakom obovskom kancli potrebujes vytlacit dokument z PDA, namiesto toho, aby si zapajal PDA do PC a tlacil, vytlacis to cez Wifi a prides po hotovy papier.
Re: RE: RE RRERE
Od: hmm
|
Pridané:
16.6.2011 16:09
no ale co to oneskorenie...co ked prides a papier bude len v polke?? po pouziti sofistikovaneho softveru na odmeranie, by si zistil ze, kabel je kabel :)