neprihlásený Štvrtok, 9. januára 2025, dnes má meniny Alexej
Intel uviedol 500 MB/s SATA 6.0 Gbps SSD disk

Spoločnosť Intel dnes uviedla na trh nový modelový rad svojich flashových SSD diskov Intel SSD 510 Series, vrátane prvého reálne dostupného SSD disku určeného najmä pre osobné počítače s rýchlosťou prenosu dát na úrovni 500 MB/s. Nové disky sú optimalizované najmä na rýchle sekvenčné prenosy, disponujú samozrejme 6.0 Gbps SATA rozhraním.

DSL.sk, 28.2.2011


Spoločnosť Intel dnes uviedla na trh nový modelový rad svojich flashových SSD diskov Intel SSD 510 Series, flashových 2.5" SSD diskov so SATA rozhraním.

Doteraz mal Intel v ponuke trojicu modelových radov 2.5" SSD diskov, Intel X25-V, X25-M a X25-E. Nový modelový rad ako prvý od Intelu disponuje 6.0 Gbps SATA rozhraním a dosahuje výrazne najvyššie sekvenčné prenosové rýchlosti.

Intel SSD 510 Series je postavený ešte stále na 34-nanomentrovej MLC NAND flash pamäti a nie na 25-nm pamäti, na ktorej má byť postavená nasledujúca generácia modelov X25-M.

K dispozícii sú dva modely Intel SSD 510 Series, s kapacitou 250 GB a 120 GB.

Podľa dostupných informácií nový disk využíva kontroler od Marvellu, model 88SS9174-BKK2. Prítomných je aj 128 MB DDR3 cache pamäti.

Model s kapacitou 250 GB dosahuje pri pripojení cez 6.0 Gbps SATA rozhranie sekvenčné rýchlosti čítania a zápisu 500 MB/s a 315 MB/s, pri pripojení cez 3.0 Gbps SATA rýchlosti 265 / 240 MB/s. Rýchlosť Intel uvádza na základe testovania benchmarkom Iometer s dotazmi zadávanými v 32 paralelných threadoch.

Model s nižšou kapacitou dosahuje rýchlosti 400 / 210 MB/s cez 6.0 Gbps SATA respektíve 265 / 200 MB/s cez 3.0 Gbps SATA.

Intel SSD 510 Series má ale nižší výkon pri náhodných operáciách ako X25-M, doterajší výkonnejší model SSD diskov od Intelu určený pre PC. Oba modely, 120 GB aj 250 GB, dosahujú pri čítaní 4 KB blokov z 32 paralelných threadov na náhodných pozíciách výkon 20 tisíc operácií za sekundu, pri zápise 8 tisíc IO/s. 160 GB model X25-M dosahuje 35 / 8.6 tisíc IO/s.


Intel SSD 510 Series (obrázok: Intel)



Disky Intel SSD 510 Series majú hrúbku 9.5 mm a hmotnosť 80 gramov. V režime nečinnosti dosahujú spotrebu 100 mW, pri čítaní alebo zápise 380 mW.

Na disky poskytuje Intel trojročnú záruku, udávaná spoľahlivosť v ukazovateli MTBF, Mean Time Between Failure, je 1.2 milióna hodín. Kompletnú špecifikáciu je možné nájsť na produktovej stránke nových diskov.

Intelom stanovená cena 120 GB modelu SSD 510 Series pri odbere tisíc kusov je 284 dolárov, 250 GB modelu 584 dolárov. Dostupné sú podľa Intelu oddnes.


      Zdieľaj na Twitteri


Využívate alebo plánujete využívať v osobnom počítači flashový SSD disk? (hlasov: 461)

Využívam      26%
Plánujem využívať      50%
Nie      25%


Najnovšie články:

Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU
Kataster vôbec nefunguje ani dnes, úrad príčiny stále nevysvetlil
Lenovo uviedlo notebook s rozťahovacím displejom, kompaktný ale drahý. Video
Kataster nehnuteľností nefunguje cez Internet ani fyzicky, údajne bol terčom útoku
Nové HDMI 2.2 dvojnásobne zrýchli na 96 Gbps a zlepší synchronizáciu zvuku


Diskusia:
                               
 

Tak som zdvihol percento využívania...
Zatiaľ som spokojný...
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

.. az ked bude 500GB za 100€
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

potom to kupis vnukom na vianoce ?
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

asi tazko, trochu sa ropamataj kedy boli rovnake ceny pri hdd.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

2x 120 vyjde menej ako 1x 250.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to by ozaj nikoho nenapadlo :) ..........a dokonca si mozes z toho spravit raid0 a budes mat este rychlejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mi prezraďte, na čo sú vôbec tieto/takéto „disky“...?!

S výnimkou „antistresových“ (rozumej: „nerozbitných“) minibookov asi na prd.

Do počítača na „bežné použitie“ by som ho totiž veru rozhodne nedával.

Teoretická výdrž viacúrovňovej bunky je okolo 10^4 zápisov. Pri mnohých dnešných operačných systémoch a programoch je to nevýhodné, lebo oni v kuse niečo niekam zapisujú.
A to nezachráni ani veľká vyrovnávacia pamäť, aj keď výrazne pomôže práve pri tom „zrovnomerňujúcom vyvažovaní“ zápisov.

[A tie odolnejšie (s jednoúrovňovými bunkami) sú zase oveľa, oveľa drahšie, niekoľkonásobne...]

Ja osobne by som odporúčal takéto pevné disky naozaj iba do extrémnych podmienok, napr. do počítačov, ktoré nie sú v klimatizovaných miestnostiach, pretože keď máte pracovať s počítačom v zime pri -20°C, tak na to by ste potrebovali buď špeciálne (a oveľa drahšie) pevné disky, lebo tým bežným sa to veru páčiť nebude, čo vám zrejme dajú aj čoskoro najavo, lebo veľké výkyvy teplôt im veľmi škodia.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a rychlost si preco vynechal ? :)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

vidno, ze sa do problematiky nerozumies. Vydrz disku prekona zivotnost pre 99.9999999% uzivatelov.

k tomu je tam 100 plusov a iba jeden minus (cena)
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

to jedine minus je ale zato riadne velke a pre mnohych dokaze prevazit vsetkych 100 plusov.
ale ak by som mal v NB priestor pre druhy disk, urcite by som kupil nejaky 60-80GB na system a program files, to by bola radost pracovat...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja ti poviem na co...aby si vyhodil tu archaicku hrkalku co mas v bedni za takyto a potom zistis ked ti nabehne windows za 5 sekund....samozrejme na silnejsej masine ktoru neobmedzi procesor/ramka ..... za par rokov zacnu byt klasicke disky nezaujimave ked sa ceny budu vyrovnavat a o 10 rokov verim tomu ze rotacny disk bude zalezitostou vhodnou tak do muzea ...mozno preziju nejake hybridy s brutalne vysokou kapacitou co su ciste len na ukladanie dat kde nezalezi na rychlosti, mnoho znamych uz chce do svojho systemu dat aspon jeden 120gigovy ssd aspon na windows a aplikacie co stale vyuziva, len prekazkou je este vysoka cena.......do buducna sa urcite zlepsia parametre zivotnosti, rychlosti a cena pojde dole, cize neviem preco zavrhujes vyvoj suciastky na ktory vela ludi dlho cakalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja uz mam v poradi druhy SSD disk, prvy som mal kingston 128 a teraz tento INTEL 510 120GB, uz ho mam 2 tyzdne v stroji, tak nechapem ako je to mozne, ze az teraz vysiel. A ta rychlosta pristupova doba, to sa neda porovnat s normalnym diskom. Ale chlapci to vedia najlepsie...ty ktori ho ani z iduceho vlaku este nevideli. :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ty dvojtyzdnovy odbornik, daj radsej brzdu.
Skus napisat po pol roku ako je na tom tvoj SSD.

Mam SSD Vertex2 60 GB na Windows Server 2008 R2 so zapnutym TRIM, obsadena kapacita 25 GB a po pol roku sa zacala znizovat kapacita z dovodu chybnych buniek. Vykon tak isto klesol, celkom citelne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

davat ssd na server to je tiez rozum.... sucasna zivotnost je na desktopy a nie aby 24 hodin denne vsetko prepisoval..potom jasne ze ti zacne odchadzat....to co sa ti stalo sa beznemu uzivatelovi stane mozno za 5 rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta rychlost SSD 500MB/s pri HDD 480MB/s nieje nejak ohromujuca
O pristupovej dobe ale nic v zlom ta je asi dobra
Ale za 250Gb 348e je namna este vela
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mno v mojom pripade su tie disky zaujmave.. len ako tak do notebooku...
V ramci serveru, kde mi bezi linux a mysql by bola celkom good ich velkost a spotreba, lenze ten zapis.. uff....
Odpovedať Hodnotiť:
 

do notebooku?...........to by bol pre mna najhorsi cin...taky drahy disk davat do postrateho nb?....... treba do riadnej masiny zapojit co ju neobmedzuje procesor a ramka a nie notebook co pri spustani notepadu ma vytazenie procaku 100% :) ...to si radsej kup silnejsiu bateriu ked pozeras na spotrebu a vyde ta to menej
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár