neprihlásený Štvrtok, 9. januára 2025, dnes má meniny Alexej
Ako na bezpečnejšie prihlasovanie na Gmail / Google účet

Spoločnosť Google v predchádzajúcich dňoch začala na Google účtoch individuálnych užívateľov Gmailu a ďalších Google služieb aktivovať možnosť využívania bezpečnejšieho, tzv. dvojfaktorového prihlasovania. Pri takomto prihlasovaní sa užívateľ prihlasuje heslom ako doteraz a navyše generovaným respektíve prijatým kódom. V dnešnom článku si detailne predstavíme nastavenie a používanie takéhoto bezpečnejšieho prihlasovania.

DSL.sk, 22.2.2011


Spoločnosť Google v predchádzajúcich dňoch začala na Google účtoch individuálnych užívateľov, teda užívateľov majúcich samostatný účet a nevyužívajúcich službu Google Apps, aktivovať možnosť bezpečnejšieho tzv. dvojfaktorového prihlasovania avizovaného v prvej polovici mesiaca.

Dvojfaktorové prihlasovanie, nastavenie

Dvojfaktorové prihlasovanie je označenie pre autentifikáciu užívateľa súčasne dvomi na sebe nezávislými spôsobmi, napríklad znalosťou nejakých tajných informácií a zároveň prístupom k fyzickému zariadeniu, kľúču.

V prípade Google jedným faktorom zostáva štandardné heslo k účtu. Druhým sa stáva potvrdenie prístupu ku konkrétnemu smartphonu alebo konkrétnemu mobilnému číslu, vybranými pri nastavovaní bezpečnejšieho prihlasovania.

Výhodou takéhoto prihlasovania je, že útočníkovi pre získanie prístupu na účet užívateľa nestačí získať len heslo alebo len mobilný telefón užívateľa, musí získať oboje. To výrazne zvyšuje náročnosť potrebného útoku pre získanie prístupu neautorizovaných osôb na účty cudzích užívateľov.

Dvojfaktorové prihlasovanie má ale aj svoje nevýhody, v podobe obtiažnejšieho nastavenia, používania vyžadujúceho pre prihlásenie viac krokov, potreby prekonfigurovania prihlasovacích údajov na Google účet vo všetkých softvéroch a prípadne v podobe rizika nefunkčnosti systémov generovania kódov a nutnosti použitia záložných kódov.

Nastaviť si dvojfaktorové prihlasovanie je možné na tejto stránke, možnosť ale stále nemusí byť dostupná všetkým užívateľom. Na niektorých účtoch s nastaveným iným jazykom rozhrania ako anglickým sa môže objaviť až po prestavení jazyka rozhrania na anglický, podobne ako na nami testovanom účte. Screenshoty preto zachytávajú anglickú verziu nastavovania.

Zväčšiť
Začiatok nastavenia dvojfaktorového prihlasovania, kliknite pre zväčšenie



Základným druhým spôsobom potvrdenia identity užívateľa okrem štandardného hesla je u bezpečnejšieho prihlásenia ku Google účtu prístup k mobilu vybranému počas nastavovania. Tento mobil bude následne pri prihlasovaní použitý na vygenerovanie alebo príjem meniaceho sa kódu, ktorým sa užívateľ preukazuje.

Google podporuje dve základné možnosti, generovanie kódu pomocou aplikácie Google Authenticator inštalovanej na smartphone s operačným systémom iOS, Android prípadne BlackBerry OS alebo príjem kódu formou SMS prípadne automatizovaným hovorom na zvolené telefónne číslo. Aj na Slovensku je podporované aj prijímanie kódu cez SMS.

Využívanie aplikácie Authenticator má výhodu v nezávislosti na spoľahlivom doručovaní SMS. Tento spôsob overovania je viazaný na konkrétny smartphone a nie mobilné číslo.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenie používania Google Authenticator na iPhone, kliknite pre zväčšenie



Pri zvolení využívania Authenticatora si musí užívateľ na svoj smartphone nainštalovať z príslušného App Storu túto aplikáciu a iniciovať ju kódom vygenerovaným Google. To je možné uskutočniť dvomi spôsobmi, zosnímaním zobrazeného QR kódu alebo opísaním textového kódu a voľbou generovania kódov založených na čase. Aplikácia následne generuje šesťciferný číselný kód meniaci sa v čase, ktorý užívateľ používa na prihlasovanie.


Google Authenticator na iPhone, pridanie účtu a generovanie kódu



Aplikáciu na jednom smartphone je možné používať na prihlasovanie k viacerým účtom, ktoré je možné postupne zadefinovať rovnakým spôsobom.

Zväčšiť
Potvrdenie úspešného nastavenia Authenticatora zadaním správneho kódu, kliknite pre zväčšenie



Pri zvolení získavania kódov cez SMS užívateľ jednoducho zadá svoje telefónne číslo schopné prijímať SMS, potvrdí ho prijatím jedného kódu zaslaného Google a následne kódy potrebné k prihlasovaniu získava SMS od Google. Alternatívou je prijímanie kódu automatizovaným hlasovým hovorom.

Záložné spôsoby získavania kódov

Pri oboch primárnych spôsoboch získavania kódov potrebných pre prihlásenie si užívateľ povinne musí nastaviť dva záložné spôsoby získavania kódov.

Jedným je príjem kódu cez SMS prípadne automatizovaný hovor, v prípade voľby primárneho spôsobu získavania kódov tiež cez SMS musí užívateľ zadefinovať pri záložnom spôsobe ďalšie iné záložné číslo pre príjem SMS / hovorov. Príjem kódu cez SMS sa nastavuje prakticky rovnako či pri jeho voľbe za primárny spôsob alebo ako záložného riešenia.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenie príjmu kódov cez telefón a poskytnutie jednorazových kódov, kliknite pre zväčšenie



Druhým záložným spôsobom je poskytnutie desiatich osemciferných číselných kódov, ktoré je možné použiť namiesto kódov generovaných aplikáciou Authenticator alebo prijatých cez SMS. Každý z týchto kódov je možné použiť len raz a užívateľ by ich mal mať uchovávať na bezpečnom ale prístupnom mieste pre možnosť ich využitia v prípade nefunkčnosti alebo straty mobilu.

Zväčšiť Zväčšiť
Prehľad nastavení dvojfaktorového prihlasovania, kliknite pre zväčšenie



Po dokončení nastavenia dvojfaktorového prihlasovania sú všetky nastavenia dostupné na tejto stránke, kde je možné nastavenia meniť a prípadne dvojfaktorové prihlasovanie zrušiť.

Prihlasovanie

Pri aktívnom dvojfaktorovom prihlasovaní si pri prihlásení webové služby Google vyžiadaju po úspešnom zadaní hesla aj overovací kód. Kód podľa nastavenia užívateľ môže získať v aplikácii Google Authenticator na svojom mobilnom telefóne alebo cez SMS zaslanú Google.

Zväčšiť Zväčšiť
Výzva na zadanie kódu, voľba záložného získania / zadania kódu, kliknite pre zväčšenie



Užívateľ si zároveň môže zvoliť použitie niektorého záložného spôsobu získania respektíve zadania kódov.

Na dôveryhodných počítačoch si užívateľ môže po úspešnom dvojfaktorovom prihlásení pre zjednodušenie prihlasovania zvoliť možnosť dočasného prihlasovania sa iba heslom, s potrebou dvojfaktorového prihlásenia minimálne raz za 30 dní. Dodatočné autentifikačné údaje sú v takomto prípade podľa nášho testu uložené v cookies, po zmazaní cookies pre google.com a www.google.com sa nastavenie zruší a užívateľ sa opäť musí prihlásiť dvojfaktorovo.

Náhradné heslá pre aplikácie

Dvojfaktorové prihlasovanie v súčasnosti podporujú webové služby Google, takýmto spôsobom sa ale nie je možné prihlasovať ku Google účtom pomocou rozličných napríklad emailových aplikácií tretích strán, z mobilných aplikácií ale zatiaľ ani z viacerých aplikácií od Google, napríklad Picasy alebo Androidu prepojeného na Google účet.

Zväčšiť
Správa jednorazových hesiel, kliknite pre zväčšenie



Zároveň základné heslo k účtu po aktivovaní dvojfaktorového prihlasovania Google už z bezpečnostných dôvodov nedovolí využívať na jednoduché prihlásenie iba pomocou hesla. Nastavenia bežného prihlásenia heslom na Google účet vo všetkých aplikáciách si tak musí užívateľ po aktivovaní dvojfaktorového prihlasovania zmeniť.

Na účely takéhoto klasického prihlasovania iba heslom Google užívateľovi generuje bezpečné 16-znakové alfanumerické náhradné heslá použiteľné namiesto štandardného hesla a označené zvolenými menami, pričom Google odporúča využívať pre každú aplikáciu respektíve službu iné špecifické heslo.

Pri prípadnom prezradení hesla je v takom prípade možné heslo jednoducho na stránke nastavení dvojfaktorového prihlásenia podľa jeho vytvoreného mena zneplatniť a namiesto neho začať používať nové, bez potreby výmeny hesla u ďalších aplikácíi.


      Zdieľaj na Twitteri


Aktivujete si alebo ste si už aktivovali dvojfaktorové prihlásenie na Google účet? (hlasov: 434)

Áno      13%
Nie      82%
Nepoužívam žiadny Google účet      5%


Najnovšie články:

Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU
Kataster vôbec nefunguje ani dnes, úrad príčiny stále nevysvetlil
Lenovo uviedlo notebook s rozťahovacím displejom, kompaktný ale drahý. Video
Kataster nehnuteľností nefunguje cez Internet ani fyzicky, údajne bol terčom útoku
Nové HDMI 2.2 dvojnásobne zrýchli na 96 Gbps a zlepší synchronizáciu zvuku


Diskusia:
                               
 

ked ma clovek dobre heslo, nerobi na pc vtakoviny tak ani keyloger nedostane
sem tam si zmenit heslo ked tak a je to,
gmail pouzivam roky a nic sa nestalo, vdako bohu ani spam nemam
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No ono to až tak zbytočné nie je a vidím význam minimálne v dvoch situáciach.
1) internetová kaviareň - ak ti aj odchytia heslo keyloggerom, tak si v pohode, lebo ho nedokážu použiť.
2) Aplikačné heslá si nastavíš pre zariadenia, napr. pre iPhone, Notebook a pod. A keď ti ukradnú iPhone, jednoducho iba urobíš Revoke na iPhone a si v pohode, nemusíš meniť hlavné heslo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mozno som az prilis paranoidny, ale nikdy by som sa neprihlasoval na ziadny moj ucet na verejnom pocitaci. Maximalne tak cez verejnu Wi-Fi (samozrejme iba cez https), ale urcite len z mojho zariadenia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

napodobne neriskoval by som sa pripajat na verejnom pc do svojich veci
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

No práve táto možnosť 2-faktorového prihlasovania by ti mala dať pocit bezpečia aj na verejných PC.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim - este pridam, ze cez verejnu WiFi iba s WPA2 sifrovanim, teda nie otvorenu.
Radsej si natukam heslo, ktore bude niekde napisane na papieri na stene, ako sa pripojit k otvorenej sieti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja skor vydim problem v tom, ze pokial niekto pomocou keyloggera zisti aplikacne heslo, napr. do postoveho klienta, tak sa moze bez problemov prihlasit na svojom postovom klientovi k gmail uctu a ten clovek, ktoremu odcudzili aplikacne heslo sa to nema ako dozvediet.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ked mas v poste same ponuky na viagru a pod.tak ti staci len heslo.Ale su ludia ktorym chodia dokumenty s takou hodnotou ze len heslo im nestaci.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A taki pouzivaju Gmail ??
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

ked mam feliciu, nieje az taky problem parkovat na verejnom parkovisku hocikde. Ked mi ju poskrabu, poskrabu, ked rozbiju okno rozbiju. Keby som mal Veyron, tak by som zasadne parkoval na platenom a strazenom parkovisku ;)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Stačí, že používaš napr. PayPal. Ak niekto získa prístup k mailu, hneď dá obnoviť heslo a peniaze veselo tečú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Funguje to u mna zatial v pohode (Google Authenticator na HTC Desire).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na tuto verifikaciu SMSkou som u gmailu cakal ako cigan na socialne davky. Dakujem redakcii dsl.sk ze nam ukazali ze v eng. verzii to uz funguje bo v slovenskej sa to este nezobrazuje. Diky.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nemohol si nic lepsie spravit ako googlu dat svoje cislo. Dufam, ze v maile mas aj svoje ozajstne meno. Este to zopakuj na FB a twiteri a si jasny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

odporucam Leponex
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ty ocom tocis? :D Foter ta doma mlati ci co? Narozdiel od teba ten mail pouzivam na ine veci ako na fetish porno stranky a warez fora ;)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale aby som ta uistil tak na FB a twitery niesom regnuty. Realne meno a adresu v nastaveniach nemam. Nemam ani verejny profil aktivny. Samozrejme pouzivam Google Checkout kde mam nastaveny moj P.O.Box

Dovidenia
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Este by som redakcii poradil aby do clanku doplnili i cast informacii co maju robit ludia co pouzivaju Thuderbird, Outlook atd.. ktore pri dvojfaktorovom prihlasovani nefunguju. Najdete to hned pod "Použitie verifikácie v dvoch krokoch" s nazvom "Autorizácia aplikácií a webových stránok". Na tejto stranke si mozete napr. pre Thunderbrid nechat vygenerovat specialne heslo s ktorym sa normalne naloguje Thunderbird na gmail ucet. Bo isto ste si vsimli ze ked si zapnete to overovanie Thunderbird nic neposle ani neprijme ;)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Viď posledná časť článku.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Taktiez pouzitie hesiel pre aplikacie nie je bezpecne. Akonahle niekto crackne toto aplikacne heslo, tak sa moze prihlasit ci do gmailu cez emailoveho klienta, pripadne do kalendara cez gadget v bocnom paneli atd.. Tieto hesla by podla mna mali byt hned po prvom pouziti logovane, myslim cez ake IP adresy sa pouzili, pretoze ak ma niekto takychto hesiel napr. 10 tak ak mu nejaky chytrak crackne toto heslo jtore ma ulozene v nejakom softe/aplikacii tak ho moze rovno zneuzit a majitel uctu sa o tom nedozvie.
Posledna aktivita uctu v gmaili nestaci, pretoze tam sa zobrazuje len 9 poslednych IP. Takze pokial sa neosetria aplikacne hesla tak zatial 2FA NIE!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zobrazuje sa poslednych 10 IP, ale su tam informacie aj z pred dvoch mesiacov. Ak sa prihlasujes denne na svoj mail z 500 roznych PC tak nema zmysel tato debata, ale ak pouzivas len z domu ci z mobilu tak to mas jednoduchsie. Ja tam mam stale len moju IP, ale este pred vianocami som sa z prace prihlasil na svoj mail kde mame Francuzske IPcky no cuduj sa svetu vtom vypise to tam stale svieti ze z tej IPcky bol niekto prihlaseny cez prehliadac. Viem, ze som to bol ja tak nevidim problem na paniku. Ak ti niekto crackne toto heslo neni problem ho tam zbadat. Neboj ak sa tam objavi nezvycajna IPcka odlisna od tvojich pravidelne pouzivanych (zrazu nejaka Cinska) tak hned nezmizne z toho vypisu. Gmail vidi ze stale ides zo Slovenska ci ktorej r...i tak Cinska IP napr. bude velmi podozriva tak ti ju tam necha vo vypise aj po 2-3 mesiacoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja pouzivam momentalne len pristup z mojho notebooku, ale taktiez pouzivam v hotmaili stahovanie dorucenej posty cez POP3 kvoli zalohe, takze su tam aj IP-cky Microsoftu. Ale nikdy som tam nevidel zaznam starsi ako jeden den. Na mojom NB pouzivam taktiez emailoveho klienta. Podla mna by najlepsie urobili, keby v tom prehlade prihlaseni uviedli ku kazdemu zaznamu, ci bolo pouzite heslo alebo ked nie tak by tam uviedli aplikacne heslo, takto hned by clovek vedel ktore heslo pre aplikacie bolo zneuzite a moze ho hned zneplatnit. Ja mam teraz cca. 8 aplikacnich hesiel a keby niekto niektore zistil a na svojom PC by sa cez post. klenta prihlasil k mojej poste, tak mozem len hadat ktore to bolo a musim zneplatnit vsetky hesla a opat ich nastavovat. Takze tak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslel som názov aplikacneho hesla, nemyslel som konkretne aplikacne heslo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma niekto problemy s dorucenim sms s kodom na prihlasenie ku google uctu? Pretoze 2 krát mi prislo a od vcera mi nechodia. Musim vzdi to zmenit na hovor aby som sa ho dozvedel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No vcera navecer aj mne to blblo co som skusal. Zo zaciatku chodili eng. SMSky z cisla +46737494533
a teraz uz chodia normalne v Slovencine a cislo je skryte za textom Google.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No teraz som sa skusil prihlasit k mojmu uctu google a prisla mi sms z toho isteho cisla ako vcera, teda z +46737494533 ale text je uz v Slovencine. Tak hadam to znova nezacne blbnut, pretoze, cakat na hovor a musite si vypocut kod v tel. hovore moc prakticke nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a je to overovanie zadarmo?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár