neprihlásený Piatok, 10. januára 2025, dnes má meniny Dáša
IPv4 adresy sa minuli vo štvrtok

Voľné internetové IPv4 adresy, ktoré mala k dispozícii organizácia Internet Assigned Numbers Authority, IANA, pre prideľovanie regionálnym registrátorom, sa minuli vo štvrtok. IANA 3. februára pridelila zostávajúcich päť voľných /8 blokov IPv4 adries po jednom každému z regionálnych registrátorov a ich ďalším požiadavkám na IPv4 adresy tak už nemôže vyhovieť.

DSL.sk, 4.2.2011


Voľné internetové IPv4 adresy, ktoré mala k dispozícii organizácia Internet Assigned Numbers Authority, IANA, pre prideľovanie regionálnym registrátorom, sa minuli vo štvrtok.

Organizácia IANA tak už nemá k dispozícii žiadne ďalšie IPv4 adresy, ktoré by mohla piatim regionálnym registrátorom spravujúcim IPv4 adresy pre jednotlivé regióny poskytnúť.

Vyčerpanie zásob IANA

IANA prideľovala regionálnym operátorom, európskemu RIPE, severoamerickému ARIN, ázijsko-pacifickému APNIC, africkému AfriNIC a latinskoamerickému LACNIC, voľné IPv4 adresy po tzv. /8 blokoch, teda blokoch približne 16.7 milióna adries začínajúcich jedným rovnakým číslom.

Ako sme informovali v tomto článku, v pondelok IANA pridelila APNIC-u bloky IPv4 adries 39/8 a 106/8. K dispozícii už zostalo len päť voľných /8 blokov, ktoré IANA podľa pravidiel schválených v roku 2009 rozdelila po jednom každému regionálnemu registrátorovi dnes.

V súčasnosti je tak už celý adresný priestor IPv4 adries, ktoré sú 32-bitové a je ich celkovo aj s rezervovanými adresami takmer 4.3 miliardy, prerozdelený.

Niektoré celé bloky sú vyhradené na špecifické použitie, napríklad 0/8, 10/8, 127/8. Bloky 224/8 až 238/8 sú určené na multicast, smerovanie paketov skupinám počítačov, a bloky 240/8 až 255/8 sú podľa príslušných štandardov vyhradené pre možné budúce režimy adresovania, ku ktorým už ale zrejme nepríde a nebudú využité.

Prerozdelenie a určenie jednotlivých blokov je možné nájsť na stránke IANA.

Neefektívne prideľovanie

Tvorcovia Internetu a IP protokolu v časoch jeho vzniku, keď počítače ešte neboli bežnou súčasťou domácností, nepočítali s globálnym rozšírením Internetu a jeho dostupnosťou pre veľkú časť ľudstva.

Aj preto navrhli len 32-bitové adresy a až do roku 1995 boli tieto adresy navyše prideľované veľmi neuvážene a neefektívne.

Veľmi veľa z blokov 1/8 až 57/8 bolo v začiatkoch Internetu prideľovaných celých jednej spoločnosti a tiež Ministerstvu obrany USA, ktorého výskumná organizácia DARPA Internet vyvinula. Svoj celý blok majú napríklad General Electric, IBM, AT & T, Xerox, Apple, MIT, americká pošta alebo Halliburton a dokonca Ford.

Spoločnosť HP má dva bloky, jeden vlastný a jeden patriaci pôvodne DEC získaný akvizíciou Compaqu, rovnako Level 3 má dva bloky, Ministerstvo obrany USA dokonca osem blokov. Jeden sa ušiel aj Ministerstvu obrany Veľkej Británie a Ministerstvu sociálnych vecí a práce Veľkej Británie.

V rokoch 2007 a 2008 vrátila svoj blok 46/8 spoločnosť Bolt Beranek and Newman a dva bloky aj Ministerstvo obrany USA. Organizácia ICANN, pod ktorú IANA patrí, viedla rokovania s ďalšími vlastníkmi neefektívne pridelených blokov, adresy z nich boli ale intenzívne využívané a ich vrátenie by znamenalo vysoké investície. Žiadny ďalší blok tak nebol vrátený.

Ďalší vývoj IPv4

Poskytovatelia internetového pripojenia a konektivity si voľné IPv4 adresy žiadajú od regionálnych registrátorov, ktorí im ich samozrejme budú aj po štvrtku naďalej vedieť prideľovať zo svojich zásob voľných IPv4 adries.

K vyčerpaniu týchto zásob príde v jednotlivých regiónoch zrejme v rozdielnych časoch, keď v súčasnosti jednotlivé kontinenty spotrebovávajú IP adresy výrazne rozdielnou rýchlosťou, najrýchlejšie ich míňa ázijsko-pacifický región. Vyčerpanie zásob prvých regionálnych registrátorov sa predpokladá ešte v tomto roku, najneskôr na začiatku budúceho roku.

Ani vyčerpanie zásob regionálnych registrátorov samozrejme ešte nebude znamenať absolútne vyčerpanie dostupných IPv4 adries, keď svoje rezervy samozrejme môžu mať a zvyčajne majú aj poskytovatelia pripojenia. Po vyčerpaní rezerv príslušného regionálneho registrátora si ale napríklad vznikajúci poskytovatelia pripojenia a potenciálne tiež viacerí existujúci poskytovatelia budú už musieť zabezpečovať IPv4 adresy inými mechanizmami, ak budú k dispozícii.

Či budú mať poskytovatelia pripojenia napríklad v našom regióne dostatok IPv4 adries bez potreby zmeny spôsobu ich prideľovania zákazníkom oproti súčasnosti, teda s prideľovaním verejnej IPv4 adresy minimálne u fixných prípojok, až do času, kedy už nebudú pre bežné využívanie Internetu natívne IPv4 adresy alebo minimálne verejné natívne IPv4 adresy potrebné respektíve aspoň dôležité, je v súčasnosti ťažké odhadovať.

IPv6

Napriek vyčerpaniu globálnych zásob voľných IPv4 adries globálny prechod na novú verziu IP protokolu IPv6 a adresy zatiaľ takmer neodštartoval a v súčasnosti nemá ani jasne definovaný priebeh.

Dátová prevádzka IPv6 protokolu tvorí len malý zlomok celkovej dátovej prevádzky Internetu a až na výnimky poskytovatelia internetového pripojenia svojim zákazníkom natívne IPv6 adresy zatiaľ neprideľujú. Viacero zahraničných má spustenie prideľovania IPv6 adries naplánované na tento rok, z celoslovenských poskytovateľov pripojenia plán na spustenie prideľovania IPv6 adries zákazníkom zatiaľ neoznámil podľa dostupných informácií žiadny.

Záujemcovia spomedzi užívateľov môžu využívať špecifické IPv6 adresy tunelované cez IPv4 niektorým protokolom, najčastejšie využívané sú 6to4 a Teredo, alebo natívne IPv6 adresy tunelované cez IPv4 k ich poskytovateľovi.

Prvý významnejší test IPv6 je naplánovaný na 8. júna tohto roku, kedy na 24 hodín od 0:00 UTC okrem iného trojica z najväčších webov, Google, Facebook a Yahoo, sprístupní svoje hlavné služby na svojich bežných doménach okrem IPv4 aj cez IPv6.

"Cieľom testu je pokúsiť sa ladiť problémy s nasadzovaním kompletnej end-to-end IPv6 služby," uviedol pre DSL.sk k účelu testu Vint Cerf, viceprezident Google, spolutvorca protokolu TCP/IP, tvorca nového protokolu pre dátovú komunikáciu vo vesmíre a bývalý predseda správnej rady organizácie ICANN spravujúcej domény a DNS servery najvyššej úrovne a priestor IP adries.

Keďže služby budú mať zrejme pridelené len natívne IPv6 adresy, určite v prípade Google, cez IPv6 sa k nim so štandardnými konfiguráciámi svojich klientských zariadení budú pripájať len užívatelia s natívnymi IPv6 adresami. Už teraz je ale jasné, že časti internetových užívateľov plánovaný globálny test spôsobí problémy pri prístupe k službám prístupným aj cez IPv6.

Časť užívateľov Internetu má totiž v súčasnosti problém s prístupom k službám, doménam, prekladajúcim sa zároveň na IPv4 aj IPv6 adresy. Dôvodom sú nesprávne nakonfigurované domáce routre, iné zariadenia a staršie operačné systémy, súčasný odhad počíta s problémami u 0.05% užívateľov.


      Zdieľaj na Twitteri


Máte na svojom internetovom pripojení, ktoré využívate doma, prideľovanú verejnú IP adresu? (hlasov: 660)

Áno      57%
Nie      36%
Neviem      7%


Najnovšie články:

Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU
Kataster vôbec nefunguje ani dnes, úrad príčiny stále nevysvetlil
Lenovo uviedlo notebook s rozťahovacím displejom, kompaktný ale drahý. Video
Kataster nehnuteľností nefunguje cez Internet ani fyzicky, údajne bol terčom útoku


Diskusia:
                               
 

no som zvedavy ako sa rozbehne ipv6 :D
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

pomaly a do kopca
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

So zatiahnutou rucnou brzdou.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Na rozpalenej ceste.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

spiatockou
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

no ja by som navrhol prejst na ipv0, resp pivo :)
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

YO DAWG we will NAT your NAT because we heard YOU LIKE NAT on your NAT over YOUR NAT behind our NAT
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

ur doing it wrong
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Janka Hospodarova ani neverila, ze sa toto meme da nejako pokazit.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

uz to nie je vtipne
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

To je epicky nadpis, ktory sa zapise do ucebnic historie. (Aj s url odkazom samozrejme.)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak napr do velkej kniznice si prides uz iba po hotovu ucebnicu a nepotrebujes nato ani pda
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

tne nazov sa mi zda byt taky flegmaticky :))
ze proste ako ked som si isiel kupit kebab
"minul sa pred hodinou"
"adresy sa minuli vo svtrtok"

bezcitne napisane :) ziadne "bulvarne" alebo "cojaviemco" nezakomponovane :)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

nevlastni aj HP dva bloky? 15.* a 16.*
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Vlastni, tiez bola snaha o vratenie jedneho, ale "adresy z nich boli ale intenzívne využívané a ich vrátenie by znamenalo vysoké investície"...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

NO v takej velkej firme nie je jednoduche zmigrovat na ine IPcky, hlavne ked mas tisic VPN tunelov k roznym zakaznikom a obchodnym partnerom, kde mas na kazdej strane firewally a tak... Odhadom by som take nieco videl minimalne 2-3 roky intenzivnej prace - kolko ludi by bolo na to treba a co by to stalo netusim.
Proste zacalo sa o konci IPv4 hovorit prilis neskoro. Predpokladam ze pred 10 a viac rokmi by urcite nebol problem sa s HP dohodnut, urcite sa nevyuzivaju vsetky IPcky, ale ked raz firma ma tohto rozsahov, tak aj subnety si navrhne podobne a to sa neda menit zo dna na den.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A hlavne - OK, povedzme ze HP (alebo ktokolvek iny) uvolni jeden /8 blok na pouzivanie. Ten sa obratom (cca behom tyzdna) zase prideli do jedneho regionu, a behom mesiaca je to zase pridelene tamojsim miestnym poskytovatelom - a to je vsetko.
Spolocnost ktora tento blok uvolnila to bude stat vela penazi a clovekohodin, a problem sa oddiali len o niekolko tyzdnov.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Samozrejme máte pravdu, 16/8 patriaci DEC je po akvizícii Compaqu vlastne tiež váš, aktualizované.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

LOL
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

LOL
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no LOL
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked uz sa tie ip minuli, ja sa rad podelim so svojim 127. blokom...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

bloky 240/8 až 255/8 sú podľa príslušných štandardov vyhradené pre možné budúce režimy adresovania ........

prečo ich nepridelia? Komu by chýbali? A neviem teda ale ten multicast sa vôbec používa?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

heh ci sa multicast pouziva? by si sa divil ;)
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Nepridelia ich preto, lebo vacsina TCP/IP implementacii tieto bloky aj tak nebude korektne routovat - to "vyhradenie pre buduce mozne rezimy adresovania" je dost podstatne.
(http://en.wikipedia.org/wiki/Martian_packet)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepridelia ich preto pretoze to uz nema vyznam... a nanajvys by to aj tak chcelo nejake softwarove upravy...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

koniec sveta!
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

http://i.imgur.com/ZTHGX.png
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

To je nič... tak sa prejde na IPv6... ale rozmýšľali ste ako tí chudáci čo kolonizujú Mars budú pozerať redtube? Veď tam bude latencia jak hovado :D.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

To by nevadilo, kozmonauti maju urcite dostatocne svalnate ruky :-)
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

No a? nechaju nabuffrovat a potom to pojde bez sekania :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Clanok je ako takmer vzdy dobry, ale chcelo by to na rovnake mnozstvo textu viac viet ;-)
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

ja som o tom informoval ako prvy a tiez som pozeral live stream toho pridelovania slavnostneho. to ze ipv4 adresy boli pridelovane neefektivne, tak to je kazdemu jadne, to vi kazde decko.

ale tie ipv6 adresy su tiez zbytocne minane, lebo ked dostane clovek nejak /24 alebo aj len /16 blok tak je to zbytocne moc.

v kazdom pripade zatal je to moc, samozrejme, ze teda buducnost ukaze, ale tak potom sa moze zmenit aj prax pridelovania IP adries, tak ako sa zmenil pri IPv4, ze tiez nedostavame komplet bloky, ale len jednu IP adresu, kera nie je v zadnom bloku pridelena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si osobne myslím že kým si na to ľudia zvyknú budú na svete tie iste IPV4 AJ 10-15krát lebo kým prestavia všetky stránky na IPV6 tak sa ešte NAČAKÁME....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

René Štepánik (sudca) justice.sk kokotBA5@gmail.com
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

odkedy som sa skoro pri počúvaní tejto pesničky počúral od smiechu :-)

http://www.youtube.com/watch?v=_y36fG2Oba0
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár