neprihlásený Piatok, 10. januára 2025, dnes má meniny Dáša
Intel Sandy Bridge, nové pôsobivé desktopové a notebookové CPU

Spoločnosť Intel v pondelok uvoľnila embargo na publikovanie informácií o nových procesoroch novej architektúry Sandy Bridge, ktoré spoločnosť oficiálne uvedie na trh tento týždeň na výstave CES 2011. Známe sú tak oficiálne detailné informácie o parametroch nových desktopových aj notebookových modelov, ktorých bolo spolu predstavených až 29. Zároveň sú k dispozícii prvé testy výkonu desktopových ale tiež notebookových modelov.

DSL.sk, 4.1.2011


Spoločnosť Intel v pondelok uvoľnila embargo na publikovanie informácií o nových procesoroch novej architektúry Sandy Bridge, ktoré spoločnosť oficiálne uvedie v podobe 14 desktopových a 15 notebookových modelov na trh tento týždeň na výstave spotrebnej elektroniky CES 2011.

Sandy Bridge

Sandy Bridge je kódové označenie pre novú architektúru 32-nm procesorov s úplne novou mikroarchitektúrou jadra. Doterajšie 32-nm procesory Intelu boli postavené na architektúre Westmere, využívajúcej mikroarchitektúru jadra vyvinutú pre predchádzajúcu architektúru Nehalem.

Kým architektúra Westmere bola len prechodovým stupňom medzi 45-nm a 32-nm procesormi a pre desktopy a notebooky mal doteraz Intel v portfóliu len dvojjadrové prípadne šesťjadrové 32-nm procesory, Sandy Bridge už bude obsahovať kompletné portfólio vrátane štvorjadrových procesorov. Z prvých 29 predstavených modelov je dokonca väčšina, 15, štvorjadrových, ostatné sú dvojjadrové.

V Sandy Bridge je po prvýkrát u Intel CPU pre desktopy a notebooky integrovaná grafika priamo v spoločnom čipe s procesorom, vo Westmere procesoroch bola grafika na samostatnom 45-nm čipe integrovanom v púzdre procesora.

Vylepšená integrovaná grafika je k dispozícii v dvoch verziách Intel HD Graphics 3000 a 2000 odlišujúcich sa počtom tzv. výkonných jednotiek, vyšší model ich má dvanásť, nižší šesť. Grafika má vyšší výkon aj vďaka využívaniu spoločnej L3 cache pamäte s procesorom.

Výrazne vylepšeným je vyhradený modul v rámci integrovanej grafiky pre dekódovanie, enkódovanie a transkódovanie videa, ktorý Intel v novej verzii označuje Quick Sync.

V Sandy Bridge je použitá nová kruhová architektúra zbernice pripájajúcej jednotlivé jadrá, grafiku a ďalšie komponenty na L3 cache. Celkový bandwidth zbernice je u 3 GHz štvorjadrového procesora podľa informácií Intelu 384 GB/s.

Viacerých výrazných zlepšení sa dočkala mikroarchitektúra jadra. Použité je nové cachovanie dekódovaných mikrokódov x86 inštrukcií, ktoré sa ukladajú v L1 cache. Vylepšené bolo predpovedanie skokov, inštrukcie pri presúvaní v jadre už nie sú presúvané aj s veľkými operandami, využívajú sa odkazy.

Podporovaná je nová generácia SIMD inštrukcií AVX, ktoré oproti SSEx zvyšujú šírku operandov zo 128 na 256 bitov a zároveň zavádzajú okrem dvojoperandových aj trojoperandové inštrukcie.

Výrazne vylepšená bola technológia Turbo Boost pre automatické zvyšovanie taktovacej frekvencie jadier aj integrovanej grafiky, ktorej úlohou je dynamicky podľa aktuálnej záťaže zvyšovať výkon a takt jednotlivých komponentov CPU pre dosahovanie čo najvyššieho výkonu pri dodržiavaní maximálnej spotreby a generovaného tepla TDP.

Integrácia CPU a GPU na jednom čipe umožňuje flexibilnejšie manažovať spotrebu, generované teplo a výkon, keď ich môže lepšie prerozdeľovať podľa potreby medzi jadrami a GPU navzájom.

Nová verzia Turbo Boost zároveň umožňuje čipu, ktorý bol v nečinnosti a má aktuálne nižšiu teplotu, po požiadavke na zvýšenie výkonu mať krátkodobo až do zahriatia čipu väčší výkon a väčšiu spotrebu ako je jeho maximálna spotreba a špecifikácia maximálneho generovaného tepla TDP. Podľa dostupných informácií čip môže byť v takomto režime maximálne 25 sekúnd a tým stihnúť v režime zvýšeného výkonu mnohé typické kratšie na výkon náročné operácie.

Čipsety

Desktopové procesory Sandy Bridge využívajú nový socket LGA-1155, vyžadujú tak nové dosky s novými čipsetmi.

K dispozícii budú v prvom štvrťroku štyri čipsety, P67, H67, Q67 a B65. P67 a H67 sú určené pre spotrebiteľský segment, Q67 a B65 pre firemný segment.

H67 umožňuje využívať integrovanú grafiku ale nepodporuje pretaktovávanie, P67 naopak. Oba podporujú šesť SATA portov, z toho dva SATA 6.0 Gbps porty, štrnásť USB 2.0 portov, osem PCI Express 2.0 liniek ale žiadne PCI.

Q67 a B65 okrem iného podporujú PCI.

V druhom štvrťroku má byť uvedený čipset Z68, ktorý spája vlastnosti P67 a H67 a podporuje ako pretaktovávanie tak integrovanú grafiku.

Pretaktovanie

K zaujímavej zmene oproti doterajším generáciám Intel procesorov prichádza v pretaktovaní desktopových procesorov.

Intel s novou architektúrou procesorov rozhodol o presunutí generátoru základného taktu zo základných dosiek priamo do svojich čipsetov. Na základnom 100 MHz takte sú u nových procesorov bez možnosti nezávislých nastavení postavené taktovacie frekvencie viacerých komponentov a základnú frekvenciu tak takmer nie je možné zvyšovať respektíve je ju možné stabilne zvyšovať len mierne.

Jediným nástrojom pretaktovania procesorov tak zostáva zmena hodnôt násobičov, ktoré ale plne kontroluje Intel.

Podobne ako v posledných rokoch sú aj u Sandy Bridge k dispozícii modely s označením K, u ktorých sú násobiče odomknuté. Maximálnym násobičom jadier u zatiaľ predstavených procesorov je 57, jadrá týchto modelov tak bude teoreticky možné pretaktovať na maximálne 5.7 GHz.

Intel dovoľuje pretaktovť aj ďalšie modely, ktoré podporujú Turbo Boost. Tieto je možné pretaktovávať zvýšením pridaných násobičov v Turbo Boost režime o maximálne štyri, maximálny takt je tak možné zvýšiť o 400 MHz.

Modely, ktoré nepodporujú Turbo Boost, nie je možné pretaktovávať vôbec.

Modely

V pondelok boli zverejnené informácie o celkom 14 desktopových a 15 notebookových modeloch novej architektúry.



Základné desktopové Intel Sandy Bridge procesory (tabuľka: Intel)



Zo štrnástich desktopových modelov sú dva Core i7 modely a štyri Core i5 modely s TDP 95 W, dva Core i3 s TDP 65 W.

Ďalších šesť modelov určených pre OEM výrobcov má znížený takt a spotrebu, procesory s T v modelovom čísle majú TDP 35 W respektíve 45 W, procesory s S majú TDP 65 W.


Desktopové Intel Sandy Bridge procesory so zníženou spotrebou (tabuľka: Intel)



Z pätnástich notebookových procesorov je päť štvorjadrových, so základným taktom 2.0 GHz až 2.5 GHz, maximálnou Turbo Boost frekvenciou 2.9 GHz až 3.5 GHz a TDP 45 W respektíve 55 W u najvýkonnejšieho 2.5 GHz modelu Core i7-2920XM. Všetky podporujú Hyper-Threading.

Zvyšné modely vrátane low-voltage modelov sú dvojjadrové so základným taktom od 1.4 GHz po 2.7 GHz a TDP od 17 W po 35 W. Všetky podporujú Hyper-Threading a s výnimkou jedného modelu Core i3-2310M aj Turbo Boost, s maximálnym taktom 2.3 GHz až 3.4 GHz.

Výkon a spotreba

Podľa prvých dostupných testov desktopových modelov napríklad od TechReport a Anandtech sú výrazným posunom oproti doterajším procesorom najmä štvorjadrové modely. Najvyššie predstavené modely sú podľa testov novými najvýkonnejšími štvorjadrovými modelmi od Intelu a teda aj celkovo novými najvýkonnejšími štvorjadrovými x86 procesormi.

Desktopový Core i7-2600K je vo viacerých testoch výkonnejší aj ako šesťjadrové Westmere procesory, jasne porážaný šesťjadrovými Intel procesormi je iba v najlepšie paralelizovateľných úlohách efektívne využívajúcich aj väčší počet threadov ako osem.

Vzhľadom na nasadenú cenu nových modelov a aktuálne ceny starších Intel procesorov sú Core i7-2600K, i5-2500K a i5-2400 vo svojich cenových kategóriách aktuálne jasne najvýkonnejšími procesormi.

Nové desktopové procesory sú aj energeticky efektíve, ich spotreba patrí medzi najnižšie medzi procesormi s rovnakým počtom jadier ako v režime nečinnosti tak pri plnej záťaži. Podľa testu Techreport pri renderovaní pomocou Cinebench sú Core i7-2600K a Core i5-2500K vôbec energeticky najefektívnejšie, keď spotrebujú najmenej elektrickej energie na dokončenie úlohy.

Integrovaná grafika Intel HD Graphics 300 je najvýkonnejšou integrovanou grafikou, ktorá výrazne prekonáva integrovanú grafiku v doterajších Intel procesoroch aj grafiku v čipsete AMD 890GX. Jej výkon je vyšší ako výkon samostatnej grafiky AMD Radeon HD 5450 ale už výrazne nižší ako napríklad výkon Radeon HD 5570 a podobne u notebookov výrazne nižší ako výkon GeForce GT425M a Radeon HD5650.

Pôsobivý je ale výkon modulu Quick Sync pri transkódovaní videa. Akcelerované transkódovanie pomocou Quick Sync je výrazne rýchlejšie ako transkódovanie pomocou Nvidia GeForce GTX 460 a AMD Radeon HD 6970, napríklad pri transkódovaní 12 Mbps 1080p H.264 videa na 1.5 Mbps 480p H.264 video pomocou ArcSoft Media Converter 7 dosahuje Quick Sync 265 fps, GTX 460 dosahuje 136 fps.

Kvalita výsledného videa pri takejto rýchlosti je podľa Anandtech lepšia ako pri transkódovaní pomocou grafiky Nvidie ale horšia ako pri použití AMD Radeon.

Zaujímavý podľa testu notebookového 2.3 GHz štvorjadrového modelu Core i7-2820QM od Anandtech je aj výkon a spotreba tohto nového procesora.

Procesor podľa testu vo výkone veľmi výrazne poráža 2.0 GHz Core i7-920XM, zároveň má ale podľa testu dobrú výdrž pri menej náročnom používaní na prístup na Internet. Testovaný prototyp 17.3" notebooku mal výdrž 5.86 minút na jeden Whr kapacity batérie, čo pri 50 Whr batérii dáva výdrž takmer päť hodín.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko procesorových jadier máte vo svojom hlavnom PC? (hlasov: 803)

1      12%
2      56%
3      2%
4      27%
6      1%
Viac ako 6      2%


Najnovšie články:

Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU
Kataster vôbec nefunguje ani dnes, úrad príčiny stále nevysvetlil
Lenovo uviedlo notebook s rozťahovacím displejom, kompaktný ale drahý. Video
Kataster nehnuteľností nefunguje cez Internet ani fyzicky, údajne bol terčom útoku


Diskusia:
                               
 

Intel to vie :-)

http://www.youtube.com/watch?v=Gzi4xfMWMuw
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=weTvr1gZi4k
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

....Oba podporujú šesť SATA portov, z toho dva SATA 6.0 Gbps porty, štrnásť USB 2.0....
To myslia vazne? Len dva 6 Gbps SATA. A podpora USB 3.0 ziadna???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tak tam kazdy vyrobca pride 1 alebo 2 pridavne radice a napoji ich priamo na PCIe

povedy mi kolko mas doma SATA 6Gbps diskov?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ale toto by ti už stačilo, že ? Inak keď vyhrám Loto, kúpim si ju...
http://goo.gl/JKo3B
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

to ze cipsety zimno-jarnych (2011) noviniek Intelu (Sandy Bridge) a AMD (Fusion based APUs) nebudu mat USB3 bolo jasne dlhsie
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A naco ti je 6x SATA III? Nehovorim ze SATA III (myslim tym slangove oznacenie SATA 6 Gb/s) je nanic, prave naopak - v buducnosti (kratsej ci dlhsej) to bude standard a neskor aj nutnost podobne ako dnes nikto nebude mat HDD na PATA UDMA 66 MB/s ci 100 MB/s (133 MB/s este ako-tak). Ale dnes to ma zmysel akurat tak pre super-hyper najrychlesjie SSD (do 600 MB/s), pretoze neexistuje HDD s takou kontinualnuo rychlostou. Taky HDD RAID na rychlost akurat zospodu siaha na prenosove kapacity SATA II (300 MB/s).
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No neviem, či využijem všetkých 6, ale dva mám využité už teraz... ...ale oba využité su platňové HDDs, a ja chcem (by som chcel :-)) aj SSD
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mysliet si ze praca s HDD sa zrychli (nedajboze 2-nasobne) ked bude napojeny cez SATA 6 Gb/s miesto SATA 3 Gb/s, je to iste ako mysliet si ze sa mi zvysi rychlost citania (nedajboze 2-nasobne), ked budem knizku citat vo formate A4 miesto A5.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Tvoj komentár je celkom zbytočný...
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

hmmm, ma to len jednu chybu: je to len tvoj osobny subjektivny nazor a nie objektivna pravda
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pjetro, naozaj pardon, ale vlastnil som na tej istej doske zozačiatku disk SATA II a neskôr disk so SATA III, rozdiel bol citeľný a teda dosť... ...k nemu neskôr pribudol druhý disk so SATA III, kvôli dochádzajúcej kapacite toho prvého...
No teraz po práci so spolužiakovým PC, ktorý má SSD tajne túžim aj po SSD diskom so SATA III...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Konkretne aky rozdiel?

Ak ti stupla kontinualna rychlost z nejakych 40-50 MB/s na 100-120 MB/s, ISTOTNE to nebolo sposobene zamenou rozhrania SATA II vs. SATA III, hlavne ked si nejaky prvucicky kusok SATA II s hustotu zapisu 100-200 Gb/inch^2 nahradil najmodernesimi kusmi s hustotu zapisu okolo 500 Gb/inch^2 ... takze potom necudo ...

Ak ti stupla rychlost nahodneho pristupu, mozno si vyhodil nejaky 5400-7200 rpm a vsunul nejaky 10000 rpm. Na skratenie latenmcia vplyva aj nahradenie 3,5 palcaku 2,5 palcakom (WD vie preco ma VElociraptory 2,5 palcove).

Ak sa ti celkovo zdalo, ze praca s NOVYM HDD (ktory je ale nahodou na SATA III) je sviznejsia - vies ono to tak chodi ked mas zaplneny disk na 95%, je to trosken ine ako na 0%, aj defragmentacia sa na teba lepsie pozera.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Suma sumarum: k zrychleniu vsetkeho mozneho na HDD mohlo dojst, ale iste nie kvoli tomu, ze tie nove kusky boli SATA III ...

S tym SSD na SATA III plne suhlasim, v sucasnosti sa zacinaju pomaly objavovat SSD, ktore prekonavaju prenosuvo kapacitu SATA II (300 MB/s). Nie, nemam na mysli karticky za milion Sk a 1,5-2 GB/s, mam na mysli SSD vo formate "disk" ci uz 2,5 alebo 3,5 palcak.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

...A naco ti je 6x SATA III?...
Preto, lebo ta podpora 2x SATA III + 4x starsie, mi pripada akokeby som mal povedzme na doske 4x USB 1.1 a 2x USB 2.0.
Povedz mi preco nespravit hned 6x SATA III, ked so spatnou kompatibilitou problem nie je? Nemyslim si, ze by taky radic bol nejak podstatne drahsi ako na starsie SATA.
Dalej ziadna podpora USB 3.0. Napriklad uz som videl niekolko prenosnych HDD s USB 3.0.
Snad nejake dalsie cipsety to budu riesit :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ved mas na doske 2x USB3 a 12x USB2. Cisla som si vymyslel, ale dosky s usb3 nemaju vsetky diery USB3.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme SATA III nie je nevyhoda, prave naopak. V buducnosti standard a nakoniec nutnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako tak pozeram bola docela chyba kupit si LGA1366, sice mam kopu vykonu teraz ale ked budem chciet v buducnosti upgrade som nahrany... zujimave ako dlho slapali na 775tke od 2004 az do 2009
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Stale tam strcis Ci7 980X a v buducnosti vraj 990X, ktore v kumulativnom vykone a na nominalnych frekvenciach a s nominalnym nastavenim Turba, Ci7 2600K stale prekonaju, aj ked rozdiel sa uz dost zmensil, lebo vykon jedneho jadra Sandy Bridge je sakramentsky velky, vasci ako vykon jedneho jadra akehokolvek Ci7 8XX/9XX (aj 6-jadroveho)...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

kto si kupi procesor za tisic euro ? myslis ze ten procesor zlacnie? NIE. ved za to ma novu spickovu zostavu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo pockaj do jesene, ked nastane prechod snob-endu

LGA1366 --> LGA2011

a hned mas zase kde otrepat 2 tisic € len za 8C16T CPU (Sandy Brigde based), fosnu a ramky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja som vyborne trafil sAM2 pred 4 rokmi. V danej doske mam uz 4ty CPU a po prichode K11 bud prejdem na sAM3+ alebo prejdem ku konkurencii. Uvidime ako sa K11 zadari.. sandy bridge sa zadaril brutalne.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

"ja som vyborne trafil sAM2 pred 4 rokmi..."
Tak na tomto sa budeme rehotať ešte dlho...
:-)
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Na tvojej sprostosti sa budem rehotat este dlho !!!!!!!! Nastuduj si kompatibilitu socketov AM2/AM2+/AM3 a potom trep.

Tiez mam AM2+ fosnu a mozem do nej strcit AKYKOLVEK CPU pocnuc trapnym 90 nm Sempronom (samozrejme 1-jadrovym) z roku pana 2005/2006 az po 45 nm Phenom II X6 1090T:

http://www.gigabyte.com/products
/product-page.aspx?pid=3002#ov

... kliknem na CPU suport list a necudujem sa ze tam nie je hign-end pre sc. AM3 a zaskrolujem dolu, ponivac CPU su tam zoradene podla socketu...


Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

co je na tom sprostost co napisal? ja mam tiez am2 akurat 3 rocne. zacinal som na dual core, a dnes tam mam stvorjadrovy procesor athlon II X4 ktory mi staci na vsetko co potrebujem. hram hlavne hry.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja som zacinal na A64 3000+, potom x2 4200+, x2 5800+BE a nakoniec x6 620. Ale to intelbobovi nevysvetlis.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

x4 620. Sorry za preklep. Editacia?
Odpovedať Hodnotiť:
 

... tzv "intel zombie"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam stale Opteron 144.. nepretaktovany.. :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Buldozer je robeny na vysoke rychlosti . A je uplne novy
Kdezto sandy ma prvky northwood a nehalem -nieje pravda ze je uplne nova......
Amd si veri ohladom vykonu, odpovede na otazky o vykone su
sebaiste, (aspon to co mozu prezradit teraz) prvykrat co pomenovali cip podla mytologie Orochi

Orochi je osemhlave monstrum z japonskej mytologie
;D
Odpovedať Hodnotiť:
 

otazka:

oplati sa pockat s kupou laptopu, kym nezacne Intel chrlit Sandy Bridge vo velkom oproti dnesnym napr. i5 procesorom, ci ani nie?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zalezi najma od toho, ci mas v plane kupovat NB s integrovanou grafikou ak ano cakaj, ak si chces kupit vykonny NB tak cakaj na Core i7-2820QM..

V ostatnych pripadoch nevidim zmysel cakat, skor by som pockal na to, kym sa zacnu tieto NB predavat a klesnu ceny tych dnesnych..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Koľko procesorových jadier máte vo svojom hlavnom PC? Pozor páni nepýtajú sa na vláka! Iba na Jadrá ! Pochybujem že by tu toľko ľudí používalo 6 jadrové, prípadne viac jadrové CPU.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

1% ti je vela?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... a okrem toho sem nechodia bezni useri pc, ako tetusky sekretarky s celeronmi 330 "last netburst mistake based", alebo ini bfu ci lamy ... povedal by som ze tych 6 jadrovych cpu mohlo byt medzi entuziastami dokonca aj 10% (samozrejme nie hned kazdy musi mat ci7 980x, amd ma 6-jadraky za 170 €) ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mohli by ste uviest, aku max. velkost RAM budu tie cipsety podporovat. Napr. do terajsieho X58 sa da maximalne natlacit marketingovych 24 GB, aj ked realne tam ide len 12 GB, kvoli chybe v cipsete (na 24 GB treba mat skor stastie na tie spravne RAMky ako peniaze). Da sa niekde zohnat ten udaj?

P.S.: Pre tych, ktori sa budu divit, naco je "tolko vela" RAMky - na serioznu pracu bez swapovania na disk (SQL Server, Oracle, Photoshop).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie som si uplne isty (ved mas net:), ale max. by malo byt 32GB s nejakym obmedzenim (pravdepodobne len na 8GB moduly)..

Ale osobne si myslim, ze aj na skutocne vaznu pracu vo PS, alebo strih videa viac ako 16 nepotrebujes..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aká chyba čipsetu???
Normálne je v MB s x58 čipsetom 6xDIMM slotov pre 4GB moduly pamätí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno len narazil na pamate, ktore sposobovali problemy. Mne sa to tiez parkrat stalo.

Osobne by som pri takej investicii ako je 24GB kupil take, ktore su certifikovane vyrobcom MB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ze je tam 6 slotov pre 4GB moduly neznamena, ze to naozaj bude fungovat. Podla for na internete je pravdou skor opak (a vela ludi ma problem aj s 6x2GB modulmi). Dokonca aj ja som musel preskusat zopar 6-tic modulov, az som narazil na tie, co fungovali, pretoze ich testoval vyrobca ako celu sesticu s danym cipsetom (kit 6x4 od Kingstonu) - boli vsak skoro 2x drahsie ako tie netestovane. Dokonca vacsinu dosiek s tym cipsetom vyrobili davno predtym, nez boli prve 4GB moduly na trhu. Ale vyrobcovia aj napriek tomu nezabudli dat na krabicu marketingovy napis, ze urcite podporuje 6x4 GB, aj ked to nemali ako otestovat.

Ak sa dobre pamatam, tak ta chyba X58 chipsetu bola v tom, ze pri 6x4 GB musia ist RAMky na 1.65 voltu a viac, aby to zvladol. To je vsak horny limit bezpecneho napatia na zbernici pre CPU (i7).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Predpokladam ze na vyuzivanie tych 24 GiB RAM pouzivas nielen 64 bit OS (co je nutnost), ale aj nativne 64 bit aplikacie, pretoze 32 bitove aplikacie v 64 bitovom OS by z tych 24 GiB RAM mali len pozitok v tom zmysle, ze mozes mat spustenych 12 ks 32 bitovych aplikacii a kazda by zaberela max. 2 GiB RAM. Jedine nativne 64 bitove aplikacie dokazu v ramci jedneho jedineho tasku vyuzit viac ako 2 GiB RAM. V 32 bitovom PS sa mi teda nestane, ze by som vytvaral maxi-super panoramu a "photoshop.exe" by v task namageri zaberal cca 20 GB, co na rozdiel od "photoshop.exe*64" mozne je. Ci mylim sa?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Asi hej. Skus pozret PAE (nefunguje ale pod XP a asi ani Vistou)..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ci vo Photoshope, ale pod MS SQL ci Ora sa to stane bezne ;) Da sa im sice obmedzit spotreba pamati, ale ide to vyrazne na ukor rychlosti. Da sa to sice casom zoptimalizovat, ale uzivatelia niekedy potrebuju velke datasety, lebo "proste chcu"...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, tych 24GB nepouzivam pod 64bit systemom, fungujem na MS DOSe :) (joke). Samozrejme ze bez 64bit to nejde. Dokonca ani PAE pod 32bit nemusi byt zachrana, napr. take Win Server 2003 Std vedia vyuzit len 4 GB (a v 2008-kach to nie je o moc lepsie). S podporou PAE, resp. AWE, je sice mozne ist cez 2 GB v jednej aplikacii, ale s obmedzenim cca. 800MB na 1 thread. Cize v jednej aplikacii kludne mozes pouzivat viac ako 2 GB, musis vsak ratat s tym, ze aplikacia to obabrava cez multithreading (a ze mas znizeny limit 800MB na vlakno, a nie 2 GB ako predtym). Tak to robi napr. SQL Server 2005/8, kde sa zakaznici obcas cuduju, ze preco ked dokupili RAMku, tak zrazu im niektore velke SQL dotazy padaju na nedostatok pamate... Preto je lepsie tam rovno supnut 64bit verziu (to uz zopar rokov nie je problem), a pred nakupom RAMiek si overit, ci vobec Windows dovoli pouzivat tolko RAM. A v pripade X58 aj chipset :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vdaka za vysvetlenie. To ma privadza k myslienke, ktoru na DSL pisem uz roky rokuce: 64 bit era tu este zdaleka nie je. Aby prisla, tak:

- MS vyda Wokienka uz len v 64 bit edicii a ziadnu 32 bitorvu (no Win 8 to asi nebude, vraj sa planuje aj 32 bitova, tak mozno Win 9)
- vyrobcovia periferii sa spamataju a ovladace budu aj na 64 bit OS (nemyslim fosne a cipy na nej, GPU ... tam su 64bit ovladace bezne uz zo 2-3 roky, ale periferie, tam je to stale bieda)
- nativnych 64 bit programov je stale ako safranu (profesionalnych ci polo-profesionalnych zopar je)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No napríklad je stále pramálo OnLine skenerov na bacile, ktoré idú aj na 64-bit OS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prva 64-bit-only verzia je Win2008 R2 ;)

Tam je problem skor v tom, ze nie je nikoho, kto by pretlacil 64bit platformu k masam (tak ako to naposledy spravil MS s 32bit pomocou Win95 a masivneho marketingu). V serverovom prostredi to nie je problem, iba s niektorymi periferiami byvaju obcas problemy (skor s tymi archaickymi spred 5-10 rokov), ale aj tam sa da vygooglit nejaky neoriginalny ovladac. Skor by som videl problem v umelom obmedzovani max. mnozstva pamate vo Windowsich zo strany MS, pretoze nevidim dovod na 64bit obmedzovat Win 2008 Std na smiesnych 32 GB...

Btw. ani 32-bit verzie nie su plne 32-bitove, stale sa tam da najst nejaka 16-bit utilita :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

16-bitová utilita?
No schválne, napíš nejaký príklad!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze by cmd? Alebo ine aplikacie (komandlajnove, konzolove), ktore maju len CLI a nie GUI?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemýliš si to trochu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemyslim. Takze "command.com" vo Win je podla teba 32 bitova aplikacia? A preco nema hned na zaciatku pokec "This program cannot be run in DOS mode" na rozdiel od takeho "notepad.exe". A to som total laik, ktory sa len binarnym ockom v total cmd pozrel F3jkou na ASCII hieroglyfy. Aj ten vyzor aplikacii po spusteni hovori, ze je 16-bitova.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.intel.com/Assets/ PDF/datasheet/320838.pdf
Odpovedať Hodnotiť:
 

a zase raz budu macy dva roky pozadu za spickovu cenu:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lol. Tie macy, co pouzivaju intel? :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslíš tie Macy, ktoré mnohokrát používali špeciálne upravené Intel procesory na mieru, prípadne procesory pred ich uvedením na trh?
Odpovedať Hodnotiť:
 

co to je ten CPU?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

CikosPo*ebanyUchylny
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

chod pocitat ulohy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Celkom Perverzny Uchylak

(neodpovedajte "tesi ma", tot len osvetlenie akronymu CPU)

:-)))))))))))))))))))))))))))))))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár