neprihlásený Piatok, 10. januára 2025, dnes má meniny Dáša
Martinus.sk začal predávať elektronické knižky

Najväčšie slovenské webové kníhkupectvo Martinus.sk dnes spustilo predaj elektronických knižiek. V ponuke je viacero desiatok slovenských knižiek, ďalšie majú pravidelne pribúdať. Knižky sú dostupné v štandardných formátoch PDF a ePUB a je ich možné čítať okrem počítačov na mnohých ďalších zariadeniach vrátane elektronických čítačiek a smartphonov, chránené sú systémom ochrany autorských práv Adobe DRM.

DSL.sk, 13.12.2010


Najväčšie slovenské webové kníhkupectvo Martinus.sk dnes spustilo predaj elektronických knižiek.

V ponuke je zatiaľ viac ako 50 knižiek slovenských autorov, ponuka sa má neustále rozširovať.

Knižky sú k dispozícii vo formátoch PDF a prípadne ePUB, absolútna väčšina zatiaľ len v PDF s pevnou podobou stránok ťažko čitateľnou na mobilných zariadeniach a nie vo flexibilnejšom formáte ePUB umožňujúcom zobrazovať text flexibilne aj na malých displejoch. Postupne majú byť ale všetky knižky dostupné v oboch formátoch, cena zatiaľ zahŕňa možnosť stiahnuť si knižku v jednom aj druhom formáte zároveň.

Knižky sú proti kopírovaniu chránené pomocou štandardného systému ochrany digitálnych práv od Adobe, čítať ich je tak možné na počítačoch, čítačkách, mobilných a ďalších zariadeniach s dostupným softvérom podporujúcim Adobe DRM.

Po zakúpení sa zo stránok kníkhupectva sťahujú len malé popisné súbory s koncovkou .acsm. K stiahnutiu samotných knižiek a ich asociovaniu k vytvorenému Adobe účtu užívateľa je potrebné použiť softvér Adobe Digital Editions, jednoduchým otvorením .acsm súboru v tomto softvéri pri dostupnom pripojení na Internet. Softvér následne stiahne kompletnú knižku a zároveň funguje ako softvérová čítačka stiahnutých knižiek.

Ochranu Adobe DRM podporuje aj množstvo elektronických čítačiek knižiek, do kompatibilnej čítačky je po pripojení čítačky k PC knižky možné prenášať pomocou samotného softvéru Adobe Digital Editions. Čítačka Amazon Kindle so štandardom kompatibilná nie je.

Kompatibilný softvér pre čítanie knižiek chránených Adobe DRM existuje napríklad aj pre zariadenia s iOS, iPhone, iPod touch a iPad, a pre operačný systém Android. Martinus vyvíja vlastné aplikácie, zatiaľ pre čítanie na iOS odporúča aplikáciu Bluefire Reader a pre Android txtr eBook.

Pre čítanie pomocou Bluefire je potrebné knižky už v podobe stiahnutej softvérom Adobe Digital Editions preniesť do iPhonu / iPadu pomocou iTunes, emailom, DropBoxom alebo iným spôsobom. Stiahnuté knižky je možné nájsť v podadresári My Digital Editions štandardného adresára pre dokumenty na danom Windows alebo Mac OS X účte.

txtr eBook podporuje čítanie knižiek z bezplatného webového účtu, ktorý si je možné založiť a na ktorý je možné knižky nahrať na stránke txtr.com.

K jednému Adobe účtu je možné súčasne asociovať a čítať tak jednu zakúpenú knižku na maximálne šiestich rozdielnych PC a šiestich prenosných zariadeniach.


Čítanie ePUB verzie knižky Nehanebné neviniatko od Dominika Dána v softvéri txtr na Androide a Bluefire Reader na iPhone



K dispozícii je viacero spôsobov platenia za elektronické knižky s okamžitým overením prijatia platby umožňujúcim si knižku hneď po zaplatení stiahnuť, platenie kartami VISA a MasterCard a internet bankingami Tatra banky TatraPay a Volksbank VeBpay. V budúcnosti má pribudnúť možnosť platiť pomocou SMS aj ďalšie spôsoby.

Ceny v súčasnosti ponúkaných elektronických knižiek sú nižšie ako ceny tlačených verzií. Kníhkupectvo u jednotlivých knižiek uvádza zľavu oproti odporúčanej predajnej cene tlačenej verzie, takáto zľava dosahuje výšku typicky medzi 20% až 30%. Zľava oproti predajnej cene tlačenej verzie na Martinus.sk, ktorá je ale väčšinou nižšia ako odporúčaná cena, je tak zvyčajne nižšia.

V ponuke sú podľa vydavateľstva aj novšie tituly, nie je medzi nimi ale ani ani jedna knižka zo súčasného zoznamu desiatich najpredávanejších tlačených titulov.

Do budúcnosti kníhkupectvo plánuje službu rozširovať. Pribudnúť majú ukážky, ktoré si bude možné sťahovať zadarmo.

Martinus plánuje predávať aj čítačky, prvou bude 150-gramová Bookeen Cybook Opus s elektronickým papierom od E-Ink s uhlopriečkou 5" a rozlíšením 800 x 600 bodov.

Odkedy sa čítačka bude predávať, koľko bude stáť a či bude jej predaj prípadne akciovo previazaný aj s nákupom knižiek v Martinuse zisťujeme.


Prezentácia Bookeen Cybook Opus (video: Bookeen)



Kompletnú ponuku elektronických knižiek Martinusu je možné nájsť na martinus.sk/eknihy.


      Zdieľaj na Twitteri


Preferujete čítanie knižiek a iných dlhších textov v tlačenej alebo elektronickej podobe? (hlasov: 380)

V tlačenej podobe      84%
V elektronickej podobe      16%


Najnovšie články:

Prehrávač videa VLC podporuje generovanie titulkov pomocou AI
Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU
Kataster vôbec nefunguje ani dnes, úrad príčiny stále nevysvetlil
Lenovo uviedlo notebook s rozťahovacím displejom, kompaktný ale drahý. Video
Kataster nehnuteľností nefunguje cez Internet ani fyzicky, údajne bol terčom útoku


Diskusia:
                               
 

osobne este nemam citacku, ale rozhodne si planujem jednu kupit, ale su celkom smiesny ze zlava 20-30% to je nic moc, ak ma normlane kniha stoji 10e, teraz by stala 7-8e mno, tak to sa viac oplati kupit si tlacenu formu
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

no ja som čakal aspoň 50% z plnej ceny! zase sa niekto na tom riadne nabalí..
A som zvedavý, či sa to bude dať aj prelomiť, aby sa dali knižky shareovať neobmedzene s priateľmi :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Skor si myslim ze sa nenabali nikto. Ta tu sumu si totiz malokto elektronicku podobu knihy kupi. Myslienka je to velmi pekna mat napr. 100 odbornych knih alebo clankov so sebou ale za aku cenu? Ak som uz kupit knihu za 30 euro mam dat teraz dalsich 20 za jej elektronicku podobu?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Veď keď knihu dával niekto do tlačiarne, nemal ju v elektronickej podobe???
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

samozrejme, podklady do tlaciarne v elektronickej podobe, to znizenie ceny o 30% zodpoveda priblizne nakladom na tlac
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a co naklady na distribuciu ? ta cena by mala byt aspon o 50% nizsia...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

50% dolu, to nejde, nakolko 40-50% je marza pre distributora. to by musel aj o nieco ponizit zisk, ale to asi v tejto nenazranej spolocnosti nehrozi.

Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ty si sa dneska asi zrazil s meteoritom :) 50% marza pre distributora? Si nuts? :))))
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

co este je to viac?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mas nejaky dovod tvrdit, ze to tak nie je?
http://goo.gl/ZkpFe
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

zalezi o co ide, niekde su minimalne marze, ale na niektorych veciach mas marze kludne aj niekolko nasobok nakupnej ceny, hlavne pri spotrebnom materiali, ale je to aj pri obleceni a podobne
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ale my sa bavime o knihach :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Elektronicke knihy nebudu mat nikdy priepastny rozdiel v cene oproti klasickym, kedze naklady na tlac atd nie su tak markantna cast z celkovej ceny knihy. Navyse je takmer jedno, ci je kniha tlacena alebo elektronicka, je logicke ze najvacsiu cast platime za ten obsah, teda autorovo dielo a nie za formu akou nam to je distribuovane. 20-30% je imho akceptovatelne. Rozdiel nastava akurat v momente ak zacneme zvazovat aj vstupne naklady na kupu citacky. V tom pripade uz tych 20-30% menej za ebook nie je moc pozityvnych. Vsetko sa zmeni, ked sa trh nasyti a citacky sa dostanu na rozumnu cenu.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Autor vo vacsine pripadoch dostane tak 5% alebo menej. Zvysok zabavi vydavatel/distributor...
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://bit.ly/fhhlaO
tu mas vysvetlene preco je to len 20-30%
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Je toto vsetko dostupne len pre windowsy alebo sa myslelo aj na linux?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

no ved vela citaciek, co martinus podporuje, bezi na linuxe

Odpovedať Hodnotiť:
 

Osobne citacku vlastnim a nelutujem. Zo zaciatku som mal mensi problem si zvyknut na ten prechod od klasickej knihy avsak teraz po roku mi ebook reader pride uplne prirodzeny. Citam prevazne beletriu takze aj moj nazor sa viaze iba na tuto oblast. Na citanie klasickych knih odporucam 6' (ja vlastnim 5'). Ak niekto zvazujete kupu, bud by som siel do Kindle3/DX alebo Sony 6xx, kedze len tieto modely maju novy e-ink@pearl. Porovnaval som spominany Kindle3 s mojim Hanlin Jinke V5 a je v nich velky rozdiel v kvalite zobrazenia (Pearl je uz takmer ako klasicky papier). Takze bud zakupit spominane modely alebo pockat na ostatnych vyrobcov a pouzitie noveho e-inku.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mam Kindle 3 a neviem si vynachvalit, dost radikalne zvysil moj pocet precitanych knih. Vzhladom na rozmery nie je problem mat to stale pri sebe a vo volnej chvilke precitat par stran.

Pokial si ale slovenski predajcovia myslia, ze niekto bude skakat cez prekazky, ktore si vymysleli, tak to sa dost mylia. Potom, ako som skusil Amazon a jeho system predaja, pristupim iba na jednoduchsie veci. Na Kindle sa da browsovat Amazon store, vybrat ktoru knizku chcem a za par sekund ju mam u seba, bez potreby pouzivat pocitac. Pokial si niekto mysli, ze budem nieco konvertovat, dropboxovat, kopirovat, synchronizovat, tak je na hlbokom omyle.

Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

ja som si nechal v USA kupit nook wifi(cca 120euro - cena ovela nizsia ako u vydieracov z alzy) a tiez si to neviem vynachvalit. e-ink je vyborna vec. minimalny rozdiel oproti knihe a velmi vela vyhod. nativna podpora .epub a .pdb, po update firmware nativna podpora slovenskych a ceskych znakov + viem si nahrat do citacky lubovolny font.

konecne sa u nas zacina rozbiehat biznis s elektronickymi knihami. zatial bola iba jedina moznost ako zohnat dobru cz/sk knihu - warez. chvala bohu, su tam tisice knih.

este treba rozbehnut biznis s ebook readermi. neviem si predstavit ze by sa mi pokazil nook. 219euro v alze sa mi zda priserne vela.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tie ceny za knihy su absurdne.
Vid USA a ich ceny, zadarmo oproti nasim cenam.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Tak, na Amazone su mnohe Kindle verzie drahsie nez paperbacky.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

v USA stoja e-knihy menej, alebo rovnako ako budu stat u nas.
zaroven je v USA 3x vyssi priemerny plat.
do the math..
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Asi hovorime o dvoch rozlicnych veciach. :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no, pekny pocin, ale cele je to riesene zle. Stahovat si nejaky Adobe bazmek, k tomu vytvarat konto, potom po stiahnuti suboru stiahnut knihu…
Sposoby platby tiez komplikovane.

S tymto sa bezny clovek urcite zatazovat nebude, je to prilis zlozite a zdlhave. Plus len PDF format a specialna app na citanie, preco to nejde v ePub a do takej Stanzy napr.? Fakt je tu prilis mnoho prekazok. Citanie ebookov stale u nas bude okrajovou zalezitostou, jednoducha forma distribucie ala Amazon pre Kindle a iOS alebo iBooks od Apple proste chyba.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

iBooks u nás je, akurát, že sú tam len knihy z guttenbergu...ale boh zná, jak je to s vydávateľstvami, či na niečo čakajú, či Apple nepovoľuje na Slovensku predaj eBookov alebo neviem...v každom prípade začiatok oficiálneho predaja iPadu by tomu teoreticky mohol pomôcť...

PS: pre tých, čo zatracujú iPad oproti čítačkám. Je samozrejmé, že e-ink má lepšie vlastnosti na čítanie kníh a preto každý, kto chce len čítať knihy, si kúpi nejakú čítačku. Pokiaľ chceš mať all-in-one v skvele prenosnom formáte (a pritom nie maličké, ako mobil), tak je iPad vynikajúca forma :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ipad nieje vobec dobra alternativa k ebooku. podsvieteny displej sa neda absolutne porovnat s eink-om.
mozno sa na ipade da precitat zopar knih za rok, ale neviem si predstavit citat knihu 3-4hodiny vkuse z podsvieteneho screenu(a uz vobec nie vonku na priamom slnku). mal som take pokusy na starom IPAQ PDA aj na kazdom smartphone alebo notebooku. je to mozne, ale pohodlne to teda nieje.

ebook na druhej strane sa da pouzit IBA na citanie knih. jasne, zvlada aj kopu inych funkcii. napr nook ma android OS a je na to viac applikacii. ale po pravne, hocico ine ako citat na tom knihu je tiez nepohodlne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na druhu stranu, nie je problem mat obe zariadenia sucasne. Kindle stoji par susnov, takze dokupit ho k iPadu ako doplnok na citanie knih nie je problem.

Jedinou skodou Kindle a dalsich citaciek je velmi zla typografia – rieky v texte (chyba delenie podla riadnych slovnikov), zle zalomenie odstavcov, nekvalitne pismove rodiny, jednoznaky, tituly na konci riadku, rozdelene datumy a cislovky atd.. Na druhu stranu, ani vacsina dnesnych papierovych knih nie je na tom typograficky nejak obzvlast dobre, kasle sa na to :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Redakcia DSL.sk. Spávate aj vôbec niekedy? Podľa tých obrázkov zrejme nie, keď ste robili screeny pred 5-tou a po 5-tej ráno. :D
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

a este sa aj stazuje :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

DRM? nechcu
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ked som narazil na toto zazracne slovicko prestal som citat mozem ich kaslat smejdov :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

podľa mňa na DRM nie je nič zlé, ak je správne implementovaná. Vtedy sa veľmi málokto sťažuje. Napríklad taký Steam s tým nemá problém, AppStore tiež atď. Problém je, keď extrémne obmedzuje legálneho používateľa (ako napr ochrana pri Assassins Creed 2), alebo má iné závažné obmedzenia, ako napríklad nefuknčnosť na kope používaných zariadení. To sa týka najmä hudby, pretože väčšina MP3 prehrávačov neprehrá žiadne DRM a preto si kúpenú hudbu nemôžeš brať so sebou. Pri knihách by to ale veľký problém byť nemal :) snáď :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale nepodporuju ju :), kindlu. Kupoval som si ju preto, ze knihy uz nemam kam dat. Mozem len skonstatovat, ze je podstatne pohodlnejsia ako kniha, lepsie sa drzi, stranky sa mi neprevracaju a mozem pri knihe aj spokojne jest :). Ked ju zapnem, je presne tam kde som skoncil. Vojde sa mi do vrecka, takze v pohode aj v autobuse. Ked docitam jednu, nacnem hned druhu, pripadne ak mam chut vratit sa k tej predchadzajucej a nieco si tam najst, iba si ju otvorim, lebo vsetky mam so sebou :).
Pre mna je vyborny aj vstavany vykladovy slovnik, kedze zatial si aj tak mozem kupit iba anglicke knihy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Osobne sa obavam toho, ze napr:
1. dojdu mi baterky
2. je to pre oci horsie ako bezny papier

alebo myslis/myslite ze tento (hlavne 2.) problem je nejak osetreny ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No na Kindle ti vydrzi baterka jeden mesiac tak toho by som sa nebal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

el. citacky knih maju e-papier, ktory spotrebuva energiu len pri „otacani“ strany, teda pri prekreslovani obsahu. Inak nezerie vobec nic. Pre oci to horsie tiez nie je, pretoze to nema podsvietenie, musis mat okolity zdroj svetla, lebo inak po tme nic neuvidis – svetlo teda dopada na obsah, nie je vyzarovane ako u klasickych LCD.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

K citackam sa vyjadrovat ma asi zmysel az ked si nastudujes aspon to nutne minimum a k tomu patria presne aj tie 2 spomenute body.
1. Kedze nabijam svoju citacku kazdych 4-6 tyzdnov, neobavam sa nahleho vybitia (predsalen je tam ukazovatel kapacity). A to ani nespominam ze ju absolutne nevypinam a vzdy mam poslednu rozcitanu knihu k dispozicii na aktualnej strane.
2. Takisto technologia e-Inku je diametralne odlisna nez LCD a pod. takze si pre zjednodusenie el. papier treba predstavit skor ako klasicky papier nez monitor (ziadny refresh-rate).
Vela ludi namieta, ze knihu to nenahradi. Ten pocit ze nieco drzia, vôňa a podobne vymozenosti...
Mna ten rozdiel medzi klasickou a elektronickou drzal par mesiacov a dnes si ani nespomeniem, ze som nad takymi vecami vobec uvazoval.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Uz len velke plus pre citacku je citanie knih v cudzom jazyku s moznostou vykladoveho alebo ineho slovnika - kliknut na slovo a okamzite poznam vyznam - toto nech tromfne klasicka kniha...
Kazdopadne cestu k ebook readerom si musi najst kazdy sam.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"zľava dosahuje výšku typicky medzi 20% až 30%" ... by som bral, keby "cena dosahuje výšku typicky medzi 20% až 30%" ... no takto si radsej tie dve-tri knizky rocne kupim tlacene
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak si mam knihu kupit, tak jedine papierovu (da sa pozicat, darovat, predat). Ak by bola pozicovna ebook knih kludne na 1 mesiac za nejaku malu ciastku tak moze byt aj DRM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Ak by bola pozicovna ebook knih kludne na 1 mesiac za nejaku malu ciastku tak moze byt aj DRM. "

Velmi dobra myslienka, ktora by mohla byt obdobou a nahradou za kamenne kniznice. Urcite si viem predstavit, ze by som sluzby takejto kniznice vyuzival, pokial by to stalo za to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujem za vyborny clanok, mam pocit, ze je prvy, ktory velmi zasvatene a presne popisuje riesenie, ktore sme priniesli.

ad cena: Cena e-knihy odraza jej povahu, cize diela s urcitou kulturnou hodnotou, v ktorej je krv a pot autora. Pri e-knihach by sa vdaka preskupeniu struktury nakladov malo dostat autorovi viac. Konkretnu cenu stanovujú vydavatelia. Jednym z problemov je to, ze DPH na ne je zatial 19% (resp. bude 20%), pri printovych knihach je to 10%. Tiez sme maly trh, vacsinou neplati implikacia nizsia cena > umerne viac predanych kusov. Verim, ze vydavatelia postupne pristupia k dalsiemu znizeniu ceny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ad DRM: stali sme pred volbou DRM alebo ziadne e-knihy. Vydavatelia sa snazia chranit seba aj autorov. Osobne dufam aj v DRM free riesenie(radsej kupim a podporim autora nez stiahnem warez). Adobe DRM zatial nema v pocte podporovanych zariadeni konkurenciu. Cez tuto platformu ponukaju ebooks mnohe knihkupectva a kniznice v zahranici.

ad jednoduchost nakupu: Priamy nakup do mobilneho zariadenia je prirodzeny "dalsi level".

Teraz sme na starte, zlepsovat sa bude kazda jedna oblast. Dufam, ze nasu iniciativu vitate a pomozete nam rozsirit e-knihy v nasich koncinach:-)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pevne verim, ze budete nejako schopni podporovat aj citacku Kindle od Amazonu, ktora je v CZ/SK podla mojho nazoru ovela rozsirenejsia ako Cybook/Nook a to jednoducho kvoli cene a lahkej dostupnosti.

Kindle pouziva DRM format Mobi

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kindle by sme podporovali naozaj radi. Problem nie je v nasej neochote, ale v niecom inom - nemame ako. Kindle (resp. Amazon) pouziva vlastny .azw format, starsi Mobi chraneny DRM nepodporuje (podporuje len nechraneny Mobi format), a to napriek tomu, ze spolocnost Mobipocket bola odkupena prave Amazonom, ktory Kindle predava.

V sucasnosti neexistuje sposob, akym by sme legalne mohli nase chranene e-knihy do Kindle dostat. Bude to mozne jedine v pripade knih bez DRM, tych vsak bude zatial len minimum, takmer vsetci vydavatelia a autori DRM pozaduju. Druha moznost je spolupraca s Amazonom, na nas zaujem vsak nezareagovali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vdaka za prinosne diskusne prispevky. s tym DRM je to vazne skoda. napriklad sam viem ze si nieco s DRM kupujem velmi nerad. ludia ktorym DRM nieco hovori si ajtak vedia ztiahnut knihu/hudbu/film/hru z warez "zadarmo". napriklad osobne vidim iba jedinu vyhodu kupy knizky z eshopu a to podpora autora. na druhej strane su ale problemy s DRM(napr na nooku sa musim tusim pred pouzitim DRM knizky niekde zaregistrovat-tento proces dokonca ani nebol donedavna mozny mimo USA). zaroven si mozem knizku downloadnut zadarmo v free .epub formate, mnohokrat ovela lahsim a rychlejsim postupom.

toto mi pripomina proti-piratske ochrany hier. ten komu to prekaza a nechce zaplatit ani euro to vie velmi lahko odstranit a ten ktoreho sa to netyka a proste si chce iba kupit knizku/hru to neuveritelne obtazuje.

zial trend DRM neustupuje, priam naopak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V mnohom s vami suhlasim. Optimalne DRM je (okrem ziadneho :) podla mojho nazoru take, ktore nijakym sposobom nezhorsi zazitok z kupeneho produktu (ci uz je to hra, softver, e-kniha alebo cokolvek ine).

Na druhu stranu, konkretne Adobe DRM vyzaduje instalovanie softveru a autorizaciu (samozrejme zdarma) len raz. Ked clovek prekona tuto "vstupnu barieru", do citacky ako Nook staci preniest e-knihu pomocou drag&drop. Akonahle je e-kniha v citacke, DRM uz o sebe nijakym sposobom neda vediet.

Verim, ze nepotrva dlho a do ponuky doplnime aj tituly bez DRM. Pri tituloch, ktore by bez DRM vobec neboli dostupne, robime maximum pre to, aby bolo DRM co "najneviditelnejsie".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Odborne knihy z USA/UK a zapadnej EU su mnohonasobne drahsie ako odborne knihy z CPressu, Grady, Management Pressu a podobnych tuzemskych vydavatelstiev.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano to je pravda, na slovensku a v cechach su odborne knihy zadarmo v porovnani s USA a GB....tam sa nezriedka pohybuju v tisickach dolarov alebo libier...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozes uviest priklad?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a je mozne citacku pripojit na tlaciaren cez wifi a dojist po vytlacenu knihu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

bez papiera bohužial nie:(
Odpovedať Hodnotiť:
 

mal som z amazonu kupene knizky za 100+ USD, laboroval som s PC (win32/64, vista32/64), po niekolkych reinstalaciach OS a naslednych autorizaciach (kedze knihy som citat potreboval) ma cely slavny adobe drm poslal do pecka, ze som prekrocil maximalny pocet autorizovanych zariadeni (este som si autorizoval aj pocketPC). moznost resetu ziadna, pisal som na support adobe, po case mi prisla odpoved, ze mam ZATELEFONOVAT(!!!) na support do UK a poziadat ich, nech mi resetnu pocet autorizovanych zariadeni (nerozumiem, preco to nedokazu/nechcu spravit cez email). ked som to spocital, volat z mobilu do UK na nejaky hotline (cize cakat ktovieako dlho na operatora a potom este kym si ma poprepinaju), vzdal som to. knihy som stiahol z rapidsharu a mam ponaucenie, ze adobe drm nikdy viac...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár