Spoločnosť Sony dnes predstavila dve nové digitálne zrkadlovky Alpha 55 a Alpha 33 postavené na novej technológii priehladného zrkadla. Spoločnosť označuje novú kategóriu fotoaparátov ako Digital Single Lens Translucent, DSLT.
Štandardné zrkadlovky typu DSLR, Digital Single Lens Reflex, používajú počas zaostrovania zrkadlo na odraz svetla do optického hľadáčiku a čipu na zaostrovanie. Pri expozícii sa zrkadlo presunie a svetlo dopadá na hlavný obrazový senzor.
Fotoaparáty typu DSLT využívajú rovnako zrkadlo, ktoré je ale polopriepustné a pevné. Toto zrkadlo časť svetla odráža do čipu na automatické zaostrovanie pomocou detekcie fázového rozdielu a zvyšok prepúšťa na hlavný senzor, ako pri zaostrovaní tak bez zmeny polohy aj pri fotení.
To umožňuje DSLT fotoaparátom zaostrovať neustále bez ohľadu na prebiehajúce fotenie respektíve natáčanie videa. Keďže na senzor musí ale dopadať dostatočné množstvo svetla, pri zrkadle odrážajúcom stále rovnaké percento svetla nie je k dispozícii dostatok odrazeného svetla pre optický hľadáčik a tak a55 a a33 majú elektronický hľadáčik.
Koncept polopriepustného zrkadla využívaného v nových modeloch Sony Alpha nie je novým konceptom. Bol využívaný už v analógových zrkadlovkách v minulom storočí, po zlepšení technológie SLR sa ale od neho upustilo.
Hlavnými výhodami DSLT oproti klasickým zrkadlovkám sú podľa Sony rýchlosť a kvalita zaostrovania a menšie rozmery. Zaostrovanie môže prebiehať neustále, snímky môžu byť zaostrené aj pri rýchlom fotení sekvencie snímok a natáčaní videa rýchlo sa pohybujúcich objektov.
Zaostrovanie počas fotenia a eliminovanie potreby preklápania zrkadla umožňujú tiež zvýšiť maximálnu rýchlosť fotenia. a55 dokáže snímať sekvencie snímok maximálnou rýchlosťou 10 fps, a33 rýchlosťou 7 fps.
Sony Alpha 55, kliknite pre zväčšenie (foto: Sony)
Oba predstavené modely majú čip Exmor rozmerov APS-C, model a55 má rozlíšenie 16.2 megapixelov a a33 14.2 megapixelov. H.264 video natáčajú oba modely v rozlíšení 1920 x 1080 s 59.94 prekladanými polosnímkami za sekundu.
Okrem vyššieho rozlíšenia a rýchlejšieho fotenia sekvencií má a55 navyše oproti a33 ako prvý fotoaparát od Sony zabudovaný GPS čip.
Sony Alpha 33 a 55 (video: Sony)
Podľa špecifikácie modelov a55 a a33 je hmotnosť tiel s batériou a pamäťovou kartou 492 g. Fotoaparáty sa začnú predávať od septembra, pre USA je za telá stanovená cena 650 dolárov za a33 a 750 dolárov za a55.
Polopriepustne zrkadlo sa pouziva i v dnesnych DSLR (zvacsa v pomere 60:40, hladacik : AF senzory) rozdiel je vsak v tom, ze bezne dslr maju akoby 3 "opticke cesty" - zrkaadlo->snimac, zrkadlo->AF senzory a zrkadlo-> hladacik. Preto v dnesnych dslr je nutnost vyklapania/sklapania zrkadla pri expozicii. Jedine co Sony prinieslo je, ze kompletne odstranili "cestu" zrkadlo->hladacik a to im umoznilo pouzit v konstrukcii pevne zrkadlo. Af senzory umiestnili do hornej casti tela, narozdiel od DSLRs ktore ho maju v spodnej casti.. Takze pointa - pouzitie polopriepustneho zrkadla nie, ze nie je nove nakolko sa pouzivalo v minulosti vo filmovych zrkadlovkach, ale pouziva sa i dnes v DSLR.
Este inak dodam, ze vdaka tejto "super" konstrukcii dopadne na snimac maximalne cca 70% prichadzajuceho svetla srkz objektiv, nakolko zvysok bude permanentne odrazeny do AF senzorov..
Je veľmi dôležitý rozdiel, či cez to zrkadlo prechádza svetlo na senzor pri snímaní alebo len svetlo do hľadáčika a AF senzorov a či sa aj pri snímaní z toho svetla odoberá pre AF senzory. Zďaleka to nie je len o odstránení cesty do optického hľadáčika.
Samozrejme mate pravdu, presnejsie vsak povedane, to co zmenili je, ze odstranili klasicky opticky hladacik, dalej dali prec sekundarne zrkadlo a AF senzory presunuli do hornej casti tela fotoaparatu. V praxi teda ako je pisane v clanku takato konstrukcia dovoluje neustaly obraz pre funkciu AF senzorov a nepretrzity LiveView, avsak za cenu mensieho mnozstva svetla pre snimac pri expozicii a absenciu optickeho hladacika. Co som vsak chcel povedat prvym komentom bolo, ze polopriepustne zrkadlo sa pouziva i v sucastnosti (pravda, ze v spojeni s dalsim sekundarnym pre AF).
Prvy bol Canon Pellix (od slova pellicle - polopriepustne zrkadlo), ten mal tiez fixne zrkadlo, ktore asi 2/3 prepustilo na film, zvysok siel do hladacika. Mal som moznost to mat v rukach, hladacik v pohode, a ako som sa docital, tak treba ratat s tym, ze o jedno f-cislo bude obraz tmavsi, ako je skutocna svetelnost sceny. Pri filme s 1.4 objektivmi, ako mal Pellix je to este OK, ale pri digitaloch, no, neviem, ale snad ich zachrania APS-C senzory.
takze vlastne "objavili ameriku" a spravili tzv. EVF "zrkadlovku" so zlou svetelnostou, ktora ma o nieco viac fotiek za sekundu ako zrkadlovka pri kmitani zrkadlom - moj Canon EOS500D ma 3,7 ak si dobre pamatam, vyssie triedy maju kludne aj 7-10.. no to naozaj neviem kto sa kvoli tomu vzda optickeho hladacika a svetelnosti
Presne tak, they reinvented the wheel...
Podla mna to vsetko robia len preto, lebo marketingove oddelenie by rado napisalo do materialov, ze to toci FujHD video a dokonca to aj ostri pri nom.
Nechapem, ze tieto zabo-mysi ludia stale zeru. Raz je to fotoaparat, tak to ma fotit a nie uploadovat videa rovno na fakebook.
Vo fotografii slo vzdy o zachytenie co najviac svetla a preto zaradit do snimacej cesty umelo vytvoreny atenuator mi pride zvlastne. To ako keby som si na objektiv permanentne nahodil ND filter. A 8 fps ma aj moj D300 z pred troch rokov... A kedze znizia podiel svetla dopadajuceho na obrazovy snimac tak to co znamena? No len tolko, ze predzosilovacu zdvihnu G a tym padom zase aj sum :)
Uplne s tebou suhlasim ale zase pre takych sportovych fotografov ktori fotia napr futbalove zapasy kde je svetla dostatok by sa im mohla a55 zist. Ale zase urcite neposkytne poznatelne kvalitnejsie fotky ako drahsie DSLR-ky
Sportovi fotografi by ti vedeli rozpravat kolko svetla je na takom futbalovom stadione pri osvetleni reflektormi.. zalostne malo. Co by sa vsak este nejako pretrpiet dalo, horsie vsak je, ze podla prvych testov na dpreview tento AF zdaleka nie j vhodny na sportovu fotografiu - nestiha.. a to uz postprocessom clovek nezachrani..
Vsak o com je zrkadlovka? Ja som mal aj EVF (tzv.LIKE SLR) a co mi vadilo bolo to, ze presne manualne ostrenie cez elektronicky hladacik je nemozny v porovnani s optickym hladacikom. a ta druha vec, ze obetovat mnozstvo svetla, pricom vyrobcovia sa snazia toto docielit drahymi svetelnymi objektivmi a ja 30% obetujem len kvoli polopriepustnemu zrkadlu? :)
Smiesny nazor vyrobcov sony.
Potom naco im je to jedno zrkadlo. Nemoze AF fungovat z dat rovno z hlavneho chipu a pouzit teda 100% dopadajuceho svetla?
Nechapem co vlastne chceli docielit
Dá sa ostriť aj z hlavného čipu, ale tam treba počítať s oneskorením, a najmä spomalením, pretože by to fungovalo ako contrast-detect( ako každý kompakt)
Jasne to viem ze AF chip bude rychlejsi..len predstavme si fotit makro alebo vseobecne na MF. potom to polopriepustne sklo so znizenim svetelnosti a elektr. hladacik je len nevyhoda oprosti DSLR
no super
Od: jozef mrak
|
Pridané:
24.8.2010 22:35
ako na tom slnku tam - to pofotim s hocicim. ale co pozeram, tak slusne sklo-objektiv najst na sony a minolty... jako safranu, jako safranu. a ked tak stoja privela. A fakt 33% svetelnosti stratit. to je pre mna nepripustne, i ked su veci ako stativ a podobne, ale kaslem na to, ostavam pri canone. houk
Aj ja som len clovek
Od: Raketove Dristy
|
Pridané:
28.8.2010 1:32
7d 5d 550d gh1
to je asi zastup do ktoreho sa tymto chce sony dostat.
no... reklama ohurila, ale na gh1 /s hackom firmare obvzlast/ sa nijako nedotahuje. Ten totiz pri videu rychlo zaostruje a svetlo mu pada priamo na chip Micro 4/3
Fanusik Canon 7d alebo 550d sice nema zaostrovanie pocas videa /pokial nepridrzi shot button/, ale toho tiez tazko presvedci. A majitela 5dMark2 ? ehm..
Teda co Sony skusa ? dohana strateny cas ? Takto na divoko ?
Sledujte vimeo.com