neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Uchovávanie dát o komunikácii občanov je podľa EÚ často nezákonné

DSL.sk, 16.7.2010


Implementácia uchovávania dát o uskutočňovanej komunikácii občanov telekomunikačnými operátormi podľa direktívy 2006/24/EC je v jednotlivých krajinách podľa pracovnej skupiny 29, PS29, pre ochranu osobných údajov zriadenej pri Európskej komisii často v rozpore so samotnou direktívou a nezákonná.

PS29 o tom informovala v stanovisku (PDF) vydanom tento týždeň.

Stanovisko bolo vydané len dva týždne potom, ako na konci júna viac ako sto európskych organizácií otvorene protestovalo proti plošnému uchovávaniu dát telekomunikačnými operátormi.

V súčasnosti platí v krajinách EÚ direktíva 2006/24/EC, podľa ktorej telekomunikační operátori povinne uchovávajú dáta o uskutočnenej komunikácii. Uchovávaný by nemal byť obsah komunikácie, minimálne šesť mesiacov sú ale uchovávané dáta o všetkých uskutočnených hovoroch, zaslaných SMS a poslaných emailoch.

PS29 ale zistila v niektorých štátoch aj uchovávanie dát, ktoré majú povahu obsahu komunikácie a nemali by byť uchovávané. Niektorí telekomunikační operátori napríklad uchovávajú zoznam URL adries stránok navštívených užívateľom a kompletné hlavičky zaslaných emailov. Niektorí operátori tiež uchovávajú polohu užívateľa po celý čas, nielen pri hovoroch.

V niektorých krajinách sú dáta uchovávané dlhšie ako po maximálne povolenú dobu 24 mesiacov, v niektorých prípadoch až 10 rokov.

Telekomunikační operátori podľa PS29 zároveň v niektorých krajinách uchovávané dáta poskytujú ďalej v rozpore s direktívou a potrebné sú presné a jednotné pravidlá, kto, akým spôsobom a za akých podmienok môže mať prístup k uchovávaným dátam.

PS29 vo verejnom stanovisku neuvádza konkrétne zistené problémy v jednotlivých krajinách, kompletnú správu predložila Európskej komisii. Tá by mala v septembri rozhodnúť, či direktívu 2006/24/EC novelizuje prípadne zruší.

PS29 zároveň z poskytnutých informácií nedokázala vyhodnotiť, či direktíva mala pozitívny prínos a zlepšila úspešnosť šetrenia závažných zločinov. Jednotlivé krajiny totiž neposkytli vôbec alebo v potrebnej miere štatistiky, ktoré by takéto vyhodnotenie umožňovali.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

Big Brother is watching you...
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

To sell you this one time offer of VIAGRA, with every bulk order you will get free iPhonne*
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tak to aby sme pre istotu neposielali e-maily, netelefonovali, neposielali SMS-ky...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

a aby sme pre istotu neexistovali
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Uchovavanie dat je dobra vec, ale bezpecnost uchovavanych dat je problem, ta sa musi zvysit.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

a na co je to dobre sudruh
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

uchovavanie dat je dobra vec najma pri poziaroch v budove SAV kde 20 rocne vyskumy su ulozene na jedinom HDD na jednom mieste.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale to je backup, a nie uchovavanie OSOBNYCH dat ... vyskum niesu osobne data ... mylis si pojmy
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

On si pojmy nemyli, to ty nechapes, co chcel ironicky povedat. Po lopate: Zaloha dat je uzitocna, pokial sa vykonava s rozumom. Lenze na tej SAVke pracovnici majuci na starosti IT rozum nemali. Akonahle sa zalohuju co i len trosku dolezitejsie data, tak sa vytvara nie 1 ale viac kopii a niektore su umiestnene mimo pracovisko.
Ja osobne by som na caste zalohovanie (denne, tyzdenn) pouzil disky / pasky v SAVke, ale na mesacne ci rocne zalohovanie uz media mimo tej budovy, najlepsie aspon 5km mimo. Takto aj v pripade poziaru by bolo vsetko v pohode obnovitelne.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Tam by sa im zisiel cloud computing..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

som si isty ze dakde na meteorologickom ustave cloud computing maju...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak su chytrejsi ako v tom SAV :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

si myslel ilko computing, nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

co je na tom dobre? teba nejak rajcuje ked stat vie aj o kazdom tvojom prdnuti alebo co!? je to chujovina rovnako ako dalsich x podobnych nariadeni, ktore boli vydupane na pode EU parlamentu len vdaka slovu "terorizmus" a lezeniu USA do (_|_)... nema to vobec ziadny zmysel - pocet objasnenych pripadov terorizmu, kde hlavnu ulohu zohralo uchovavanie dat o komunikacii sa limitne blizi k nule... na druhu stranu pocet sudnych sporov autorskych organizacii proti piratom na zaklade uchovavanej komunikacie je na velkom vzostupe...
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Ja viem, ludia su hlupy a myslia si, ze sukromie este stale existuje, ... ale skoda komentovat.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

smradlavy zidak nie si ty z mossadu?
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Kvalita tvojich príspevkov sa radikálne líši od závislosti, kde sú napísané. Tie najlepšie sú z krčmy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Cinko, nechceš už konečne dostať rozum?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Project indect coming soon.
Big brother state.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

uchovavnie dat nic neriesi, ten co pacha kriminalitu hackuje pc a kriminalitu vykonava cez dalsich 5 haknutych pc, toho len tak lahko nevystopuju lebo ma za usamy, preto to robi cez cudzie zombie compy, na toho musi byt zopar adminov aby od archivovali jeho komunikaciu a este k tomu pristupuje do netu cez nekryptovane wifiny, cez ktore by ho vystopovali len online a live s nejakym wifi scan vozidlom, ak by nemal k dispozicii nekryptovanu wifinu tak si lahhko prelomy WEPko.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Taky blbecek co chce poslat prezidentovy vyhrazny email, ten je zas sprosty a da sa kamerou vyfotit v obycajnej netcafe. No ine kafe by bolo keby nejaky moslimsky manik co studival na Technike vo Viedni si dopisoval s nejakou moslimskou komunitou, ten by nepouzil maili, aspon skype lebo je kryptovane a zdrojove kody nema ani nemecka policia aj ked o nich ziadala. To by, sa ale tento moslim vedel robit steal alebo posielat komunikaciu po VPN kryptovanej sieti, zas to neni blbec, po niektory robia programatorov v T-come. Na hovno je to archivovanie pokial si nesadnu fizli pod barak a neodchitaju vsetku komunikaciu podozrivej osobe, navyse by mu museli nasadit trojany a keylogery, aby ho dakazali usvedcit. Inak si neviem predstavit v tom nasom blbom state vratane EU, odsudenie takeho potencionalneho podozriveho, ked tu kurvy prepustaju ludi co maju na krku vrazdy. Vsetko je to obycajna birokracia , blbych ludi co tomu nerozumeju ani za zrnko maku.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Zvláštny príspevok, zvláštneho jedinca...
Polícia a SIS majú "svoje" metódy získavania potrebných informácií, svoje komunikačné kanály a spôsoby, rôzne stupne utajenia a činnosti. Nikoho nás po ich práci nič nie je.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Sranda je, ze trepete o zalohe udajov SAVu, ktore boli naozaj ciastocne zalohovane a vlastne ich servre neboli anilen v poskodenej budove. Takze skapalo len to, co sa vedcom nechcelo zalohovat.

Druha vec je ze zalohovat vzorku sneti sleznej (antrax pre menej chapavych) sa neda na backup serveri a duplikovanie vzoriek, ich prevoz v nalezitych podmienkach (casto v dusikovo chladenych nadobach) do backup labaku je na nase pomery nemozny. Dokonca ani CSI-NY take nema, hoci maju efektnu presklenu banku ovladanu robotickym ramenom :))


Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento stat nevie zariadit ani zalohovanie udajov o zdravotnom stave ludi, ktore su na cca na 200 strankach papiera (tie par rocne uz vybledli do necitatelnosti samozrejme).
Nerad by som pindal do nbusr123 (ak ste to necitali na dsl.sk podobnych weboch tak viete ze LEN s heslom nbusr123 sa tam nedostali, ak chcete vediet viac tak odporucam slovenske weby blackhole, hysteria a jej prielom (tusim cislo 24) kde ten prienik pekne popisali a rozhodne to nebol webovy link na adminovske rozhranie a vuola pristup vsade, blikajuca cedulka Acces Granted ako v americkych filmoch...).
A inak ak to clovek mysli s tou zodpovednostou vazne, hoci na malom webe tak nieje nic lahsie ako tie data spolu s heslami vykryptovat a dostane sa k nim len samotny pouzivatel s heslom (hashlike riesenie), napriklad phpBB toto ciastocne uz dlhu dobu podporuje by default.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 


Takze ak to EU mysli vazne, nech si necha spravit nejaky ramcovy system, ktory by mal tieto komponenty chranene nejakym trusted modulom, a potom spravi porty na webove appy a data.
Ak to (ne)mysli vazne, resp. ako zvycajne tak zase vydaju nevymozitelne debilne pravidlo, za ktore bude hrozit facebooku 30 000 eurova pokuta.
(dolezite podotknut, ze nikto tieto data mimo vlastnej spolocnosti neukontroluje, s tym sa spravit nic neda).

Takze bez vole programatorov, samotnych poskytovatelov sluzieb EU nezmoze nic,
Inak v PC world security bol kedysi pekny clanok o zistovani personalnych udajov zahranicnymi ,,agenturami", za poplatok sa pred $40 sa pred 3ma (!!) rokmi dalo zistit dost udajov na pozicku (obcianka, cislo zdravotneho preukazu - rodne cislo, datum narodenia, trvale bydlisko a tak). Vyskusal si to redaktor sam na sebe a skutocne na seba nasiel dost drsne veci v tych databazach...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár